You are here: Home » Rozwój osobisty » Najlepsze podcasty – Rozwój osobisty i produktywność

Najlepsze podcasty – Rozwój osobisty i produktywność

Słuchanie podcastów jest wygodną metodą poszerzania wiedzy, szlifowania języków obcych, a przy tym doskonałą rozrywką. Słuchanie podcastów potrafi uprzyjemnić dojazdy do pracy, urozmaicić bieganie lub wizytę na siłowni. Może ponadto poprawić humor na koniec ciężkiego dnia.
A jako że podcastów słucham naprawdę sporo, w dzisiejszym wpisie postanowiłem przedstawić, moim zdaniem, najlepsze podcasty związane z tematyką mojego bloga – szeroko pojętym samodoskonaleniem i efektywnością osobistą. Oto one:

 

The Tim Ferriss Show

Czytałeś  może „4 godziny tydzień pracy” lub  „Tools of Titans”? Jeśli tak, z pewnością kojarzysz Tima Ferrisa, autora tego podcastu.

W swoich nagraniach Tim przeprowadza wywiady z ludźmi, którzy osiągnęli szczytowy poziom w przeróżnych dziedzinach. Występują w nim gwiazdy sportu i telewizji, reżyserzy, inwestorzy, lekarze oraz zawodowi mówcy. O randze podcastów świadczy m.in fakt, że wystąpił w nim. Arnold Schwarzenegger.

Podcasty Tima są raczej długie – często przekraczają 2 godziny, przez co trudno przesłuchać je na raz w całości. Ich długość umożliwia jednak gościom udzielanie wyczerpujących odpowiedzi i podzielenie się kluczem do ich sukcesu.

 

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy (WNOP)

Jedyny na tej liście polskojęzyczny podcast. Michał „Finansowy Ninja” Szafrański omawia w nich cały wachlarz około finansowych tematów. Oprócz samego oszczędzania i mądrego gospodarowania pieniędzmi, wraz ze swoimi gośćmi doradzają m.in. o co zadbać kupując mieszkanie, jak z głową zaciągnąć kredy hipoteczny, oraz podpowiadają jak inwestować w nieruchomości czy negocjować swoje wynagrodzenie.

Dzięki podcastowi poznamy również sporo osób, które rozkręciły doskonale prosperujące biznesy zaczynając od zera (mega motywujące przykłady!) oraz dostaniemy od nich garść wskazówek „dla początkujących w branży”.

Jeśli ponadto myślisz o publikacji książki, koniecznie musisz przesłuchać zestaw nagrań, w których Michał prezentuje proces powstawania i promocji swojej bestsellerowej książki „Finansowy Ninja”

Każdy podcast jest na fenomenalnym poziomie, a jeśli ktoś zamiast słuchać woli czytać – żaden problem – Michał udostępnia transkrypcję każdego nagrania!

 

Get-It-Done Guy’s Quick and Dirty Tips to to Work Less and Do More

To podcast dla ludzi, którzy nie lubią ozdobników i owijania w bawełnę, a chcą dostać konkretne wskazówki z zakresu szeroko rozumianej produktywności i zarzadzania sobą w czasie.

Nie ma tu dialogów i dyskusji. Są wskazówki, podane w dość ekspresowym tempie (max 10 minut). Szybkie tempo mówienia autora bardzo ułatwia skupienie się na przekazywanej treści!

 

This is Your Life

W około 30 minutowych podcastach, Michael Hyatt podsuwa serie trików związanych z rozwojem osobistym, produktywnością oraz szeroko rozumianym przywództwem.

Dowiemy się z niego, jak efektywnie delegować zadania, radzić sobie ze stresem, zadbać o work-life balance, uniknąć przytłoczenia sprawami do zrobienia oraz mieć więcej energii każdego dnia.

Osoby prowadzące własne blogi skorzystają jeszcze bardziej! A wszystko za sprawą nagrań typu „jak napisać blogowy wpis w 70 minut” czy „7 Keys to Writing a Killer Blog Post„.

 

The Marie Forleo Podcast

Chcesz częściej się uśmiechać? Szukasz motywacji? Chcesz zadbać o zdrowie lub swój związek? A może nie zależy Ci na sukcesach, a jedynie większej satysfakcji z życia? Jeśli tak, polecam Ci przejrzeć podcasty Marie Forleo

 

The Brendon Show

To jeden z moich ulubionych podcastów. I nie jedynie ze względu na świetne treści lecz również entuzjazm i pasję tryskającą z autora podcastu – Brendona Burcharda. Swoją drogą to za sprawą jednej z jego książek zacząłem prowadzić tego bloga!

Brendon w krótkich, nie przekraczających 15 minut nagraniach, udziela wskazówek dotyczących m.in. radzenia sobie z negatywnymi emocjami, obawami, stresem. Doradza również jak wieść życie, na którego końcu będziemy w stanie twierdząco odpowiedzieć na pytanie „Did I live? Did I love? Did I matter?”

 

The Minimalists

To chyba najbardziej rozpoznawany podcast dotyczący minimalizmu. Joshua, Ryan oraz ich goście dają sporo do myślenia – skupiają się bowiem nie tylko na tym jak wdrażać minimalizm do swojego życia, lecz również dlaczego warto podążać w tym właśnie kierunku.

Osobiście bardzo podoba mi się podejście autorów, którzy mimo, że bardzo związani z tematyką minimalizmu, nie uważają go za jedyną słuszną drogę. Zamiast tego prezentują swoje przemyślenia mówiąc „To działa u mnie. Jeśli chcesz  -spróbuj. Może chociaż część z tego sprawdzi się i u Ciebie”

 

Happier

Jak być szczęśliwszym każdego dnia? Na te pytanie w kolejnych odcinkach próbuje odpowiedzieć Gretchen Rubin. Wskazówki są łatwe do wprowadzenia i bardzo konkretne (np. „Kiss in the morning, kiss at night„). Ponadto, zwykle dostajemy zadanie domowe… 😉

I choć część rad, o których mówi Gretchen (często wraz ze swoją siostrą) możemy uważać za truizm, to same skupienie się na nich przez 30 minut pomaga na nowo odkryć drzemiącą w nich głębię.

Gretchen na zmianę nagrywa 2 typy odcinków – jeden standardowy, trwający 30+ minut,  gdzie zwykle dyskutuje z kimś jakiś temat, oraz znacznie krótsze, 2 minutowe nagrania z serii „A Little Happier”. Swoją drogą mi do gustu przypadły zwłaszcza te krótsze nagrania. A Tobie?

 

Online Marketing Made Easy

Autorka podcastu, Amy Porterfield,  jest specjalistką od social media i szeroko pojętego online marketingu. O jej umiejętnościach świadczy chociażby fakt, że pracowała dla Tonego Robbinsa.

Z podcastów Amy dowiesz się m.in. jak sprawniej zachęcać czytelników do zapisów na newsletter, jak promować swoje kursy online i webinary oraz  w jaki sposób efektywnie zainwestować pieniądze w reklamę na Facebooku.

A i jeszcze jedno – Amy często dołącza do podcastu różnego rodzaju dodatki – przykłady dobrze wykonanych infografik czy zaprojektowanych reklam.

Jak dla mnie ten podcast to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto serio myśli o prowadzeniu bloga lub innej działalności w sieci.

 

The Smart Passive Income

Coś dla osób poważnie myślących o budowaniu pasywnego dochodu, zwłaszcza z użyciem możliwości, jakie daje dziś Internet. Z nagrań dowiemy się m.in. jak zarabiać na prowadzeniu stron internetowych, jak stworzyć kurs internetowy czy jak wykonać solidny keyword research i poznać frazy wyszukiwane przez naszych potencjalnych czytelników bądź klientów.

Z podcastów dowiemy się również sporo na temat afiliacji, prowadzenia bloga oraz nagrywania samych podcastów. A gdy będziemy mieli ochotę na coś „lżejszego” możemy posłuchać np. wywiadu Pata z Chrisem Gullebeau, w którym podpowiada on jak odkryć sens swojego życia…

 

***

A jakie są Wasze ulubione podcasty? Daj znać w komentarzu – chętnie posłucham czegoś nowego. 🙂