You are here: Home » Motywacja » Jak pozbyć się złych nawyków? [Kompleksowy Poradnik]

Jak pozbyć się złych nawyków? [Kompleksowy Poradnik]

Wielu z nas bezskutecznie próbuje pozbyć się złych nawyków. Jedni mają problem z podjadaniem, inni obgryzają paznokcie. Jeszcze inni co 10 minut sprawdzają facebooka lub stosują wulgaryzmy, jako znaki interpunkcyjne. Wiele z tych czynności wykonujemy automatycznie, nie kontrolując swojego zachowania. Świadomość takiej utraty kontroli odbija się na  pewności siebie i wierze we własne możliwości w innych obszarach życia.

W tym wpisie przedstawię Ci zestaw prostych do zastosowania strategii, pozwalających pozbyć się złych nawyków i nałogów. Powiem, jak stworzyć odpowiednie „środowisko” wspomagające naszą zmianę, oraz jak wykorzystać technikę i programy by uzyskać satysfakcjonujący nas efekt. Najpierw jednak zadam Ci pytanie:

 

#1 Dlaczego chcesz pozbyć się złych nawyków?

By pozbyć się złych nawyków, nawet tych najpaskudniejszych, potrzebujemy mieć ku temu powód. Potrzebujemy np. wiedzieć, że nigdy nie będziemy mieli szans u Tej dziewczyny jeśli nie przestaniemy obgryzać paznokci, przeklinać lub palić. Musimy wiedzieć, że nasze samopoczucie i sylwetka nie poprawi się dopóty dopuki nie przestaniemy wchodzić do baru fast food za każdym razem, gdy mijamy tego typu restaurację

By zmotywować się do działania, potrzebujesz stworzyć listę swoich dlaczego. Wypisz te powody na kartce i następnie włóż ją do portfela, by mieć ją już zawsze przy sobie. Jeśli korzystasz ze smartfona możesz wykorzystać w tym celu aplikacje takie jak OneNote lub Evernote. Posiadanie wspomnianej listy przyda się w sytuacji, gdy najdzie Cię zwątpienie i będziesz o krok od złamania się.

By zyskać motywację do działania wypisz również w dwóch kolumnach:

  • Co zyskam pozbywając się złego nawyku? Może zdobędę lepszą pracę, szacunek wśród znajomych, zdobędę Tę dziewczynę, a może po prostu zacznę lepiej czuć się z samym sobą?
  • Co stracę jeśli nie pozbędę się złego nawyku lub nałogu? Może grozi mi utrata pracy, przez ciągłe przerwy „na fajkę”? Może życie przecieknie mi między placami, gdy zamiast realizować swoje pasje i spełniać marzenia będę co kwadrans sprawdzał facebooka? Może w końcu mogę doprowadzić do rozpadu swojego związku, przez kłótnie z byle powodu i słownictwo, którego w nich używam?

Część osób motywuję się OD – unika straty. Część natomiast DO – motywuje je możliwość zyskania czegoś. Jeśli nie jesteś pewien, do której grupy należysz, powinieneś koniecznie udzielić odpowiedzi na oba pytania.

Jeśli masz nawyk którego chcesz się pozbyć – przestań  na moment czytać ten wpis. Weź kartkę, notes, otwórz Evernote’a i zapisz swoje dlaczego. Zapisz również odpowiedzi na dwa postawione wyżej pytania. Motywacja do zmiany jest kluczowa! Odpowiada za 80% Twojego sukcesu. To „Jak” wprowadzić zmianę to zaledwie 20%! Nie lekceważ tego punktu!

Jak pozbyć się złych nawyków i nałogów Zorganizowani

Jak pozbyć się złych nawyków i nałogów? Nie spieszyć się i stosować metodę małych, systematycznych kroków

#2 Nie spiesz się – na wszystko przyjdzie czas

Nie próbuj pozbyć się wszystkich złych nawyków w jeden wieczór. Jeśli obecnie borykasz się z kilkoma nieciakawymi nawykami, zastanów się, który z nich jest tym najpaskudniejszym? Likwidacja którego z nich w największym stopniu wpłynęłaby na jakość Twojego życia? Skup się właśnie na nim! Próba pokonania kilku nawyków jednocześnie, potrafi przytłoczyć, odebrać motywację i doprowadzić do „wypalenia”.

Jeśli Twój „zły” nawyk tyczy się czegoś bardziej złożonego – np. odżywiania, to spróbuj rozbić go na kilka mniejszych, które będziesz po kolei eliminował. Na początek możesz np. skupić się tylko na śniadaniach i zamiast w Macdrive, jadać w domu jajecznicę lub inne błyskawiczne ale i zdrowe śniadanie. Jeśli po kilku tygodniach zdrowe śniadania staną się dla Ciebie normą, możesz przejść do kolejnych kroków – przekąsek, lunchu itp. Nie od razu Kraków zbudowano – wolniejsza, lecz systematyczna zmiana zwykle daje znacznie lepsze i trwalsze efekty niż kuracja „szokowa”, gdzie zmianę chcemy wprowadzić momentalnie.

Wprowadzając zmianę staraj się minimalizować negatywne odczucia, które z nią wiążesz. Kontynuując temat odżywiania – na początku staraj się sięgać np. po błyskawiczne przepisy do przyrządzenia w 10 minut, a nie 1,5 h. Sięgaj również po takie dania, które trudno zepsuć – przypalić lub nieodpowiednio doprawić. W przeciwnym razie zaczniesz podświadomie łączyć zdrowe odżywianie (lub to co uzyskasz po rzuceniu innego złego nawyku) ze smakiem spalenizny i brakiem czasu na hobby i spotkania z przyjaciółmi.

Nie rzucaj nałogu lub złego nawyku „od jutra”. Już dziś zrób coś, co przybliży Cię do jego pokonania – ułóż menu zdrowych śniadań na kolejny tydzień lub zainstaluj jedną z „aplikacji wspomagających”, o których opowiem Ci w jednym z kolejnych punktów.

 

#3 Stwórz środowisko, które pomoże Ci pozbyć się złego nawyku

We wpisie „jak stać się najlepszą wersją samego siebie wspominałem, że znalezienie dobrych wzorów do naśladowania jest kluczowe w procesie zmiany. Psycholodzy oceniają, że jesteśmy wypadkową zaledwie pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Kim jest Twoja super piątka? Czy wierzą w Ciebie, motywują do działania i przypomną o zobowiązaniach w chwili słabości?

Jeśli nie, może powinieneś rozejrzeć się za wirtualnymi mentorami? W Internecie znajdziesz mnóstwo wideo i blogów, na których ludzie dzielą się wskazówkami dotyczącymi rzucania nałogów – palenia, obgryzania paznokci, kompulsywnego sprawdzania maili i facebooka. Oglądanie wideo z udziałem ludzi, którym się udało, potrafi dać niesamowitego kopa. Potrafi pokazać, że można, jednocześnie dostarczając cennych wskazówek, jak pozbyć się konkretnego nawyku z którym i my mamy problem.

Jeśli Twoi bliscy wierzą w Ciebie i motywują do działania, możesz podzielić się z nimi swoim celem – np. koniec z przeklinaniem. Jeśli te osoby są dla Ciebie naprawdę ważne, to głupio będzie Ci wyłamać się ze swojej deklaracji. Poza tym bliscy mogą Ci w chwilach słabości przypominać o Twoim zobowiązaniu. Deklarację możesz złożyć również na swoim blogu lub portalu społecznościowym. Pamiętaj jednak, by dzielić się  nią tylko z ludźmi, którym naprawdę ufasz lub którzy mają podobne aspiracje. W przeciwnym razie możesz napotkać wątpliwej jakości komentarze osób, które zwyczajnie w Ciebie nie wierzą.

W czasie „odstawiania” chociażby fast foodów staraj się nie przebywać w towarzystwie osób nagminnie jedzących tego typu posiłki. Nawet jeśli nie będą Cię one bezpośrednio namawiać do jedzenia, sam temat rozmowy, może sprawić, że w końcu się złamiesz. Tego byś chyba nie chciał, prawda?

 

??? Kiedy i gdzie dopada mnie zły nawyk ???

Bardzo często nałóg bądź zły nawyk wiąże się z konkretnym miejscem, czasem, otoczeniem, działaniem, a czasem i nastrojem w którym się znajdujemy. Po papierosa sięgasz np. znacznie częściej gdy masz z kim zapalić. Paznokcie obgryzasz czując się przytłoczony, zwykle w połowie dnia. Zmęczenie powoduje natomiast, że zamiast skupić się na ważnym projekcie, notorycznie zaglądasz na fejsa.

Świadomość okoliczności, w których dopada Cię zły nawyk jest kluczowa w procesie jego eliminacji. Pozwala w „niebezpiecznych” sytuacjach stać się bardziej świadomym swoich działań i łapać się na gorącym uczynku.

Jeśli chcesz pozbyć się złego nawyku, powinieneś zacząć zapisywać sytuacje, w których to nawyk Cię pokonał. Zapisuj, w Evernocie kiedy się to stało, czy byłeś sam czy z innymi ludźmi, czy byłeś zdenerwowany, śpiący, podekscytowany, czy w danym momencie stałeś czy siedziałeś. O czym myślałeś na chwilę przed? Jak byłeś ubrany? (nieformalny strój może np. powodować, że używamy znaczni więcej wulgaryzmów).

Twoje zapiski pozwolą Ci wyłapać powtarzające się schematy i następnie je wyeliminować.

Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je”

Mt 18, 9                .

Jeśli w pracy notorycznie sprawdzasz prywatne maile lub facebooka, może wystarczy obrócić biurko tak, by Twoi koledzy widzieli co robisz?  Jeśli obgryzasz paznokcie tylko gdy nikt nie widzi może powinieneś więcej czasu spędzać z ludźmi? Nawet prace na komputerze możesz wykonywać wśród ludzi – na ławce w parku czy kawiarni. Jeśli jakiś gatunek muzyki sprawia, że jesteś w bardziej bojowym nastroju, wszystko Cię drażni co prowadzi do notorycznych kłótni, może powinieneś spróbować odstawić ją choćby na czas „testów”? Jeśli 2 tygodnie nie przyniosą rezultatu, najprawdopodobniej powinieneś poszukać innej przyczyny.

Jak pozbyć się złych nawyków i nałogów Zorganizowani

By pozbyć się złych nawyków i nałogów musisz uświadomić sobie kiedy i gdzie nałóg najczęściej Cię dopada

#4 Zmień sposób w jaki myślisz o sobie i swoich złych nawykach

Tony Robbins w książce „Obudź w sobie olbrzyma” stwierdza, że nie uda Ci się pokonać nałogu, tak długo, jak długo będziesz postrzegał się jako osobę posiadającą te przywary. Palacz nie przestanie palić, dopóki nie przestanie określać siebie jako palacza, osobę mającą problemy z paleniem lub nawet osobę rzucającą palenie. By rzucić potrzebuje zacząć myśleć o sobie jako o wyzwolonym muzyku, dobrym ojcu lub  fantastycznym sportowcu. Zmieniając złe nawyki dotyczące jedzenia musisz zacząć myśleć o sobie jako o fance zdrowego trybu życia, natomiast chcąc przestać obgryzać paznokcie – jako o eleganckiej damie lub wpływowym businessmanie. Czy tacy ludzie obgryzają paznokcie? Ty droga damo też już tego nie robisz…

Określenia, o których wspomniałem możesz wypowiadać jako afirmacje np. za każdym razem gdy spoglądasz w lustro lub przechodzisz przez jakieś drzwi. Wypowiadaj je również za każdym razem, gdy pokonasz swój nawyk – miniesz restauracje fast food lub odsuniesz dłoń i ocalisz swoje paznokcie. Po pewnym czasie przesiąkniesz tym określeniem, zaczniesz traktować je jako swoją drugą naturę – tożsamość, która będzie determinowała Twoje wybory i sposób reakcji na konkretne bodźce.

 

#5 Daj sobie coś w zamian

Trudno zrezygnować ze złych nawyków – palenia lub robienia zakupów dla samej radości kupowania, jeśli nie zaoferujemy sobie czegoś w zamian. Każdy z  tych nałogów daje nam bowiem pewne korzysci – redukuje stres, zwiększa pewność siebie, pozwala poczuć się ważnymi lub zasmakować różnorodności, której brakuje nam w pracy.

Sięgając po papierosa wiesz, że wystarczy jedno zaciągniecie, a stres i napięcie znikną. Wchodząc do galerii, wiesz że tu możesz poszaleć – nie to co w biurze.

Jeśli chcesz pozbyć się złego nawyku musisz znaleźć dla Ciebie alternatywne zachowania – dające korzyści zbliżone, lub nawet większe od tych wywoływanych przez złe nawyki. Może czas poznać techniki relaksacyjne? Sięgnąć po muzykę uspokajającą? Zacząć uprawiać sport, by rozładowywać złe emocje lub tworzyć i bawić się DIY zamiast szaleć na zakupach?

 

#6 Technika pomoże Ci pozbyć się złego nawyku!

W XXI wieku coraz częściej złe nawyki dotyczą urządzeń elektronicznych. Dla wielu osób jedną z pierwszych czynności po obudzeniu jest sprawdzenie skrzynki email lub facebooka. Strony takie jak Demotywatory czy Joemonster potrafią rozładować stres. Potrafią również zjadać ogromną ilość naszego wolnego czasu.

Technika która postawiła przed nami tego typu wyzwania i przeszkody, dała nam jednak również narzędzia do walki z pokusami:

  • Aplikacje takie jak Forest: Stay focused pozwalają zapobiec ciągłemu sprawdzaniu czegoś w telefonie.
  • Nakładki na przeglądarkę internetową  np. LeechBlock pozwalają blokować lub ograniczyć dostęp do pewnych stron internetowych. Pozwalają również wyznaczyć np. 0,5 godzinny limit korzystania z poszczególnych stron. W podobny sposób działają programy do kontroli rodzicielskiej np. Beniamin.
  • Aplikacja RescueTime może kontrolować ile czasu tygodniowo spędzasz w różnych obszarach sieci. Pozwala np. kontrolować ile czasu przesiedziałeś na facebooku. Uświadomienie sobie, ile czasu bezpowrotnie przeciekło nam między placami, naprawdę potrafi otrzeźwić!
  • By mniej czasu spędzać w Internecie, możesz będąc w domu wyłączyć router. Możesz w tym celu również wyłączyć dostęp do Internetu na konkretnym urządzeniu.

 

#7 Kontroluj postępy

Prowadzenie kalendarza, dzienniczka lub innej formy zapisu postępów jest bardzo ważne w walce ze złymi nawykami. Spoglądając na liczbę dni, przez które udało nam się pokonywać własne słabości, możemy podnieść swoją samoocenę i dodać motywacji do dalszej pracy nad samym sobą. Notatki tego typu, pomagają również zauważyć, jakie okoliczności sprzyjają wytrwaniu w Twoich postanowieniach.

 

#8 W walce z nałogiem zastosuj metodę małych kroków

Bardzo skuteczną metodą pozbycia się złego nawyku jest metoda słoika. Znajdź drugą, bliską osobę, mającą podobne postanowienie – np. pragnącą przestać jeść słodycze. Za każde niewytrwanie w postanowieniu będziecie wrzucać do słoika/skarbonki określoną kwotę pieniędzy, które wydacie na wspólne wyjście do kina itp. Jednym słowem – osoba mniej konsekwentna funduje. 🙂

Przy stosowaniu tej metody ważne jest, by kwoty które deklarujemy się wrzucać jako „kara”  były duże. Perspektywa utraty złotówki zwykle nie zmobilizuje nas do walki z samym sobą. Co innego jeśli na szali postawimy 20, 50 czy 100zł. Uważasz że to dużo? A kto każe Ci wracać do złego nawyku? 🙂 Jeśli będziesz wierny swojemu postanowieniu, nie wydasz ani grosza!

W podobny sposób działa strona StikK. Za każdym razem, gdy ulegniesz staremu wzorowi zachowań (i „sędzia” zarejestruje to), strona przeleje określoną kwotę z Twojego rachunku na konto znienawidzonej przez Ciebie fundacji (np. popierającej nielubianą partię polityczną). Niechęć do wspierania czegoś, czego nie tolerujesz bywa bardzo skuteczną motywacją…

Istnieje jeszcze druga –” pozytywna” wersja metody słoika. W tym przypadku, każdy dzień sukcesu w walce ze złym nawykiem jest nagradzany poprzez wrzucanie do niego (mniejszej w tym przypadku) kwoty. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy wydać na coś co sprawi nam mega przyjemność. Nagroda jest niezwykle istotna w procesie zmiany, ale o tym będę jeszcze pisał.

Jak pozbyć się złych nawyków i nałogów Zorganizowani

Switch pattern jest techniką NLP pozwalającą błyskawicznie pozbyć się złych nawyków – np. wieczornego podjadania.

#9 Wyobraź sobie inne zakończenie – switch pattern

Jeśli dzięki swoim zapiskom odkryłeś, w jakich sytuacjach najczęściej zdarza Ci się ulegać złym nawykom, możesz wykorzystać tę wiedzę stosując wzorzec, który w NLP nazywa się switch pattern. Polega on na ukształtowaniu w naszej podświadomości alternatywnego zakończenia sytuacji, w której dotychczas to nałóg/nawyk nas pokonywał. By zastosować switch pattern:

Wyobraź sobie sytuację w której dotychczas ulegałeś nawykowi. Skoncentruj się zwłaszcza na momencie tuż przed.

Wyobraź sobie pozytywne zakończenie sytuacji – np. mówisz do przyjaciół wchodzących do baru fast food „wybaczcie, ale nie jadam już takiego jedzenia”, a do kolegi palacza „dzięki ale ja już nie palę” , po czym w wyobraźni odwracasz się i odchodzisz pewnym krokiem, szalenie dumny ze swojej asertywności. Możesz być przy tym dużo lepiej ubrany niż w „negatywnej sytuacji”, a piękna pogoda i otoczenie niech dodatkowo podkreślają, że to jest właśnie zakończenie pozytywne.

Teraz spróbuj nałożyć oba obrazy w następujący sposób: Obraz negatywny niech zajmie całe Twoje pole widzenia, natomiast scenka z pozytywnym zakończeniem niech będzie zaledwie małym obrazkiem gdzieś w rogu.

Skup się na negatywnej scence, a po chwili jej „odtwarzania” niech mały, pozytywny obraz „eksploduje” – powiększając się i w całości przysłaniając ten negatywny. Do zamiany obrazów warto dodać okrzyk w stylu Uuuuu!”. W ten sposób wskazujemy mózgowi, że nowe zachowanie jest ważne i że powinien je dobrze przyswoić.

Po podmianie obrazów otwórz na moment oczy i pomyśl o czymś neutralnym (by zerwać stan). Następnie powtórz procedurę z punktów 3 i 4. Pięć do dziesięciu powtórzeń zwykle wystarczy, by utrwalić w naszej podświadomości nowy schemat zachowania. Jeśli jednak, nigdy wcześniej nie stosowałeś opisywanej techniki, możesz potrzebować kilkukrotnego powtórzenia całej procedury w kolejnych dniach.

 

#10 Złam wzorzec

Wiele nawyków bazuje na działaniu automatycznym (podświadomym). Przychodzi bodziec, a my bez zastanowienia odpowiadamy w określony sposób. Widzimy obraz – np. galerię handlową z okna autobusu. Mówimy do siebie „Mają teraz wyprzedaże, wejdę na moment i kupię coś na sobotnią imprezę”. Wysiadamy na kolejnym przystanku i… stało się.

Widzisz, wiele z naszych zachowań jest bardzo powtarzalnych. Działamy w oparciu o pewne wzorce – schematy, lub wręcz podświadome procedury. Ich zakłócenie sprawia, że mózg zaczyna się gubić i przechodzi z działania automatycznego na bardziej świadome. Najlepszy efekt daje zrobienie lub powiedzenie czegoś „niestandardowego” – szalonego lub wręcz głupiego.
Kolejnym razem, przechodząc obok galerii, gdy zechcesz wejść do środka „na małe co nieco” możesz np. podskoczyć, zrobić obrót lub wyjąć słuchawki, włączyć muzykę z głośnika i zacząć tańczyć. By nie wejść po raz kolejny na facebooka możesz tanecznym krokiem wejść do kuchni i zamknąć telefon w lodówce. Czym dziwniejsze będzie Twoje zachowanie tym skuteczniejsze się okaże! Nie wierzysz? Sprawdź sam… 🙂

 

#11 Naucz się nagradzać

By osiągnąć sukces i pozbyć się  złych nawyków nie powinniśmy wyłącznie piętnować i karać się za zachowania niewłaściwe. Powinniśmy również, a nawet przede wszystkim nauczyć się nagradzać samych siebie za to, co udało nam się zrealizować i osiągnąć. Powinniśmy opracować dla siebie system nagród. Możesz tu m.in. wykorzystać metodę słoika, o której już wspominałem. Możesz być również bardziej spontaniczny i np. za tydzień wytrwania bez fast foodów zafundować sobie nową książkę, weekendowy wyjazd czy wyjście do kina. To jednak wyłącznie moje sugestie – zastanów się, co  było by dla Ciebie najwspanialsza nagrodą?

 

#12 Skorzystaj z pomocy lub zgłoś się do poradni

Czasem mimo szczerych chęci może nie udać nam się samodzielnie rozprawić ze złym nawykiem bądź nałogiem. Niech to jednak nie wpłynie na Twoją samoocenę! Każdy z nas w życiu potrzebuje czasem i takich momentów, które uświadamiają, że nie mamy kontroli nad wszystkim i że czasem trzeba odłożyć dumę na bok i zwyczajnie poprosić o pomoc.

Dla tych, którzy już od dłuższego czasu bezskutecznie borykają się ze złymi nawykami, polecam zarejestrować się na spotkanie z psychologiem lub psychiatrą. Być może nasze problemy mają znacznie głębszą przyczynę, której samodzielnie czasem nie sposób odkryć. Psycholodzy i terapeuci potrafią również zasugerować skorzystanie z grup wsparcia (odpowiedników AA w innych dziedzinach). Pamiętaj, wizyta u psychologa to nie żaden wstyd! W razie potrzeby naprawdę warto skorzystać z jego pomocy – stawka jest bowiem bardzo wysoka. Chodzi o jakość Twojego życia!

 

Podaj dalej

Któremu z Twoich znajomych wpis „Jak pozbyć się złych nawyków?” mógłby pomóc? Jeśli chcesz, poniżej znajdziesz przycisk, który pozwoli Ci udostępnić tekst na Facebooku. Ja również będę Ci za to bardzo wdzięczny! 🙂

Jestem również bardzo ciekaw Twoich doświadczeń związanych z walką z nałogami i złymi przyzwyczajeniami. Proszę, podziel się nimi w komentarzu! 🙂

[optin-cat id=1755]

A jeśli spodobał Ci się wpis „Jak pozbyć się złych nawyków?” koniecznie przeczytaj również: