You are here: Home » Dom » Jak przygotować się do wizyty lekarskiej?

Jak przygotować się do wizyty lekarskiej?

Zorganizowane życie to nie tylko czyste biurko, uporządkowane relacje i sukcesy w pracy. By nasze życie było naprawdę zorganizowane, powinniśmy znajdować czas na wszystkie jego aspekty, a zdrowie powinno stanowić jeden z priorytetów. Bez zdrowia, nie będziesz potrafił cieszyć się z najlepszej pracy, wolnego czasu czy ekscytujących, egzotycznych podróży. Nie będziesz również w pełni doświadczać czasu spędzanego ze znajomymi. Pieniądze i uznanie, o które tak często zabiegamy, również na niewiele się wtedy zdadzą.

Ze zdrowiem jest trochę jak z samochodem – często zaczynamy martwić się o nie dopiero gdy zaczyna szwankować. Z samochodem jedziemy wtedy do mechanika, opisujemy symptomy, wspominamy, kiedy ostatnio wymienialiśmy olej, dokonali przeglądu i wymiany świec. Ale czy na pewno jesteśmy aż tak skrupulatni jeśli chodzi o własne zdrowie? Czy potrafimy bez trudu odpowiedzieć na pytania lekarza?

W tym wpisie chcę podpowiedzieć Ci, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak opisywać swoje symptomy oraz jakie dodatkowe kroki warto podjąć, by pomóc lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy.

 

Jeszcze przed wizytą…

Przygotowanie się do wizyty lekarskiej będzie dużo prostsze jeśli regularnie prowadzimy notatki dotyczące naszego samopoczucia, zażywanych leków oraz ich dawek. Ja proponuję wykorzystać do tego aplikacje takie jak OneNote lub Evernote. Synchronizują się one pomiędzy urządzeniami i pozwalają dodawać informacje o zażytych lekach np. kiedy jesteśmy  w pracy lub podróży. W naszych notatkach możemy gromadzić informacje o:

 • Zażywanych lekach, witaminach, ziołach i suplementach wraz z przyjmowanymi dawkami.
 • Wynikach poprzednich badań. Dzięki aplikacji Scannable współpracującej z Evernotem możemy w prosty sposób gromadzić wyniki badań – choćby krwi. Możemy mieć je dzięki temu zawsze przy sobie, co przydaje się podczas wyjazdów i delegacji. Elektroniczna wersja pozwala również na łatwe przeszukiwanie naszych dokumentów i zachowanie w nich porządku. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy wyrzucać papierowe wyniki!
 • Powadź dzienniczek swojego samopoczucia i przebytych chorób. Notuj w nim informacje o bólach, kontuzjach, przeziębieniach, niestrawnościach i wszystkich tych objawach, z którymi zwykle nie chodzimy do lekarza, a które mogą pomóc w postawieniu właściwej diagnozy.

Pamiętaj również, by idąc do lekarza założyć wygodne ubranie, które łatwo jest zdjąć. Uwaga ta nie tyczy się tylko pań udających się do ginekologa – sam kiedyś „nadziałem się” idąc na pobranie krwi w koszuli z długim rękawem, którego nie można było dostatecznie podwinąć 🙂

Jak przygotować się do wizyty lekarskiej zorganizowani

Podczas wizyty lekarskiej nie próbuj samemu stawiać diagnozy! Od tego jest lekarz.

To nie Ty jesteś od stawiania diagnozy!

Czego oczekuje lekarz pytając „co panu dolega”? Tego, że postawimy sobie diagnozę mówiąc „mam grypę”? Nie! A niestety to jeden z najczęstszych błędów, które popełniamy podczas wizyty lekarskiej. Nie mów lekarzowi z jaką chorobą ma do czynienia. Taka sugestia może go ukierunkować i utrudnić postawienie obiektywnej, dużo trafniejszej diagnozy. Nie mów również „chyba jestem chory” lub „czuję się chory” – lekarz się tego spodziewa. Są precyzyjniejsze sposoby mówienia o tym co nam dolega 🙂

 

Naucz się mówić o symptomach

Prowadzenie dzienniczka, o którym wspominałem na początku wpisu bardzo pomaga w precyzyjnym przedstawieniu symptomów. Rozmawiając z lekarzem, oprócz samego określenia objawu (ból, zawroty głowy, wymioty itp.) wspomnij:

 • Kiedy po raz pierwszy zauważyłeś u siebie konkretne objawy? Kiedy są najsilniejsze? Jak często występują lub w jakich terminach się pojawiły? Wspomnij również, czy ich nasilenie wiąże się z konkretną aktywnością lub miejscem w którym przebywasz.
 • Czy symptomy nasilają się po jedzeniu czy piciu? Które produkty pogarszają Twój stan?
 • Czy zażywanie leków (jakich i w jakiej dawce) wpływa na Twoje samopoczucie?
 • Czujesz ból? Powiedz lekarzowi jaki on jest – tępy, ostry, kłujący, oraz dokładnie go zlokalizuj. Bądź precyzyjny.
 • Wspomnij o uprawianych sportach, nałogach, nadgodzinach w pracy, stresie i małej ilości snu – każdy z tych elementów wpływa na Twoje zdrowie i może naprowadzić lekarza na właściwy trop.
 • Nie ukrywaj objawów i nie wstydź się ich. Lekarzy naprawdę trudno zaskoczyć, a ukrywanie objawów takich jak wymioty, nadmierna potliwość czy biegunka, komplikuje stojące przed doktorem zadanie. Pamiętaj, zależy Wam na tym samym – Twoim zdrowiu!
 • Nie koloryzuj. Jeśli miałeś 38 stopni, nie mów że prawie 39, a jeśli 2 razy wymiotowałeś w nocy nie mów, że pół nocy spędziłeś w łazience. Podkolorowywanie symptomów może utrudnić postawienie właściwej diagnozy i skończyć się receptą z dużo silniejszymi środkami niż te, których rzeczywiście potrzebowałeś.
 • Wspominaj o podobnych objawach występujących u członków rodziny i osób, z którymi przebywamy. Czasem warto wspomnieć również o chorobach przewlekłych takich jak nowotwory, nadciśnienie czy cukrzyca, na które cierpieli lub cierpią nasi najbliżsi.

Jeśli przychodzimy do lekarza z kilkoma dolegliwościami, warto jeszcze przed wejściem do gabinetu wyznaczyć priorytety. Dzięki temu, nawet jeśli czasu nie wystarczy na wszystko, zajmiemy się najbardziej palącym problemem.

Jak przygotować się do wizyty lekarskiej zorganizowani

Przygotowując się do wizyty lekarskiej lub czekając w kolejce zastanów się jak najprecyzyjniej możesz opisać symptomy choroby.

Ty też pytaj

Podczas wizyty Ty również powinieneś zadawać lekarzowi pytania. Pytaj o zamienniki leków, o możliwość prowadzenia pojazdów po ich zażyciu i ewentualne skutki uboczne ich przyjmowania. Jeśli czegoś nie rozumiesz – również pytaj. To nic wstydliwego. 🙂

Pytanie to jednak nie wszystko – nasza pamięć bywa zawodna. Warto więc zanotować sobie choć część odpowiedzi (zwłaszcza jeśli korzystamy z wizyty prywatnej i ta wiedza sporo nas kosztuje…). Aplikacje na telefon (Evernote, OneNote) sprawdzą się tu idealnie! Na koniec pozostaje jeszcze jedno pytanie:

 

Do widzenia?

Zapytaj kiedy stawić się na kolejną wizytę i czy to konieczne. Zapytaj po jakim okresie stosowania leków powinieneś poczuć poprawę. Dowiedz się również jakie objawy powinny Cię niepokoić i wymagać natychmiastowego zgłoszenia się do specjalisty.

 

Podaj dalej i podziel się swoją opinią

Mam nadzieję że bezboleśnie przeszedłeś przez ten wpis 🙂 Życzę Ci również, byś nie musiał zbyt często korzystać z przedstawionych tu porad. Jeśli uważasz, że przedstawiona we wpisie „Jak przygotować sie do wizyty lekarskiej?” wiedza jest przydatna, że może przydać się Twoim znajomym, mam prośbę – udostępnij ten wpis na swoim facebooku. Pozostaje mi tylko podziękować w imieniu swoim i Twoich zadowolonych znajomych! 🙂

Jestem również bardzo ciekaw co Ty dodałbyś do tej listy? Na co Twoim zdaniem warto jeszcze zwrócić uwagę i jak przygotować się do wizyty lekarskiej?

 

Jeśli wpis „Jak przygotować się do wizyty lekarskiej?” przypadł ci do gustu, to koniecznie przeczytaj również: