You are here: Home » Finanse » Tych błędów wystrzegaj się próbując oszczędzać

Tych błędów wystrzegaj się próbując oszczędzać

Chyba każdy z nas podświadomie czuje, że powinien oszczędzać – na emeryturę, na wkład własny potrzebny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, nowy samochód lub choćby wakacyjny wyjazd marzeń. Każdy wie, że powinien oszczędzać lecz nie wszystkim się ta sztuka udaje. Jakie błędy popełniamy próbując oszczędzać? Jak się ich ustrzec? W tym wpisie dam Ci aż 11 możliwych przyczyn problemów z oszczędzaniem. Pokażę również, jak sobie z nimi poradzić i jak chronić swoje oszczędności.

 

#1 Chcesz odłożyć zbyt dużo

Tego się nie spodziewałeś, co? 🙂 Gdy się jednak nad tym zastanowić okazuje się, że chęć odkładania zbyt dużych kwot działa na naszą niekorzyść. Może prowadzić do frustracji, gdy w którymś miesiącu nie uda nam się osiągnąć celu – bo obyło się bez premii czy nadgodzin. Chęć odkładania zbyt dużych kwot wymaga również rezygnacji z wielu codziennych „małych” przyjemności poprawiających nasze samopoczucie i dających poczucie „dobrobytu”.

Jeśli wszystko czego nie wydasz na podstawowe potrzeby przelejesz na konto oszczędnościowe, czy będziesz szczęśliwy? Jak długo? Ile można wierzyć w to, że „kiedyś sobie odbiję”? Nie popadaj w skrajności! Wydawanie wszystkiego, co zarabiasz nie jest najlepszym pomysłem, jednak opcja z przeciwległej strony skali również nie da Ci szczęścia. Ile „rozsądnie” jest oszczędzać? Jeśli nie masz pomysłu sugeruję zajrzeć Ci do tego wpisu w którym przedstawiam prostą receptę na domowe wydatki.

 

#2 Inwestujesz w coś, na czym się nie znasz

To błąd popełniany przez wielu początkujących inwestorów – inwestują w instrumenty finansowe np. fundusze akcji, których działania do końca, lub w ogóle nie rozumieją.

Ale co tu dużo rozumieć! Przecież Bartek czy Agnieszka inwestują w to samo. Przecież oni na pewno sprawdzili…

Wiele osób jest gotowych kupić udziały w funduszu inwestycyjnym tylko dlatego, że doradził im tak kolega z pracy, szwagier lub przeczytali o tym na blogu. Nie wierz bezmyślnie temu co sądzą ludzie. Nie musisz nawet wierzyć mnie i temu co piszę. Każdą inwestycję przemyśl, zrozum i podejmij SAM. W końcu operujesz własnymi pieniędzmi.

Tych błędów wystrzegaj się próbując oszczędzać Zorganizowani

Niestety wielu z nas „próbując” oszczędzać inwestuje w coś na czym się nie zna

#3 Odkładasz do skarpety

Wielu osób uważa, że skoro odkłada nadwyżki swoich dochodów to już oszczędza. Równie ważny  jak samo odkładanie jest jednak kolejny krok – to co zrobimy z naszymi oszczędnościami. Trzymając je w całości w przysłowiowej skarpecie lub na niskooprocentowanym koncie oszczędnościowym nie odczujemy siły procentu składanego. W perspektywie roku trudno dostrzec różnicę pomiędzy 1 a 3%, jednak w perspektywie 10, 20 czy 30 lat różnice będą coraz bardziej dostrzegalne, a Ty nie będziesz już mógł cofnąć czasu.

 

#4 Odkładasz nadwyżki zamiast mieć PLAN

Są ludzie, odkładający pieniądze, których nie zdołali wydać na przestrzeni miesiąca. Myślisz, że jest ich niewiele? Masz rację! Bo jakie są szanse, że nie wydasz pieniędzy na kolejne wyjście ze znajomymi, bardziej kosztowny ciuch lub elektroniczny gadżet, a zamiast tego grzecznie odłożysz? Raczej nikłe.

Jeśli chcesz oszczędzać, musisz mieć plan lub raczej budżet. Jeśli przeznaczysz w nim 10 lub 20% dochodów na oszczędności, będziesz mógł przelać je na określony rachunek, od razu gdy wpłyną na Twoje konto, lub co jeszcze lepsze – zlecić w tym celu przelew stały.

 

#5 Korzystasz z jednego banku

Jednym z finansowych grzechów jest zbytnie przywiązanie się  tylko do jednego, swojego banku. Czy uważasz, że jakikolwiek bank na rynku oferuje jednocześnie najkorzystniejsze warunki korzystania z kart, najlepsze konto oszczędnościowe, kantor internetowy i kredyt hipoteczny? Nie sądzę. Przynajmniej nie w dłuższym okresie czasu.

Jeśli więc zależy Ci na pomnażaniu swoich oszczędności, a nie jedynie na wygodzie – nie ograniczaj się do jednego tylko banku. Rozglądaj się w poszukiwaniu perełek, a Twoje zyski na pewno pójdą w górę.

 

#6 Nie używasz technologii

Niechęć lub lęk przed wykorzystaniem technologicznych wspomagaczy jest kolejnym czynnikiem rujnujących nasze inwestycyjne plany. Jakie to wspomagacze? Najprostszym jest chyba przelew automatyczny – po jego zleceniu konkretna kwota z naszego rachunku będzie regularnie przelewana na inny – np. konto oszczędnościowe, fundusz inwestycyjny czy rachunek maklerski. Dzięki tej opcji oszczędzisz sobie czasu spędzonego na ręcznym wykonywaniu przelewów oraz unikniesz pokusy odłożenia mniejszej niż uprzednio planowana kwoty.

Drugim „wynalazkiem” przeznaczonym zwłaszcza dla osób, których pieniądze się „nie trzymają” jest usługa smart saver (ING), mSaver (Mbank) i im podobne dostępne w pozostałych bankach. Polegają one na zaokrąglaniu naszych wydatków dokonanych kartą do wielokrotności np. 5zł. Wszystkie nadwyżki wynikające z tych zaokrągleń są przelewane na konto oszczędnościowe, o wyższym niż standardowo oprocentowaniu. Po włączeniu tej usługi może się okazać, że osoby mające dotąd problem z odłożeniem jakiejkolwiek pieniędzy, potrafią miesięcznie „bezboleśnie” zaoszczędzić nawet ponad sto złotych. Dużo-niedużo, jednak w perspektywie roku takie sumki urastają do kwoty, która w nagłej potrzebie zabezpieczy nas przed koniecznością zaciągania chwilówek, lub proszenia o pomoc rodzinę czy znajomych.

Tych błędów wystrzegaj się próbując oszczędzać Zorganizowani

A czy Ty używasz technologii próbując oszczędzać?

#7 Myślisz, że do emerytury jeszcze szmat czasu

Wielu z nas uważa, że ma jeszcze czas by zacząć oszczędzać. Teraz jest czas, by sie wyszaleć! Czas jednak szybko płynie, natomiast podejście często pozostaje, podobnie jak stan naszych oszczędności.

Jeśli chcesz zapewnić sobie godną emeryturę, zmienić samochód czy wyruszyć w podróż marzeń – nie planuj rozpoczęcia oszczędzania od jutra. Zrób to już dziś! Nie chodzi tu tylko o wydłużenie okresu, kiedy będziesz mógł pieniądze odkładać, lecz przede wszystkim na wydłużeniu okresu kiedy będą one mogły dla nas „pracować”. Możesz myśleć „parę lat nie ma żadnego znaczenia”, ale czy na pewno? W swojej książce ‚Bóg nigdy nie mruga” Regina Brett przytacza historię dwóch 22 letnich bliźniaków. Pierwszy z nich odkłada pieniądze przez 6 lat swojego życia po czym zaprzestaje tego. Pozostawia jednak swe oszczędności na oprocentowanym rachunku. W tym samym momencie drugi z braci „zmądrzał” i zaczął oszczędzać. W wieku 65 lat porównali oni swoje oszczędności. Który miał ich więcej?

Jasne, że ten drugi – przecież odkładał znacznie dłużej!

Nie do końca… Oboje dysponują jednakowym kapitałem! Wszystko za sprawą oprocentowania, które pomnażało oszczędności pierwszego brata, gdy ten drugi dopiero zaczynał myśleć o oszczędzaniu. (może i użyte w historii 12% oprocentowanie jest przesadzone, jednak doskonale obrazuje zasadę działania procentu składanego w dłuższym okresie czasu.  Jeśli więc poważnie myślisz o odkładaniu z myślą o emeryturze, (może nawet tej wcześniejszej) powinieneś zacząć odkładać  jak najszybciej – najlepiej już dziś. Procent składany będzie wtedy Twoim sprzymierzeńcem, pozwalającym odłożyć zaplanowaną rezerwę finansową, przy mniejszej sumie odkładanej każdego miesiąca.

 

#8 Wiążesz oszczędzanie z odmawianiem sobie czegoś

Czy Tobie również oszczędzanie kojarzy się z rezygnacją z czegoś? A gdyby tak istniał sposób oszczędzania nie wymagający rezygnacji z obecnego komfort i stylu życia? Zdradzę Ci tajemnice – taki sposób istnieje! Zamiast zmniejszać kwotę, którą co miesiąc wydajesz możesz uzyskać podobny rezultat zwiększając swój dochód. Jak tego dokonać? To temat na osobny wpis. 🙂 Możliwości jest bowiem bez liku – od pisania programów i sprzedaży fotografii, poprzez aukcje internetowe na wyprowadzaniu psów i koszeniu trawników skończywszy.

 

#9 Nie dywersyfikujesz

Sukces potrafi oślepić i odebrać umiejętność racjonalnej oceny. Podobnie bywa z sukcesami odnoszonymi przez spółki i fundusze inwestycyjne. Wysokie zyski w krótkim  okresie czasu przyciągają niejednego inwestora. Część z nich bywa tak zaślepiona kolorowymi wykresami prezentowanymi w broszurach, że stawia wszystko na jedną kartę – całe swoje oszczędności.

Widzimy na rynku lidera i chcemy ulokować u niego cały kapitał. W końcu rozdzielanie go i inwestowanie w mniej dochodowe spółki tylko zmniejszyło by nasz zysk…

Historia pokazuje jednak, że to właśnie inwestowanie w jeden tylko instrument finansowy zwiększa ryzyko inwestycyjne często przekładające się na mniejszy zysk, lub dotkliwą stratę. Jeśli chcesz na swych inwestycjach zarabiać, a nie tracić, pamiętaj o rozdzielaniu ich pomiędzy rożne instrumenty finansowe. Pamiętaj o „nie wkładaniu wszystkich jaj do jednego koszyka”.

 

#10 Nie zasięgasz opinii specjalistów

Ze znalezieniem dobrej oferty inwestycyjnej, bez haczyków zaczyna być podobnie jak ze znalezieniem bezwypadkowego, używanego samochodu. Bez wiedzy i doświadczenia trudno uniknąć ukrytych opłat oraz wyłowić wszystkie „smaczki” w umowie. Żeby uniknąć tego typu zaskoczeń musimy zrobić to samo co robimy kupując samochód – zasięgnąć porady specjalisty. W Internecie istnieje obecnie wiele stron i blogów, których autorzy zajmują się poszukiwaniem najkorzystniejszych ofert lokat, kont oszczędnościowych itp. oraz w przystępny sposób przedstawiają je czytelnikom. Nie powinieneś sugerować się nimi w 100% (patrz punkt 2), jednak wskazówki autorów oraz komentarze pod tekstami bywają bardzo przydatne, również z punktu widzenia naszej „edukacji finansowej”.

 

#11 Nie masz celu oszczędzania.

Na co odkładasz? Czy przyświeca temu konkretny cel? Oszczędzanie w przeświadczeniu, że tak trzeba, lecz bez jasno sprecyzowanego celu – emerytury, kupna wymarzonego telefonu czy samochodu jest po prostu nieefektywne. Jak długo można utrzymać motywację nie wiedząc jak odległy jest cel? Może on ciągle ucieka, wraz z  wymaganiami, które nie zapisane ciągle rosną i staja się coraz mniej nierealne do spełnienia?

Jeśli chcesz oszczędzać, określ konkretny cel, zdefiniuj kwotę, której potrzebujesz i czas który dajesz sobie na jej zdobycie. Pozwoli Ci to kontrolować postępy i zwiększy motywację. Pamiętaj – „nie możesz trafić w cel nie wiedząc, co jest celem”

 

A jakie błędy w oszczędzaniu Ty dostrzegasz wśród swoich bliskich, znajomych lub u samego siebie?

 

 

A jeśli spodobał Ci się wpis „Tych błędów wystrzegaj się próbując oszczędzać” koniecznie przeczytaj również: