You are here: Home » Rozwój osobisty » Dlaczego jestem nieszczęśliwy?

Dlaczego jestem nieszczęśliwy?

Życie jest grą. Każdy dzień stawia przed Tobą kolejne misje, zadania do wykonania, ludzi których powinniśmy odszukać i coś im wręczyć. Grając nieraz będziesz czuł, że wybrałeś zbyt wysoki poziom trudności, lub masz za słaby sprzęt . Czasem zdarzy Ci się odnieść sukces – ukończyć studia z wyróżnieniem, powiększyć rodzinę lub kupić na promocji jakiś artefakt. Wszystkie większe osiągnięcia, jak w każdej przyzwoitej grze, będą save’owane – w Twoim CV, a radość jest tym większa, że to sieciówką i inni widzą Twoje postępy.

Uznanie, że życie jest grą ma jednak co najmniej jeden mankament:

Możesz przegrać

Dlaczego? Ponieważ nie znasz wszystkich reguł. Podobnie zresztą jak 7 miliardów pozostałych graczy. Najciekawsze, jest jednak to, że w tej grze, każdy  gracz ma możliwość dodawania własnych reguł. Musisz to jednak robić z głową – łatwo stworzyć reguły*, które będą Cię obezwładniać.
Chcesz wiedzieć, jakie 3 błędy popełniane podczas ustalania reguł gry sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy? Chcesz poznać je, by móc unikać ich w przyszłości? Oto one:

 

#1 Jesteś nieszczęśliwy, ponieważ Twoje reguły są niemożliwe do spełnienia

Na moim blogu zachęcałem Cię już do obierania ambitnych celów. Takich, które będą dla Ciebie inspiracją i których realizacji sprawi, że nie będziesz mógł się doczekać kolejnego poranka. Czasem jednak zapominamy, że bycie ambitnym, nie znaczy bycia najlepszym… we wszystkim.

Gdy byłem mały chciałem zostać astronautą. Marzyłem o locie na Księżyc i zostaniu pierwszą osobą, która stanie na Marsie. Z perspektywy ponad 20 lat mógłbym stwierdzić „nie udało się, jestem beznadziejny”  albo wciąż cieszyć się z pracy w Instytucie Lotnictwa dostrzegając, jak moja dziecięca pasja i zamiłowanie do techniki przekuła się w to, co robię dzisiaj. Wszystko w życiu ma jakiś sens. Zdobyte doświadczenie, jeśli nie przyda się jutro, przyda się za tydzień.

Nie ograniczaj się  regułami, których spełnienie jest niemożliwe, a które sprawiają, że jesteś nieszczęśliwa. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, nie zakładaj, że jeszcze w tym roku musisz przebiec maraton. Ćwicz regularnie, a uda Ci się za rok. Nie musisz też przy pierwszym starcie, osiągnąć najlepszego rezultatu wśród swoich znajomych. Przy kolejnych startach też nie…

Podobnie jest z dietą. Nie zakładaj, że musisz schudnąć 10 kg w ciągu miesiąca. No chyba, że chcesz się zdołować. 🙂 Zacznij wreszcie cieszyć się drogą, zamiast żyć od celu do celu.

Dlaczego jestem nieszczęśliwy jesteś Zorganizowani

Jeśli uzależniasz swoje szczęście od innych ludzi – ich uznania i akceptacji, możesz go nigdy nie zaznać…

#2 Jesteś nieszczęśliwy ponieważ wygrana zależy od kaprysu innych ludzi

Nie będziesz szczęśliwy tak długo, jak będziesz uzależniał swoje szczęście od akceptacji i przychylności innych ludzi.

Cokolwiek będziesz robił, wcześniej, czy później natrafisz na osobę, która będzie Ci nieprzychylna. Otwierając własny biznes będziesz musiał przeboleć rywalizację i niezadowolenie konkurencji. Pisząc bloga – komentarze hejterów, a uprawiając jakikolwiek sport, ktoś będzie musiał przegrać byś Ty mógł wygrać.

Jeśli chcesz uniezależnić się od opinii innych, musisz nauczyć się budować poczucie własnej wartości i pewności siebie. Najprostszym sposobem na to, jest zgromadzenie odpowiedniej ilości odniesień – życiowych doświadczeń, które pozwolą Ci uwierzyć, że wszystko jest dla Ciebie możliwe i że świat stoi do Ciebie otworem. Zacznij dostrzegać i koncentrować się na każdym małym sukcesie, który odnosisz. Przynajmniej na początku zapisuj je i przeglądaj, by zyskać na swój temat nowe zdanie, by wyrobić o sobie nowe, lepsze przekonanie.

Buduj w sobie optymizm, zadając „właściwe” pytania. Zamiast zastanawiać się „dlaczego nie dostałem awansu” zapytaj, „co mogę zrobić, by za rok dostać awans”. Tego typu myślenie skieruje Cię na zupełnie nowe tory, pozwoli skupić się na rozwiązaniu, a nie na bezsensowności obecnej sytuacji.

Jeśli chcesz uniknąć uzależnienia od kaprysów innych ludzi powinieneś również wziąć na siebie więcej odpowiedzialności. Zamiast czuć frustrację i złość z powodu czegoś, czego ktoś nie zrobił, zajmij się tym. Ograniczysz sobie negatywnych emocji, a ponadto zdobędziesz cenne doświadczenie.

 

#3 Jesteś nieszczęśliwy ponieważ Twoje reguły są w sprzeczności

Cenisz zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i łakocie? W końcu masz prawo do małej przyjemności… Nie chcesz, by przywarła do Ciebie etykieta osoby rozrzutnej, jednak trudno Ci odmówić sobie kolejnego elektronicznego gadżetu lub reklamowanego kosmetyku? A może po prostu cenisz sobie domowe ciepło i czas spędzony z najbliższymi, jednak praca i inne obowiązki znów okazały się ważniejsze?

Jeśli nie wiesz, co jest celem gry i jakie są jej reguły musisz przegrać

                         Tony Robbins 

Jak  zapoznać się z celem gry i jej regułami? Podobnie jak zrobiłeś to z monopoly i szachami – musisz poświecić temu czas. Poświeć jedno popołudnie, usiądź z kartką papieru i napisz, o co Ci tak naprawdę chodzi – po co żyjesz? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Zdrowie, a zaraz po nim relacje z najbliższymi? A może sława i komfort? Zastanów się dobrze – każdy z tych systemów wartości, doprowadzi Cię do innych wyborów. Ważne, by być świadomym tej hierarchii -możesz ją nawet zapisać na swoim smartfonie. To pomaga w podejmowaniu decyzji! Wypisz co najmniej 10 wartości, którymi od dziś będziesz kierował się w swoim życiu. Zapisz je w kolejności od najważniejszej, do najmniej istotnej. Na koniec sprawdź, czy twoje reguły nie pozostają w sprzeczności. W przeciwnym razie Twoje życie pozostanie plątaniną złości przeplatanej frustracją i niezadowoleniem z siebie.

 

A co Twoim zdaniem odpowiada za to, że czujemy się nieszczęśliwi? Proszę, podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „Dlaczego jestem nieszczęśliwy?” koniecznie przeczytaj również:

 

*O paraliżujących nas regułach naprawdę sporo dowiedziałem się z książek Brendona Burchard’a oraz Tonego Robbinsa. Jeśli Interesuje Cię temat pokonywania wewnętrznych ograniczeń, szczerze polecam Ci książki i kursy obu trenerów!