You are here: Home » Dom » Jak zorganizować lodówkę w jeden wieczór?

Jak zorganizować lodówkę w jeden wieczór?

Bycie perfekcyjną panią domu, o którym pisałam tutaj, to między innymi dobrze zorganizowana kuchnia i umiejętność sprawnego planowania posiłków. Ale nie ma dobrze zorganizowanej kuchni i ciężko planować posiłki, kiedy wnętrze naszej lodówki przypomina jeden wielki bałagan. Zamiast kolejny raz szukać serka w czeluściach lodówki lub zastanawiać się nad tym, jak dawno temu mroziliśmy curry z kurczaka, warto poświęcić jeden wieczór i zorganizować lodówkę.

Zainwestuj w koszyczki

Wystarczy kilka kolorowych koszyczków. Zamiast rzucać jedzenie byle gdzie, wyobraź sobie, że zaczynasz umieszczać je w koszyczkach.  U nas bardzo dobrze sprawdzają się 4 – po dwa na sery i po dwa na wędliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu przygotowywanie posiłków i szukanie czegokolwiek w lodówce jest dużo szybsze i łatwiejsze. Kiedy szykuję piątkowy posiłek, wyciągam cały koszyczek z serami i komponuję z niego takie kanapki, na jakie mam akurat ochotę. Dzięki takiemu rozwiązaniu jedzenie nie psuje się, zapomniane w czeluściach lodówki. Łatwiej jest też przenosić większą ilość produktów na miejsce, gdzie szykujemy posiłek.

Podziel produkty na otwarte i zamknięte

Kiedy mamy już koszyczki warto również podzielić produkty na otwarte i zamknięte. Unikniemy dzięki temu sytuacji, kiedy otwieramy 5 opakowanie wędliny, a zapominamy o pozostałych czterech, które schowały się… za sałatą 😉  Szybko wyrobi się w nas nawyk sięgania do koszyczka z otwartymi produktami. Warto zadbać o to, by nie było w nim zbyt dużo jedzenia – sami dobrze wiecie ile potraficie zjeść i jak szybko zużywacie dany produkt. Dopasujcie to do swoich potrzeb. Pozwólcie sobie na różnorodność, ale jednocześnie unikajcie sytuacji, kiedy przez zbyt dużą ilość otwartych rzeczy będziecie musieli coś wyrzucić.

Wizytówka dla mrożonki

Mrożenie to bardzo dobry sposób na przechowywanie żywności – nawet gotowych posiłków, których możemy ugotować więcej i schować do zamrażalki. Jednak i tu możemy sobie ułatwić życie –  każdy zamrożony produkt schowajmy do pojemniczka i stwórzmy dla niego wizytówkę. Ja zapisuję na niej rodzaj produktu i datę, kiedy go zamroziłam. Uwierzcie mi, po jakimś czasie naprawdę nie będziecie pamiętać, czy to mięso mielone jest z indyka czy z łopatki i kiedy tak naprawdę je zamrażaliście. Dzięki takim karteczkom będzie nam zdecydowanie łatwiej. Warto również na waszej liście posiłków do przygotowywania umieścić osobny dział z zamrożonymi posiłkami. Tam również zaznaczcie datę mrożenia. Szykując listę posiłków na tydzień możecie sięgać też do „gotowców” – zwłaszcza wtedy, kiedy macie za mało czasu na gotowanie.

jak zorganizować lodówkę

Jak zorganizować lodówkę

Zabezpiecz warzywa i zieleninę

Fantastycznym rozwiązaniem, które naprawdę się u nas sprawdza jest umieszczenie ręczników papierowych w koszyczkach na warzywa. Dzięki temu zachowujemy większą higienę, ale też dbamy o odpowiednią wilgotność w pojemniku. Ręczniki papierowe bardzo dobrze nadają się również do przechowania natek, np. pietruszki czy szczypiorku. Najpierw zieleninę moczymy w wodzie a następnie owijamy ręcznikiem papierowym. Zauważyłam, że dzięki temu nie więdnie tak szybko i zdecydowanie dłużej zachowuje świeżość.

Zadbaj o kolejność

Okazuje się, że kolejność przechowywania produktów w lodówce  również ma bardzo duże znaczenie. Ostatnio sama zaobserwowałam, że temperatura w lodówce różni się w zależności od wysokości. Jeśli chcecie sprawdzić, jak wygląda to u was polecam zakup termometru do lodówki lub włożenie tam zwykłego zaokiennego termometru. Może się naprawdę przydać, kiedy chcemy sprawdzić, czy nasz lodówka dobrze działa. Jaka w takim razie powinna być kolejność?

  • Górna półka – tam temperatura jest najwyższa. Dobrze trzymać na niej drzemy i przetwory;
  • Środkowa półka – Jeśli podobnie jak ja chcecie spróbować przechowywania jedzenia w pojemniczkach umieśćcie tam pojemniczki z nabiałem – po jednej stronie ten z otwartym, po drugiej z zamkniętym.  Nie możemy trzymać go na dolnych półkach, bo paradoksalnie zbyt niska temperatura jest dla niego szkodliwa. Powoduje powstawanie bakterii i psucie się nabiału. Żeby uniknąć przechodzenia nabiału zapachem innej żywności dobrze jest umieścić go w zamykanych, plastikowych pojemniczkach;
  • Kolejna półka to dobre miejsce na wędliny. Tu również polecam podział na te otwarte i zamknięte;
  • Dolna półka to bardzo dobre miejsce na przechowywanie warzyw i owoców. Niska temperatura – około 2 stopni korzystnie wpływa na ich przechowywanie. Jeśli macie odpowiednio dużo miejsca, do drugiego pojemnika możecie włożyć mięso, którego nie chcecie mrozić.

Jak zorganizować lodówkę? Przede wszystkim kupcie pojemniczki, zacznijcie dzielić produkty na otwarte i zamknięte i sprawdźcie, czy trzymacie żywność na odpowiednich półkach. A może Wy też macie jakieś własne pomysły i wskazówki? 🙂