You are here: Home » Elektroniczne gadżety » Laptop dla studenta – jak wybrać ten idealny?

Laptop dla studenta – jak wybrać ten idealny?

Uwaga!

Jeśli otwierając tego posta liczysz, że znajdziesz tu 10 powodów dla których procesor Intel core I5-4490K jest lepszy od I5-4470, będę musiał Cię rozczarować. W tym wpisie nie znajdziesz rozwiązania tego odwiecznego dylematu (nawet czytając miedzy wierszami 🙂 ). Jeśli jednak chcesz kupić przenośny laptop dla studenta i kompletnie nie wiesz od czego zacząć, zapraszam do lektury.

Laptop dla studenta nie musi być drogi! Nie polecam najtańszych modeli, jednak z drugiej strony ciężko znaleźć program potrafiący zawiesić komputer kupiony już za 1500-2000zł.

Co jest najważniejszym kryterium kupując laptop dla studenta?

Najważniejszym kryterium jest mobilność której oczekujemy. Jeśli planujemy codziennie zabierać komputer ze sobą na uczelnię, używać go w pociągu, autobusie czy parku, polecam zakup małego, 13-calowego laptopa lub nawet notebooka 10.1″ Sam przez ponad 4 lata byłem zadowolonym użytkownikiem notebooka NTT. Jego jedyną wadą była konieczność używania zewnętrznego odtwarzacza płyt.

Osobom, które nie planują zbyt często przemieszczać się z laptopem, a z jakiegoś powodu nie chcą zdecydować się na komputer stacjonarny polecam laptopy 15 calowe. W kategorii tej znajduje się najwięcej modeli i tu też najłatwiej wypatrzyć jakąś „okazję”.

laptop dla studenta

Laptop dla studenta – jaka przekątna będzie idealna?

Dysk SSD czy HDD?

Wybierz SSD! Dyski te działają na zasadzie pamięci flash – podobnie do pendrive’a. Są ciche, gdyż nie zawierają wirujących elementów, mniej wrażliwe na wstrząsy i upadek laptopa, a co najważniejsze oferują błyskawiczny odczyt danych. System operacyjny, zainstalowany na takim nośniku, uruchamia się znacznie szybciej. Szybciej budzi się również ze stanu „hibernacji”. Nie muszę chyba tłumaczyć, że jest to niewątpliwa zaleta w przypadku komputera mobilnego…

Dyski te niestety mają jedną wadę… są droższe od tradycyjnych, a tym samym, by obniżyć cenę sprzętu, producenci montują nośniki o stosunkowo małej pojemności, np. 160GB. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, proponuję zakup dysku zewnętrznego, współpracującego z portem USB 3.0.

Zwróć uwagę na baterię!

Decydując się na zakup laptopa większość osób zakłada, że będzie to komputer przenośny. W związku z tym żywotność baterii powinna być jednym z ważniejszych parametrów przy jego zakupie.

Jeśli mówimy o akumulatorach, warto wspomnieć o jeszcze dwóch parametrach. Pierwszym jest długość gwarancji, którą bateria jest objęta. Drugim – cena nowej baterii. Tak się składa, że mimo że 2 lata gwarancji dla samego laptopa to dziś standard, baterie bardzo często posiadają gwarancję tylko na 6 miesięcy… A nowa może kosztować i ponad 200 zł.

Procesor i pamięć operacyjna RAM

Są osoby, które tym dwóm kwestiom mogły by poświęcić całego bloga. Jeśli nie jesteś typem Geek’a, lubującego się w nowinkach technicznych, któremu wystarczy, że komputer… działa, to sugeruję kupić coś sprawdzonego. Dla tych, którzy wybrali kierunki humanistyczne, lubiących od czasu do czasu obejrzeć film lub obrobić zdjęcia,  proponuję poczciwy procesor Intel core I3. Studentom kierunków technicznych, ekonomicznych i wszystkim miłośnikom komputerowej rozrywki polecam Intel core I5, który sam posiadam od trzech lat. Procesory te mają możliwość równoległego przetwarzania informacji, co skraca czas obliczeń i analiz. Nie wpłynie jednak na komfort obsługiwania przeglądarki internetowej 🙂

Jeśli chodzi o pamięć RAM czyli „pamięć krótkotrwałą” komputera, polecam wybrać 4 lub 8 GB. Zwróćmy przy tym uwagę, czy wybrany przez nas model ma możliwość jej rozbudowy.

Jak wybrać laptop dla studenta

Laptop dla studenta – co wziąć pod uwagę?

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Kupując laptopa sprawdźmy, czy zaopatrzony jest on w przynajmniej jeden port USB 3.0. Porty tego rodzaju pozwalają na teoretycznie 10 razy szybsze przesyłanie danych, np. pomiędzy dyskiem zewnętrznym a komputerem. Gniazdo USB 3.0 jest łatwo rozpoznawalne, ponieważ w przeciwieństwie do swojego czarnego poprzednika jest niebieskie.

Warto również upewnić się, że wybrany przez nas model posiada wejście HDMI.

Sprawdź recenzje!

Bez względu na to, jak dużą wiedzę w zakresie komputerów posiadasz, proponuję zapoznać się z opiniami użytkowników zamieszczonymi w Internecie. Trzeba podchodzić do nich z pewnym dystansem – wiele nich jest po prostu „reklamą szeptaną”. Użytkownicy potrafią jednak wskazać niuanse, nieujęte w specyfikacjach technicznych i porównaniach. Przykładem może tu być uginająca się, skrzypiąca klawiatura, kiepska jakość wykonania, lub problemy z baterią.

Wybrałem komputer, czy potrzebuje coś jeszcze?

Proponowałbym przede wszystkim zaopatrzyć się w linkę zabezpieczającą przed kradzieżą  (albo lepiej utrudniającą kradzież). Niestety w akademikach dochodzi do „tajemniczych zaginięć sprzętu” i myślę, że bezpieczeństwo komputera wraz z danymi jest warte tych kilkudziesięciu złotych…

Warto również już teraz zastanowić się w jaki sposób będziesz laptopa przenosił i zabezpieczał na czas transportu. Ma to zwłaszcza znaczenie w przypadku komputerów których obudowa jest wykonana z tworzywa… czyli dla większości modeli. 🙂 Do dyspozycji mamy dedykowane temu plecaki, torby i to czego ja jestem zwolennikiem – piankowe etui, pozwalające przenosić komputer w placku lub torebce.

W końcu polecam  zaopatrzyć się w pendrive’a, kupionego specjalnie z myślą o studiach. Pozwoli Ci on wymieniać się materiałami z innymi studentami, brać materiały od prowadzących zajęcia i przynosić sprawozdania lub prace przejściowe do punktu ksero, gdzie jak sama nazwa wskazuje… można je wydrukować.

Życzę udanych zakupów! W komentarzu możecie pochwalić się wybranymi modelami.

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „Laptop dla studenta – jak wybrać ten idealny?” koniecznie przeczytaj również: