You are here: Home » Elektroniczne gadżety » Platformy do nauki języków obcych – a gdzie Ty podszlifujesz język?

Platformy do nauki języków obcych – a gdzie Ty podszlifujesz język?

Chyba każdy miał w swoim życiu epizod, w którym chciał podszlifować język obcy. Chęci to jednak nie wszystko – kursy wymagają opłat,  dostosowania się do harmonogram zajęć i czasochłonnych dojazdów. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Dziś chciałbym  dać Ci alternatywę – wskazać jak uczyć się języków obcych przez Internet. Bez wychodzenia z domu lub właśnie poza domem – np. podczas dojazdów do pracy czy na uczelnię. W czasie, który Tobie odpowiada, w dodatku praktycznie za darmo! Jeśli uczęszczasz na standardowy kurs w szkole językowej to ten wpis jest również dla Ciebie!  Znajdziesz w nim adresy witryn, które znacząco przyspieszą i urozmaicą Twoją naukę. Jakie platformy do nauki języków obcych mogę Ci polecić?

 

Etutor

To serwis do którego mam szczególny sentyment i który chyba najbardziej pomógł mi w podszlifowaniu angielskiego. Ale do rzeczy – Etutor to internetowy kurs języka angielskiego i niemieckiego. Jest płatny, choć cena 179zł (a w świątecznych promocjach o połowę niższa) za rok, nie semestr nauki jest bardzo przystępna. Kurs angielskiego składa się z aż 370 lekcji dla poziomów A1-C2, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kurs niemieckiego obejmuje tylko poziomy A1-B2 ale 270 lekcji pozwoli zbudować solidne podstawy i w tym języku.

Lekcje składają się z wideo, dialogów wraz z pytaniami, na które będziemy udzielać odpowiedzi, multimedialnych ćwiczeń (memory, rozsypanki wyrazowe itp.) oraz nauki słówek. Ten ostatni element jest rozbudowany o świetny system inteligentnych powtórek o którym pisałem TU, gdzie oprócz tłumaczenia słowa zobaczymy jego zapis fonetyczny, usłyszymy wymowę i zobaczymy obrazek z jego reprezentacją. To naprawdę ułatwia naukę!

 

Lingua.ly

Całkowicie darmowa platforma do nauki języków obcych (oraz aplikacja)  z pomocą której możemy opanować aż 10 języków. Oprócz najpopularniejszych takich jak angielski, niemiecki, rosyjski czy hiszpański znajdziemy tu też np… herbrajski 🙂 Nauka polega na czytaniu tekstów w wybranym języku. Możemy przy tym wybrać ich tematykę (np. podróże, technika, dom itp.) oraz poziom trudności. Jeśli jakiegoś słówka nie rozumiemy, wystarczy na nie kliknąć, a wyświetlona zostanie lista możliwych tłumaczeń. Gdy wybierzemy to pasujące do kontekstu, zostanie  ono automatycznie dodane do naszej bazy nauki i wyróżnione w kolejnych tekstach. Słówka utrwalamy głównie poprzez napotykanie się na nie wielokrotnie w czytanych materiałach. Jest to więc bardzo naturalna metoda nauki. Słówka możemy również powtarzać w czasie mini gier, gdzie dopasowujemy słówkom ich tłumaczenie. W nagrodę za ukończenie każdej gry wyświetlany jest losowy, zabawny gif.

Aplikacji lingua.ly jest dostępna na urządzenia z systemem Andoroid i IOS. Pozwala to nam kontynuować naukę również poza domem – np. w stojąc w sklepowej kolejce. 🙂

 

Lingq

Stron ta, powstała na bazie doświadczeń kanadyjskiego poligloty Steva Kaufmana, o którym wspominałem już tutaj. Pozwala ona na naukę 11 języków (w tym chińskiego, koreańskiego i japońskiego). Sama metoda jest zbliżona do tej oferowanej przez lingua.ly, przy czym tu zyskujemy dodatkowo możliwość wysłuchania tekstu. Do dyspozycji dostajemy więc np. oryginał przemówienia Martina Luthera Kinga czy zaprzysiężenia Baracka Obamy oraz zapis ich wystąpień. Dzięki nim możemy w każdej chwili sprawdzić pojedyncze słowa lub zwroty (do dyspozycji mamy całą gamę słowników oraz sugestie innych użytkowników. Możemy również dodawać swoje własne „niekonwencjonalne” tłumaczenia). Zakres tematów jest bardzo szeroki – od podzielonych na fragmenty audiobooków, przez politykę, na „interesting thing of the day” kończąc.

Jedyną wadą witryny jest fakt, że do korzystania z niej w pełni wymagana jest oplata 10$ miesięcznie. Bez tego możemy do bazy poznanych słów dodać tylko 20 elementów, co w praktyce uniemożliwia naukę. Warto jednak przetestować tę metodę i przekonać się czy taka forma nauki nam odpowiada. Ja korzystałem z niej przez ponad pół roku i jestem bardzo zadowolony z rezultatów.

Platformy do nauki języków obcych Zorganizowani

Platformy do nauki języków obcych

Radio i telewizja

Ucząc się języka obcego, nie powinniśmy koncentrować się na samych ćwiczeniach gramatycznych i nauce nowych słówek. Powinniśmy również, a może i przede wszystkim z językiem się osłuchiwać, zwracać uwagę na prawidłową wymowę słów i rozszyfrowywać zbitki słowne, które zwłaszcza na początku nauki są trudne do zrozumienia. Poza tym powinniśmy słuchać ludzi mówiących w naturalny sposób i posiadających różnorakie akcenty. To wszystko możemy mieć absolutnie za darmo ucząc się języków przez Internet. Wystarczy, że wejdziemy na stronę  BBC, CNN lub pobierzemy ich aplikację a uzyskamy dostęp zarówno do informacji w formie tekstowej jak i krótkich relacji wideo (często zawierających wywiady). Dla uczących się niemieckiego polecam z kolei telewizję Deutsche Welle, a tym którzy zakochali się w francuskim, wpis z bloga Love for france, gdzie autorka podaje listę najpopularniejszych stacji radiowych i telewizyjnych w tym języku wraz z linkami do nich.

 

Kanały YouTube

Pisząc o tym jak uczyć się języków przez Internet nie można zapomnieć o YouTubie. Nie tylko dostarcza nam on niezliczonych, niereżyserowanych wypowiedzi ludzi w obcych językach, ale również zawiera wiele kanałów specjalnie dedykowanych nauce. Dobrymi przykładami mogą być kanały z których nauczymy się angielskich phrasal verbs czy idiomów. Oprócz dwóch wymienionych wyżej kanałów nie mogę odmówić sobie przyjemności polecenia Ci kanału Philochko, który w zabawny sposób tłumaczy zawiłości i amerykańskiego angielskiego i wyjaśnia wiele phrasal verbs.

Na YouTubie, oprócz filmików z których bezpośrednio możemy uczyć się języka znajdziemy również wiele takich które mówią o tym jak języka się uczyć. Polecam między innymi kanały Steva Kaufamana i A.J. Hoge’a.

Ciekaw jestem waszych ulubionych pozycji 🙂

 

Archive

Archive jest darmową biblioteką zawierającą miliony książek, nagrań i wideo w różnych językach. Możemy z niego pobrać lub bezpośrednio odtworzyć audiobooki ulubionych powieści lub obejrzeć kreskówki które znamy z dzieciństwa.

Platformy do nauki języków obcych Zorganizowani

Platformy do nauki języków obcych

Talk English

Na stronie Talk English znajdziemy podzielone na kategorie tematyczne wyrażenia (wraz z nagraną wymową), które możemy wykorzystać w określonych sytuacjach

Znajdziemy tu frazy od najprostszych – jak się przywitać i przedstawić, poprzez pytania, które mogą paść podczas wynajmowania samochodu, rozmów z współpracownikami w biurze, a na odpowiedziach na najczęstsze pytania padające podczas rozmów kwalifikacyjnych kończąc.

 

British Council

British Council jest brytyjską agencją ds. współpracy kulturalnej oraz oświatowej. Brzmi strasznie, co? Okazuje się jednak, że na ich stronie możemy znaleźć wiele ciekawych i przydatnych materiałów – podcasty, gry dzięki którym poćwiczymy słówka, żarty w języku angielskim (nieraz bardzo specyficzne 😉 oraz gramatykę, tłumaczoną rzecz jasna po angielsku.

 

engVid

engVid jest platformą  do nauki języka angielskiego. Zawiera nagrania video publikowane przez 11 nauczycieli specjalizujących się w różnych tematach (Ronie jest świetna! ;). Z ich pomocą możemy lepiej poznać kulturę Wielkiej Brytanii, nowe metody nauki języka oraz bardzo wiele nowych słów i zwrotów… nieraz bardzo specyficznych,  związanych np. z prowadzeniem ogródka 🙂

 

 

Zdaję sobie sprawę, że jeden wpis to zbyt mało by przedstawić wszystkie dostępne miejsca, gdzie można uczyć się języków w Internecie. Starałem się głównie przedstawić zakres opcji, które przed nami stoją – platformy do nauki języków obcych, audiobooki, filmy, telewizje, radia itp. Dla chcącego nic trudnego – w erze Internetu języka może uczyć się każdy, praktycznie za darmo i bez wychodzenia z domu.

 

Ciekaw jestem gdzie Wy szlifujecie swój język. Podzielcie się swoimi ulubionymi stronami lub aplikacjami do nauki!

 

A jeśli spodobał Ci się tekst „Platformy do nauki języków obcych – a gdzie Ty podszlifujesz język?” koniecznie przeczytaj również:

 

 • Ale świetnie, że na Was trafiłam! Sama mam bzika na punkcie nauki języków, a Wy podsunęliście mi dwie dodatkowe platformy, z których mogę korzystać 🙂
  Ja aktualnie najczęściej korzystam z dwóch platform – na telefonie z duolingo, bo jest pocieszna i intuicyjna w obsłudze, a na komputerze z archaicznego już dla niektórych Supermemo. Jeśli chodzi o Supermemo – przeniosłam się na maca, na którego nie wypuścili swoich programów, bo im się to wtedy nie opłacało, ale fajne jest to, że w ramach rekompensaty udostępnili wszystkie kursy w wersji beta na stronie supermemo.com 🙂 Niby te kursy nie są aktualizowane, ale porównywałam je z tymi, które są do kupienia w sieci teraz i praktycznie niczym się nie różnią, więc jak najbardziej polecam. Wystarczy się zarejestrować i subskrybować kursy, które nas interesują. Jedyny mankament jest taki, że to opcja dla osób z chociaż średniozaawansowanym angielskim.
  Pozdrawiam!

  • Duolingo jest super 🙂

  • Korzystałem kiedyś z SuperMemo do nauki rosyjskiego. Ciekawą opcją w tym programie były
   powtórki nie tylko słówek ale i gramatyki.
   Korzystałem jeszcze z super-memo.com. Ten program do powtórek ma już niesłychanie dużo
   funkcji, jednak wymaga ręcznego wprowadzenia wszystkich słówek i zwrotów, które
   chcemy przyswoić.
   Dawid

 • eV

  Tyle możliwości i jak tu powalczyć z lenistwem i z nich skorzystać! Osobiście korzystam z Duolingo i Memrise, ale Twoja lista z całą pewnością mi się przyda 🙂

  • Heh, sporo osób poleca duolingo. 🙂 Osobiście przetestowałem go jednak tylko dla samego
   przetestowania… Może przy nauce kolejnego języka sytuacja się zmieni?! 🙂
   Dawid

   • eV

    Ja z Duolingo mam ten problem że nie potrafię utrzymać regularności nauki. Memrise jeszcze przypomina o „podlewaniu” wiedzy, a Duolingo jakoś tak siedzi sobie w tych aplikacjach i się nie upomina o swoje. W każdym razie cieszę się, że jest tyle możliwości do nauki i na pewno wypróbuję coś z tego co poleciliście :).

 • Coś akurat dla mnie, czyli miłośniczki języków obcych :)) Część znam i testowałam, inne tylko kojarzę. Myślę, że post przyda się wielu osobom 🙂

  • Dzięki 🙂
   Tak z ciekawości, z których stron kojarzyłaś? 🙂
   Dawid

 • Bardzo fajne zestawienie. Ja sama korzystam z aplikacji do nauki języków, a oprócz tego oglądam filmy na youtube, seriale czy dokumenty BBC. Mimo to przyznam, że miejsc proponowanych przez Was w większości nie znałam. Na pewno poszukam tam czegoś dla siebie 🙂

  • Najważniejsze, by nauka dawała nam satysfakcję i radość. Dla jednych odpowiednie będą seriale, dla innych filmy dokumentalne i aplikacje. Ważne by nie robić niczego na siłę, bo mimo poświęconego czasu nasze rezultaty będą mizerne.
   Fajnie, że Ty odkryłaś swój sposób na naukę – taki, który doję Ci satysfakcję i przede
   wszystkim działa…
   Powodzenia w dalszej nauce! 🙂
   Dawid

   • Dziękuję! Zgadzam się z Tobą, nauka powinna dawać satysfakcję i radość. U mnie wkuwanie słówek nie przynosiło zbytnich rezultatów, więc postawiłam na przyjemniejsze formy nauki. Po prostu zaczęłam wplatać ja w rozrywkę. To jest o wiele skuteczniejsze 🙂

 • Ja do nauki słówek używam memrise i bardzo sobie chwalę… Dobrze, że tu trafiłam, już sobie zapisałam kilka aplikacji i będę je testować. Co do duolingo -ja się przekonać nie mogłam, jakoś tak po tygodniu sobie odpuściłam, kiedy niby przeszłam cały kurs angielskiego, po którym nie zapamiętałam prawie nic 😉

  • Nauka „po łebkach” – byle szybko przejść do kolejnego tematu bywa bardzo złudna. Wiedza szybko wyparowuje, bo nie ma silnych podstaw, a powstałe luki ciężko wypełnić – nie wiemy gdzie dokładnie są. :/
   Powodzenia w testowaniu aplikacji i przede wszystkim nauce z ich pomocą 🙂
   Dawid

  • Również polecam memrise

   • A na jakim języku ją testowałeś? 🙂
    Dzięki za polecenie!
    Dawid

    • Korzystam z angielskiego. Mają bardzo wiele kursów.

 • Sylwia Kempa

  Ogromne dzięki za świetne zestawienie serwisów do nauki języków obcych. Ja najczęściej korzystam z Duolingo – fajna platforma. Odpowiednio dobrany program motywuje do nauki założonej ilości materiału w określonym czasie. Ostatnio zaczęłam także czytać teksty na http://redmalina.pl/. Jest tam sporo tekstów po polsku, które zawierają obcojęzyczne wątki. Dzięki temu można szybko zapamiętać pojedyncze słówka w różnych językach. Poza tym z pewnością skorzystam z poleconych przez was pozycji 😉

  • Duolingo zdaje się być coraz większym hitem! 🙂
   Wplatanie słówek w obcym języku jest ciekawą a zarazem bardzo skuteczną metoda nauki.
   Można uczyć się ich samemu układając zwariowane historyjki. „Zawsze chciałem mieć dog’a. Poszedłem więc do schroniska gdzie mieli bardzo dużo dog’ów. Były małe dog’i i duże dog’i.
   Wszystkie dog’i były urocze. Nie wiedziałem wiec na którego dog’a się zdecydować. W tym właśnie momencie moja żona która nie przepada za dog’ami, za to lubi cat’y powiedziała…” 😀
   Brzmi absurdalnie, ale właśnie takie głupoty najlepiej zapadają nam w pamięci 😉
   Dawid

 • Pingback: MORTYCJA POLECA #76 - PRZEGLĄD INTERNETÓW | M O R T Y C J A()

 • Polecam stronę italki.com gdzie można podszlifować swój język obcy, rozmawiając z nativami.

  • Konwersacje są niezastąpione jeśli chcemy nauczyć się mówić płynnie i rozumieć nativów którzy nie zawsze mówią tak wyraźniej jak lektorzy w szkołach językowych… 🙂
   Z ciekawości, jaki język szlifujesz w ten sposób? 🙂 Powodzenia w dalszej nauce!
   Dawid

 • Bożena Danuta Kultys

  Ja korzystam głównie z książek, fiszek i słuchania muzyki i wykładów w języku obcym (teraz angielski stał się mi bardzo potrzebny), ale bardzo dziękuję za zawarte w tym wpisie linki do stron na których również można się uczyć. Pozdrawiam.

  • Najważniejsza jest różnorodność stosowanych technik i sięgniecie po te, które najbardziej nam odpowiadają. Ja również, przez dość długi czas korzystałem z fiszek, później zamieniłem je na „inteligentne powtórki” którym poświęciłem nawet cały wpis – polecam. 🙂
   Powodzenia w nauce! 🙂
   Dawid

 • Pingback: Sekret szybkiej nauki słówek - System inteligentnych powtórek SRS | Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji()