You are here: Home » Dom » Planowanie posiłków – 5 prostych kroków, by jeść smacznie i zdrowo.

Planowanie posiłków – 5 prostych kroków, by jeść smacznie i zdrowo.

Zmęczona po całym dniu pracy wracasz do domu. Myślisz już tylko o tym, żeby odpocząć i zregenerować się. Otwierasz lodówkę. Widzisz kilka warzyw. W zamrażalniku resztka kurczaka. Nie masz siły na myślenie więc kolejny raz w tym miesiącu przygotowujesz kurczaka z ryżem i warzywami. W ostatniej chwili orientujesz się, że możesz to jeszcze urozmaicić sosem pomidorowym. Czy to szczyt Twoich kulinarnych aspiracji? Dobrze wiesz, że nie…
Planowanie posiłków w czasach, kiedy jesteśmy zabiegani i wciąż zajęci jakimiś sprawami potrafi być prawdziwym wybawieniem. Po pierwsze nie musisz codziennie na nowo zastanawiać się, co ciekawego zjesz dziś na obiad. Po drugie Twoje posiłki właśnie dzięki wcześniejszemu planowaniu stają się bardziej zbilansowane, przemyślane i zdrowsze. Wystarczy wykonać 5 prostych kroków, by jeść smacznie i zdrowo.

1. Wyznacz konkretny dzień na planowanie posiłków

Najlepiej, by był to dzień poprzedzający wyprawę do sklepu po duże zakupy. Pamiętaj, by spisać pomysły na kartce papieru lub na komputerze. Jeśli zapiszesz je tylko w głowie dodatkowo obciążysz się, zmuszając mózg do przypominania sobie, co też to było na dziś zaplanowane. Optymalne w planowaniu posiłków jest rozpisanie ich na jeden tydzień. Do każdego posiłku stwórz od razu listę zakupów, które będą ci potrzebne do jego wykonania. Zaznacz, które produkty możesz kupić wcześniej , a które będziesz dokupować na bieżąco.

2. Stwórz listę sprawdzonych posiłków

Z gotową listą będzie Ci zdecydowanie łatwiej. Przeglądnij wszystkie strony internetowe, książki, czy zgromadzone przepisy, z których już korzystałaś. Wypisz je – najlepiej w Excelu. W jednej z kolumn zapisz źródło, z którego zaczerpnęłaś przepis. Dzięki temu nie będziesz musiała zastanawiać się za każdym razem, gdzie szukać przepisu. Jeśli wzięłaś go ze strony internetowej, bezpośrednio do Excela wstaw link. Jeśli korzystasz z książki, zapisz stronę, jeśli z magazynu – jego numer, rok i stronę. Przygotowując nowe potrawy, dopisuj je systematycznie do Twojej listy posiłków. Dzięki temu zyskasz większą różnorodność. Tworząc listę posiłków na dany tydzień staraj się nie korzystać tylko z tych już zapisanych, ale postanów sobie, że w każdym tygodniu będziesz eksperymentować z choć jednym nowym posiłkiem.

planowanie posiłków na tydzień

3. Wprowadź czas, cenę i pożywność

Planując posiłki na dany tydzień, warto wziąć pod uwagę, ile czasu będziemy mieli na ich przygotowanie. Już w momencie tworzenia listy posiłków, w dwóch osobnych kolumnach wypisz czas przygotowania i czas bierny – czyli taki, w którym dana potrawa robi się sama – a Ty możesz zająć się np. sprzątaniem kuchni. Dzięki takiemu podziałowi unikniesz sytuacji, w której wybierzesz na przygotowanie najbardziej czasochłonnej potrawy dzień, w którym masz dodatkowe zajęcia lub jesteś najbardziej zmęczona. W planowaniu posiłków pomaga też wprowadzenie wartości takich jak cena i pożywność. Najlepiej stworzyć trzystopniową skalę i uzupełnić wartości przy każdym posiłku według własnych preferencji.

4. Zaznacz jaki rodzaj mięsa lub główny produkt jest potrzebny do danego posiłku

Dzięki takiemu podziałowi unikniesz sytuacji, w której przez cały tydzień będziesz jeść mięso z kurczaka. Warto wpisać, czy do danego posiłku potrzebujesz właśnie kurczaka, indyka, wołowinę, wieprzowinę a może mięso mielone. Planując posiłki pamiętaj też o bardzo zdrowych rybach. Oprócz mięsa warto wpisać w osobnej kolumnie główny składnik danej potrawy. Jeśli planujesz danie, do którego chcesz użyć pieczarki, a wiesz nie zjesz od razu 500g, warto zaplanować, że drugą połowę zużyjesz do innej potrawy. W kolejnej kolumnie wypisz produkty sezonowe. Planując posiłki warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty będą w danym momencie najlepiej osiągalne a jednocześnie najtańsze.

5. Podziel listę posiłków ze względu na miejsce, gdzie możesz je jeść

W jednej z kolumn zapisz, gdzie można jeść dany posiłek. U nas podzieliliśmy to na pracę, dom i weekend. Wiadomo, że nie wszystko nadaje się do zabrania ze sobą do pracy. Część posiłków zdecydowanie lepiej smakuje w domu a część warto zostawić na świąteczne dni, kiedy spokojnie możemy delektować się ich smakiem. Planowanie posiłków będzie zdecydowanie łatwiejsze, kiedy np. chcąc wybrać tylko posiłki do zjedzenie w pracy, użyjesz funkcji filtruj i nie będziesz musiała przeglądać całej długiej listy tych potraw, które zjadasz w domu.

Pięć kroków w planowaniu posiłków, którymi się z Wami podzieliłam bardzo ułatwiło nam życie. Wiadomo – czasem lubię spontaniczność, ale w przypadku obiadów lubię mieć wszystko zaplanowane. Na naszej liście jest już 81 potraw i wciąż dodaję do niej nowe. Niesamowitym plusem jest to, że są na niej tylko posiłki sprawdzone, takie które nam smakowały i które się udały. Jeśli chcecie, żebym podzieliła się z Wami moją listą potraw i pokazała jak wygląda nasz Excel z posiłkami dajcie znać w komentarzu 🙂