You are here: Home » Elektroniczne gadżety » Platformy do nauki języków obcych – a gdzie Ty podszlifujesz język?

Platformy do nauki języków obcych – a gdzie Ty podszlifujesz język?

Chyba każdy miał w swoim życiu epizod, w którym chciał podszlifować język obcy. Chęci to jednak nie wszystko – kursy wymagają opłat,  dostosowania się do harmonogram zajęć i czasochłonnych dojazdów. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Dziś chciałbym  dać Ci alternatywę – wskazać jak uczyć się języków obcych przez Internet. Bez wychodzenia z domu lub właśnie poza domem – np. podczas dojazdów do pracy czy na uczelnię. W czasie, który Tobie odpowiada, w dodatku praktycznie za darmo! Jeśli uczęszczasz na standardowy kurs w szkole językowej to ten wpis jest również dla Ciebie!  Znajdziesz w nim adresy witryn, które znacząco przyspieszą i urozmaicą Twoją naukę. Jakie platformy do nauki języków obcych mogę Ci polecić?

 

Etutor

To serwis do którego mam szczególny sentyment i który chyba najbardziej pomógł mi w podszlifowaniu angielskiego. Ale do rzeczy – Etutor to internetowy kurs języka angielskiego i niemieckiego. Jest płatny, choć cena 179zł (a w świątecznych promocjach o połowę niższa) za rok, nie semestr nauki jest bardzo przystępna. Kurs angielskiego składa się z aż 370 lekcji dla poziomów A1-C2, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kurs niemieckiego obejmuje tylko poziomy A1-B2 ale 270 lekcji pozwoli zbudować solidne podstawy i w tym języku.

Lekcje składają się z wideo, dialogów wraz z pytaniami, na które będziemy udzielać odpowiedzi, multimedialnych ćwiczeń (memory, rozsypanki wyrazowe itp.) oraz nauki słówek. Ten ostatni element jest rozbudowany o świetny system inteligentnych powtórek o którym pisałem TU, gdzie oprócz tłumaczenia słowa zobaczymy jego zapis fonetyczny, usłyszymy wymowę i zobaczymy obrazek z jego reprezentacją. To naprawdę ułatwia naukę!

 

Lingua.ly

Całkowicie darmowa platforma do nauki języków obcych (oraz aplikacja)  z pomocą której możemy opanować aż 10 języków. Oprócz najpopularniejszych takich jak angielski, niemiecki, rosyjski czy hiszpański znajdziemy tu też np… herbrajski 🙂 Nauka polega na czytaniu tekstów w wybranym języku. Możemy przy tym wybrać ich tematykę (np. podróże, technika, dom itp.) oraz poziom trudności. Jeśli jakiegoś słówka nie rozumiemy, wystarczy na nie kliknąć, a wyświetlona zostanie lista możliwych tłumaczeń. Gdy wybierzemy to pasujące do kontekstu, zostanie  ono automatycznie dodane do naszej bazy nauki i wyróżnione w kolejnych tekstach. Słówka utrwalamy głównie poprzez napotykanie się na nie wielokrotnie w czytanych materiałach. Jest to więc bardzo naturalna metoda nauki. Słówka możemy również powtarzać w czasie mini gier, gdzie dopasowujemy słówkom ich tłumaczenie. W nagrodę za ukończenie każdej gry wyświetlany jest losowy, zabawny gif.

Aplikacji lingua.ly jest dostępna na urządzenia z systemem Andoroid i IOS. Pozwala to nam kontynuować naukę również poza domem – np. w stojąc w sklepowej kolejce. 🙂

 

Lingq

Stron ta, powstała na bazie doświadczeń kanadyjskiego poligloty Steva Kaufmana, o którym wspominałem już tutaj. Pozwala ona na naukę 11 języków (w tym chińskiego, koreańskiego i japońskiego). Sama metoda jest zbliżona do tej oferowanej przez lingua.ly, przy czym tu zyskujemy dodatkowo możliwość wysłuchania tekstu. Do dyspozycji dostajemy więc np. oryginał przemówienia Martina Luthera Kinga czy zaprzysiężenia Baracka Obamy oraz zapis ich wystąpień. Dzięki nim możemy w każdej chwili sprawdzić pojedyncze słowa lub zwroty (do dyspozycji mamy całą gamę słowników oraz sugestie innych użytkowników. Możemy również dodawać swoje własne „niekonwencjonalne” tłumaczenia). Zakres tematów jest bardzo szeroki – od podzielonych na fragmenty audiobooków, przez politykę, na „interesting thing of the day” kończąc.

Jedyną wadą witryny jest fakt, że do korzystania z niej w pełni wymagana jest oplata 10$ miesięcznie. Bez tego możemy do bazy poznanych słów dodać tylko 20 elementów, co w praktyce uniemożliwia naukę. Warto jednak przetestować tę metodę i przekonać się czy taka forma nauki nam odpowiada. Ja korzystałem z niej przez ponad pół roku i jestem bardzo zadowolony z rezultatów.

Platformy do nauki języków obcych Zorganizowani

Platformy do nauki języków obcych

Radio i telewizja

Ucząc się języka obcego, nie powinniśmy koncentrować się na samych ćwiczeniach gramatycznych i nauce nowych słówek. Powinniśmy również, a może i przede wszystkim z językiem się osłuchiwać, zwracać uwagę na prawidłową wymowę słów i rozszyfrowywać zbitki słowne, które zwłaszcza na początku nauki są trudne do zrozumienia. Poza tym powinniśmy słuchać ludzi mówiących w naturalny sposób i posiadających różnorakie akcenty. To wszystko możemy mieć absolutnie za darmo ucząc się języków przez Internet. Wystarczy, że wejdziemy na stronę  BBC, CNN lub pobierzemy ich aplikację a uzyskamy dostęp zarówno do informacji w formie tekstowej jak i krótkich relacji wideo (często zawierających wywiady). Dla uczących się niemieckiego polecam z kolei telewizję Deutsche Welle, a tym którzy zakochali się w francuskim, wpis z bloga Love for france, gdzie autorka podaje listę najpopularniejszych stacji radiowych i telewizyjnych w tym języku wraz z linkami do nich.

 

Kanały YouTube

Pisząc o tym jak uczyć się języków przez Internet nie można zapomnieć o YouTubie. Nie tylko dostarcza nam on niezliczonych, niereżyserowanych wypowiedzi ludzi w obcych językach, ale również zawiera wiele kanałów specjalnie dedykowanych nauce. Dobrymi przykładami mogą być kanały z których nauczymy się angielskich phrasal verbs czy idiomów. Oprócz dwóch wymienionych wyżej kanałów nie mogę odmówić sobie przyjemności polecenia Ci kanału Philochko, który w zabawny sposób tłumaczy zawiłości i amerykańskiego angielskiego i wyjaśnia wiele phrasal verbs.

Na YouTubie, oprócz filmików z których bezpośrednio możemy uczyć się języka znajdziemy również wiele takich które mówią o tym jak języka się uczyć. Polecam między innymi kanały Steva Kaufamana i A.J. Hoge’a.

Ciekaw jestem waszych ulubionych pozycji 🙂

 

Archive

Archive jest darmową biblioteką zawierającą miliony książek, nagrań i wideo w różnych językach. Możemy z niego pobrać lub bezpośrednio odtworzyć audiobooki ulubionych powieści lub obejrzeć kreskówki które znamy z dzieciństwa.

Platformy do nauki języków obcych Zorganizowani

Platformy do nauki języków obcych

Talk English

Na stronie Talk English znajdziemy podzielone na kategorie tematyczne wyrażenia (wraz z nagraną wymową), które możemy wykorzystać w określonych sytuacjach

Znajdziemy tu frazy od najprostszych – jak się przywitać i przedstawić, poprzez pytania, które mogą paść podczas wynajmowania samochodu, rozmów z współpracownikami w biurze, a na odpowiedziach na najczęstsze pytania padające podczas rozmów kwalifikacyjnych kończąc.

 

British Council

British Council jest brytyjską agencją ds. współpracy kulturalnej oraz oświatowej. Brzmi strasznie, co? Okazuje się jednak, że na ich stronie możemy znaleźć wiele ciekawych i przydatnych materiałów – podcasty, gry dzięki którym poćwiczymy słówka, żarty w języku angielskim (nieraz bardzo specyficzne 😉 oraz gramatykę, tłumaczoną rzecz jasna po angielsku.

 

engVid

engVid jest platformą  do nauki języka angielskiego. Zawiera nagrania video publikowane przez 11 nauczycieli specjalizujących się w różnych tematach (Ronie jest świetna! ;). Z ich pomocą możemy lepiej poznać kulturę Wielkiej Brytanii, nowe metody nauki języka oraz bardzo wiele nowych słów i zwrotów… nieraz bardzo specyficznych,  związanych np. z prowadzeniem ogródka 🙂

 

 

Zdaję sobie sprawę, że jeden wpis to zbyt mało by przedstawić wszystkie dostępne miejsca, gdzie można uczyć się języków w Internecie. Starałem się głównie przedstawić zakres opcji, które przed nami stoją – platformy do nauki języków obcych, audiobooki, filmy, telewizje, radia itp. Dla chcącego nic trudnego – w erze Internetu języka może uczyć się każdy, praktycznie za darmo i bez wychodzenia z domu.

 

Ciekaw jestem gdzie Wy szlifujecie swój język. Podzielcie się swoimi ulubionymi stronami lub aplikacjami do nauki!

 

A jeśli spodobał Ci się tekst „Platformy do nauki języków obcych – a gdzie Ty podszlifujesz język?” koniecznie przeczytaj również: