You are here: Home » Rozwój osobisty » 9 powodów dla których powinieneś używać OneNote’a

9 powodów dla których powinieneś używać OneNote’a

Czy zdarzyło Ci się zapisać jakąś informację na dysku komputera, a gdy następnym razem chciałeś do niej sięgnąć, łatwiej było ją odszukać po raz kolejny w Internecie?

Co byś więc powiedział na elektroniczny notes, w którym bez trudu możesz przeszukiwać teksty i obrazy, załączać pliki dźwiękowe i wideo, jak również inne materiału – np. maile? Notes w którym swoje notatki możesz dzielić na sekcje i podsekcje, tagować zawartość, nanosić odręczne komentarze, prowadzić proste obliczenia, a na koniec wszystko zsynchronizować z telefonem, by potrzebne informacje mieć zawsze przy sobie i móc je wzbogacać gdziekolwiek jesteś? Co byś powiedział na OneNote’a?

OneNote jest oprogramowaniem dostarczanym przez firmę Microsoft całkowicie za darmo, zarówno na komputer jak i urządzenia przenośne. Sama obsługa programu jest bardzo intuicyjna, zwłaszcza dla osób które miały kontakt z Wordem. We wpisie skoncentruję się więc wyłącznie na tym dlaczego warto używać OneNote’a i jak wycisnąć z niego jak najwięcej.

Oto 9 powodów dla których powinieneś używać OneNote’a:

1. Taguj i dziel na sekcje

OneNote znakomicie przeszukuje zawartość naszych notatek. Jednak w sytuacji, gdy ich objętość zaczyna rosnąć, może się okazać, że mamy zbyt wiele trafnych wyników wyszukiwania. By uniknąć takiej sytuacji powinniśmy od samego początku używania OneNote’a stosować tagi. W ten sposób nie tylko możemy oznaczyć np. ważne fragmenty notatek, ale też tytuły skryptów, które pojawiły się na wykładzie, pytania które chcemy zadać przełożonemu itp.

Drugą metoda porządkowania treści jest ich podział na sekcje, podsekcje i notatki. W swoim notesie możesz mieć np. sekcję dotyczącą domu, pracy i prowadzenia bloga. W sekcji dotyczącej bloga znajdą się zakładki takie jak pomysły, zamieszczone posty i kwestie techniczne. Natomiast zakładka „posty w trakcie pracy” pomieści już poszczególne notatki z tekstami, które czekają na publikację.

 2. Znajdę cię, gdziekolwiek jesteś!

Największa zaletą aplikacji OneNote jest fakt, że pozwala ona na przeszukiwanie wszystkich sekcji, podsekcji i notatek w naszym notesie w poszukiwaniu konkretnego zapytania. Koniec z sytuacją, w której musisz otworzyć konkretny dokument np. z Worda, by mięć dostęp do jego zawartości. W OneNocie wystarczy wpisać „motywacja”, by znaleźć wszystkie notatki, cytaty i zdjęcia zawierające to słowo kluczowe. Pomyśl, że mógłbyś w podobny sposób surfować po materiałach dotyczących Twojej pracy magisterskiej, prezentacji czy firmy na rozmowę kwalifikacyjną, w której się przygotowujesz. A może chcesz szybko wrócić do planu z ostatniej wycieczki do stolicy Węgier? Dwa kliknięcia i przechodzimy do mapy, na której zaznaczyliśmy atrakcje, które mamy zamiar zobaczyć.

3. Porządkowanie załączników

Używając OneNote nie musisz kopiować do notatki treści dokumentu, prezentacji czy zdjęć. Możemy dodawać je jako załączniki. Jeśli przy każdym pliku dodasz odpowiedni komentarz, będziesz w stanie łatwo odszukać swój ostatni PIT, referat szykowany w ubiegłym tygodniu czy ważnego maila od kontrahenta. Możesz pomyśleć, że to samo da się osiągnąć porządkując pliki w folderach. Moim zdaniem nie do końca. W OneNocie mogę dodawać komentarze przy mailach i opisywać zawartość plików, jak choćby skopiować spis treści załączonego dokumentu i później przeszukiwać go za pomocą „searcha”. Ta drobna różnica jest w rzeczywistości olbrzymim ułatwieniem! Spróbuj, a przyznasz mi rację.

4. Możesz uniknąć ciągłego otwierania załączników

Większość plików tekstowych i grafik możesz po prostu „wydrukować do OnenNote’a”! W ten sposób plik zostanie zamieniony w kolejną notatkę, a Ty będziesz mógł po niej bezkarnie kreślić, dodawać komentarze, zaznaczać ważne fragmenty i dodawać odnośniki do innych notatek. Ciekawe rozwiązanie jeśli chodzi o wzbogacanie slajdów udostępnionych przez wykładowcę.

jak używać OneNote'a zorganizowani

5. Gdzie jest opcja zapisz?

Czyżby twórcy aplikacji zapomnieli o tej podstawowej funkcjonalności? Nie, oni nie zapomnieli, za to Ty możesz! OneNote jest na tyle unikalnym programem, że wprowadzone w nim zmiany zapisują się automatycznie. W ten sposób zawieszenie się komputera czy przerwa w zasilaniu nie powoduje utraty ani jednego znaku w tekście, który tworzyłeś!

6. Przeszukuj obrazy

Bardzo często oglądając prezentacje na YouTubie lub TEDzie zdarza mi się robić screany wystąpień. OneNote nie tylko ułatwia mi zapisywanie zrzutów ekranu za pomocą funkcji „wycinek” (2 kliknięcia i zaznaczony fragment ekranu ląduje w naszej notatce), ale również pozwala na przeszukiwanie go pod względem słów kluczowych podczas zwykłego wyszukiwania! To jednak nie wszystko. Moja „pazerność” nie kończy się na przechwyceniu np. cytatu który pojawił się na YouTubowej prezentacji w formie obrazu. Chciałbym skopiował ten tekst. Co robię? Prawy przycisk myszy na obraz, „kopiuj tekst z obrazu” i odpowiednia fraza ląduje w schowku. Idealnie!

Dodatkowym ułatwieniem przy robieniu zrzutów ekranu jest automatyczne zapisywanie przez OneNote’a ścieżki do źródła, z którego dany obraz został skopiowany- przydatne jeśli chcielibyśmy jeszcze raz obejrzeć cały filmik, dokument itp.

7. A co jeśli lubię odręczne notatki?

Od zawsze byłem zwolennikiem odręcznych notatek. Zwłaszcza gdy chodzi o przedstawienie jakichś zależności, schematów – nie mają one sobie równych. Sam chyba przyznasz, że łatwiej na mapie zaznaczyć odręcznie trasę i miejsca warte zobaczenia niż robić to posługując się myszką… No właśnie, a kto powiedział, że musisz posługiwać się myszką? Możesz zaopatrzyć się w tablet graficzny i pisać oraz rysować również w aplikacji OnenNote. Możliwość wyświetlenia linii bądź kratek (które w każdej chwili mogą zostać ukryte) wspomaga taką formę notowania. Tekst odręczny można później przekonwertować na „cyfrowy”, jak również wyłapać z niego równania matematyczne!

8. A co jeśli będę chciał coś policzyć?

Wciąż nie musisz wychodzić z OneNote’a. 🙂 Jeśli chcesz szybko przeliczyć, ile zarobi dla ciebie 4000zł na rachunku oszczędnościowym oprocentowanym na 2,6% wpisujesz po prostu 4000*2,6%= , wciskasz spację, a wynik automatycznie wyświetla się za równaniem 4000*2,6%=104,0. Nie próbowałem w OneNocie wykonywać bardzo skompilowanych obliczeń, ale z testów wiem, że oblicza on np. wartości funkcji trygonometrycznych (sin(30)=0,5 itp.) Oczywiście brakuje tu funkcjonalności Excela, takich jak możliwość odwoływania się do konkretnej komórki tabeli czy automatyczne odświeżanie wyników. Mimo wszystko do szybkich, „poglądowych” obliczeń OneNote jest jak dla mnie niezastąpiony.

9. Czy mogę notować szybciej?

Jeśli czujesz nagły przebłysk geniuszu i chcesz momentalnie wyrzucić z siebie pomysł możesz użyć opcji „nagraj wideo” lub „nagraj tylko dźwięk”. Opcje te uruchamiają dyktafon i pozwalają Ci przechwycić myśl nim ta zdąży ulecieć. Utworzone w ten sposób nagranie staje się załącznikiem w naszej notatce. Zdarzało mi się stosować tę opcję przy tworzeniu szkicu nowego wpisu na blog. Wyrzucam z siebie pomysły i wątki, które chce poruszyć, a później odsłuchując nagranie, zapisuję tekst skupiając się już na stylistyce, doborze słów itp. Ten trik naprawdę przyspiesza tworzenie nowych treści!

 

A z jakich aplikacji Ty korzystasz do gromadzenia swoich notatek? I co sadzisz o OneNocie?

 • A będę musiała się przyjrzeć. Póki co preferują ręczną organizację, czasami zapisuję coś na Sticky Notes, ale bywa, że… przez przypadek skasuję karteczki 😉

  • Zaczynałem od podobnych metod przechowywania notatek 🙂 Jednak mają one ogromne ograniczenia jeśli chodzi o możliwość przechowywania załączników, grafik i fragmentów stron
   internetowych – np. kopiowania przepisów kulinarnych. Na dłuższą metę trudno też utrzymać w nich porządek. Zmuszony do poszukiwań natrafiłem na OneNote’a…który okazał się być już zainstalowany na moim komputerze (wraz z pakietem Office) 🙂
   Bezpłatną wersję OneNote’a można pobrać stąd:
   https://www.onenote.com/download
   Naprawdę polecam 🙂
   Dawid

   • Faktycznie, też mam go zainstalowanego. A to odkrycie, dziękuję! 🙂

    • Proszę bardzo 🙂 Polecam się na przyszłość 😉
     Dawid

 • A ja ostatnio rozkminiałam właśnie do czego on mi się może przydać 🙂

  • To o ile nie korzystasz z dobrej alternatywy (w zasadzie w grę wchodzi tylko Evernote) to pora przestać się zastanawiać i zacząć korzystać 🙂
   Dawid

 • Okazuje się, że ja też go mam na laptopie, nawet nie wiedziałam.. Ale i tak wolę kartkowe notesy – taka już moja lubość:)

 • Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale teraz dużo łatwiej byłoby mi go rozkminić, dzięki! Muszę podesłać Małżowi, bo On lubi takie nowinki, co ułatwiają życie 😉

 • Do tej pory korzystałam z Evernote i całkowicie mi wystarczał. Może warto spróbować czegoś innego 🙂

  • Evernote jest świetną alternatywą. Trudno jednoznacznie określić który jest lepszy – Evernote moim zdaniem ma lepszą wersję mobilną, natomiast OneNote tą do zainstalowania na komputerze. Ja korzystam z OneNote’a ponieważ bardzo cenie sobie kategorie i tagi które oferuje, a których brakuje Evernote’owi.
   Polecam przetestować i samemu przekonać się co Ci bardziej odpowiada 🙂
   Dawid

   • Ja właśnie korzystam tylko z wersji mobilnej. Robię szybkie notatki, które później usuwam. Te trwalsze robię sobie analogowo 🙂 Ale zawsze warto wypróbować innego narzędzia.

   • Marek Gruszka

    Tylko niestety zarówno w Evernote jak i Onenote nie ma możliwości wyszukiwania po wielu tagach tylko po jednym. Dodatkowo tagi Onenote’a ograniczają się do ikon – nazwy tagów widać dopiero po najechaniu myszką.

 • Zainstalowałam go dośc niedawno, wciąz się przekonuje do tej aplikacji, bo w dalszym ciagu kalendarz jest moim ulubionym narzedziem planowania, ale poniewaz nie zawsze mam go przy sobie, Onenote sprawdza się znakomicie.

  • Do planowania kalendarz może byś faktycznie lepszy. Zwłaszcza, że oferuje on przypomnienia, których w OneNocie brak. Jednak do przygotowania materiałów np do prezentacji, która figuruje w naszym kalendarzu OneNote nada się znakomicie. 🙂
   Ja w OneNocie gromadzę pomysły na kolejne wpisy, luźne przemyślenia i anegdoty – bardzo przydatne przy blogowaniu 🙂
   Dawid

 • Nie znałam tego narzędzia, a śledzę różne narzędzia na bieżąco. Dziękuję za polecenie!

 • Nie znałam tej aplikacji. Generalnie nie korzystam z żadnych tego typu aplikacji, ale może warto zacząć, żeby lepiej zapanować nad porządkiem w laptopie 🙂

  • Nie tylko w laptopie…. 🙂 Aplikacja jest tez dostępna na urządzenia mobilne i synchronizuje się pomiędzy nimi. Tak więc dostęp do swoich zapisków ma się wszędzie i zawsze. 🙂
   Dawid

 • Cały czas korzystam z Evernote i jestem z niego bardzo zadowolona, choć był moment, kiedy zastanawiałam się właśnie nad OneNote. Nawet nie pamiętam dlaczego, ale ostatecznie nie dałam mu szansy… Chyba czas zrobić drugie podejście! 🙂

  • Warto postawić ten krok i spróbować – choćby dlatego, by wyrobić sobie własne zdanie, który program jest lepszy i który bardziej nam „leży” 🙂
   Dawid

 • Używam wersji na telefon, ale chyba nie wykorzystuję wszystkich możliwości tej aplikacji 🙂

 • Ja niedawno chciałam przerzucić się na Evernote’a po pierwszej nieudanej przygodzie z programem, rezygnując właśnie z One Note’a ale po raz kolejny Evernote mnie nie przekonał i wracam do One Note’a. I teraz dowiaduję się, że One Note ma tyle funkcji o których niw miałam pojęcia! Dzięki za ten post, będę odkrywać możliwości aplikacji szczególnie że Windowsa mam też na telefonie 🙂

  • Jakie funkcje Cię zaskoczyły? 🙂
   Ja do Evernota tez nie potrafię się jakoś całkowicie przekonać. Na chwilę obecną służy mi on
   głównie do przechowywania zdjęć-skanów rachunków (które często blakną co sprawia problemy przy egzekwowaniu gwarancji) i podobnych dokumentów.
   Dawid

   • Zdjęcia paragonów! Co za genialny pomysł! Muszę to wprowadzić w życie! Dzięki za kolejny pomysł 🙂
    Przede wszystkim ta funkcja wyszukiwania 🙂 I ogólnie opisałeś to tak obrazowo i przydatnie, że zastanawiam się jak ja mogłam tego wcześniej nie wykorzystywać!

    • Powodzenia we wprowadzaniu patentu z paragonami 🙂 I dzięki za pochwałę wpisu, choć szczerze mówiąc to OneNote’owi należą się oklaski 🙂
     Dawid

 • A ja używam aktualnie GoogleKeep, bo w OneNote wyskakiwał mi błąd przy próbie uruchomienia na komputerze 🙂 A googlekeep mogę mieć wszędzie, bo wejdę sobie na niego z profilu w przeglądarce. I widżet na smartfona można wkleić kilkukrotnie, za każdym razem ustawiając inny tag 🙂

  • Najważniejsze, że ta aplikacja Ci odpowiada i oferuje wszystkie funkcje których potrzebujesz 🙂
   Ja Google keep testowałem kiedyś z ciekawości – niezła jeśli chodzi o gromadzenia list zakupów, rzeczy do zrobienia itp. Dodatkowo oferowany przez program system kolorowania notatek wspomaga szybkie znalezienie tego czego akurat szukamy. Ja jednak lubię trzymać wszystko w 1 miejscu, a OneNote oferuje mi w tym momencie więcej funkcji, z których regularnie korzystam 🙂
   Dawid

 • Muszę popatrzeć, może lepszy od Evernote?

  • W wersji desktopowej moim zdaniem OneNote nie ma sobie równych 🙂
   Dawid

 • Specjalnie zostawiłem sobie ten tekst do skomentowania kilka tygodni po premierze. 🙂 Nadal podtrzymujecie swoje zdanie? Bo ja ciągle poszukuję narzędzi totalnych, ułatwiających moje życie. To co napisaliście o ON brzmi jak bajka. Nadal nią jest?

  • Ja z OneNote’a korzystam od dobrych kilku lat tak więc dalej mogę go śmiało polecić! Zakres
   oferowanych przez program opcji jest niesamowity, zwłaszcza jeśli chodzi o wersję desktopową, gdzie bije Evernote’a na głowę.
   Dawid

 • Ja zaczęłam korzystać z ON w zeszłym tygodniu ( gdy odkrywałam funkcje pakietu Microsoft Office ) i jestem zachwycona. O wiele bardziej ułatwia mi on notowanie, streszczanie i przede wszystkim – pozwala zaoszczędzić zeszytów 🙂

  • Dzięki za komentarz! Cieszę się że jesteś zadowolona 🙂 Pomyśl, że jeśli po tygodniu można odczuć korzyści wynikające z używania tego programu, to co będzie za rok?. Z biegiem czasu, gdy notatek będzie coraz więcej, podobnie rosną korzyści – notatki w ON znacznie łatwiej przeszukiwać i… przechowywać 🙂
   Dawid

 • Pingback: Jak radzić sobie z nadmiarem maili? - 9 technik, które ujarzmią Twoją skrzynkę email. | Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji()

 • Pingback: Lista rzeczy na wyjazdy - a czy Ty masz już swoją? | Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji()

 • Pingback: Co zrobić z pamiątkami? 7 sposobów, by wyrzucić rzeczy zachowując wspomnienia. | Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji()

 • Pingback: Jak efektywnie pracować w domu… by nie mieszkać w pracy. | Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji()

 • Pingback: O czym pamiętać idąc na studia? | Zorganizowani - Blog o organizacji, rozwoju osobistym i motywacji()