You are here: Home » Motywacja » Mapa Marzeń – w tej wersji poprowadzi do celu!

Mapa Marzeń – w tej wersji poprowadzi do celu!

Przeczytałem kiedyś, że marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia.
Niestety, wiele osób nigdy nie zdobyło się na trud wyznaczenia sobie celów – „marzeń z datą wykonania”. Jeszcze mniej próbuje sporządzić plan ich realizacji. Garstka natomiast, regularnie przegląda te listy. To jednak właśnie oni osiągają w życiu najwięcej.
Mapa marzeń jest narzędziem, które ze względu na swą atrakcyjną formę przypadnie do gustu osobom, które nie miały jak dotąd styczności z wyznaczaniem celów. Skuteczność tej techniki przekona natomiast tych, którzy bez określonych celów nie wyobrażają już sobie życia.

Tradycyjna forma mapy marzeń nie do końca mi podpowiada. W tekście przedstawię własne podejście do tematu. 🙂

 

Czym w ogóle jest mapa marzeń?

Mapa marzeń jest graficzną reprezentacją naszych marzeń, celów i planów. Konieczność graficznego przedstawienia pomaga w ich precyzyjnym zdefiniowaniu. Cel, powiedzmy „być szczęśliwym”, można bowiem rozumieć na wiele sposobów. Dla jednych będzie to kochająca rodzina, dla innych możliwość podróżowania, a jeszcze innych domek w górach. Swoją drogą – co dla Ciebie znaczy być szczęśliwym?

Mapa marzeń nie służy jednak tylko jednorazowemu zdefiniowaniu celów. Ma ona również regularnie przypominać nam, co jest dla nas ważne i na czym powinniśmy skupiać swój czas i energię. Mapa marzeń jest w tej sytuacji niczym innym, jak atrakcyjną wizualnie listą naszych priorytetów!

 

Dlaczego mapa marzeń działa?

Wszyscy naokoło mają dzieci! Do takiego wniosku doszedłem gdy z żoną oczekiwaliśmy swojej pociechy. Nigdy wcześniej nie zwracałem na to uwagi. Teraz stało się to jednak dla mnie ważne. Bo przecież można podpatrzeć, jak trzymać dziecko, jak je uspokajać i jak się z nim bawić. Podpatrzeć co działa, a co nie. Myśl „będziemy mieli dziecko” sprawiła, że zacząłem patrzeć na świat przez pewien filtr i dostrzegać rzeczy, na które jeszcze niebawem byłem ślepy.

Wiedząc czego chcesz, zaczynasz dostrzegać okazje prowadzące do realizacji tych planów. Mapa marzeń stanowi natomiast doskonały sposób przypominania sobie, czego chcemy od życia i co chcemy w tym życiu dawać od siebie.

 

W takim razie dlaczego mapa marzeń jako plakat to zły pomysł?

Nie rób mapy marzeń na pokaz. Nie chodzi o to, by umieścić w niej elementy, które spodobają się naszym znajomym, zaimponują im lub, z których nie będziesz się musiał tłumaczyć.

Jeśli zależy Ci na realizacji celów, a nie efektywnej ozdobie ściany – przygotuj mapę marzeń w komputerze. Ustaw ją jako tło pulpitu lub przechowuj jako plik w łatwo dostępnym miejscu.

 

Mapa marzeń z 9 wyodrębnionymi sferami życia to nieporozumienie!

Tradycyjna mapa marzeń jest tworzona na bazie wywodzącej się z Feng Shui siatki bagua. Dzieli ona nasze mapę na 9 fragmentów, a każdy odpowiada jednej ze stref życia : finanse, związki, rodzina itp…

Czy tak jednak wygląda Twoje życie? Czy finanse można rozdzielić od kariery, a pracę od rodziny? Tak naprawdę te obszary nawzajem się przenikaj, a w naszych planach powinniśmy te zależności uwzględniać.

Podróżować można przecież samemu lub z bliską nam osobą, pierwszą klasą lub stopem. Uświadomienie sobie, o co nam tak naprawdę chodzi pozwoli nam realizować wiele marzeń jednocześnie!

 

Mapa marzeń – Kiedy ją najlepiej wykonać?

Ludzie wierzący w astrologię uważają, ze mapa marzeń powinna być wykonana w nów księżyca. Ja w astrologię  nie wierzę i dlatego za idealny moment wykonania takiej mapę uważam TERAZ. Po co tracić resztę dnia na robieniu rzeczy, które nie przybliżają nas do naszych marzeń?! Po co tracić na to czas aż do nowiu, lub jeszcze lepiej – sylwestra? Nie ma na co czekać!

 

Mapa marzeń powinna przedstawiać nie tylko cele, ale i drogę do nich

Tworząc mapę, nie skupiaj się wyłącznie na celach, ale i sposobach ich realizacji. W jaki sposób możesz uczynić ich osiąganie ciekawszym, bardziej interesującym, przyjemniejszym?

Przedstawienie na mapie drogi do celu pomaga za wczasu pomyśleć o przeszkodach, na które możemy natrafić, metodach zabezpieczenia się przed najgorszym wariantem i zmniejszenia jego ewentualnych skutków.

 

Co w takim razie przedstawić na mapie marzeń?

Nim przystąpisz do tworzenia graficznej mapy marzeń, rozpocznij od spojrzenia na swoje życie z „wysokiego pułapu” – spróbuj zdefiniować, po co w ogóle żyjesz. Co nadaje twojemu życiu sens? Co jest Twoją misją? Dlaczego Twoim zdaniem  w ogóle warto żyć?

Następnie zastanów się w jaki sposób możesz realizować tę wizję w poszczególnych obszarach swojego życia – w jaki sposób będzie objawiała się ona w obszarze finansów, związków itp. Jaki zawód chciałbyś wykonywać, ile pracować, z kim i gdzie? Jak chciałbyś podróżować do pracy – metrem, własnym samochodem, a może chciałbyś pracować w domu? Poświęć chwilę, by zaprojektować swoje wymarzone życie. I pamiętaj – marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia.