You are here: Home » Motywacja » Antidotum na bezsenność – jak łatwo i szybko zasypiać

Antidotum na bezsenność – jak łatwo i szybko zasypiać

Dzieliłam się już z Wami sposobami na poranne wstawanie. Wspominałam o najczęstszych błędach, które psują nasz dzień. Teraz przyszła pora na błędy wieczorne. Kiedy je poznamy, łatwiej będzie nam z nimi walczyć. Jeśli zaczniecie ich unikać zobaczycie, że zasypianie zajmie Wam zdecydowanie mniej czasu i nie będziecie zaprzątać sobie głowy niepotrzebnymi sprawami.

1. Nie pozwalasz zasnąć swojej głowie.

My kobiety mamy tak, że wszystko lubimy dokładnie przemyśleć i przeanalizować. Zwykle bywa tak, że pochłonięte masą obowiązków  czas na przemyślenia znajdujemy dopiero przed zaśnięciem. Setki myśli na minutę. Roztrząsanie tego, co nas spotkało nie pozwala nam szybko i łatwo zasypiać. Mam dla Ciebie propozycję. Zamiast analizować wszystko w głowie tuż przed zaśnięciem, przelej swoje myśli na papier. Zacznij pisać dziennik lub pamiętnik, w którym będziesz mogła być aż do bólu szczera sama ze sobą. Wyrzucisz z siebie negatywne emocje ale i będziesz mogła jeszcze raz przeżywać to, co Cię cieszy. Mogę Ci śmiało polecić tę metodę, bo pamiętniki piszę praktycznie bez przerwy odkąd skończyłam 10 lat 🙂 Wiadomo, że ich treści się zmieniały, że dorastały razem ze mną, ale zawsze były moim azylem. A dodatkowo, po latach dobrze jest wrócić do dobrych chwil, które tam uwieczniłam i przeżyć je jeszcze raz 🙂

2. Doładowujesz się elektroniczną kofeiną.

Dawid wspomniał o tym w tym wpisie. Niebieskie światło komputera działa na nasz mózg jak filiżanka kawy, czy promieniowanie słoneczne. Ogranicza wydzielanie melatoniny powodując problemy z zaśnięciem. Nawet jeśli wydaje Ci się, że po pracy przy komputerze zasypiasz szybko, zdecydowanie trudniej jest Ci wejść w fazę snu głębokiego i w pełni się zregenerować. Zadbaj o to, by wyłączyć komputer co najmniej godzinę przed snem. I nie próbuj usprawiedliwiać się tym, że przeglądanie facebooka nie jest dla Ciebie pracą. Twój mózg odbiera to inaczej. Wyłącz komputer i zamiast niego sięgnij po książkę lub… napisz pamiętnik.

3. Martwisz się jutrem.

Niezapisane rzeczy do zrobienia potrafią działać jak całkiem sprawny budzik. Sama zauważyłam, że odkąd zaczęłam spisywać najważniejsze zobowiązania jestem dużo spokojniejsza. Zwalniam wtedy mój mózg z ciągłego przypominania sobie tego, co zapisałam już w planie dnia. Ostatnio moją ulubioną metodą  jest tworzenie planu na cały tydzień. Poświęcam jeden dzień na to, by zaplanować cały tydzień i wypisać najważniejsze rzeczy, które mam do zrobienia. To naprawdę ściąga spory ciężar z głowy. Zamiast myśleć przed snem o tym, co mnie czeka, wiem że mam już wszystko zapisane i to pozwala mi łatwo i szybko zasypiać.

jak łatwo i szybko zasypiać

Jak łatwo i szybko zasypiać?

4. Nie sprzątasz mieszkania.

Pisałam już tym, że bałagan potrafi nas zestresować. I nie oszukuj się, tak dzieje się nawet wtedy, kiedy jest ciemno. Twój mózg wciąż będzie pamiętać o niepozmywanych naczyniach, czy rzeczach porozrzucanych na biurku. Wystarczy 15 minut każdego wieczoru, by sobie z tym poradzić. W kuchni pochowaj naczynia z suszarki, przetrzyj blaty i pozamiataj. W pokoju pochowaj wszystko na swoje miejsce. W tym czasie możesz też otworzyć szeroko okna i przewietrzyć. W wysprzątanym i przewietrzonym pomieszczeniu zasypia się zdecydowanie lepiej. A do tego jeszcze ta świadomość dobrze spełnionego obowiązku 🙂

5. Nie szykujesz się do kolejnego dnia.

Brak przygotowania nie tylko zaprząta Twoje myśli, ale również bardzo niekorzystnie wpływa na Twoje poranki. Śniadanie przygotowywane w pośpiechu często traci na wartości. Pakując się 5 minut przed wyjściem dajesz sobie dużą szansę na to, że o czymś zapomnisz. Szukając nerwowo kluczy tuż przed wyjściem na autobus nie poprawiasz sobie humoru. Aby tego wszystkiego uniknąć do wyjścia przygotuj się już wieczorem. Zrób smaczne kanapki, spakuj torbę do pracy czy szkoły i sprawdź czy klucze wiszą na swoim miejscu. Te proste czynności rano biorą nam 2 razy więcej czasu przez to, że jesteśmy zaspani. Zrób to już wieczorem, a zaśniesz i obudzisz się dużo spokojniejsza.

 

A może i Tobie udało się już wykluczyć jakieś błędy, by łatwo i szybko zasypiać? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu. 

Jeśli spodobał Ci się wpis „Antidotum na bezsenność – jak łatwo i szybko zasypiać”, koniecznie przeczytaj również: