You are here: Home » Rozwój osobisty » Jak zyskać pewność siebie i utrzymać ją na wysokim poziomie?

Jak zyskać pewność siebie i utrzymać ją na wysokim poziomie?

Wielu uważa ją za wadę. Część myli z arogancją, a jeszcze inni z wysoką samooceną. Pewność siebie bywa obiektem wielu mitów,. Największym z nich jest jednak to, że z pewnością siebie trzeba się urodzić.

Pewność siebie pozwala ze spokojem patrzyć w przyszłość. Daje poczucie, że poradzimy sobie, bez względu na to co ta przyszłość przyniesie  i czemu będziemy musieli stawić czoła.

Pewność siebie to zdolność do działania pomimo strachu i obaw w celu realizacji swoich osobistych i zawodowych celów.

Pewność siebie to jeden z najcenniejszych zasobów jaki można posiadać. To kapitał z pomocą którego można zbudować wspaniały związek, firmę, znaleźć dobrą pracę oraz odnosić sukcesy w sporcie i innych dziedzinach życia.

Pewności siebie nie zdobywa się zyskać z dnia na dzień. Motywacyjne cytaty, książki wideo działają jedynie na chwilę. Pewność siebie buduje się natomiast stopniowo – to długotrwały proces. Jeśli jednak zależy Ci na tym by zyskać  pewność siebie, oto jak to zrobić:

 

– Jak konsekwentnie budować pewność siebie? –

 

Zacznij dostrzegać i doceniać swoje sukcesy. Codziennie!

„Wypisz co najmniej 10 sukcesów jakie odniosłeś w każdej z dziedzin życia – pracy, na studiach, związkach itp.” – tego typu sugestie można znaleźć w wielu poradnikach. Mam do niech jednak zastrzeżenie: jest to jednorazowy proces. Zapisujemy „sukcesy” a po kilku godzinach już o nich nie pamiętamy. Poza tym, pomiędzy pamiętaniem o sukcesach, a wiarą w swoją życiową skuteczność jest jeszcze długa droga…

Dużo cenniejsze wydaje mi się regularne podsumowywanie minionego dnia (self-feedback). Proces ten zwykle skupiony jest na dostrzeganiu elementów wymagających poprawy. Powinien jednak obejmować również dostrzeganie tego co nam wychodzi i czego nie powinniśmy zmieniać. Obejmuje to dostrzeganiu swoich sukcesów oraz działań, które do nich doprowadziły.

 

Zacznij zwracać uwagę na to co do siebie mówisz

To co myślisz i mówisz sam do siebie ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie, pewność siebie i samoocenę. Często nie ma znaczenia co rzeczywiście się wydarzyło czy co ktoś nam powiedział. To co się liczy to sposób w jaki te zdarzenia zinterpretowaliśmy i jaką historię sami sobie opowiedzieliśmy.

Dialogu wewnętrznego nie należy tłumić, trzeba jednak nauczyć się jak radzić sobie z głosem „wewnętrznego krytyka”.

 

Wypisz zasoby, którymi dysponujesz

Świadomość, że mamy kogoś kto w każdej chwili może nam pomóc pozwala zyskać pewność siebie. Podobnie jest z innymi zasobami – posiadaniem poduszki finansowej, przydatnych umiejętności a nawet przedmiotów takich jak książki czy kursy.

Jeśli chcesz zyskać pewność siebie w jakimś konkretnym obszarze (np. Zawodowym), to polecam Ci sporządzeniem osobistej analizy SWOT. Pomoże Ci ona zidentyfikować m.in. zasoby, którymi już dysponujesz.

 

Korzystaj z dwójmyślenia, by zyskać pewność siebie

Skupianie się jedynie na celu, który chcemy osiągnąć i bezgraniczna wiara w to, że wszystko pójdzie po naszej myśli jest naiwnością. Po drodze niemal zawsze pojawią się przeciwności, a na te warto się przygotować.

Największe sukcesy nie osiągają ludzie którzy ślepo wierzą w to że im się uda. Odnoszą je Ci, którzy są w stanie zidentyfikować potencjalne przeszkody i z wyprzedzeniem stworzyć dla nich plan działania. Podejście to nosi nazwę dwójmyślenia i składa się z 4 kroków:

  1. Zdefiniowania celu / efektu na jakim Ci zależy
  2. Określenia korzyści z osiągniecia tego celu oraz następstw jego nieosiągnięcia (budowanie motywacji)
  3. Identyfikacji przeszkód, które mogą pojawić się po drodze
  4. Dla każdej z przeszkód zidentyfikowanie działań, które podejmiemy, gdy takowa się pojawi.

Dwójmyślenie jest skuteczne ponieważ łączy w sobie wiarę w pomyślny rezultat z jednoczesnym twardym stąpaniem po ziemi.

 

Bądź przygotowany

Dobre przygotowanie nie tylko oszczędza niepotrzebnego stresu ale i podnosi pewność siebie. I nie ma znaczenia czy chodzi o prezentacje, którą mamy wygłosić, rozmowę o pracę czy egzamin.

1,5 roku temu brałem udział w spotkaniu z Michałem Szafrańskim. Prezentacja poszła mu świetnie – dobre slajdy, ciekawy materiał przedstawiony w interesujący sposób. Nawet pytania nie stanowiły dla Michała problemu. Ten sukces nie wziął się jednak z niczego – w jednym z podcastów możemy posłuchać jak Michał szykuje swoje prezentacje, ile czasu na to poświęca i jak złożony jest to proces. Jak sam mówi „czym więcej potu na treningu tym mniej krwi na ringu”.

 

Nie czekaj wiecznie na właściwy moment – działaj.

Planowanie jest niezwykle istotne. To jednak działanie dostarcza efektów pozwalających zyskać pewność siebie.

Konsekwentne realizowanie swoich planów daje poczucie sprawczości. Pozwala uwierzyć, że konsekwentnym działaniem poradzimy sobie z wszystkim co przyniesie życie.

Planując zbliżający się tydzień zdefiniuj więc 2-3 rzeczy, które w tym czasie załatwisz, a które w największym stopniu przybliżą Cię do realizacji Twoich celów.

Inną techniką, która bardzo pomaga w budowaniu pewności siebie jest „don’t break the chain”. W skrócie polega ona na systematycznym (np. codziennym) powtarzaniu pewnych czynności – ćwiczeniu czy nauce 10 nowych słówek w języku obcym. Chodzi jedynie o to by nie przerwać „łańcucha” codziennych sukcesów.

 

Rób to czego się boisz

Rozpoczynając pracę, bardzo bałem się wystąpień publicznych. Ba! Bałem się nawet mówić do większej grupy podczas telekonferencji.

Obawiałem się trudnych pytań? Nie wierzyłem w swój angielski? A może w to, że mam do przekazania coś istotnego, co dla słuchaczy okaże się wartościowe i przydatne? Na szczęście by rozwiązać problem nie zawsze trzeba znać jego przyczynę…

To co pomogło mi zwiększyć pewność siebie to korzystanie z każdej nadarzającej się okazji, by prezentować. Początki były ciężkie – przygotowanie się do prezentacji wymagało czasu, a same prezentacje kosztowały mnie sporo stresu. Konsekwentne realizowanie planu nauczyło mnie jednak jak radzić sobie z jednym i drugim. Poznałem sposoby sprawnego przygotowywania  ciekawych prezentacji oraz radzenia sobie ze stresem.

Czasem najlepsze co można zrobić, to zacząć działać. Proaktywnie podjąć pierwszy krok – zgłosić się na ochotnika; wysłać CV czy zapisać na maraton.

 

A gdy już zaczniesz…

Super – zrobiłeś pierwszy krok – zacząłeś działać ale wciąż kosztuje Cię to wiele wysiłku, stresu i czasu. W tej sytuacji możesz tymczasowo podnieść swoją pewność siebie poprzez pozytywne afirmację, motywujące cytaty czy korzystanie z metody don’t break the chain. Z czasem to co dotychczas Cię przerażało stanie się dla Ciebie codziennością. Stawianie czoła wyzwaniom i wychodzeniu z tego bez szwanku da pozwoli Ci zyskać pewność siebie. A ta przyda Ci się w każdym aspekcie życia…