You are here: Home » Dom » Zorganizuj swoją kuchnię

Zorganizuj swoją kuchnię

Odkąd jako nastolatka polubiłam gotowanie, moim marzeniem stała się duża, pięknie urządzona kuchnia, pachnąca ziołami. Na jego realizację muszę jeszcze trochę poczekać, ale jak pisała ostatnio Kameralna – warto cieszyć się tym, co mamy i przestać narzekać. Dlatego właśnie w minione wakacje, po dwóch latach mieszkania w Warszawie i posiadania swojej własnej kuchni postanowiłam jak najlepiej ją zorganizować. Po takim czasie wiedziałam już, co mi przeszkadza, jakie błędy popełniłam i na czym powinnam się skoncentrować.

Podział kuchni na strefy

Prawdziwym odkryciem było dla mnie poznanie stref, które powinny znajdować się w każdej kuchni. I nie chodzi tu już tylko o czystą teorię, ale o praktykę potwierdzoną przez naukowców. A na czym to właściwie polega?

Zastanów się, czym najczęściej zajmujesz się w swojej kuchni. Zwykle przygotowujemy tam posiłki, gotujemy i zmywamy, rozpakowujemy zakupy i przechowujemy je. W kuchni też większość z nas trzyma naczynia przydatne do przygotowania i podania potraw. I właśnie na tej podstawie naukowcy zajmujący się ergonomią wydzielili pięć stref – strefę zapasów, strefę przechowywania, strefę zmywania, strefę przygotowywania i strefę gotowania i pieczenia. W mądrych poradnikach czytamy, że ich kolejność powinna być właśnie taka, a dla leworęcznych odwrotna. Moim zdaniem jeśli odrobinę ją zmodyfikujemy i dostosujemy do własnego użytku i metrażu nie stanie się tragedia.

Po co właściwie te strefy?

Mogłabym tu pisać mądre frazesy na temat trójkąta roboczego w kuchni i odległości między kolejnymi strefami, ale wiem, że wielu z nas na takie odległości zwyczajnie nie może sobie pozwolić. Moim zdaniem wystarczającym argumentem jest to, że strefy mają zwiększyć komfort naszej pacy w kuchni i ułatwić przygotowywanie posiłków. Tych, którzy lubią cyferki pewnie zainteresuje fakt, że do stołu kuchennego podchodzimy podobno 30 razy dziennie, a na blacie wykonujemy 50 czynności związanych z szykowaniem posiłków. Ile w tym prawdy, nie wiem. Ale jeśli już ktoś się tym zajął to może warto zastanowić się, jak prace w kuchni uczynić łatwiejszą a właśnie w tym mają nam pomóc strefy. Ważne jest też to, że taki podział nie wymaga od nas posiadania ogromnej kuchni z mnóstwem mebli. Nie musisz też prosić męża, by już teraz, zaraz pomógł Ci przesuwać szafki i robić generalne przemeblowanie. Już kilka prostych zmian pomoże Ci łatwiej i szybciej przygotowywać posiłki i polubić swoją kuchnię.

jak-urządzić-kuchnię

Co powinno znajdować się w każdej ze stref?

Strefa zapasów to miejsce, w którym znajduje się Twoja lodówka i dodatkowe miejsce na produkty, które nie wymagają chłodzenia. U nas właśnie takiego miejsca brakowało, dlatego już po kilku miesiącach zainwestowaliśmy w spory regał, na którym przechowujemy nasze zapasy. Tym sposobem możemy pochwalić się swoją własną spiżarnią 🙂 Taką szafkę, czy regał dobrze podzielić też na podstrefy – np. przetwory, musli, mleko, napoje. Kiedy i lodówka i spiżarnia są blisko siebie zdecydowanie łatwiej rozpakowuje się zakupy. Naszym trikiem jest tez segregowanie już w momencie zakupów tego, co będziemy chować do lodówki i tego co nie wymaga niższych temperatur.

Strefa przechowywania to miejsce, w którym trzymamy talerze, szklanki i inne podstawowe sprzęty. Po wielu próbach umieściłam ją nad strefą zmywania czyli po prostu nad zlewem. Powiem Wam, że takie rozwiązanie bardzo się u nas sprawdza. Nie muszę z umytymi naczyniami chodzić po całej kuchni ale po prostu sięgam ręką nad zlew i tam chowam czyste szklanki i talerze. Dodatkowo w strefie zmywania powinna znaleźć się suszarka na naczynia. U moich rodziców była ona wbudowana w meble, znajdujące się po drugiej stronie kuchni i przenoszenie na nią pozmywanych naczyń zawsze kończyło się zachlapaniem podłogi. Pod zlewem umieszczamy tradycyjnie kosz na śmieci – ułatwi to szybkie pozbycie się resztek w trakcie zmywania.

Strefa przygotowywania to chyba jedno z najważniejszych miejsc w każdej kuchni. Jest nim blat, na którym przygotowujesz posiłki. Wiadomo – powinien być jak największy. U nas musieliśmy ograniczyć się do 60 centymetrów. Jednak i tu udało mi się poprawić jakość pracy. Kiedyś na blacie leżał chlebak, deski do krojenia i szklanki z których aktualnie korzystamy. W te wakacje postanowiłam maksymalnie go opróżnić. Komfort przygotowywania posiłków jest zdecydowanie większy. Pilnuję też tego, żeby posiłki przygotowywać tylko w jednym miejscu. Przygotowywanie posiłków na blacie mobilizuje mnie do zmywania w trakcie szykowani, chowania niepotrzebnych rzeczy i utrzymania porządku. W szafce pod roboczym blatem trzymam podstawowe produkty, z których często korzystam szykując posiłki – makarony, kasze, ryże, herbatę. Oprócz tego mam tam również sztućce, deski do krojenia, blender, mikser i moździerz.

Strefa gotowania to po prostu kuchenka gazowa, piekarnik i szafka z garnkami i patelniami. Formy do pieczenia dobrze jest umieścić w specjalnie do tego przystosowanej szufladzie pod piekarnikiem. Garnki umieszczone nad kuchenką pomagają w szybkiej organizacji gotowania. W strefie gotowania możecie też umieścić kuchenkę mikrofalową i toster.

Jak wydzieliłam strefy w naszej kuchni

Jeśli maksymalnie skoncentrujesz się na tym zadaniu, spokojnie wystarczy Ci na to jeden dzień. Zaplanuj sobie, że zrobisz to w następną sobotę. Wstań, zjedz śniadanie, wypij kawę i spokojnie zabierz się do pracy.

  • Zacznij od wyciągnięcia z szafek i szuflad wszystkich rzeczy. Zgromadź je na środku kuchni i podziel na kategorie: żywność trwała, naczynia, sprzęty kuchenne, garnki, środki czystości.
  • Nad zlewem lub w jego pobliżu schowaj talerze lub szklanki. Jeśli się nie mieszczą – zastanów się czy na pewno potrzebujesz ich wszystkich. Może część jest tylko dla gości i może mieć swoje miejsce w salonie za szybą, gdzie stanie się ozdobą pokoju.
  • Pod zlewem schowaj kosz na śmieci. Jeśli segregujesz odpady zastanów się, czy nie warto zainwestować w dwa lub trzy kosze. U nas takie rozwiązanie bardzo się sprawdza. Możecie też zastanowić się nad koszem dwu lub trzy komorowym, np. takim.
  • Przejrzyj swoją żywność trwałą i sprawdź daty ważności. Produkty, które kupiłaś na zapas schowaj w strefie zapasów.
  • Jeśli znajdziesz produkty otwarte przeznacz na nie małe pudełeczko, plastikowy lub wiklinowy koszyczek i schowaj w pobliżu strefy przygotowywania.
  • Zgromadź wszystkie sprzęty, które pomagają Ci w przygotowywaniu posiłków – miksery, blendery itp. i również zgromadź je w strefie przygotowywania.
  • Pościągaj wszystkie rzeczy z roboczego blatu i umieść je w odpowiednich strefach
  • Ciesz się z nowej, funkcjonalnej kuchni 🙂