You are here: Home » Dom » O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

Urlop coraz bliżej, w pracy nawał obowiązków, perspektywa zbliżającego się pakowania spędza sen z powiek. To jednak nie wszystko… Wielu zdarzyło się zapewne powrócić z urlopu do mieszkania witającego nas zapachem niewrzuconych śmieci. Inni zamiast odpoczywać zastanawiają się czy pozamykali okna. Gdyby tylko istniał sposób na spamiętanie tego wszystkiego…

o czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje, Stara kukiełka podnosi rękę zastanawiając się nad czymś. Zapewne, co jeszcze spakować.

Czy Ty też co roku, na nowo zastanawiasz się o czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

Mam nadzieję, że ucieszy Cię informacja, że taka metoda rzeczywiście istnieje! Nie polega ona jednak na wykorzystaniu naszej pamięci, lecz komputera lub kartki papieru i długopisu. Lista spraw do załatwienia przed wyjazdem, bo o niej chcę pisać, sprowadza się do spisania Twoich zobowiązań. Tym samym można ją podzielić na kilka kategorii. U nas wygląda to następująco:

 Dom/mieszkanie

 • Opłacamy czynsz, odstępne, media, Internet, itp.
 • Zakręcamy wodę, a w przypadku dłuższych wyjazdów również gaz. Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza gdy korzystamy z gazu w butlach, które mają tendencję do nieszczelności.
 • Wyrzucamy śmieci. W przypadku segregacji odpadów należy pamiętać zwłaszcza o odpadkach zmieszanych gdyż psują się najszybciej.
 • Zamykamy okna (ustawienie mikrouchyłów).
 • Opróżniamy lodówkę, a produkty, których data przydatności do spożycia upłynie podczas naszej nieobecności zabieramy ze sobą lub oddajemy zaprzyjaźnionym sąsiadom. Nie łudźmy się, czas nagle się nie zatrzyma, a podczas urlopu zdaje się pędzić jeszcze szybciej…

 Dzieci, zwierzęta i rośliny

 • Zapewniamy opiekę dla naszych zwierząt i roślin domowych.
 • Przygotowujemy odpowiednie ilości pokarmu dla zwierząt, a w przypadku pokarmu świeżego informujemy opiekuna o jego typie. Warto również z góry pokryć ewentualne wydatki.
 • Nas to jeszcze nie dotyczy, ale w przypadku wyjazdu bez pociech warto poinformować przysłowiową Babcię z pewnym wyprzedzeniem, nie stawiając Jej przed faktem dokonanym.
 • W przypadku dzieci z nietolerancjami pokarmowymi lub przyjmujących leki powinniśmy wręczyć opiekunowi odpowiedni spis produktów i ewentualne zalecenia odnośnie dawkowania.

Bezpieczeństwo

 • Sprawdzamy i ewentualnie zmieniamy limity kart płatniczych.
 • Spisujemy numery pod którymi można zablokować karty płatnicze. Warto mieć je na papierze – na wypadek rozładowania się bądź zgubienia telefonu.
 • Gdy w podróż wybieramy się w pojedynkę spisujemy na papierze numery telefonów do partnera/ partnerki/ rodziców. Obecnie, gdy coraz częściej zmieniamy numery możemy nie pamiętać nawet tych do najbliższych nam osób.
 • Przed dłuższą podróżą samochodem warto dokonać wszystkich, nieraz długo odkładanych napraw.

Inne (tej kategorii nie może zabraknąć na żadnej z list… )

 • Usuwamy z aparatu zdjęcia, zwłaszcza gdy nie bierzemy ze sobą laptopa i każdy gigabajt pojemności karty ma znaczenie.
 • Planujemy z wyprzedzeniem pranie odzieży, którą zamierzamy zabrać.
 • Zatankowanie samochodu. Wiem, wiem, stacje benzynowe są wszędzie, otwarte 24/7. Jednak niekoniecznie pozostali domownicy z utęsknieniem oczekują postoju 15 minut po wyjściu z domu 🙂

Mam nadzieję, że powyższa lista pozwoli Wam spokojnie przygotować się do wyjazdu, a podczas urlopu myśleć o… albo raczej nie myśleć a odpoczywać.

 

Podaj dalej

Mam nadzieję, że ten wpis choć trochę ułatwił Ci przygotowanie się do wakacyjnej podróży. 🙂 Jeśli uważasz, że przedstawiona we wpisie „O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?” wiedza jest przydatna i że może przydać się Twoim znajomym to mam prośbę – udostępnij ten wpis na swoim facebooku lub twiterze. Pozostaje mi tylko podziękować  w imieniu swoim i Twoich zadowolonych znajomych! 🙂

Jestem również bardzo ciekaw co Ty dodałbyś do tej listy? Na co Twoim zdaniem warto jeszcze zwrócić uwagę i o czym pamiętać przed wyjazdem?

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?” koniecznie przeczytaj również: