You are here: Home » Rozwój osobisty » Ograniczające przekonania. Sprawdź, które krępują i Ciebie.

Ograniczające przekonania. Sprawdź, które krępują i Ciebie.

Kocham muzykę klasyczną, a dźwięku skrzypiec mógłbym słuchać niemal na okrągło. Jest tylko jeden warunek – musi to być dźwięk czysty! Chyba właśnie z tego powodu przez długi czas nie dopuszczałem nawet do siebie myśli, by samemu sięgnąć po ten instrument.

 

Jak percepcja tworzy rzeczywistość

Na świecie jest z pewnością wielu skrzypków, którzy rozwijali swoją pasję w znacznie gorszych warunkach. Są pewnie i tacy, którzy fałszowali – tydzień, miesiąc, pół roku aż w końcu odpuścili. Wszyscy mają jednak wspólny mianownik – spróbowali.

Dlaczego? Ponieważ wierzyli, że dadzą radę.

Podczas warsztatów które prowadziłem podczas Soft Skills Week na Uniwersytecie Ekonomicznym mówiłem m.in. o wpływie przekonań na osiągane przez nas rezultaty. Świetnie obrazuje to schemat:

Ograniczające przekonania Life Coaching Dawid Machalica

Jeśli wierzysz, że masz np. talent do nauki języków obcych, z pewnością poświęcisz im więcej czasu. Nie będziesz obawiał się również odzywać na zajęciach, a za granicą będziesz chętniej rozmawiał z ludźmi. Tym samym będziesz szlifował swój język, a to tylko utwierdzi Cię w przekonaniu, że masz do tego talent.

Jeśli natomiast uważasz, że nie masz głowy do języków – najprawdopodobniej znacznie mniej czasu i uwagi poświęcisz ich nauce. Będziesz obawiał się mówić na zajęciach, a za granicą będziesz polegał na tym, że inni załatwią wszelkie formalności. Mały kontakt z językiem to mierne postępy, a to z kolei potwierdza nasze przekonanie – nie potrafimy uczyć się języka.

Przekonania działają więc trochę jak samospełniająca się przepowiednia.

W tym wpisie przedstawię  4 bardzo często występujące, ograniczające przekonania, które krępują niejednego z nas. Podpowiem również jak się od nich uwolnić

 

4 ograniczające przekonania – które krępuje Ciebie?

 

#1 Jest już za późno by…

Być może nauka gry na skrzypcach byłaby łatwiejsza, gdybym zaczynał jako dziecko. Kto wie? Nie sądzę jednak, że jest za późno, by się za to zabrać.

Na pewne rzeczy po prostu nie można być za młodym lub za starym. Nauka obcego języka, zmiana mieszkania, pracy czy założenie własnego biznesu – to leży w zasięgu niemal każdego z nas, niezależnie od wieku. Jeśli wciąż masz wątpliwości spójrz na Donalda Trumpa. Wiek to tylko metryka…

Jeśli chcesz pozbyć się ograniczającego przekonania „jest już za późno by …”  zastanów się:

 • Kto powiedział, że jestem za stary? Czy ta osoba miała jakieś podstawy, by wystawiać taką ocenę?
 • Czy próbowałem już tego dokonać? Jeśli nie, skąd wiem, że nie jestem w stanie?
 • Czy udało mi się dokonać czegoś podobnego? Dzięki jakim cechom i umiejętnościom udało mi się to osiągnąć?
 • Czy jest ktoś, komu udało się coś podobnego w moim wieku? Czego mogę się od tych osób nauczyć?

 

#2 Nie mam czasu

Był w moim życiu okres, gdy niemal każdy weekend spędzałem wędkując. Błystki, twistery, woblery, – to był mój świat. Niedawno tata zapytał mnie –  „dlaczego nie opłacisz znów karty [wędkarskiej] i do tego nie wrócisz?” – „Nie ma już na to czasu – praca, studia, zbliżające się narodziny Antosia, treningi do maratonu no i blog któremu poświęcam niemało czasu. Może kiedyś…”

Bzdura!

Tu nie chodzi o czas ale o priorytety. Gdyby chodziło powiedzmy o zdrowie mojego dziecka, ten czas by się znalazł.

Zresztą, każdy z nas ma go dokładnie tyle samo – 24 godziny każdego dnia. Elon Musk, Donald Trump czy Robert Lewandowski – oni również mają ‚tylko” 24 godziny. W przypadku tego ostatniego starcza ich jednak na treningi, występy w reklamach i życie rodzinne. Zdaje sięż ze nic na tym nie cierpi.

Nasze wymówki „nie mam czasu na ćwiczenia/ spotkanie/ wizytę u lekarza”  zwykle są tylko synonimem „Xyz nie jest dla mnie ważne”

Jeśli chcesz zacząć walczyć z ograniczającym przekonaniem „nie mam czasu na…”, z pewnością pomoże Ci regularne zadawanie sobie pytań:

 • Z czego mógłbym zrezygnować by zyskać czas na xyz?
 • Jak mógłbym wygospodarować więcej czasu?
 • W jaki sposób regularnie marnuje swój czas? Z jakich 3 rzeczy mógłbyś zrezygnować by zyskać czas na to na czym Ci zależy?
 • Co mógłbym robić efektywniej, by zajmowało mi mniej czasu?

Ograniczające przekonania Life Coaching Dawid Machalica

#3 To jest zbyt drogie

W kierunku coachingu ciągnie mnie już od dłuższego czasu. Nie mam ku temu jakichś specjalnych predyspozycji (kolejne obezwładniające przekonanie!), jednak tym bardziej chciałbym zmierzyć się z własnymi ograniczeniami. Jest tylko jedno ale – ceny profesjonalnych kursów rozpoczynają się od 10tys zł.

Drogo?

Drogo, ale w porównaniu z czym? Ceną studiów, wakacjami, nowym telefonem czy zakupami spożywczymi?

Cena czasem faktycznie może być zaporowa. Warto być jednak świadomy, że ocena „zbyt drogi” jest mocno subiektywna i zależy od produktu, który wykorzystamy do porównania.
Bezcelowe jest również zadręczanie się myślami  „nie stać mnie”, „to jest zbyt drogie”, „nie mogę sobie na to teraz pozwolić”. Zamiast tego lepiej skupić się na szukaniu rozwiązań:

 

#4 Nie można mieć wszystkiego

Pomyśl o którymś ze swoich idoli. Kimś, kto zdaje się mieć wszystko – nieźle wygląda, ubiera się z klasą, ma pieniądze, przyjaciół, zasady i… normalną rodzinę.

Takich ludzi jest całkiem sporo. Czy to przypadek? Moim zdaniem absolutnie nie. Nawyki i sposób myślenia, które pomogły im odnieść sukces w jednej dziedzinie życia, często stanowią fundament sukcesu w pozostałych jego sferach.

„Albo rybki albo akwarium” oraz „nie można zjeść ciastka i mieć ciastka” – te zasady stopniowo odchodzą do lamusa. W biznesie  prym bierze dziś zasada win-win, a i w prywatnym życiu szukamy rozwiązań, które pozwolą nam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
Stojąc przed problemem, warto zadać więc sobie pytania:

 • Jakie są inne opcje działania, których dotychczas nie brałem pod uwagę?
 • Jakie decyzje podjęli w podobnych sytuacjach inni ludzie? Dokąd ich one doprowadziły? Czy mógłbym wykorzystać któryś z ich pomysłów?
 • Czy znam kogoś, kto mógłby mi pomóc w realizacji tego celu lub choćby podsunąć kolejny pomysł na jego realizację?

***

A i jeszcze jedno – mam do Ciebie ogromną prośbę związaną z moimi celami na ten rok. Jeśli uważasz moje teksty za wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, jeśli polajkujesz mój fanpage na facebooku. 🙂 🙂