You are here: Home » Rozwój osobisty » Koło życia – to właśnie ono pozwali Ci zachować work-life balance!

Koło życia – to właśnie ono pozwali Ci zachować work-life balance!

Zdarza się, że w naszym życiu pojawiają się rozbieżności- pomiędzy tym co mamy, tym czego chcemy i tym czego naprawdę potrzebujemy. Koło życia jest techniką, która pozwala zidentyfikować obszary życia, które w danej chwili wymagają  naszej uwagi.

Koło życia jak zachować równowagę w życiu Zorganizowani

Fot. Jon Flobrant.

Dlaczego warto wypróbować tę technikę?

Nasze życie nigdy nie będzie w idealnej „statycznej” równowadze. Nowa praca, założenie własnej firmy, albo narodziny dziecka – to momenty, w których równowaga w naszym życiu zostaje zachwiana. Doświadczenia te sprawiają, że nasze życie nabiera smaku. Rozwijamy się i doświadczamy czegoś nowego.

Nasze długofalowe dobre samopoczucie wymaga jednak, by po pewnym czasie potrafić  „wychylić się” również w innym kierunku.

Długofalowe opieranie życia tylko na jednym jego obszarze, np. budowaniu kariery jest ryzykowne i może przynieść mnóstwo frustracji. Z drugiej strony, braki w zaledwie jednej dziedzinie życia np. zaniedbanie zdrowia i odpoczynku, mogą negatywnie odbija się na pozostałych jego aspektach. W końcu łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Jak je zatem wzmocnić, a przede wszystkim jak zidentyfikować? Metodą, która może Ci w tym pomóc jest tzw. koło życia.

 

Czym jest koło życia?

Koło życia jest techniką pozwalającą ocenić, jak „radzimy” sobie w poszczególnych jego aspektach. Przyznajemy im oceny w skali 0-10, które zaznaczamy na schemacie w kształcie koła (lub „pajęczyny”). Założenie jest tutaj proste – wszyscy mamy jednakowe typy potrzeb – przyjaźń, bezpieczeństwo finansowe, satysfakcjonująca kariera itp. Oczywiście każdy z nas ma inne aspiracje w każdej z dziedzin i  np. „kariera”, która dla kogoś jest na 5’kę, dla kogoś innego może być mierną 3.

Koło życia jak zachować równowagę w życiu Zorganizowani

Uzupełnione koło życia pomaga zidentyfikować te jego obszary, które wymagają najwięcej uwagi w najbliższej przyszłości.

Jako, że wszyscy mamy jednakowe typy potrzeb, koło życia najczęściej zawiera następujące kategorie:

 • Otoczenie i nasz zewnętrzny wygląd– Jak podoba mi się miejsce, w którym obecnie mieszkam? Okolica, ogródek, wystrój mieszkania oraz nasz zewnętrzny wygląd?
 • Finanse – Czy jestem zadowolony ze swoich przychodów, oszczędności, płynności finansowej, tego w jakim stopniu kontroluję wydatki i na co przeznaczam pieniądze?
 • Kariera – czy pracuję na stanowisku, dającym mi satysfakcję,  wyzwania i możliwość rozwoju? Czy praca, którą wykonuję jest spójna z wartościami, które wyznaję? Czy zmusza mnie do działania wbrew sobie?
 • Duchowość – Czy w natłoku zajęć znajduję czas na modlitwę, medytację, chwilę refleksji nad swoim życiem i to co uważam za słuszne dla swojego duchowego wzrostu?
 • Zdrowie i odpoczynek – Jak się odżywiam? Czy regularnie ćwiczę? Czy się wysypiam? Czy zdarza mi się pracować nawet gdy organizm się buntuje?
 • Przyjaciele –  czy mam przyjaciół? Czy odpowiada mi ilość czasu, którą razem spędzamy? Czy odpowiada mi forma i miejsce tych spotkań?
 • Rodzina – Czy poświęcam jej należytą uwagę? Czy mam czas dla dzieci, partnera oraz spotkania z rodzicami? Czy interesuję się ich życiem? A może czekam tylko, że oni zainteresują się moim? Czy mam czas by odwiedzić groby tych, których nie ma już pośród nas, a nieraz tak wiele im zawdzięczamy?
 • Rozwój osobisty – czy wierzę, że mogę kształtować swój charakter i swoje życie? Czy korzystam z tego? Czytam książki, nawiązuje wartościowe znajomości, chodzę na spotkania, seminaria, warsztaty, lub przyswajam wartościowe materiały w sieci?

Stwórz własne koło życia – pobierz bezpłatny szablon

Z kołem życia jest podobnie jak z kołem samochodu – daleko nie zajedziemy jeśli koło nie będzie gładkie. Czasem lepiej jeśli jest nieco mniejsze ale względnie okrągłe – nasze życie jest wówczas pełne, a my rozwijamy się równomiernie we wszystkich jego aspektach.

 

Pytania które warto sobie zadać po utworzeniu koła życia

Samo stworzenie koła życia to dopiero początek. Bez chwili zadumy czas poświęcony na stworzenie koła życia będzie czasem straconym. Oto kilka pytań, które może skłonić Cię do refleksji:

 • Co powoduje, że w jednej (lub kilku) sferach życia mam taką niską ocenę? Co sprawiło, że je zaniedbałem? Co mogę zrobić, by przywrócić im świetność?
 • Jeśli w którejś ze stref przyznałeś sobie wysoką ocenę: 7, 8 lub 9 zastanów się, czym jest dla Ciebie 10’tka. Co musiało by się stać (lub co musiałbyś zrobić) by się tak ocenić? Czy masz na to wpływ? Jeśli nie, może powinieneś obniżyć sobie poprzeczkę zamiast się frustrować? A jeśli masz wpływ… do dzieła!
 • W której ze sfer mógłbym osiągnąć najszybszą poprawę, lub osiągnąć ją przy najmniejszym wysiłku i inwestycji czasu? Czy nie spowoduje to pogłębienia braków, w którejś z pozostałych sfer mojego życia?
 • Czy mój styl życia przybliża koło do równowagi czy tylko potęguję dysproporcje? Co musiałbym zacząć robić, co przestać, co robić częściej, a co rzadziej, by zniwelować te rozbieżności?
 • Jakie nawyki pomogłyby mi usprawnić sfery życia, które kuleją?

 

Na koniec rozważań zanotuj 3 rzeczy, które zobowiązujesz się zrobić. Mogą to być pojedyncze działania lub nawyki, które wypracujesz, by usprawnić pewne sfery życia. A jeśli masz wystarczająco dużo zapału (i czasu) możesz również opracować plan, który pomoże Ci osiągnąć perfekcję w dziedzinach, w których i tak już brylujesz.

***

Osobiście traktuję koło życia jako specyficzny kompas pozwalający mi określić jakie obszary życia zaniedbałem i jakim powinienem poświęcić się w najbliższej przyszłości. Pozwala mi spojrzeć na moje życie z perspektywy.

Wykonując to ćwiczenie regularnie, np. raz na kwartał, łatwiej określić  mi priorytety i cele na najbliższy okres. Pozwala to również dostrzec nasze nieustanne postępy, a to odbija się na satysfakcji z życia i wyższej samoocenie.

A jeśli Ty nigdy wcześniej nie spotkałeś się z koncepcją koła życia, spróbuj tym bardziej – nie masz nic do stracenia!

***

Jeśli wpis „Koło życia – to właśnie ono pozwali Ci zachować równowagę w życiu!” przypadł Ci do gustu, to koniecznie przeczytaj również: