You are here: Home » Rozwój osobisty » Jak stawać się lepszym i szczęśliwszym każdego dnia?

Jak stawać się lepszym i szczęśliwszym każdego dnia?

Każdej sekundy 150 mln czerwonych krwinek  w Twoim ciele obumiera i zostaje zastąpione. Podobnie wygląda to w przypadku niemal wszystkich innych komórek Twojego ciała – naskórka, mięśni, organów wewnętrznych, a nawet mózgu! Wymiana całej wyściółki żołądka zajmuje zaledwie 3 dni, a większość organów jest zupełnie zastępowana przez nowe komórki częściej niż raz do roku. A skoro nasz organizm tak czy inaczej ulega przemianom, zamiast jedynie rekonstruować wczorajszego siebie, możesz przy odrobinie wysiłku każdego dnia stawać się lepszym, szczęśliwszym oraz skuteczniejszym w życiu zawodowym i prywatnym. 

W tym wpisie przedstawię 7 technik, których regularne stosowanie, pozwala mi stawać się lepszym każdego dnia. I choć sprawdzają się u mnie świetnie, nie ja jestem ich autorem. Sukcesywnie wprowadzałem je w życie, wraz z lekturą kolejnych książek Tima Ferrisa, Mateusza Grzesiaka, Brendona Bucharda czy Tonego Robbinsa.

 

Prowadź Gratitude Journal i zadbaj o dobry nastrój na początek i koniec dnia

Gratitude journal, czy jak kto woli lista wdzięczności, to bardzo prosta technika, która przyda się zwłaszcza osobom o pesymistycznym usposobieniu. Polega ona na wypisywaniu 3 rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni i które powodują, że jesteśmy szczęśliwi. Skupienie się na tym co dobre i pozytywne tuż po obudzeniu, pozwala skierować myślenie na właściwe, pozytywne tory. Powtórzenie ćwiczenia pod koniec dnia pomaga wejść w dobry nastrój i zasnąć z uśmiechem na ustach.

Dziękować na musisz wcale za rzeczy wielkie – możesz podziękować za smaczne śniadanie, za partnera obok którego się obudziłeś czy smsa którego dostałaś od przyjaciółki.

By codziennie nie powtarzać tych samych rzeczy, warto każdego dnia skupić się na jakiejś konkretnej „kategorii” – naszym wyglądzie, pracy, rodzinie, jedzeniu, naszych sukcesach, domu itp…

 

Zadbaj o swoje ciało

Dobra kondycja wpływa nie tylko na naszą samoocenę, atrakcyjność i poziom odczuwanej energii. Przekłada się ona również na to, czy jesteśmy wzorem dla innych – partnera, swoich dzieci, współpracowników i klientów biznesowych.

Z tego właśnie względu postaraj się codziennie zrobić coś, co pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie – idź na siłownię, pobiegaj przez co najmniej 30 minut (lub wykonaj inne ćwiczenia kardio),  poćwicz pompki, brzuszki, 6 Weidera lub idź z drugą połówką na długi spacer – tak by w ciągu dnia wykonać co najmniej 10 tysięcy kroków.

 

Życz ludziom szczęścia i ciesz się ich sukcesem. Tak zwyczajnie

Co czujesz widząc mijający Cię samochód, który sam chciałbyś posiadać? Słyszysz o czyichś sukcesach? Widzisz kogoś noszącego ubrania, torebkę czy okulary które sam chciałbyś mieć?

Jeśli cieszysz się ich szczęściem – gratulacje! Możesz przejść do kolejnego punktu. Jeśli jednak zżera Cię w takich momentach zazdrość wypróbuj poniższą technikę.

Kiedy po raz kolejny znajdziesz się w podobnej sytuacji, powiedz sobie w myślach „wspaniale, że mu się udało”, „wspaniały samochód”, „piękna torebka”, a na koniec dodaj „Życzę Ci szczęścia. Powodzenia!”

„Zła” zazdrość, nie motywuje nas do działania. Zamiast tego skłania do szukania usprawiedliwień i wyszukiwania powodów dla których innym się udało. Taka nienawiść do osób, które posiadają więcej od nas, sprawia, że podświadomie bronimy się przed podobnym sukcesem. Bo kto chciałby być przez ludzi obgadywany w podobny sposób?!
A co jeśli będziesz cieszył się szczęściem innych? Spróbuj…

 

Wyciągaj wnioski i ucz się na błędach

Jeśli chcesz stawać się lepszym i szczęśliwszy każdego dnia, koniecznie powinieneś nauczyć się zbierać feedback i uczyć się na swoich dotychczasowych doświadczeniach. Ja w tym celu prowadzę notes, w którym codziennie wieczorem zapisuję swoje przemyślenia, wnioski i pomysły na przyszłość.

Podczas zbieranie feedbacku odnoszącego się do poszczególnych dziedzin życia korzystam z 2 metod:

  • Start, stop, kontynuacja – Szukam jednej rzeczy którą powinienem zacząć robić, jedną którą powinienem przestać oraz jedną która sprawdza się świetnie i powinna być kontynuowana.
  • 3 OK, 3 do ulepszenia – jakie 3 rzeczy przynoszą oczekiwane rezultaty i powinny być przeze mnie kontynuowane? Jakie 3 rzeczy wymagają usprawnienia?

 

Mierz swoje postępy

Bez pomiaru postępów, trudno określić czy posuwamy się we właściwym kierunku oraz czy tempo zmian jest takie, jakbyśmy sobie tego życzyli.

W zależności od celów, które posiadasz, powinieneś rzecz jasna stosować różne kryteria pomiaru. To może być ilość słówek w języku obcym których się dziś (lub w tym tygodniu) nauczyłeś, Twoja aktualna waga, ilość osób zapisanych na newsletter lub ilość pompek którą jesteś w stanie wykonać w 1 serii.

Regularne mierzenie postępów w połączeniu z regułą „Don’t break the chain” bardzo pomaga utrzymać systematyczność naszych działań. Stanowi również doskonały czynnik motywujący do dalszej pracy nad sobą.

 

Aktualizuj swoje cele i priorytety

Mój syn przyszedł na świat kilka dni przed planowanym terminem porodu. I choć na kolejne dni miałem wiele planów, wszystko poszło na bok. Zmieniły mi się priorytety.

To że od 10 lat ćwiczysz karate, chodzisz na taniec lub uczysz się grać na gitarze, nie oznacza, że musisz to robić do końca życia. Oczywiście działa to również w drugą stronę!

Z czasem wiele rzeczy robimy nawykowo, z przyzwyczajenia, nie zastanawiając się wiele po co to robię i czy cel, do którego zmierzam jest wciąż dla nas atrakcyjny.

Z tego właśnie powodu warto regularnie (raz w tygodniu lub choćby na miesiąc) przeglądać swoje cele i  zadania w kalendarzu. Tylko dzięki eliminacji lub modyfikacji niektórych dotychczasowych zachowań zyskamy czas i energię na inne zajęcia.

 

Zaplanuj kolejny dzień

Jeśli chcesz, by jutro było lepsze niż dziś, warto poświęcić kilka chwil na jego zaplanowanie. Zajmuje to jakieś 5-10 minut, a podobnie jak planowanie wakacji czy wycieczki pozwala wycisnąć z dnia znacznie więcej. Pozwala go zoptymalizować, załatwić wiele spraw „po drodze” i przy okazji, a w rezultacie skupić się na tym co dla nas naprawdę ważne.

O tym jak planować dzień, by sukcesywnie realizować swoje cele i marzenia pisałem w osobnym wpisie. Jeśli jeszcze nie planujesz dnia, to szczerze polecam Ci lekturę tego tekstu.

 

A jakie są Twoje sposoby na to by stawać się lepszym i szczęśliwszym?