You are here: Home » Finanse » Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w 1 dzień. Cz. 3

Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w 1 dzień. Cz. 3

Zgodnie z obietnicą dziś porozmawiamy o kryteriach, które uwzględniliśmy oglądając mieszkanie pod wynajem. Wspomnę również o tym co można by do nich dodać. Na końcu podejmiemy długo oczekiwaną decyzję…

W poprzednim wpisie wspomniałem, że porównywanie mieszkań jest dużo łatwiejsze gdy używamy do tego tabeli – zestawienia ofert wraz z kryteriami, które mają dla nas znaczenie. Nasze zestawienie zawierało następujące parametry:

 • Godzinę na którą mieliśmy umówione oglądanie mieszkania – jeden rzut oka i wiemy czy musimy się spieszyć….
 • Telefon kontaktowy do osoby wynajmującej lub agencji.
 • Dzielnicę, w której znajdowało się mieszkanie (przed przyjazdem do Warszawy dużo nam to nie mówiło… 🙂 , jednak jest to naprawdę przydatne, gdy chcemy spytać kogoś o drogę lub gdy w przejściach podziemnych natrafimy na tabliczki, kierujące do tramwajów odjeżdżających w kierunku poszczególnych dzielnic.)
 • Adres gdzie byliśmy umówieni z osobą wynajmującą (lub adres siedziby agencji).
 • Umowa – typ umowy najmu (zwykła / najem okazjonalny) i okres jej obowiązywania (przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie wiemy, jak długo w nowym mieście zabawimy). Jeśli chodzi o umowę to możecie zabrać ze sobą egzemplarz sporządzony przez Was (potrzebne są dwie kopie). Czasem w ten sposób unikniemy sytuacji, w której osoba wynajmująca odłoży termin podpisania umowy, z powodu braku papierów i będziemy zmuszeni do powtórnej podróży…
 • Cena – Przede wszystkim potwierdzaliśmy, czy cena zawiera w sobie czynsz czy też dotyczy samego odstępnego. W tej drugiej sytuacji dopytujemy, jakiej wysokości czynszu i opłat za media powinniśmy się spodziewać (można poprosić o pokazanie rachunków z przeszłości). W rubrykach tej kolumny dodawaliśmy dodatkowe komentarze dotyczące np. obecności ogrzewania elektrycznego, mogącego znacząco wpłynąć na rachunki.
 • Metraż – uwzględnialiśmy tu dodatkowo, czy będziemy mieli dostęp do balkonu, składzika lub piwnicy.
 • Balkon – jako że Kinga nie wyobrażała sobie żebyśmy go nie mieli, balkon znalazł się w osobnej kategorii 🙂
 • Meble – Czy meble spełniają nasze wymagania? Czy będziemy w stanie pomieścić w nich to, co aktualnie posiadamy? A może będziemy już na starcie zmuszeni dokupić jakiś regał? My nie chcieliśmy niczego dokupować… Ostatecznie jednak wyszliśmy na moli książkowych – bez biblioteczki i biurka się nie obyło ;).
 • Pralka, lodówka, telewizor (którego obecnie nie mamy 😉 ) – czy sprzęty te znajdują się w mieszkaniu? Jeśli tak to w jakim są stanie i jakiej klasy energooszczędności?
 • Okolica – możemy podpytać właścicieli o jakieś ciekawostki, ale ostatecznie sprowadzi się to do osławionego cytatu „Koń jaki jest, każdy widzi” – wynajmującemu trudno ukryć, że za oknem biegnie ruchliwa ulica (pozdrowienia dla Pana z ul. Grójeckiej! ), a w pobliżu nie ma placu zabaw.
jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia

Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia?

 • Budynek – jak prezentuje się z zewnątrz? Czy może stanowić argument dla znajomych, by nie odwiedzać nas wieczorami? 😉 Czy jest to rozpadająca się przedwojenna kamienica bez ociepleń, czy może raczej oddany do użytku 5 lat temu blok na strzeżonym osiedlu.
 • Piętro – tą kategorię możecie pominąć jeśli chcecie zaoszczędzić na karcie Multisport, trenując wnoszenie zakupów na 4 piętro w budynku bez windy. 🙂 A tak bardziej serio – wybór piętra na którym się osiedlimy będzie ważnym kryterium dla posiadaczy rowerów trzymających je w mieszkaniu, dla osób które chcą ograniczyć hałas i zanieczyszczenie z sąsiadującej z blokiem ulicy lub po prostu uniknąć konieczności ciągłego zasłaniania okien w mieszkaniu na niskim parterze.
 • Dojazd – ile czasu zajmie nam podróż do pracy, na uczelnię lub odwiezienie dziecka do przedszkola lub szkoły? Jeśli planujemy podróżować komunikacją publiczną, musimy dowiedzieć się, czy w pobliżu znajduje się przystanek? W przypadku większych miast kryterium jest również czas dotarcia do centrum…

Oczywiście Twoje wymagania i tym samym rubryki tabeli mogą być inne. Każdy z nas ma inne priorytety, cele, dążenia. Tabelkę możesz rozszerzyć dodając do niej kategorie takie jak:

 • Szkoła / przedszkole / żłobek – czy znajdują się w pobliżu? Czy na pewno są to przedszkola publiczne?
 • Parking dla mieszkańców (jeśli posiadamy samochód z instalacją gazową, warto zwrócić uwagę czy nie jest to parking podziemny).
 • Bliskość sklepu spożywczego / hipermarketu.

Wypełniając poszczególne rubryki używamy informacji dotyczących mieszkania znalezionych na portalu z ogłoszeniami oraz wyciągniętych podczas rozmowy telefonicznej. Nie tylko zaoszczędzi to czas, ale również pozwoli zweryfikować prawdomówność osoby wynajmującej… Pozostałe, brakujące pola wypełniamy na miejscu.

Na koniec dnia wystarczy przejrzeć nasze zestawienie, porównać i podjąć decyzje… Osoby lubiące chłodną kalkulację mogą na wzór choćby agencji NASA wykorzystać metodę 0-1. Teraz tylko telefon do osoby wynajmującej i…. miejmy nadzieję, że mieszkanie wciąż na nas czeka i że istnieje możliwość podpisania umowy jeszcze tego samego dnia.

I tego właśnie Wam życzę! A jeśli uważacie, że coś pominąłem – zapraszam do komentowania.

 

Jeśli wpis Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w 1 dzień. Cz 1” przypadł ci do gustu, to koniecznie przeczytaj również: