You are here: Home » Motywacja » Czego uczą gry komputerowe? – 7 rzeczy, których nauczyły mnie.

Czego uczą gry komputerowe? – 7 rzeczy, których nauczyły mnie.

Czego uczą gry komputerowe? Agresji? Przemocy? Aspołecznych zachowań?

Czy aby TYLKO tego?

Nie sądzę. A jako dowód, w tym wpisie przedstawię Ci 7 „nieco” bardziej pozytywnych przekonań i umiejętności, które ja rozwinąłem dzięki grom.

 

#1 Wszystkie umiejętności można rozwinąć

Grając w gry RPG zaczynamy będąc zerem. Nasz dzielny wojownik nic nie posiada i nic nie potrafi. Wiemy jednak, że możemy go rozwijać – inni gracze tak zrobili i dlatego są dziś silniejsi, bogatsi, szybsi. Przestań koncentrować się na swojej obecnej sytuacji i zacznij działać – a osiągniesz podobne wspaniałe rezultaty!

Przekonanie, że wszystkie umiejętności można rozwinąć pomaga mi na każdym kroku – zakładając bloga nie potrafiłem pisać, nie znałem się na WordPress’ie, szablonach czy pozycjonowaniu. Wiedziałem jednak że mogę się tego wszystkiego nauczyć. Wiedziałem również, że podobnie jak w grach, będzie to wymagać czasu i systematycznej pracy.

Wierzę, że niemal wszystko jest w naszym zasięgu. Pytanie czy jesteśmy gotowi ponieść cenę, którą trzeba będzie zapłacić.

Czego uczą gry komputerowe Zorganizowani

Czego uczą gry komputerowe? Podobnie jak w życiu – aby wygrać i  tu musisz znać zasady.

#2 By wygrać musisz znać zasady 

Będąc w podstawówce dostałem na PlayStation demo gry w bilard (snookera). Dość szybko zauważyłem, że wbicie czarnej bili jest punktowane znacznie wyżej, niż wszystkich pozostałych. Dlaczego wiec nie wbijać tylko jej?

Widzisz – w snookerze podobnie jak w życiu obowiązują pewne zasady – dotyczące związków z innymi ludźmi, zabezpieczenie swoich finansów czy zdrowego odżywiania. Ich nieprzestrzeganie, może spowodować, że Twoja gra zakończy się po kolejnym faulu.

Sama znajomość reguł nie gwarantuje wygranej ani w snookerze ani w prawdziwym życiu. Oszczędzi nam jednak wiele frustracji i pozwoli poczuć, że mamy wpływ na przebieg gry.

Jeśli chcesz wieść szczęśliwe życie zacznij poznawać reguły, którymi kierują się Twoi najbliżsi – warunki, które muszą być spełnione by poczuli się docenieni i kochani lub  sfrustrowani i źli. Zacznij również zgłębiać zasady sukcesu – finansowego, duchowego, czy zdrowotnego –  na ten temat napisano tysiące wartościowych książek i artykułów oraz sporo powiedziano – choćby na TEDzie.

 

#3 Dobry joystick to podstawa

Jeśli grałeś w gry korzystając z joystica, pewnie wiesz, jak irytujące bywa, gdy któryś z przycisków blokuje się w najmniej  odpowiednim momencie.

Na sprzęcie i oprogramowaniu, z którego korzystamy w codziennej pracy nie warto oszczędzać. Dobre krzesło kosztuje kilkaset złotych, ale przez lata chroni nasz kręgosłup i zapobiega bólom głowy. Sprawnie działający komputer oszczędzi zbędnego stresu, gdy będziemy podłączać się przed ważną prezentacją, a płatne ale bardziej funkcjonalne oprogramowania zaoszczędzą Twój czas, który będziesz mógł spędzić z najbliższymi.

 

#4 Nie dowiesz się, póki nie spróbujesz

  • Co jest w kolejnym pokoju? Myślisz, że go pokonam?
  • Sprawdź…

W naszym, życiu chcielibyśmy mieć pewność, że każdy nasz wybór jest prawidłowy. Że osoba, z którą się zwiążemy będzie tą właściwą, że pójdziemy na właściwą uczelnię, podejmiemy właściwą pracę i zainwestujemy we właściwe spółki. Chcemy pewności.

Pewność sukcesu robi jednak z naszym życiem dokładnie to samo, co robią kody w grach –  kompletnie psują satysfakcję z rozgrywki. To właśnie sparzenie się na nieudanych związkach powoduje, że później bardziej docenimy ten udany. To testowanie różnych strategii biznesowych (często kosztowne) powoduje, że tak wiele osób chce rozkręcić własną działalność – szukanie swojej drogi wciąga! W końcu każdą pracę można albo pokochać albo zmienić. Warto jednak spróbować – to zawsze lepsze niż siedzenie z założonymi rękoma.

Czego uczą gry komputerowe Zorganizowani

#5 To droga do celu daje szczęście. 

Dużą część czasu spędzonego z grami poświęciłem tym z kategorii mmorpg. Nasza postać wraz z innymi graczami stawia w nich czoła smokom, złym magom i niezliczonym zagadkom, które trzeba rozwiązać na drodze do skarbu. Niektóre z zadań trwają po kilka godzin. W tym czasie większość graczy myśli wyłącznie o celu, czekającej nagrodzie i… przejściu do kolejnego zadania. Ale wiesz co? To nie nagroda jest tym co daje nam największą satysfakcję. To docenienie drogi do celu daje szczęście, radość i spełnienie.

Tak jak długo nie będziesz w stanie cieszyć się z każdego przebiegniętego na treningach kilometra nie będziesz szczęśliwa – maraton to 4 godziny w jednym dniu, a Ty masz być szczęśliwa codziennie! Tak długo jak nie nauczysz się czerpać satysfakcji z odmówienia sobie czegoś będąc na diecie nie będziesz szczęśliwa – będziesz sfrustrowana ciągle odmawiając sobie czegoś. Pamiętaj – to droga do celu, którą pokonujesz każdego dnia ma dawać Ci satysfakcję – nie jedynie sam cel, który stoi na jej końcu!

.

#6 Asertywność i umiejętność negocjacji

Gry uczą również tego! Dzięki nim uczymy się asertywności – czasem musimy jasno powiedzieć, że nie możemy pojawić się na spotkaniu klanu… ponieważ uczymy się na sprawdzian. Niejeden raz przyjdzie nam również odmówić prośbie o podzielenie się swoim wirtualnym majątkiem z początkującym graczem.
Gry nauczyły mnie również, że by zarobić wcale nie musimy pracować ciężko. Wystarczy pracować mądrze. Możemy coś kupić, przechować i sprzedać drożej, opanować umiejętność negocjacji, proszenia o bonusy, kupowania w zestawach i ubiegania się o ulgi.

Czego uczą gry komputerowe Zorganizowani

Gry komputerowe uczą języków obcych, asertywności oraz sztuki negocjacji.

#7 Język obcy się przydaje

Jako dziecko byłem uparty – nie miałem zamiaru uczyć się angielskiego. Gry pokazały mi jednak, że języki obce się przydają – nauczyły wielu nowych, często nietypowych słówek oraz pozwoliły doświadczyć rozmów z ludźmi z Niemiec, Brazylii czy USA. Pokazały, że język to nie jest coś, czego uczymy się dla samej satysfakcji z nauki, lecz umiejętność, którą można wykorzystać do poszerzenia horyzontów i nawiązania nowych, wspaniałych znajomości.

.

Podaj dalej

Jeśli uważasz, że przedstawione we wpisie  „Czego uczą gry komputerowe?…” przemyślenia mogą zainspirować któregoś z Twoich znajomym to mam prośbę – udostępnij ten wpis na swoim Facebooku. Pozostaje mi tylko podziękować  w imieniu swoim i Twoich zadowolonych znajomych! 🙂

Jestem również bardzo ciekaw czego Ty nauczyłeś się z gier? Proszę, zostaw choć krótki komentarz pod wpisem. 🙂

[optin-cat id=1755]

Jeśli wpis Czego uczą gry komputerowe? – 7 rzeczy, których nauczyły mnie.” przypadł Ci do gustu, to koniecznie przeczytaj również: