You are here: Home » Motywacja » Zyskaj więcej czasu i częściej się uśmiechaj – 7 rad, jak ograniczyć oglądanie telewizji

Zyskaj więcej czasu i częściej się uśmiechaj – 7 rad, jak ograniczyć oglądanie telewizji

Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile dobrego czasu kradnie nam oglądanie telewizji? Tylu z nas narzeka, że nie ma czasu na to, co kocha. Zapominamy też, ile może nam dać zwykła rozmowa z bliskimi bez gadającego w tle niebieskiego ekranu.

Te święta były dla nas prawdziwym wyzwaniem. Organizowaliśmy Wigilię po raz pierwszy sami, w Warszawie, goszcząc u siebie rodziców Dawida. Pracy było bardzo dużo, ale satysfakcja jest jeszcze większa. Spędziliśmy razem piękny czas. A nabrał on jeszcze piękniejszych barw przez to, że nie spędziliśmy ani jednej minuty na oglądaniu telewizji. Zamiast tego było dużo rozmów, wspólne gotowanie, spacery i czas spędzony przy grze planszowej.

Oglądanie telewizji zabiera nam wiele pięknych chwil. Mamy czas na seriale, a wciąż powtarzamy, że nie możemy rozwijać swojej pasji. Dodatkowo telewizja bombarduje nas wciąż negatywnym obrazem rzeczywistości. Jesteśmy uzależnieni od emocji i złych informacji. Wydaje nam się, że już jutro wybuchnie wojna a wszyscy wokół kradną. Z drugiej strony od początku listopada oglądamy reklamy pokazujące nam magię świąt, piękne i wzorowe rodziny przy stole, a kiedy rzeczywiście przychodzi ten niezwykły czas nie wiedząc czemu, coś nam nie pasuje. Wiele osób z tymi idealnymi obrazami porównuje swoją zwyczajną rodzinę i nigdzie nie widzi tak rozreklamowanej magi świąt. Telewizja kreuje rzeczywistość i zabija nasz optymizm.

Co w takim razie zrobić, by znaleźć więcej czasu na to, co naprawdę kochasz, by częściej się uśmiechać i nie widzieć wokół siebie tylko zła? Czy masz już teraz wyrzucić telewizor przez okno lub zamknąć go na klucz w szafie. Nie, nie wymagam od Ciebie aż tak drastycznych kroków 🙂 Wystarczy, że do tematu telewizji zaczniesz podchodzić bardziej rozsądnie, a jeśli jesteś od niej uzależniony, uświadomisz sobie swój problem i zaczniesz z nim walczyć małymi krokami. Jak ograniczyć oglądanie telewizji? Czytajcie!

1. Stwórz listę oglądniętych programów

Przez tydzień zapisuj dokładnie co i jak długo oglądasz. Notuj wszystkie programy. Nie oszukuj siebie. Dodatkowo zapisz, jak czułeś się po danym programie. Czy Cię on zdenerwował, rozluźnił, czy poprawił humor. Zastanów się i napisz, czy to, co obejrzałeś czegoś Cię nauczyło, czy Cię rozwinęło, czy dało Ci więcej pewności siebie, miłości, poprawiło relację z bliskimi. Po tygodniu zsumuj cały czas, który poświęciłeś na oglądanie telewizji. Zastanów się, czy jesteś zadowolony z rezultatów. Przeciętny Polak ogląda telewizję ponad 4 godziny dziennie. Kiedy zsumujemy ten czas, wyjdzie nam 28 godzin tygodniowo. 28! Ile razy chciałeś zyskać dodatkową dobę, bo brakowało Ci czasu na to, co naprawdę ważne?

2. Nudny serial zamień na relaksującą muzykę

W niektórych domach telewizor jest włączony przez cały czas. Nieważne, czy jest w nim coś ciekawego. Telewizor towarzyszy przy domowych porządkach, pracy, wizycie gości. Nie ograniczysz oglądania telewizji jeśli po prostu nie wyłączysz telewizora. Jeśli boisz się ciszy zamiast tego włącz radio lub płytę z muzyką, która zrelaksuje Cię po pracy lub da siłę do wypełniania domowych obowiązków. Nie oszukuj się. Kiedy sprzątasz przy telewizji robisz to wolniej. Nawet mimowolnie zatrzymasz się, by zobaczyć nową reklamę, czy scenę w filmie, którą znasz już prawie na pamięć.

co zyskasz ograniczając oglądanie telewizji

3. Wybierz to, co naprawdę chcesz zobaczyć

To nie jest tak, że w telewizji nie ma nic dobrego. Albo, że nie masz prawa do chwili relaksu przy serialu. Postaraj się jednak, byś to Ty rządził telewizją a nie telewizja Tobą. W niedzielę weź do ręki program telewizyjny na cały tydzień i wybierz te programy, które będziesz chciał zobaczyć w ciągu tygodnia. Warto też spróbować nagrywać te programy, które chcesz zobaczyć lub korzystać z telewizji internetowej, np. vod, vod tvp, tvn player, ipla. Dzięki temu oglądasz telewizję wtedy, kiedy chcesz. Ile razy w momencie, kiedy miałaś najwięcej energii i zapału siadałaś przed telewizorem, bo właśnie był Twój ulubiony serial? Może pora to zmienić?

4. Powiedz sobie dość

Przeznacz konkretny czas, który możesz poświęcić na oglądanie telewizji. Jeśli do tej pory były to 4 godziny dziennie, ograniczenie ich do dwóch będzie już Twoim dużym sukcesem! Kiedy zaczynasz oglądać telewizję nastaw budzik lub ustaw telewizor tak, by sam wyłączył się po określonym czasie. Budziki i dzwonki dobrze działają przede wszystkim na dzieci, które wiedzą, że po dzwonku pora zająć się czymś innym. Pamiętaj, by przestrzegać narzuconych limitów. Czas przeznaczony na oglądanie telewizji możesz wydłużyć wtedy, kiedy jesteś chora lub znajdziesz coś naprawdę wartościowego.

5. Nie zastępuj starego programu nowym

Wielu z nas ma swój ulubiony program lub serial. Oglądamy go regularnie, odcinek za odcinkiem. Staje się on niejako częścią naszej codzienności. Seriale i programy mają jednak to do siebie, że kiedyś się kończą. No chyba, że jest to Moda na Sukces lub M jak Miłość… 🙂 Kiedy Twój ulubiony serial się skończy nie szukaj na siłę nowego, by czymś wypełnić pustkę. Zamiast tego znajdź sobie inne, produktywne zajęcia na które wykorzystasz zaoszczędzony czas. A jeśli już o zajęcia chodzi…

6. Zajmij się czymś przyjemnym

Kiedy już wiesz ile czasu jesteś w stanie oszczędzić, ograniczając oglądanie telewizji, zastanów się na co go przeznaczysz. Może wreszcie będziesz mogła spędzić więcej czasu z bliskimi, zająć się swoim hobby, przeczytać obrastające już w kurz książki. Ważne, żeby było to coś co kochasz, co daje Ci prawdziwą przyjemność i poprawia samopoczucie. Nie katuj się w tym czasie zmywaniem naczyń czy wycieraniem kurzu – no chyba, że to lubisz. Poczuj, że czas, który zyskujesz daje Ci prawdziwą radość. Uważaj tylko, by nie wpaść w kolejną pułapkę i nie znaleźć w zastępstwie innego pożeracza czasu, np. Facebooka.

7. Przeżyj dzień bez telewizora

Dobrą motywacją do tego, by ograniczyć oglądanie telewizji jest wybranie jednego dnia, w którym nie będziesz włączać telewizora. Takie odcięcie się, pozwala ćwiczyć silną wolę. Tego dnia jeszcze bardziej skoncentruj się na ulubionych zajęciach. Stwórz listę celów, które zawsze chciałaś zrealizować. Oblicz ile czasu do tego potrzebujesz a potem sprawdź ile zyskasz go właśnie przez ograniczenie oglądania telewizji.

Oglądanie telewizji ma swoje plusy i minusy. Zawsze uważałam i nadal uważam, że wszystko jest dla ludzi. Ważne, by rozsądnie tym gospodarować i nie dać się omamić. A jeśli masz problem z uzależnieniem od telewizji – już przez samo przyznanie się do tego zrobiłeś jeden krok w kierunku zwycięstwa. Powodzenia!

A jakie jest Twoje podejście do oglądania telewizji?

Jeśli ten wpis zainspirował Cię do pozytywnej zmiany nie zapomnij polubić naszego Fanpage’a, by być zawsze na bieżąco z kolejną dawką motywacji 🙂

 • Nie mam problemu z oglądaniem telewizji, ale i tak zawsze brzęczy w tle – mój M. kiedy tylko wstaje z łóżka to od razu włącza TV, a wyłączam ja, kiedy ten znika wieczorem w sypialni. I bardzo się cieszę, że do sypialni nie pozwoliłam wstawić tego urządzenia, bo pewnie i w nocy by brzęczało. Nie wiem o co chodzi, może to uzależnienie, strach przed chwilą ciszy…

  • A może spróbujcie, tak jak pisałam, spędzić jeden dzień bez telewizora brzęczącego w tle. Jeśli boicie się ciszy, włączcie muzykę. Unikniecie dzięki temu bombardowania setkami informacji. Po takim dniu przyjrzyjcie się swoim emocjom, które Wam towarzyszyły i zastanówcie się, czy nie warto częściej robić sobie takiego detoksu. Trzymam kciuki!
   Kinga

 • Nie mam w domu telewizora, bo właśnie szkoda mi na to czasu. Czasem jednam myślę, że tak nauczyłam się nie marnować czasu, że aż za bardzo! 🙂

  • Chwila oddechu i spokojnego odpoczynku też jest czasem bardzo potrzebna 🙂
   Kinga

 • Albo nie posiadaj telewizora :). Praktykuje od lat i jakoś żyje- polecam 🙂

  • Najprostsze a też dobre rozwiązanie 🙂
   Kinga

   • Aczkolwiek da się żyć z TV-trzeba tylko wiedzieć jak nie nadużywać 😉

    • Dokładnie. Wszystko jest dla ludzi, jeśli używa się tego z umiarem.
     Kinga

 • Ja też nie mam tv 😀 Choć chciałabym kupić, ale nie do oglądania programów, ale grania w Wii 🙂

 • Bardzo dobry poradnik. To prawa, że telewizja kradnie nasz czas. Również staram się ograniczać jej oglądanie. To właściwie wchodzi samo z siebie – to na nią nie mam czasu 🙂 Ale raczej z niej nie zrezygnuję, mimo wszystko choć często dzieje się źle, lubię wiedzieć co się dzieje, w końcu jestem Targetowa (zapraszam do mnie w wolnej chwili).

  • Ja też lubię wiedzieć, co się dzieje, ale zamiast wiadomości w telewizji wolę te czytane w internecie. Tam przynajmniej w każdej chwili mogę kliknąć wstecz lub po prostu na coś nie wchodzić i nie zadręczać się za bardzo wszystkim 🙂
   Kinga

   • Ja z kolei muszę czasem odpocząć od komputera – pracuję przed nim, dużo piszę, często korzystam z internetowych źródeł i czytam sporo blogów, więc siedzenie przed komputerem/telefonem zwyczajnie zaczyna mnie męczyć. Poza tym naprawdę interesuje mnie świat mediów, a telewizja jest jednym z nich. Nie mogę o niej pisać, nie wiedząc co w trawie piszczy. Ale zgadzam się, że kradnie czas i też jestem przeciwna oglądaniu wszystkiego jak leci lub włączania tv w tle 🙂

    • Jeśli traktujesz oglądanie telewizji, jako rodzaj swojej pracy to jak najbardziej się zgadzam. Wtedy spokojnie można powiedzieć, że nie jest to zmarnowany czas, ale coś, co Cię rozwija. A że z internetem trzeba uważać również się zgadzam. On również potrafi niesamowicie kraść czas. Dlatego część rad z tego tekstu można wykorzystać właśnie do internetu. Np. dawanie sobie limitów czasu na niektóre strony, które przeglądamy.
     Kinga

 • W moim nowym mieszkaniu nie ma telewizora i jestem z tego niezwykle zadowolona, ponieważ pamiętam ile czasu spędzałam przed tym świecącym pudłem zanim się wyprowadziłam. 🙂

  • Niesamowicie pozytywne jest to, że coraz więcej osób świadomie rezygnuje z posiadania telewizora 🙂 Podoba mi się to 🙂

 • Ufff, jak dobrze, że nie mam telewizora w domu 😀 Często jednak internet jest znacznie gorszym pochłaniaczem czasu, bo teraz można na nim robić wszystko to, co na telewizorze, a do tego masę innych rzeczy. Na szczęście jakiś czas temu nauczyłam się świadomie ograniczać kontakt z siecią 😉 A Wasze rady przydałyby się niejednej osobie, siedzącej przed TV! Relacje zanikają, umiejętność wykorzystania wolnego czasu w inny sposób zanika, brak ruchu negatywnie wpływa na zdrowie… Jest tego caaaała lista!

  • A jak radzisz sobie z ograniczaniem internetu? 🙂
   Kinga

   • Przede wszystkim wyłączam strony internetowe podczas nauki/pracy i ustawiłam sobie wieczory offline. Wieczorem staram się czytać książki lub spędzać czas z chłopakiem – wyciszam się wtedy, żeby mieć lepszy sen 🙂 Dużo czasu przez to zyskałam i znacznie więcej czytam od tej pory! Polecam też aplikacje, które blokują poszczególne strony internetowe po określonym czasie. Np ustawiamy sobie limit 20 minut dziennie na FB i apka nam po tym czasie daną stronę blokuje. Fajnie ogranicza! Polecam StayFocused 🙂
    http://www.optimiss.pl/2015/09/wyzwanie-miesiac-offline.html – Kinga, tu masz mój post o miesiącu offline, który był początkiem mojego internetowego detoxu 😉

    • Z tymi aplikacjami to super sprawa! Muszę czegoś poszukać 🙂 A Twój post o miesiącu offline pamiętam. Komentowałam jego podsumowanie 🙂 Ale tego pierwszego nie czytałam 🙂 Już to nadrabiam 🙂
     Kinga

 • Ze wszystkimi radami się zgadzam, chociaż mnie akurat nadmierna ilość oglądania telewizji nie dotyczy. Trochę gorzej jest z internetem 😛

  • Chyba muszę pomyśleć o jakimś poście o ograniczeniu internetu :):)
   Kinga

   • I napisać go na blogu w internecie 😀

 • Kiedyś wydawało mi się, że jestem uzalezniona od tv. Pierwsze co robiłam po powrocie to włączałam telewizor, tak po prostu, żeby grał. Wystarczyło go przenieść do drugiego pokoju i okazało się, że nie jest potrzebny. Nie oglądam w ogóle telewizji. Ale za to pochłonął mnie internet. 🙂 A może też tylko mi się wydaje? 😉

 • u nas przez ponad 7 lat nie było tv 🙂 teraz mamy w wynajmowanym mieszkaniu i służy tylko do oglądania seriali (podłączamy do niego komputer) lub do gry na PS:) W ogóle nie tęsknię za oglądaniem telewizji samej w sobie, przy okazji skacząc pierwszego dnia po kanałach, poziom tego co można znaleźć w programie.. no cóż.. ja już wolę wybrać sobie coś sama z YT i oglądać 🙂

 • Pingback: Jak mądrze korzystać z facebooka? - Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji | Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji()

 • Pingback: Jak pozbyć się papierów, a dom i życie wypełnić tym co daje nam frajdę? | Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji()