You are here: Home » Dom » Jak zadbać o swoje finanse? 9 rzeczy, które możesz zrobić już dziś.

Jak zadbać o swoje finanse? 9 rzeczy, które możesz zrobić już dziś.

Pieniądze szczęścia nie dają. Nie dają same w sobie. Dają je natomiast możliwości, które oferują – podróże, spotkania ze znajomymi, wyjścia do kina, teatru i restauracji. Dają poprzez możliwość pomocy innym i wnoszenia radości w ich życie. W końcu dają komfort psychiczny – poczucie bezpieczeństwa i inne pozytywne stany, których w głębi pożądamy, za każdym razem, gdy z naszych ust pada chciałbym zarabiać więcej.

 

Chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o swoje finanse? Nie ma sensu zwlekać z tym do jutra, przyszłego tygodnia, czy początku roku – zabierz się za to już dziś ! W tym wpisie znajdziesz 9 prostych kroków, które pozwolą Ci ujarzmić swoje finanse i poczuć się jak milioner.

 

#1 Sporządź budżet na kolejny miesiąc

To najbardziej wymagający podpunkt –  jeśli uda Ci się go zrealizować, będzie już z górki! Budżet domowy i budżetowanie polega na zaplanowaniu wydatków z wyprzedzeniem. Wielokrotnie zdarza się nam narzekać na sposób gospodarowania pieniędzmi przez polityków. Mamy więc teraz niepowtarzalną okazję wykazać się swoją wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami w odniesieniu do własnych pieniędzy. 🙂 Określ z początkiem miesiąca, ile masz zamiar przeznaczyć na jedzenie, rozwój i edukację, realizację swoich pasji i oszczędności. Weryfikacja tych założeń (na bazie zapisywanych rachunków) pozwoli Ci dostrzec te miejsca, gdzie pieniądze uciekają i gdzie radzisz sobie z opanowaniem tych wycieków znacznie gorzej niż pierwotnie zakładałeś.

Jeśli zagadnienie budżetowania jest Ci zupełnie obce, polecam wpis Michała Szafrańskiego, gdzie skrupulatnie omawia on zagadnienie i udostępnia arkusz kalkulacyjny, który znacznie usprawnię całą procedurę. W przyszłości będziesz mógł stworzyć własny, szyty na miarę, teraz jednak nie zwlekaj i wykorzystaj coś gotowego!

Jak zadbać o swoje finanse Zorganizowani

Jeśli chcesz zadbać o swoje finanse osobiste, zacznij przygodę z budżetowaniem. Naprawdę warto!

#2 Zautomatyzuj oszczędzanie

Jednym z powodów, dla których połowa Polaków nie posiada żadnych oszczędności, jest zbytnia komplikacja zagadnienia. Każdego miesiąca stajemy przed pytaniem ile odłożyć? i czy w ogóle? Pytania te nie należą do najprzyjemniejszych, często więc pozostają bez odpowiedzi, a rachunek oszczędnościowy wciąż świeci pustkami.

Jeśli chcesz być bardziej skuteczny w oszczędzaniu. zautomatyzuj proces. Zleć w swoim banku przelew automatyczny (można tego dokonać przez Internet) pobierający określoną kwotę z rachunku i przekazujący ją na wskazane konto.

Jaką kwotę odłożyć?

To już zależy od Ciebie i tego w jaki sposób zorganizowałeś swój budżet. 🙂 W tym wpisie sugeruję jednak (za autorką metody 50/30/20 Amelią Warren Tayagi), by na oszczędności przeznaczyć co najmniej 20% tego, co spływna na nasze konto.

 

#3 Zastrzeż karty, z których nie korzystasz

Coraz ciężej znaleźć bank nie pobierający opłat za posiadanie karty, o ile nie realizujemy nimi transakcji za określoną kwotę – np. 300zł miesięcznie. Z drugiej jednak strony, posiadamy coraz więcej kont bankowych. Zakładamy je, by zyskać dostęp do lepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych, lokat, i usługi cashBack. Warto jednak zadbać również o to, by zysk w jednym miejscu nie pociągał za sobą zbędnych wydatków w innym. Jeśli posiadasz karty płatnicze z których nie korzystasz, zaloguj się na stronie swojego banku i zastrzeż je już dziś. Ta usługa nic nie kosztuje, a zapewni Ci oszczędność około 100zł rocznie.

 

#4 Przejrzyj ostatnie maile…

Nie, nie pomyliłem tematu wpisu. 🙂 Przerwij na chwilę czytanie, zajrzyj do swojej skrzynki email i przeglądając ostatnie maile poszukaj pośród nich tych, które kipią reklamami mającymi skłonić Cię do nieprzemyślanych zakupów. Może nawet którejś z nich uległeś? Jeśli tak, zakończ subskrypcję wiadomości pochodzących od konkretnych sklepów lub witryn internetowych. Nie pozwól sobie tracić pieniędzy w tak bezsensowny sposób! Zamknięcie subskrypcji zwykle wymaga tylko jednego kliknięcia w link zawarty z mailu, który otrzymałeś.

Jak zadbać o swoje finanse Zorganizowani

#5 Daj coś od siebie.

Najbogatsi ludzie na świecie, mimo że wywodzą się z różnych kultur, środowisk, mają różne światopoglądy, są zgodni co do jednego – trzeba pomagać tym, którzy mają mniej od nas. Bez względu jak mało masz, zawsze znajdzie się ktoś, kto ma jeszcze mniej i z kim możesz się podzielić. Jeśli przy obecnym dochodzie nie jesteś w stanie oddać 10 zł potrzebującym, to dziesięciokrotny wzrost pensji nie spowoduje, że będzie Ci łatwiej oddać stówkę. W dodatku obecnie by pomagać, wcale nie musisz wydawać pieniędzy, wystarczy, że codziennie klikniesz Pajacyka karmiąc dziecko z ubogiej rodziny, wyklikajZywność czy dobryKlik. Jeśli już dziś chcesz poczuć się jak miliarder, mający wystarczająco dużo, by dzielić się swoim bogactwem z innymi  – ofiaruj drobny datek wybranej instytucji bądź fundacji, lub chociaż przenieść wspomniane strony internetowe na pasek przeglądarki, by móc klikać w nie każdego dnia.

 

#6 Zacznij śledzić 3 blogi finansowe

Jeśli chcesz, by Twoje finanse rozkwitały, powinieneś zadbać o to, by podobnie wzrastała Twoja wiedza w tym zakresie. Skąd ją czerpać? Książki wydane zaledwie parę lat temu zdają się być coraz częściej nieaktualne i nie odzwierciedlać bogactwa dostępnych obecnie instrumentów finansowych. Wiedzę podaną w przystępny sposób, opis najkorzystniejszych ofert bankowych, lokat, funduszy inwestycyjnych i kont oszczędnościowych wraz z opisem kruczków, na które warto zwrócić uwagę poznajdziemy na blogach finansowych. Już dziś znajdź co najmniej 3 takie strony, zacznij śledzić ich najnowsze wpisy poprzez Bloglowin lub zapisując się na subskrypcję. Pamiętaj również, by stopniowo nadrabiać zaległości! Wiele świetnych i wartościowych wpisów już się ukazało, warto więc przeglądać archiwa ulubionych blogerów.

 

#7 Zyskaj mentalność milionera

Zdecyduj, że od dziś, każdego dnia znajdziesz co najmniej jeden sposób na potencjalne zwiększenie swoich przychodów. To nie muszą być rzeczy WIELKIE, każdorazowo pozwalające zarobić miliony. Możesz zwrócić uwagę na oszczędność wynikającą z korzystania ze „śród z Orange”, kart z systemem caschBack czy w końcu pomyśleć o karcie kredytowej. Możesz również szukać pomysłów na własny biznes lub choćby dorywczą pracę. Nie chodzi tu bowiem o stanie się milionerem w jeden dzień, ale o ukierunkowaniu swojego umysłu na dostrzeganie możliwości. Możliwości poprawienia naszej sytuacji, które dosłownie mnożą się wokół nas! Nawet jeśli nie będziesz wykorzystywał większości ze swoich pomysłów, to wyrobisz sobie niesamowitą kreatywność i otwartość na nowe pomysły i rozwiązania. Zaczniesz skupiać się na tym co możesz, zamiast narzekać na okoliczności w których się znajdujesz.

Jak zadbać o swoje finanse Zorganizowani

Jak zadbać o swoje finanse? Zacznij dostrzegać możliwości, które mnożą się wokół.

#8 Pozbądź się czegoś

W jednym z ostatnich wpisów wspominałem, że jednym ze sposobów pozbycia się zalegających w domu przedmiotów jest wyobrażenie sobie przyjemności, którą zafundujemy sobie za pieniądze pochodzące z jej sprzedaży. W takim razie na co czekasz? Znajdź w swoim domu 3 rzeczy, z których nie korzystasz i wystaw je na aukcji Allegro lub OLX. Jeśli nigdy nie korzystałeś z Allegro to ćwiczenie jest tym bardziej dla Ciebie! Nie tylko zarobisz parę złotych, lecz dodatkowo zapoznasz się z zasadami działania tego portalu aukcyjnego. 🙂

 

#9 Zarejestruj się w usłudze payback

Zrób to już dziś! Za za każde kolejne zakupy dokonane w empiku, na stacjach benzynowych, Avon’ie czy Allegro otrzymasz punkty, które możesz wymienić na nagrody lub zapłacić nimi u partnerów programu Payback, których jest już ponad 900! W ten sposób oszczędzisz na zakupach, które i tak robisz!

 

Podaj dalej

Podobał Ci się wpis? Jak myślisz, któremu z Twoich znajomych najbardziej przypadłby do gustu? Nie zastanawiaj się – lepiej udostępnij go im na facebooku. 🙂 Dzięki!

A może masz swoje sprawdzone sposoby  na uporzadkowanie finansów? – Proszę, podziel się nimi w choć krótkim komentarzu. 🙂

Jeśli spodobał Ci się wpis „Jak zadbać o swoje finanse? 9 rzeczy, które możesz zrobić już dziś.” koniecznie przeczytaj również: