You are here: Home » Dom » Czasem warto odłożyć na później – 8 powodów, dla których warto używać aplikacji Pocket.

Czasem warto odłożyć na później – 8 powodów, dla których warto używać aplikacji Pocket.

W większości przypadków odkładanie czegoś na później jest oznaką braku organizacji, systematyczności i koncentracji na obranym celu. Jak zwykle są jednak wyjątki.  Doskonałym przykładem jednego z nich są interesujące nas artykuły, wpisy i  filmiki, na które często brakuje czasu „w tym momencie”, a o których istnieniu szybko zapominamy, nawet gdy trafią do zakładek przeglądarki. Rozwiązaniem problemu jest darmowa i prosta w obsłudze aplikacja Pocket. 

Pocket jest narzędziem dostępnym zarówno na komputery PC i Mac jak i telefony z systemem Android i IOS. Pozwala na gromadzenie artykułów, zdjęć i filmów, by poświecić im czas później, a nie w momencie gdy zauważymy link do nich udostępniony np. przez znajomego na facebooku.

To samo tyczy się np. materiałów dotyczących prezentacji, do której musimy się przygotować lub pracy magisterskiej którą chcemy napisać. Stron z interesującymi nas treściami jest multum, jednak po co tracić czas czytając je wszystkie w domu? Można przecież robić to stojąc w kolejce w sklepie, czekając na autobus lub idąc do fryzjera…

Jeśli ciągle jesteś nieufny względem tej aplikacji, to jak najbardziej Cię rozumiem. Sam taki byłem 😉 W końcu po co mi jakiś Pocket skoro mam zakładki synchronizujące się pomiędzy PC, a telefonem. Ponadto iPhone oferuje opcję „lista czytelnia”, gdzie można zapisać artykuły przeznaczone „na później”. No tak, ale z jakichś powodów do aplikacji się w końcu przekonałem. Przekonałem tak bardzo, że dziś ją Wam rekomenduje. Jakie to powody? Jest ich co najmniej 8!

 

Po co więc używać aplikacji Pocket?

1. Korzystając z aplikacji Pocket zachowujesz esencję strony

To co znajdziemy w aplikacji to czysty tekst okraszony jedynie zdjęciami z wpisu lub artykułu. Bez reklam, bez fikuśnych stylów czcionki. Po prostu wyjustowany tekst, na którym łatwo się skupić. Jeśli w treści znajdą się odnośniki do innych stron, to aplikacja wyróżni je w tekście i po kliknięciu na nie pozwoli na pobranie ich do naszej aplikacji Pocket. W ten sposób nasza baza się rozrasta 🙂

 

2. Aplikacja Pocket skleja wielostronicowe artykuły w jeden tekst

Nie wiem jak Ty, ale mnie strasznie irytują artykuły rozbite na kilka stron. Zwłaszcza, że często każda z nich zawiera mniej więcej tyle samo znaków tekstu co reklam. W poprzednim punkcie pokazałem, że Pocket jest w stanie świetnie poradzić sobie ze zbędnymi grafikami (np. reklamami). Kolejną wspaniałą cechą tej aplikacji jest to, że potrafi ona również sklejać tekst z kilku stron! (niestety nie działa dla każdej witryny). Kiedy kolejnym razem napotkasz na taki rozbity artykuł po prostu prześlij go do swojego Pocket’a. Możesz przeczytać go tam w całości od razu, lub odłożyć na później.

8 powodów dla których warto używać aplikacji Pocket

Po co używać aplikacji Pocket?

3. Pocket oferuje dostęp offline do zapisanych artykułów.

Artykuły i zdjęcia wysłane do aplikacji Pocket będą dla Ciebie dostępne offline! Też mi coś, możesz pomyśleć, przecież obecnie wi-fi jest wszędzie! Poza tym są przecież pakiety internetowe.

Niestety świat nie jest aż tak różowy – przypomniałem sobie to ostatnio wsiadając do Pendolino… To samo tyczy się zagranicznych wycieczek, gdy bez dostępu do wi-fi chcemy zajrzeć do przewodnika. W tego typu sytuacjach dostęp offline jest nieoceniony. Poza tym, z opcją oferowaną przez Pocket zawsze możemy zaoszczędzić parę złotych miesięcznie decydując się na mniejszy pakiet internetowy.

 

4. Pocket synchronizuje naszą bazę pomiędzy urządzeniami

To jedna z największych zalet Pocket’a. Siedząc przy komputerze natrafiam na interesujący artykuł, ale po jednym „scroll down” widzę, że to lektura na więcej niż 2 minuty. W takiej sytuacji wystarczy użyć dodatku do przeglądarek Chrome czy Mozilla Firefox, które dosłownie jednym kliknięciem pozwalają na zapisanie artykułu. W tym momencie staje się on dostępny na wszystkich urządzeniach, z których korzystamy. Artykuł mogę więc przeczytać na telefonie w drodze na autobus lub w autobusie, gdzie mogę spokojnie wyjąc tablet. Sama synchronizacja zajmuje dosłownie moment – w sam raz by zdążyć zasznurować buty i dać żonie buziaka na pożegnanie. 🙂

 

5. Używając aplikacji Pocket możesz podzielić swoje znaleziska na kategorie

Aplikacja dzieli nasze skarby na 3 kategorie – artykuły, wideo i obrazy. Oczywiście jest też menu w którym możemy podejrzeć wszystkie treści, chronologicznie, zgodnie z datą pobrania. Osobiście zdjęcia przesyłam do Pocketa niesłychanie rzadko, jednak z możliwości przechodzenia pomiędzy artykułami, a wideo jest bardzo wygodna – wyłącznie artykuły są bowiem dostępne w wersji offline.

 

6. Pocket umożliwia tagowanie treści

W przeciwieństwie do znanych nam z przeglądarek zakładek, w aplikacji Pocket artykuły i wideo tagujemy. Pozwala to na przypisanie jednej treści kilku kategorii (np. komputer, aplikacje, zarządzanie czasem), a to ułatwia jej późniejsze odszukanie.

8 powodów dla których warto używać aplikacji Pocket

Dlaczego warto używać aplikacji Pocket?

7. Możemy modyfikować wygląd strony

W punkcie pierwszym zwróciłem uwagę, że aplikacja wyłuskuje z oryginalnego artykułu jedynie tekst i zdjęcia. Daje jej to możliwość późniejszej modyfikacji kroju tekstu i dostosowania go do naszych preferencji. Możemy wiec przede wszystkim zmieniać rozmiar czcionki, jej krój (szeryfowa / nieszeryfowa) oraz schemat kolorów (czarny tekst na białym tle, biały tekst na czarnym tle oraz sepia). Proste, ale bardzo przydatne opcje, które pozwalają dostosować wyświetlanie do oświetlenia, rozmiaru urządzenia z którego korzystamy i  stanu naszego wzroku.

 

8. Pocket przeczyta artykuły za Ciebie!

Od dziś możesz robić prasówkę podczas golenia, prasowania czy gotując obiad. I wcale nie dlatego ze Twój smartfon stał się nagle wodoodporny ale dlatego, że przeczyta on tekst za Ciebie!

Głos wykorzystanego w aplikacji syntezatora mowy jest akceptowalny (co ciekawe polskie artykuły brzmią jak dla mnie lepiej niż angielskie). Gdy lektor rozpocznie czytać interesujący nas tekst, możemy ponadto w każdym momencie włączyć pauzę, (np. by odpisać na SMSa). Możemy również płynnie modyfikować prędkość czytania.

 

Jestem ciekaw ilu z Was miało przyjemność używać aplikacji Pocket (lub jej odpowiedników np. Instapaper). 🙂 Widzicie jakieś zalety których nie wymieniłem? A może wady, które części z Was przysłoniły jej plusy?

Proszę, podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzu!

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „Czasem warto odłożyć na później – 8 powodów dla których warto używać aplikacji Pocket.”, koniecznie przeczytaj również: