You are here: Home » Finanse » Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w 1 dzień. Cz. 1

Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w 1 dzień. Cz. 1

Pomysł przeprowadzki do Warszawy sporo namieszał w naszym życiu. I choć już wcześniej rozważaliśmy taką możliwość, zbliżający się termin podpisania mojej umowy o prace uświadomił nam na co tak naprawdę się zdecydowaliśmy…

Wiedzieliśmy, że mieszkanie do wynajęcia musimy znaleźć szybko. Cel – jeden dzień, wliczając podróż z Krakowa i z powrotem. Wynik? Wynajęte mieszkanie i nawet czasu na spacer po parku i wizytę w cukierni starczyło. Jak? Zapraszam do lektury w której opowiem jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w ekspresowym tempie.

Pamiętaj, że jeśli czegoś chcesz musisz najpierw określić co to dokładnie jest. Tyczy się to nie tylko wynajmu mieszkania ale również kupna samochodu, komputera czy dowolnej innej rzeczy. Wyobrażenia te najlepiej spisać, przedyskutować z kimś lub przynajmniej samemu przejrzeć „na chłodno” następnego dnia. Tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku. Określiliśmy nasze wymagania dotyczące mieszkania zaczynając od rzeczy naprawdę dla nas istotnych takich jak cena, lokalizacja, powierzchnia mieszkania, osobna kuchnia czy czas dojazdu do pracy komunikacją miejską nieprzekraczający 40 minut, kończąc na detalach takich jak okolica, obecność Internetu, piętro na którym mieszkanie jest zlokalizowane oraz obecność pralki  i lodówki.

Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia

Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia… w1 dzień?

No dobra mamy już wszystko wypisane i przegadane z drugą polówką (lub współlokatorem). Co dalej?

Teraz przeglądamy serwisy z ogłoszeniami dotyczącymi wynajmu (my korzystaliśmy głównie z Gumtree) szukając ofert spełniających nasze wymagania. Pamiętajcie by szukać mieszkań również w przedziale cenowym nieco wyższym niż założony próg! Większość wynajmujących sztucznie zawyża ceny i są gotowi obniżyć pierwotną stawkę w granicach 10-20%!

Wszystkie oferty którymi jesteśmy choć trochę zainteresowani powinny powędrować do zakładek przeglądarki internetowej. Warto w tym celu utworzyć nowy folder zakładek, który będziemy mogli szybko usunąć po znalezieniu mieszkania.

Następnym krokiem jest kupno startera w sieci komórkowej oferującej niskie stawki za połączenia. Dzięki kupnie startera nie zostawiamy swojego „prawdziwego” numeru setkom przypadkowych osób… Warto do tego dodać aktywację pakietu redukującego stawki połączeń np. „Pakiet 120 minut do wszystkich” dostępny w Orange lub jego odpowiednik w innych sieciach . Czeka nas teraz sporo dzwonienia. Dzwonimy i przede wszystkim pytamy… czy oferta X jest wciąż aktualna?! Może się to wydać oczywiste ale doświadczenie pokazuje, że osoba mająca do wynajęcia kilka lokali czasem może się w tym pogubić, opowiadając o innym mieszkaniu w zbliżonej lokalizacji.

Wynajmującemu zadajemy pytania przede wszystkim o rzeczy, które znalazły się na szczycie naszej „listy wymagań”, a które nie zostały ujęte w opisie na stronie internetowej. Wszystkie odpowiedzi notujemy! Jeśli na koniec rozmowy wciąż jesteśmy zainteresowani oferta, pytamy kiedy i w jakich godzinach istnieje możliwość obejrzenia mieszkania. Jest to jedna z najważniejszych informacji – zapiszcie ją!

Podsumowując, Zaczęliśmy od ustalenia kryteriów które musi spełniać mieszkanie którego szukamy. Bez tego ani rusz. Następnie przejrzeliśmy dostępne oferty dotyczące wynajmu, wybierając z pośród nich oferty spełniające nasze kryteria. Możliwość sortowania dostępna na popularnych serwisach bardzo nam tą sprawę ułatwiła. W końcu przeprowadziliśmy wstępny wywiad wśród wynajmujących zbierając dalsze informacje dotyczące lokali. Co dalej? Zapraszam do drugiej części wpisu, w której opowiadam jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w ekspresowym tempie.

A tymczasem zapraszam do komentowania 🙂

Jeśli wpis „Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w 1 dzień. Cz 1” przypadł ci do gustu, to koniecznie przeczytaj również: