You are here: Home » Podróże » Jak zorganizować wyjazd na jeden dzień

Jak zorganizować wyjazd na jeden dzień

Kto z nas nie lubi podróżować? Chyba nie ma takiej osoby. Podróże to nowe doświadczenia, nowe smaki, które poznajemy, nowe przygody i odkrywanie nieznanych miejsc. Czasem tylko brakuje nam na nie czasu i środków. Dlatego właśnie idealnym rozwiązanie mogą być tu jednodniowe wyjazdy. Jak zorganizować wyjazd na jeden dzień tak, by maksymalnie z niego skorzystać i jednocześnie nie przepłacić? Zapraszam do lektury 🙂

Podróż za jeden uśmiech

No prawie 🙂 A właściwie za złotówkę. Sami mamy już na koncie kilka takich podróży w śmiesznie niskich cenach. To wcale nie mit. Jak znaleźć takie okazje? Wystarczy odwiedzać często strony fly4free i mleczne podróże (polecam polubić je także na facebooku). Nie dotyczą one tylko latania, ale również podróży autokarowych. Nie zapomnijcie też zapisać się na newsletter Polskiego Busa. To właśnie tam najczęściej można znaleźć podróże za 1zł. Pozostałe linie autokarowe, w których możemy znaleźć oferty za mniej niż 10zł to Lux Expres, Albatros Bus, NeoBus, PlusBus.

Kto rano wstaje…

Jeśli chcemy zorganizować wyjazd na jeden dzień, musimy bardzo dobrze zaplanować czas. Warto wstać wcześnie lub nawet w środku nocy, by na miejscu być wcześnie rano. Nigdy nie zapomnę klimatu budzącego się Torunia. Opustoszałe uliczki, brak ludzi biegających za swoimi sprawami. Spokój i cisza. Dla takich chwil warto wstać wcześniej z łóżka. Polski Bus i inne linie autokarowe oferują nam wyjazdy o różnych porach. Warto skorzystać z tej opcji i nie tracić połowy dnia na dojazd do celu naszej podróży. A jeśli już bardzo nie lubimy zrywać się nad ranem, warto rozważyć opcję dojazdu na miejsce Pendolino. 2,5 godziny z Krakowa do Warszawy zamiast 5 spędzonych w autokarze robi różnicę. Tu może nie zapłacimy złotówki, ale jeśli kupimy bilet wcześniej uda nam się odbyć tę podróż za 49zł.

Darmowe muzea

Kiedy jedziemy do nowego miasta zwykle chcemy poznać też jego historię. Nie zrozumiecie Warszawy dopóki nie dowiecie się więcej o powstaniu Warszawskim. Kraków stanie się Wam bliższy, kiedy odwiedzicie Wawel czy tereny dawnego żydowskiego Getta i Fabrykę Schindlera. Będąc w Toruniu nie można zapomnieć o muzeum piernika czy ruinach zamku krzyżackiego. Takie atrakcje kosztują. Chyba, że nasz jednodniowy wyjazd zorganizujemy w dniu, kiedy wejścia do tych miejsc są darmowe. Wspominałam już o tym w swoim wpisie o nowym mieście. Znajdziecie tu kilka stron z darmowymi muzeami i ciekawymi wydarzeniami, w których warto uczestniczyć.

Wytycz szlak

Kiedy już wiemy, jakie miejsce chcemy zobaczyć, warto zaznaczyć je na mapce, lub wypisać ich dokładne adresy. Dobrym rozwiązaniem będzie zaznaczenie trasy, którą chcemy się poruszać. W nowym mieście łatwo o dezorientację, a kiedy na zwiedzanie mamy jeden dzień nie możemy pozwolić sobie na zmarnowanie cennych minut na błąkaniu się w kółko. Oczywiście nie musicie zabierać ze sobą zwojów map i ton przewodników. Zamiast tego możemy skorzystać z google maps. Ważne jest tylko to, byśmy wiedzieli gdzie i w jakiej kolejności najlepiej iść.

wyjazd jednodniowy

Poznaj smaki tradycji

Żeby dobrze poznać miasto nie możemy zatrzymać się tylko na muzeach i zabytkach. Musimy poznać też jego tradycyjne smaki. Wiadomo, że jeśli ktoś się uprze to może chodzić na pizzę do jednej i tej samej pizzerii we wszystkich miastach Polski. Ale czy to na pewno ma sens? Poczytajcie w internecie o regionalnych przysmakach miasta, do którego jedziecie. Na pewno może być tam coś, czego do tej pory nie próbowaliście, a co was zachwyci. Do dziś pamiętam niesamowity smak buzy z chałwą i kartaczy w Białymstoku – potraw o których wcześniej nawet nie słyszałam. Sprawdźcie też, gdzie warto zjeść. Może Wam w tym pomóc strona zomato (dawniej gastronauci) dostępna również na androida czy iOS. Zapoznacie się dzięki niej z opiniami na temat kuchni, obsługi czy wystroju restauracji i sami zdecydujecie, gdzie chcecie zjeść.

Doładuj się

Kiedy wybieramy się na jednodniowy wyjazd dobrze doładowany telefon komórkowy to podstawa, . Musimy mieć świadomość, że nie pójdziemy do hotelu, gdzie doładujemy telefon, ale że będziemy z niego korzystać przez blisko 24 godziny. Jeśli w podróż wybieracie się Polskim Busem, Lux Expresem czy pendolino nie zapomnijcie zabrać ze sobą ładowarki. Jeszcze bezpieczniejszą opcją jest powerbank. Sami korzystamy z niego od roku i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy się martwić, że nagle zostaniemy na środku obcego miasta z rozładowanym telefonem czy tabletem.

A co Wy myślicie o jednodniowych wyjazdach?
W jaki sposób je organizujecie? Zapraszam do komentowania 🙂