You are here: Home » Rozwój osobisty » Jak radzić sobie ze słomianym zapałem?

Jak radzić sobie ze słomianym zapałem?

Za naukę rosyjskiego brałem się już kilkakrotnie. Zresztą nie tylko za to. Była nauka jazdy na deskorolce, harmonijka ustna, zgłębianie tajników elektroniki.
Słomiany zapał?

Znasz to?

Tu nie chodzi o dyscyplinę!

Słomiany zapał w większości przypadków nie wynika z braku dyscypliny. Wynika natomiast z:

  • Tego, że cel, który obraliśmy nie jest dla nas wystarczając atrakcyjny. Z tego powodu nie jesteśmy gotowi znosić poświęceń, które stoją na drodze do niego.
  • Nasz cel nie wypływa bezpośrednio z nas, a wynikał z presji otoczenia, przyjaciół, szefa czy rodziców. Gdy  zewnętrzna presja maleje (lub my stajemy się bardziej asertywni) – odpuszczamy. I dobrze!

 

Jak radzić sobie ze słomianym zapałem?

Czasem jednak cel i nagroda są bardzo atrakcyjne, a chęć ich osiągniecia nie wynika z żadnego przymusu. A mimo to się nie udaje. Brakuje motywacji, samozaparcia, systematyczności.

Czy musi tak być? Nie!

Oto kilka wskazówek podpatrzonych między innymi u zawodowych sportowców, które pomogą Ci poradzić sobie ze słomianym zapałem. Pomogą Ci one lepiej motywować się do osiągnięcia celu, a w chwilach zwątpienia odbiorą drogę ucieczki.

 

#1 Zrozum dlaczego chcesz swój cel osiągnąć

Wypisz 5 powodów dla których chcesz zrealizować ten konkretny cel (np. nauczyć się języka).

To ćwiczenie pozwoli Ci nie tylko określić Twoje motywacje (które mogą skłonić  Cię do działania, gdy będziesz miał kryzys)  lecz również pomogą zweryfikować, czy cel jest Twoim własnym, czy też wynika z presji otoczenia.

 

#2 Zadeklaruj się i znajdź grupę wsparcia

Podzielenie się swoim celem z innymi ludźmi ogranicza drogę odwrotu. Jeśli powiemy o swoich zamierzeniach bliskim osobom, te z pewnością będą przypominać nam o naszym postanowieniu, a w razie próby rezygnacji, odpowiednio to skomentują.

Wato również znaleźć inne osoby mające podobne aspiracje i cele – np. pragnące w tym roku przebiec maraton. Jeśli w swoim otoczeniu nie potrafisz znaleźć takiej osoby, poszukaj w Internecie: na Facebooku  czy stronach tematycznych.

Jak radzić sobie ze słomianym zapałem Zorganizowani

#3 Regularnie motywuj się do osiągnięcia celu

Pomoże Ci w tym oglądanie wideo lub czytanie wywiadów z ludźmi, którym udało się osiągnąć cel do którego zmierzasz. Mogą to być ludzie, którzy przebiegli maraton, nauczyli się szóstego języka lub zrzucili 10 kg.

Skuteczna, choć wymagająca nieco wprawy jest również wizualizacja własnego sukcesu.

 

#4 Nagradzaj się

To ważne zwłaszcza w przypadku dużych przedsięwzięć, gdzie na sukces trzeba pracować nieraz i kilka lat. W tej sytuacji fundowanie sobie małych przyjemności za osiągnięcia na drodze do celu podnosi motywację, pomaga wytrwać i sprawia, że zaczynasz kojarzyć konkretne działanie z przyjemnością.

 

#5 Nie myśl, działaj!

Regularnie biegam od prawie 2 lat. Wciąż miewam jednak chwile, gdy nachodzą mnie myśli: „po co będziesz wychodził, przecież pada/ jest zimno/ jesteś zmęczony / będziesz zmęczony”

BZDURA!

Czym dłużej koncentrujesz się na tego typu myślach, tym większa szansa, że im ulegniesz. Najskuteczniejszym sposobem walki z nimi jest zacząć działać. W tym przypadku włożyć buty, jak najszybciej wyjść na zewnątrz i dopiero tam zrobić rozgrzewkę.

 

#6 Oprzyj się na nawykach

Codziennie rano myjesz zęby, ścielisz łóżko, jesz śniadanie i robisz wiele innych rzeczy. Robisz je automatycznie, nawykowo. Dzięki temu nie musisz każdego poranka przekonywać się, że jednak warto umyć zęby.

Jeśli czynności związane z celem do którego zmierzasz będziesz wykonywał w określonych miejscach lub będą one następować zawsze w tej samej kolejności po około 2 miesiącach (w zależności od częstotliwości wykonywania czynności) staną się one automatyczne, a Ty nie będziesz musiał o nich pamiętać i każdorazowo przekonywać się do ich wykonania.

 

Jeśli wpis „Jak radzić sobie ze słomianym zapałem?” przypadł Ci do gustu, koniecznie przeczytaj również: