You are here: Home » Dom » Jak wyczyścić lodówkę – 5 prostych kroków

Jak wyczyścić lodówkę – 5 prostych kroków

Jakiś czas temu radziłam Wam jak jak zorganizować lodówkę. Jestem ciekawa, czy skorzystaliście z moich rad i jak się one u Was sprawdziły. Podzielcie się tym w komentarzu 🙂 Dziś chcę zająć się kolejną sprawą związaną  z lodówką. Podpowiem Wam, jak wyczyścić lodówkę w 5 prostych krokach.

1. Bądź systematyczna

Na sprzątanie lodówki przeznacz jeden konkretny dzień. Pamiętaj, żeby robić to regularnie. U nas najlepiej sprawdza się sprzątanie lodówki raz na tydzień. Dzięki temu mogę być pewna, że zawsze mam w niej czysto i że nic się w niej nie psuje. Jednocześnie zwróć uwagę na to, że nie wszystkie czynności musisz wykonywać co tydzień. Przegląd żywności jest konieczny, ale już samo czyszczenie można zrobić raz na dwa tygodnie.

2. Zrób przegląd wszystkich zapasów

Zacznij od wyłączenia chłodzenia. Dzięki temu zaoszczędzisz na prądzie, którego pobór przy otwartych drzwiach lodówki byłby zdecydowanie większy. Powyciągaj na zewnątrz koszyczki z żywnością. Zobacz, czy do tego z zamkniętymi produktami nie zaplątał się jakiś otwarty. Jeśli nie wiesz o jakich koszyczkach mówię, sprawdź szybko w tym wpisie. Pamiętaj,  żeby sprawdzić daty ważności wszystkich produktów.  Jeśli jakaś zbliża się ku końcowi już teraz zaplanuj, jaki posiłek z tego przygotujesz.

3. Umyj lodówkę

Kiedy wyciągniesz już wszystkie produkty zabierz się za mycie lodówki. Możesz zrobić to za pomocą wody z mydłem, płynem do mycia naczyń. lub z sodą oczyszczoną. Pomoże ona pozbyć się przykrych zapachów i uciążliwego brudu. Bardzo dobry jest również ocet, który osobiście gorąco Ci polecam. Ma on właściwości bakteriobójcze i jednocześnie tak jak soda skutecznie walczy z przykrym zapachem. Należy użyć go w stosunku 1 porcja octu na 3 porcje wody. Pamiętaj, żeby nigdy nie myć zimnych, szklanych półek w gorącej wodzie – mogą wtedy pęknąć. Zamiast tego poczekaj aż osiągną temperaturę pokojową. Bardzo ważna jest też kolejność czyszczenia. Zacznij od góry, tak by spływająca woda nie zabrudziła wyczyszczonych już wcześniej powierzchni. Nie zapomnij również o przetarciu drzwi. Zwłaszcza w miejscu w którym znajduje się uszczelniająca guma. Uporczywe plamy możesz wyczyścić pastą do zębów.

jak wyczyścić lodówkę

jak wyczyścić lodówkę

4. Zadbaj o warzywa

Porządków wymagają również koszyczki z warzywami. Sprawdź w jakim stanie są warzywa i zielenina, które przechowujesz w lodówce. Natkę lub szczypiorek zamocz w wodzie i owiń w ręcznik papierowy. Pamiętaj również o tym, żeby wymienić ręcznik papierowy, którym wyścielone jest dno koszyczka na warzywa.

5. Wysusz lodówkę

Powycieraj lodówkę do sucha i powkładaj żywność do środka. Tu przeczytasz, w jakiej kolejności poukładać żywność w lodówce. Ustaw pokrętło na odpowiednią temperaturę. Tak jak ostatnio, radzę Ci wstawienie do lodówki termometru, żeby przekonać się, jaka panuje w niej temperatura. Pamiętaj,  że zarówno ta za niska i za wysoka może szkodzić przechowywanym w niej produktom. Na koniec umieść w lodówce talerzyk z kawą, sodą oczyszczoną lub żwirkiem dla kota, tak by pochłoną zapachy z lodówki.

 

A jak Tobie wychodzi sprzątanie i organizacja lodówki? Zapraszam do komentowania 🙂