You are here: Home » Rozwój osobisty » Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres towarzyszy każdemu. Stresujemy się chorobą dziecka, egzaminem, rozmowa o prace, a w końcu i samą pracą. I choć niewielkie natężenie stresu pomaga (tzw. stres korzystny) to jego nadmiar nie służy nikomu – zmniejsza nasze możliwości, odbiera radość i jest przyczyną wielu dolegliwości i chorób. Pozostaje pytanie: jak radzić sobie ze stresem?

Od stresu trudno zupełnie uciec.

Nawet nie musząc pracować i mogąc zamiast tego powiedzmy podróżować wciąż bylibyśmy na stres narażeni. Można przecież stresować się z powodu korku lub opóźnionego lotu. To nie stres jest bowiem problemem, a nieumiejętność radzenia sobie ze stresem.

I choć z pewnością można ograniczyć ilość stresujących sytuacji, dużo przydatniejszą umiejętnością jest nauczenie się jak  radzić sobie ze stresem. I o tym właśnie będzie ten tekst.

 

Jak radzić sobie ze stresem i ograniczyć jego poziom w dłuższym horyzoncie czasu?

 

Planuj i przewiduj sytuacje stresowe

Wielu sytuacji, które uznajemy za stresowe można uniknąć. Wystarczy:

Staraj się więc przewidywać tego typu sytuacje i działać proaktywnie by obrócić je na swoją korzyść.

 

Naucz się myśleć pozytywnie

Tego nie da się nauczyć z dnia na dzień. Można jednak stopniowo zmieniać swoje nastawienie do świata. A jedną z najprostszych rzeczy jakie możesz w tym zakresie zrobić to zmiana słownictwa, którego używasz mówiąc o sytuacjach Cię stresujących. Jutrzejszy egzamin to naprawdę nie jest masakra. A jeśli nie wierzysz, wpisz w wyszukiwarkę chociażby „Wietnam napalm attack” –  Twoje problemy momentalnie zmienią kaliber.

W pierwszym kroku proponuję Ci wyłapywać u innych (niekoniecznie zwracając im uwagę) gdy używają słów takich jak „masakra”, „tragedia”, „zawalony robotą” itp. (zwróć uwagę, że „mam dużo do zrobienia” nie wywołuje takiego napięcia jak „jestem zawalony robotą”) Z czasem zaczniesz takie stwierdzenia wyłapywać „po fakcie” w swoich własnych wypowiedziach, by w końcu łapać się na tym jeszcze zanim coś powiesz. I o to właśnie chodzi.

 

Naucz się mówić nie

Chcąc radzić sobie ze stresem koniecznie musisz nauczyć się mówić nie. Zgadzając się na wszystko czego chcą od Ciebie przełożeni, koledzy z pracy, partner, dzieci i znajomi sam prosisz się o kłopoty. Bo albo wykonasz wszystko kosztem siebie i jakości załatwienia najważniejszych spraw, albo nie wykonasz czegoś do czego się zobowiązałeś. A każda z tych opcji rodzi niepotrzebny stres.

 

Ustalaj priorytety i planuj swoje działania

Mając pomysł na siebie oraz jasno zdefiniowane priorytety w życiu zawodowym i osobistym dużo łatwiej zidentyfikować sprawy, którym powiemy nie.

Korzystając z Internetu można za darmo rozwinąć niemal dowolną umiejętność. Można nauczyć się grać na instrumencie, programować, robić lepsze zdjęcia czy gotować. Można, ale czy na pewno chcemy i powinniśmy to robić?

W ciągu całego życia zdołamy z pewnością opanować sporo umiejętności. W przeciągu kolejnego miesiąca czy roku nie mamy jednak na to szans. Musimy jasno określić na czym zależy nam najbardziej i na tym właśnie skupić się w pierwszej kolejności.

„Most people overestimate what they can do in one year and underestimate what they can do in ten years.”
-Bill Gates

 

Zrozum, że nie na wszystko masz wpływ

Branie odpowiedzialności za to co spotyka nas w życiu jest jedną z tajemnic ludzi sukcesu. Pozwala im robić to na co mają wpływ zamiast obwiniać okoliczności i narzekać.

Z drugiej strony, przypisywanie sobie zbyt dużej sprawczości również działa na naszą niekorzyść. Przygotowując się do maratonu ćwiczyłem regularnie. Miałem plan treningowy, czytałem porady innych biegaczy. Miałem jednak znikomy wpływ na chorobę, która dopadła mnie na 2 tygodnie przed startem. Na pogodę również nie miałem wpływu.

W życiu jest podobnie . Czasem najlepsze co możemy zrobić to „pobiec” najlepiej jak potrafimy danego dnia.

Jeśli miewasz problem z przypisywaniem sobie nadmiernej sprawczości, proponuję Ci następujące ćwiczenie. Narysu okrąg lub „tort”, a następnie podziel go na kawałki, z których każdy odpowiada jednemu z czynników mających wpływ na ostateczny rezultat („przygotowanie”, „pogoda” itp.). Oczywiście kawałki te będą różnej wielkości. Na jaki fragment tortu faktycznie miałeś/masz wpływ?

 

Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu?

 

Zadbaj o długość i jakość snu

W moim przypadku sen jest kluczowy jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem. Będąc wyspanym bardziej pozytywnie patrzę na świat. Łatwiej przychodzi mi również definiować priorytety. Co więcej, nie potrzebuję wtedy wspierać się kofeiną, która w nadmiernej dawce sama powoduje rozdrażnienie.

W przypadku snu, jakość jest niemal tak istotna jak sama długość sanu.(choć oczywiści są tu pewne granice i w szczególnie stresujących okresach powinniśmy spać 7,5 albo co najmniej 6 godzin). O tym jak poprawić jakość snu,pisałem już przy innej okazji. Polecam również wypróbować drzemki energetyczne, które sam stosuję w zasadzie codziennie.

 

Skup się na czymś innym

Trudno nie myśleć o małym, puchatym, niebieskim króliku (swoja drogą pomyślałeś o nim, prawda? ;)) Mózgowi bardzo trudno przekazać informację, by o czymś nie myślał. By to zrobić, musi on najpierw wyobrazić sobie to o czym ma nie myśleć…

Dużo lepszym pomysłem jest skupić się na czymś innym. Zwłaszcza jeśli jest to silnie angażujące. Z tego właśnie powodu dobra książka, film czy sporty zespołowe są fantastyczną metodą redukcji stresu.

 

Ćwiczenia

Podczas ćwiczeń nasz organizm uwalnia endorfiny  obniżające poziom odczuwanego stresu i poprawiające nastrój.

Ponadto dotlenienie towarzyszące uprawianiu sportu (zwłaszcza kardio) poprawia zdolność koncentracji i pomaga lepiej radzić sobie z problemami. A mniej problemów to mniej stresu.

 

Muzyka

Czasem już same ograniczenie hałasu może zredukować poziom stresu i zmęczenia. Można użyć do tego zwykłych stoperów do uszy (które pomogą nam również lepiej spać) lub skorzystać ze słuchawek z funkcją aktywnej redukcji hałasu.

Co do muzyki pomagającej radzić sobie ze stresem, to pomijając sytuacje wymagające od nas skupienia (np. nauka/praca) polecam muzykę, którą najzwyczajniej lubimy.

Jeśli jednak pracujemy z tekstem czy liczbami i musimy się skupić, muzyka z wokalem może rozpraszać. W takiej sytuacji polecam muzykę instrumentalną, soundtracki z ulubionych filmów, dźwięki natury lub coffitivity – słuchając, którego napisałem większość swojego pierwszego ebooka

 

Pozycja i oddech

Czasem by poczuć się lepiej wystarczy wstać, wyprostować się, ręce dać na biodra, głowę unieść tak by patrzeć wprost lub nieco w górę, a następnie wziąć kilka głębokich oddechów. A to tylko jedna z „pozycji siły„, które warto poznać i stosować, by ciągu kilku minut zmienić swoje nastawienie i lepiej radzić sobie ze stresem.