You are here: Home » Rozwój osobisty » Jak analiza SWOT może pomóc Ci w osiąganiu celów?

Jak analiza SWOT może pomóc Ci w osiąganiu celów?

Od początku pracy nad blogiem, marzyłem o wydaniu książki. Gdy w ubiegłym roku, w końcu rozpocząłem pracę nad pierwszym ebookiem, byłem niesamowicie zdeterminowany.  Na pisanie wykorzystywałem każdą wolną chwilę – pisałem w domu, w tramwaju, nawet podczas lunchu. A gdy wieczorami padałem ze zmęczenia – porządkowałem materiały oraz analizowałem, jakie rozmiary czcionek, interlinie i formaty stron stosują inni autorzy.

Upór jednak nie zawsze wystarcza. Równie ważne jest dobre przygotowanie i klarowny plan działania. Tu z pomocą przychodzi osobista analiza SWOT.

Osobista analiza SWOT Zorganizowani

 

Czym jest analiza SWOT?

W swojej oryginalnej postaci, analiza SWOT jest narzędziem wykorzystywanym przez  firmy, w celu określenia strategii rozwoju. W tym celu dokonują one zestawienia czynników wewnętrznych (Strengths & Weeknesses) oraz zewnętrznych, na które firma nie ma bezpośredniego wpływu (Oportunieties & Threats). Do czynników wewnętrznych możemy zaliczyć np. brak długu lub mało rozpoznawalną markę, natomiast do zewnętrznych, możliwe do uzyskania dotacje oraz rosnące ceny paliw.

 

Osobista analiza SWOT

Analiza SWOT nie ogranicza się jednak do zastosowań biznesowych. Możemy ją wykorzystać niemal do wszystkich swoich planów, a zwłaszcza tych istotnych – zmiany pracy i przygotowaniach do rozmowy kwalifikacyjnej, rozpoczęcia studiów czy zakładania bloga.  Osobista analiza SWOT wymaga tylko 2 kroków:

 

Krok #1 Przygotowanie zestawienia silnych i słabych stron naszej obecnej sytuacji

Jako że analiza SWOT dotyczy bezpośrednio nas samych, z obiektywnością może być różnie. Jeśli nie ufasz swojej analizie, poproś osobę, która dobrze Cię zna i będzie przy tym z Tobą szczera, o sporządzenie jej niezależnie.

Pamiętajcie przy tym, by uwzględniać tylko te czynniki, które bezpośrednio mogą wpływać na realizacje tego jednego, konkretnego celu.

 

Strengths czyli Twoje zalety i silne strony

 • Które z Twoich zalet mogą Ci pomóc w realizacji celu?
 • Jakie umiejętności, wiedza, doświadczenia i certyfikaty mogą się przydać?
 • Jak środki którymi dysponujesz – czas, pieniądze, sprzęt, oprogramowanie itp. mogą okazać się pomocne?

 

Weaknesses czyli Twoje wady

 • Brak których cech może Ci utrudnić osiągnięcie celu?
 • Jakich umiejętności lub wiedzy Ci brakuje?
 • Jakich środków nie masz pod dostatkiem? Brakuje Ci pieniędzy, czasu, miejsca, sprzętu? Czego dokładnie? I w jakich ilościach?

 

Opportunities czyli szanse wynikające z czynników zewnętrznych

 • W jaki sposób inni ludzie i zewnętrzne okoliczności, mogą przyczynić się do osiągnięcia przez Ciebie Twojego celu?
 • Kto mógłby pomóc Ci lub doradzić? Kto może znać ludzi, którzy mogli by pomóc? (Przejrzyj listę swoich znajomych na Facebooku i LinkedIn. Z pewnością kogoś znajdziesz)
 • Do jakich źródeł wiedzy, kursów i szkoleń masz dostęp? Do jakich źródeł mógłbyś dostęp uzyskać?
 • Z jakich dotacji i programów wsparcia mógłbyś skorzystać?

 

Threats czyli zagrożenia, którym musisz sprostać

 • W jaki sposób inni ludzie i zewnętrzne okoliczności mogą utrudnić Ci osiągnięcie celu?
 • Komu może zależeć na tym, by Ci się nie powiodło?
 • Kto może chcieć tego samego co Ty? Kto jest Twoją najsilniejszą konkurencją?
 • Jakie są największe zalety Twojej konkurencji lub rywali?
 • Jakie zewnętrzne zobowiązania  – umowy, kredyty itp. mogą Ci utrudnić realizację postanowień?

Osobista analiza SWOT Zorganizowani

Osobista analiza SWOT – wzór do pobrania (.pdf)

 

Krok #2 Opracowanie planu

Mamy gotowe zestawienie SWOT. Pora na przeanalizowanie zebranych informacji i opracowanie planu działania. W tym celu zadajemy sobie 4 grupy pytań:

 • Jak mogę wykorzystać swoje zalety,  umiejętności i zasoby, by zwiększyć swoje szanse na sukces? Czy mogę dzięki nim zredukować wpływ negatywnych czynników zewnętrznych lub pełniej wykorzystać stojące przede mną możliwości?
 • Która z moich wad, najbardziej będzie mi doskwierać przy realizacji celu? Jak mógłbym ją wyeliminować i kto ewentualnie mógłby mi w tym pomóc? Jakie umiejętności, zaświadczenia, lub certyfikaty powinienem zdobyć, by zwiększyć swoje szanse, np. na znalezienia wymarzonej pracy?
 • Jak mogę wykorzystać stojące przede mną możliwości? Czy mogę skorzystać z nich natychmiast, czy może muszę ustawić sobie przypomnienie w kalendarzu na za pół roku? Kto z moich znajomych mógłby mi pomóc i z kim powinienem się w pierwszej kolejności skontaktować? O co dopytać, poprosić?
 • Jaki jest najgorszy, czarny scenariusz? Czy go akceptuję? Jak mogę zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia? Kto mógłby mi w tym pomóc? Co zrobię, jeśli stanie się X, Y, Z – czy mam plany awaryjne na wypadek wystąpienia tych sytuacji?

 

***

Nie tak dawno temu miałem okazję wykorzystać przedstawioną we wpisie metodę przymierzając się do doktoratu. Plan jest – pora zabrać się do działania. 🙂

A gdzie Ty widzisz zastosowanie dla tej metody? 🙂 Koniecznie daj znać w komentarzu!

A i jeszcze jedno – mam do Ciebie ogromną prośbę związaną z moimi celami na ten rok. Jeśli uważasz moje teksty za wartościowe, będzie mi niezmiernie milo jeśli polajkujesz mój fanpage na facebooku. 🙂 🙂