You are here: Home » Motywacja » Masz w sobie wszystko, by stać się osobą, którą możesz się stać.

Masz w sobie wszystko, by stać się osobą, którą możesz się stać.

Chyba każdy z nas ma cechy, które chciałby zmienić. Chcielibyśmy być bardziej otwarci, asertywni, szczęśliwi, i pewni siebie. Chcielibyśmy przestać obawiać się opinii innych ludzi i okazywać partnerowi więcej uczuć. Chcielibyśmy, jednak czujemy, że to jeszcze nie jest właściwy czas. Że musimy jeszcze trochę „przecierpieć”. No bo przecież tak ogromna zmiana nie może zaistnieć z dnia na dzień.

 

A dlaczego, by nie?

Jak byś się czuł gdybyś jutro rano obudził się jako osoba pewna siebie/ asertywna/ otwarta? Co byś wtedy zrobił? Z kim porozmawiał? Co załatwił? Jak wyglądałby Twój związek, praca, stan konta? Jak wykorzystał byś swój nowy dar?

A tak przy okazji…

Dlaczego uważasz, że potrzebujesz zrobić X, Y, Z zanim staniesz się takim człowiekiem? Czy naprawdę musisz tak długo czekać?

A co gdyby zmiana mogła nastąpić od tak, już jutro?

Masz w sobie wszystko, by stać się osobą, którą możesz się stać Zorganizowni Motywujące obrazki

Jak utwierdzamy się w tym, że jesteśmy do niczego.

To, czy jesteś osobą pewną siebie, szczęśliwą i szybko przyswajającą wiedzę, zależy niemal wyłącznie od przekonań które żywisz na swój temat. Większość z nich została Ci wpojona, kiedy byłeś jeszcze dzieckiem. Rodzice, nauczyciele, koledzy i wścibskie ciocie ukształtowały Twój obraz samego siebie.

Jeśli rodzice chwalili Cię przed znajomymi, że świetnie się uczysz, zakładałeś, że tak właśnie jest. Jeśli natomiast mówili, że jesteś małomówny, nieśmiały, że jesteś baranem, który niczego w życiu nie osiągnie przyjmowałeś i te opinie.

Odtąd każdy przejaw konkretnego zachowania np. nieśmiałości, podpierał te stwierdzenia, przekształcając je w głęboko zakorzenione przekonanie, które dziś może Cię obezwładniać.

 

W końcu dorastamy…

Cokolwiek powiedzieli Twoi rodzice, dziadkowie, znajomi i przyjaciele nie ma już dziś większego znaczenia. Tych słów nie jesteś w stanie wymazać lub zmienić.

Nie jesteś również w stanie cofnąć bzdur, które sam sobie wmawiałeś.  Bo nie oszukujmy się, wiele przekonań, między innymi tych dotyczących pracy czy związków formułujemy sami, podpierając je potknięciami, które udało nam się zaliczyć.

Pora jednak z tym skończyć i zmienić obraz samego siebie.

 

Nie szkoda Ci czasu?

Na myśl o stawaniu się lepszym człowiekiem mamy zwykle na myśli książki, kursy, i materiały wideo.

Nie szkoda Ci czasu na czytanie poradników: Jak budować pewność siebie? Jak stać się bardziej asertywnym?  Jak być szczęśliwym? Sam czasem łapię się na czytaniu tego typu książek, dla czystej satysfakcji z pozornej pracy nad sobą.

Jeszcze jedna książka i będziesz szczęśliwszy, jeszcze jeden kurs i będziesz asertywny…

I nie chodzi mi tu o to, że nie warto czytać i rozwijać się – książki i kursy dostarczają wiele pożytecznych technik, ćwiczeń i inspirujących historii mogących pomóc nam się przełamać. „Jeszcze jedna książka” w wielu przypadkach staje się jednak sposobem ucieczki i próbą odłożenia np. zdrowego odżywiania na później.

Czytając poradniki czy blogowe wpisy wielu z nas stwierdza „przecież, to oczywiste”, „przecież ja to wiem”. Każdy z nas wie co robić, by np. być zdrowym – ćwiczyć regularnie, jeść częściej mniejsze posiłki, pić więcej wody i mniej słodzonych napoi, jeść więcej warzyw i owoców, wysypiać się…

Dobrze wiemy, co robić by być zdrowszym. Jeśli tego nie robimy, to tylko dlatego, że nie zgrywa się to z obrazem nas samych, który nosimy gdzieś w środku.

 

Tu nie ma czasu na afirmację!

Jest wiele technik prowadzących do zmiany. Jedni używają afirmacji, inni są zwolennikami wizualizacji lub inkantacji. Każda z tych technik jest skuteczna, jednak wdrożenie zmiany z ich udziałem jest czasochłonne. A Ty nie musisz czekać.

Jeśli chcesz zmiany, zacznij po prostu zachowywać się tak jakby zmiana już nastała, jak byś już dziś był osobą pewną siebie/ asertywną / szczęśliwą.

Zrób to, co robi się będąc taką osobą. Zacznij podejmować większe ryzyko, odrzuć lęk przed odrzuceniem, lęk przed tym czy Ci się uda.

Już teraz masz w sobie wszystko, czego potrzeba, by stać się osobą którą chcesz się stać.  Wystarczy tylko, że zechcesz się zmienić.

 

Ale ja nie wiem czy jestem gotów…

Jeśli jutro rano obudzisz się będąc tą samą osobą, którą jesteś dziś, znaczy to, że gdzieś w duchu boisz się zmiany.  Boisz się nowych wyznawań, które zmiana ze sobą przyniesie. Tego, że nie będziesz mógł już dłużej narzekać, obwiniać innych, zrzucać odpowiedzialności za niepowodzenia na to, jaki to jesteś beznadziejny. Nie będziesz mógł już dłużej wykręcać się prowadzenia prezentacji oraz odkładać momentu, kiedy pójdziesz prosić o podwyżkę, lub zagadać do atrakcyjnej koleżanki.

 

Zrób to teraz!

Weź do ręki długopis. Zamknij oczy i wystaw rękę przed siebie. Pomyśl o przekonaniu, które najbardziej Cię obezwładnia, którego pozbycie się, momentalnie zmieniłoby Twoje życie. Wyobraź sobie przez chwilę, że to przekonanie jest w tym momencie zamknięte w trzymanym przez Ciebie długopisie. Tylko uścisk Twojej dłoni łączy was i sprawia, że ma ono nad Tobą kontrolę.

Gdy będziesz gotowy – wypuść go!

Jesteś już wolny. Czymkolwiek było to przekonanie pozbyłeś się go. Jesteś teraz szczęśliwszy, asertywny, pewny siebie – taki jak to sobie wymarzyłeś. Przestań zastanawiać się, kiedy w końcu staniesz się tą osobą.

Już nią jesteś.

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „Masz w sobie wszystko, by stać się osobą, którą możesz się stać.” koniecznie przeczytaj również: