You are here: Home » Rozwój osobisty » Podsumowanie roku – 7 pytań, o których nie możesz zapomnieć.

Podsumowanie roku – 7 pytań, o których nie możesz zapomnieć.

Koniec grudnia to okres urlopów i czasu spędzonego z rodziną. To również moment kiedy spoglądamy w przyszłość, snując plany dotyczące nadchodzącego roku. Sam tak robię.
Nim jednak siądziemy do planowania, warto choć jeden wieczór poświęcić na podsumowanie roku minionego. Przypomnieć sobie to, co udało nam się zrealizować, przeżyć, doświadczyć… oraz wyciągnąć lekcje z potknięć. Dzięki temu lepiej uświadomimy sobie jak wiele już osiągnęliśmy, a tym samym do planowania kolejnego roku zasiądziemy z dużo pozytywniejszym nastawieniem.

 

Podsumowanie roku w pytaniach:

 

1) Co udało mi się w tym roku osiągnąć? Z czego jestem szczególnie dumny? Co w tym roku wydarzyło się bez mojego specjalnego udziału, za co jestem szczególnie wdzięczny?

 

2) Czy przeżyłem ten rok na własnych zasadach? Czy realizując cele zawsze kierowałem się wartościami, które są dla mnie ważne? A może zamiast tego ciągle sugerowałem się tym, co wypada, czego się ode mnie oczekuje i co pomyślą sobie inni ludzie?

 

3) Czy zadbałem o siebie? Czy w ferworze codziennych zajęć znajdowałem czas na sen, ćwiczenia,  wizyty kontrolne itp.?

 

4) Czego w ubiegłym roku nie zrealizowałem choć miałem to w planach? Co mnie powstrzymało? Co źle zaplanowałem? Czego nie brałem pod uwagę na etapie planowania? I przede wszystkim – czy dalej chcę to osiągnąć? Jeśli tak – co zamierzam zrobić w kolejnym roku, by pokonać wymienione przed momentem przeciwności?

 

5) Czego się w ubiegłym roku nauczyłem – zarówno w aspekcie wiedzy i umiejętności jak również lekcji jakie wyniosłem z tego wszystkiego co przydarzyło się w minionym roku?

 

6) Czy moje relacje z najbliższymi  i przyjaciółmi wyglądają tak jak bym sobie tego życzył? Co mógłbym w sobie zmienić, by było lepiej? Jaką jedną relację chciałbym uleczyć? Czy jest jakaś, którą powinienem zakończyć?

 

7) Co w minionym roku zbytnio mnie absorbowało, jednoczenie nie wnosząc zbyt wiele do mojego życie? Co powinienem przestać robić w nadchodzącym roku, by zyskać czas na realizację nowych przedsięwzięć? 

 

***

A jak podsumowanie roku wygląda u Ciebie? Podziel się proszę swoimi wskazówkami!
Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawisz choć krótki komentarz. 🙂

* Fot. Dawid Zawiła