You are here: Home » Finanse » Jak napisać skuteczne ogłoszenie wynajmu mieszkania

Jak napisać skuteczne ogłoszenie wynajmu mieszkania

W mieszkaniu wszystko dopięte na ostatni guzik, ekipa remontowa skończyła pracę a Wy czujecie, że najwyższa pora szukać najemców. Zanim jednak zaczniecie umawiać się na oglądanie domu, trzeba ich jakoś do siebie przyciągnąć. Aby nie tracić czasu, warto napisać ogłoszenie w ten sposób, by trafiło ono do osób, którym chcecie wynająć mieszkanie. Dlatego, podobnie jak w przypadku remontu, o którym pisałam w ostatnim poście, tworząc ogłoszenie, robimy to z myślą o grupie docelowej. Bardzo ważne jest też odwołanie się do emocji najemców. Niektórzy podają krótkie informacje typu: 2 pokoje, łazienka, kuchnia z lodówką, trzecie piętro bez windy, w centrum. Może i jest to konkretne, ale… nie angażuje naszych uczuć i nie pobudza wyobraźni. Dużo lepiej będzie gdy napiszemy – Oferuję do wynajęcia nowoczesne i luksusowe mieszkanie, zaraz po remoncie. Dwa przestronne pokoje wyposażone są w nowe meble, gwarantujące komfort użytkowania. W salonie kominek, umilający zimowe wieczory. Z okna na trzecim piętrze, roztacza się piękny widok na park. Dobry dojazd do centrum daje dużo możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu, itp., itd… Zamiast suchego wymieniania pomieszczeń, napisz ogłoszenie tak, by ludzie wyobrazili sobie swoje nowe życie w Twoim mieszkaniu i poczuli, że właśnie tam chcą spędzić najbliższe lata.

Pamiętając o grupie docelowej i odwołaniu się do emocji, wiemy, jak napisać ogłoszenie. A co powinno się w nim znaleźć?

Jak napisać ogłoszenie

1. Informacja, kiedy mieszkanie będzie dostępne

O tym warto napisać już w pierwszym zdaniu. Portale z ogłoszeniami przeglądają różne osoby. Niektórzy chcą wynająć mieszkanie od zaraz, inni dopiero za pół roku. Taka informacja pozwoli nam uniknąć nieporozumień. Warto również wspomnieć, na jak długo chcecie wynająć mieszkanie. Jeśli zależy Wam na tym, by najemcy zatrzymali się w nim jak najdłużej, podkreślcie, że interesuje Was wynajem na dłuższy okres.

2. Opis mieszkania

Tu najbardziej przydaje się odwoływanie do emocji. Opiszcie to, co w Waszym mieszkaniu jest najlepsze, z jakich pomieszczeń się składa i jaki ma metraż. Warto napisać o wszystkim, co czyni wasze mieszkanie wyjątkowym. Może będzie to przestronny garaż, w którym najemcy będą mogli bezpiecznie zaparkować swój luksusowy samochód, może niezwykła historia budynku lub po prostu informacja o gruntownie przeprowadzonym remoncie.

3. Opis wyposażenia

Tu aż się prosi, by skorzystać z przymiotników takich jak nowa, przestronna, wygodna, komfortowa, pojemna – w odniesieniu do szafy, lodówki, pralki, sofy, szafki. Nie zapomnijcie o wszystkich tych sprzętach, które kupiliście przygotowując mieszkanie do wynajęcia. Właśnie nimi możecie przyciągnąć do siebie najemców. Napiszcie o nowych oknach i antywłamaniowych drzwiach (tu również odwołujemy się do emocji i dajemy poczucie bezpieczeństwa 😉 )

4. Lokalizacja

Opisując okolicę również koncentrujemy się na grupie najemców, którym chcemy wynająć mieszkanie. Jeśli ma to być młode małżeństwo wspomnijcie o dobrej restauracji w okolicy, żłobku czy przedszkolu, parku z alejkami do spacerowania i biegania. Jeśli chcecie wynająć mieszkanie studentom, nie zapomnijcie o bliskości uczelni, pubów, centrów handlowych. Zawsze warto wspomnieć  o czasie dojazdu do centrum, zwłaszcza kiedy jest on krótki 😉 Jeśli tak nie jest, napiszcie o jakiejś innej zalecie lokalizacyjnej. Może do centrum jest daleko, ale za to okolica jest bardzo spokojna, a dojazd w góry lub poza miasto zdecydowanie szybszy i łatwiejszy.

5. Mieszkanie przyjazne zwierzętom

Jeśli Wasze mieszkanie będą mogły wynająć osoby ze zwierzętami, wyraźnie wspomnijcie o tym w ogłoszeniu. Niektórzy obawiają się, że zwierzęta zniszczą ich domy, jednak wszystko jest kwestią odpowiedniego dogadania się z najemcami. O tym będę pisała w poście dotyczącym zawierania umowy. Kiedy godzicie się na zwierzęta, rozszerzacie grupę osób, które mogą u was zamieszkać. Badania podają, że osoby posiadające zwierzęta zarabiają więcej. Są też bardziej odpowiedzialne a kiedy już wynajmą u nas mieszkanie możemy spodziewać się, że zostaną na dłużej. Ciężko będzie im znowu znaleźć kolejne mieszkanie przyjazne zwierzakom.

6. Wysokość czynszu

Kiedy już przyciągniemy do siebie osoby czytające ogłoszenie i odpowiednio wpłyniemy na ich emocje, możemy podać wysokość czynszu. Kiedy zastanawiacie się, ile warte jest Wasze mieszkanie, możecie przeglądnąć inne ogłoszenia w tej okolicy. Warto też zadzwonić do agencji zajmującej się wynajmem mieszkań, wczuć w rolę najemcy i zapytać ile kosztują mieszkania takie, jak Wasze. Kiedy już ustalicie cenę, w ogłoszeniu warto trochę ją zawyżyć. Można też zaznaczyć, że cena jest do negocjacji. Kiedy najemca nam odpowiada a widzimy, że zastanawia się nad wynajmem, proponujemy obniżenie ceny. Kiedy ja pisałam ogłoszenie, podałam cenę łącznie z mediami. Potencjalny najemca nie wie wtedy ile chcę od niego „wyciągnąć” za mieszkanie a ile stanowi kwota dodatkowych opłat. Możecie jednak podać tylko cenę czynszu i zaznaczyć, że dochodzą do tego jeszcze media.

7. Zdjęcia

Tego w ogłoszeniu nie może zabraknąć. To one są wizytówką mieszkania i mają potwierdzić wszystko, co napisaliśmy. Większość osób, przeglądając portale z ogłoszeniami, w pierwszej kolejności patrzy właśnie na nie. Zdjęcia mieszkania powinny być:

  • Dobrej jakości – tego chyba nie trzeba tłumaczyć.
  • Robione bez lampy – kiedy jej użyjemy pomieszczenie może wydawać się sztuczne i zimne.
  • Wykonane obiektywem szerokokątnym ( lub na aparacie cyfrowym – bez zoomu) – to daje poczucie przestronności wnętrza.
  • Skoncentrowane na najładniejszych kątach w pokojach.
  • Pokazujące cechy mieszkania, które czynią je atrakcyjnym dla naszej grupy docelowej – Kiedy wynajmujemy mieszkanie studentom zróbmy zdjęcie biurek. Kiedy ma u nas zamieszkać młode małżeństwo pokażmy na zdjęciu wygodne, duże łóżko 🙂
  • Robione w czystym, opróżnionym ze zbędnych sprzętów mieszkaniu. Zawsze podziwiam fantazję osób, które dodają do ogłoszeń zdjęcia zabałaganionego biurka, kabiny prysznicowej z brudną miską w środku, czy kuchni z blatem pełnym dziwnych przedmiotów. Uwierzcie mi, to naprawdę nie wygląda dobrze 🙂

Robiąc zdjęcia powinniśmy pamiętać przede wszystkim o salonie, kuchni i łazience. Warto też dodać do nich zdjęcie planu mieszkania, pokazujące rozkład pomieszczeń. A jeśli w Waszym mieszkaniu wszystko dopięte jest na ostatni guzik i nie macie nic do ukrycia, zróbcie filmik z wirtualnym spacerem po pomieszczeniach, zamieśćcie np. na youtubie, a link do niego dodajcie do ogłoszenia.

8. Kontakt do autora ogłoszenia

Pamiętajcie, by w ogłoszeniu napisać zarówno Wasz adres mailowy jak i numer telefonu. To ułatwi Wam kontakt z najemcami. Jeśli nie chcecie, by ktoś cały czas przerywał Wam w pracy, zaznaczcie godziny, w których można się z Wami skontaktować. Warto kupić starter z nowym numerem telefonu i założyć specjalnego maila. Kiedy już wynajmiecie  mieszkanie, po prostu wyrzucicie kartę. Można też oczywiście usunąć ogłoszenia, ale jeśli zamieszczaliście je na kilku portalach, zawsze może znaleźć się taki, o którym zapomnicie. Ja kiedyś zrobiłam ten błąd i wystawiając na sprzedaż stare meble, podałam swój telefon. Jeszcze przez rok musiałam tłumaczyć, że ogłoszenie nie jest już aktualne, a meble dawno znalazły nowego właściciela.

Tak przygotowane ogłoszenie możecie zamieścić w Internecie ( ja najbardziej ufam Gumtree) lub tradycyjnie – rozwiesić w okolicy, gdzie znajduje się mieszkanie.
A jak rozmawiać z najemcami? O tym już w moim następnym poście 🙂