You are here: Home » Rozwój osobisty » 9 powodów dla których powinieneś używać OneNote’a

9 powodów dla których powinieneś używać OneNote’a

Czy zdarzyło Ci się zapisać jakąś informację na dysku komputera, a gdy następnym razem chciałeś do niej sięgnąć, łatwiej było ją odszukać po raz kolejny w Internecie?

Co byś więc powiedział na elektroniczny notes, w którym bez trudu możesz przeszukiwać teksty i obrazy, załączać pliki dźwiękowe i wideo, jak również inne materiału – np. maile? Notes w którym swoje notatki możesz dzielić na sekcje i podsekcje, tagować zawartość, nanosić odręczne komentarze, prowadzić proste obliczenia, a na koniec wszystko zsynchronizować z telefonem, by potrzebne informacje mieć zawsze przy sobie i móc je wzbogacać gdziekolwiek jesteś? Co byś powiedział na OneNote’a?

OneNote jest oprogramowaniem dostarczanym przez firmę Microsoft całkowicie za darmo, zarówno na komputer jak i urządzenia przenośne. Sama obsługa programu jest bardzo intuicyjna, zwłaszcza dla osób które miały kontakt z Wordem. We wpisie skoncentruję się więc wyłącznie na tym dlaczego warto używać OneNote’a i jak wycisnąć z niego jak najwięcej.

Oto 9 powodów dla których powinieneś używać OneNote’a:

1. Taguj i dziel na sekcje

OneNote znakomicie przeszukuje zawartość naszych notatek. Jednak w sytuacji, gdy ich objętość zaczyna rosnąć, może się okazać, że mamy zbyt wiele trafnych wyników wyszukiwania. By uniknąć takiej sytuacji powinniśmy od samego początku używania OneNote’a stosować tagi. W ten sposób nie tylko możemy oznaczyć np. ważne fragmenty notatek, ale też tytuły skryptów, które pojawiły się na wykładzie, pytania które chcemy zadać przełożonemu itp.

Drugą metoda porządkowania treści jest ich podział na sekcje, podsekcje i notatki. W swoim notesie możesz mieć np. sekcję dotyczącą domu, pracy i prowadzenia bloga. W sekcji dotyczącej bloga znajdą się zakładki takie jak pomysły, zamieszczone posty i kwestie techniczne. Natomiast zakładka „posty w trakcie pracy” pomieści już poszczególne notatki z tekstami, które czekają na publikację.

 2. Znajdę cię, gdziekolwiek jesteś!

Największa zaletą aplikacji OneNote jest fakt, że pozwala ona na przeszukiwanie wszystkich sekcji, podsekcji i notatek w naszym notesie w poszukiwaniu konkretnego zapytania. Koniec z sytuacją, w której musisz otworzyć konkretny dokument np. z Worda, by mięć dostęp do jego zawartości. W OneNocie wystarczy wpisać „motywacja”, by znaleźć wszystkie notatki, cytaty i zdjęcia zawierające to słowo kluczowe. Pomyśl, że mógłbyś w podobny sposób surfować po materiałach dotyczących Twojej pracy magisterskiej, prezentacji czy firmy na rozmowę kwalifikacyjną, w której się przygotowujesz. A może chcesz szybko wrócić do planu z ostatniej wycieczki do stolicy Węgier? Dwa kliknięcia i przechodzimy do mapy, na której zaznaczyliśmy atrakcje, które mamy zamiar zobaczyć.

3. Porządkowanie załączników

Używając OneNote nie musisz kopiować do notatki treści dokumentu, prezentacji czy zdjęć. Możemy dodawać je jako załączniki. Jeśli przy każdym pliku dodasz odpowiedni komentarz, będziesz w stanie łatwo odszukać swój ostatni PIT, referat szykowany w ubiegłym tygodniu czy ważnego maila od kontrahenta. Możesz pomyśleć, że to samo da się osiągnąć porządkując pliki w folderach. Moim zdaniem nie do końca. W OneNocie mogę dodawać komentarze przy mailach i opisywać zawartość plików, jak choćby skopiować spis treści załączonego dokumentu i później przeszukiwać go za pomocą „searcha”. Ta drobna różnica jest w rzeczywistości olbrzymim ułatwieniem! Spróbuj, a przyznasz mi rację.

4. Możesz uniknąć ciągłego otwierania załączników

Większość plików tekstowych i grafik możesz po prostu „wydrukować do OnenNote’a”! W ten sposób plik zostanie zamieniony w kolejną notatkę, a Ty będziesz mógł po niej bezkarnie kreślić, dodawać komentarze, zaznaczać ważne fragmenty i dodawać odnośniki do innych notatek. Ciekawe rozwiązanie jeśli chodzi o wzbogacanie slajdów udostępnionych przez wykładowcę.

jak używać OneNote'a zorganizowani

5. Gdzie jest opcja zapisz?

Czyżby twórcy aplikacji zapomnieli o tej podstawowej funkcjonalności? Nie, oni nie zapomnieli, za to Ty możesz! OneNote jest na tyle unikalnym programem, że wprowadzone w nim zmiany zapisują się automatycznie. W ten sposób zawieszenie się komputera czy przerwa w zasilaniu nie powoduje utraty ani jednego znaku w tekście, który tworzyłeś!

6. Przeszukuj obrazy

Bardzo często oglądając prezentacje na YouTubie lub TEDzie zdarza mi się robić screany wystąpień. OneNote nie tylko ułatwia mi zapisywanie zrzutów ekranu za pomocą funkcji „wycinek” (2 kliknięcia i zaznaczony fragment ekranu ląduje w naszej notatce), ale również pozwala na przeszukiwanie go pod względem słów kluczowych podczas zwykłego wyszukiwania! To jednak nie wszystko. Moja „pazerność” nie kończy się na przechwyceniu np. cytatu który pojawił się na YouTubowej prezentacji w formie obrazu. Chciałbym skopiował ten tekst. Co robię? Prawy przycisk myszy na obraz, „kopiuj tekst z obrazu” i odpowiednia fraza ląduje w schowku. Idealnie!

Dodatkowym ułatwieniem przy robieniu zrzutów ekranu jest automatyczne zapisywanie przez OneNote’a ścieżki do źródła, z którego dany obraz został skopiowany- przydatne jeśli chcielibyśmy jeszcze raz obejrzeć cały filmik, dokument itp.

7. A co jeśli lubię odręczne notatki?

Od zawsze byłem zwolennikiem odręcznych notatek. Zwłaszcza gdy chodzi o przedstawienie jakichś zależności, schematów – nie mają one sobie równych. Sam chyba przyznasz, że łatwiej na mapie zaznaczyć odręcznie trasę i miejsca warte zobaczenia niż robić to posługując się myszką… No właśnie, a kto powiedział, że musisz posługiwać się myszką? Możesz zaopatrzyć się w tablet graficzny i pisać oraz rysować również w aplikacji OnenNote. Możliwość wyświetlenia linii bądź kratek (które w każdej chwili mogą zostać ukryte) wspomaga taką formę notowania. Tekst odręczny można później przekonwertować na „cyfrowy”, jak również wyłapać z niego równania matematyczne!

8. A co jeśli będę chciał coś policzyć?

Wciąż nie musisz wychodzić z OneNote’a. 🙂 Jeśli chcesz szybko przeliczyć, ile zarobi dla ciebie 4000zł na rachunku oszczędnościowym oprocentowanym na 2,6% wpisujesz po prostu 4000*2,6%= , wciskasz spację, a wynik automatycznie wyświetla się za równaniem 4000*2,6%=104,0. Nie próbowałem w OneNocie wykonywać bardzo skompilowanych obliczeń, ale z testów wiem, że oblicza on np. wartości funkcji trygonometrycznych (sin(30)=0,5 itp.) Oczywiście brakuje tu funkcjonalności Excela, takich jak możliwość odwoływania się do konkretnej komórki tabeli czy automatyczne odświeżanie wyników. Mimo wszystko do szybkich, „poglądowych” obliczeń OneNote jest jak dla mnie niezastąpiony.

9. Czy mogę notować szybciej?

Jeśli czujesz nagły przebłysk geniuszu i chcesz momentalnie wyrzucić z siebie pomysł możesz użyć opcji „nagraj wideo” lub „nagraj tylko dźwięk”. Opcje te uruchamiają dyktafon i pozwalają Ci przechwycić myśl nim ta zdąży ulecieć. Utworzone w ten sposób nagranie staje się załącznikiem w naszej notatce. Zdarzało mi się stosować tę opcję przy tworzeniu szkicu nowego wpisu na blog. Wyrzucam z siebie pomysły i wątki, które chce poruszyć, a później odsłuchując nagranie, zapisuję tekst skupiając się już na stylistyce, doborze słów itp. Ten trik naprawdę przyspiesza tworzenie nowych treści!

 

A z jakich aplikacji Ty korzystasz do gromadzenia swoich notatek? I co sadzisz o OneNocie?