You are here: Home » Rozwój osobisty » Pozytywne myślenie w trudnych sytuacjach – jak wyrobić w sobie takie podejście do życia?

Pozytywne myślenie w trudnych sytuacjach – jak wyrobić w sobie takie podejście do życia?

Pozytywne myślenie to droga wymagająca na początku ogromnego wysiłku.

Sam, niemal przez całe życie podświadomie wierzyłem, że myśląc pozytywnie i będąc zadowolonym z obecnej sytuacji, utracę zapał do jej poprawy.

W końcu zacząłem jednak podważać swoje dotychczasowe przekonania:

 • Czy bycie ponurym naprawdę sprawi, że osiągnę więcej?
 • Czy jest to tego warte?
 • Czy zamiast tego współpracownicy, szef czy klienci nie woleli by widzieć kogoś szczęśliwego – kogoś z kim chce się spotykać i rozmawiać?

Te pytania rozpoczęły moją metamorfozę.
I wiecie co? To, że jestem szczęśliwszy wcale nie spowodowało u mnie spadku motywacji. Wręcz przeciwnie – będąc zadowolonym z tego co już udało mi się zrobić, dużo łatwiej znaleźć zapał i energię na nowe przedsięwzięcia.

„Nie sama sytuacja sprawia jak się czujesz ale to jak interpretujesz to co się stało.”

 

Pozytywne myślenie w trudnych sytuacjach – jak wyrobić w sobie takie podejście do życia?

Metoda przedstawiona poniżej nie sprawi, że z dnia na dzień zaczniesz myśleć pozytywnie.
Jej zastosowanie będzie wymagało co najmniej kilka tygodni. Rezultaty będą natomiast trwałe.
To co musisz zrobić by rozpocząć pozytywne myślenie, to kolejno przejść przez 3 etapy:

 1. Nie zaczynaj od siebie

Na początek bardzo trudno pozytywnie postrzegać sytuacja które dotyczą nas samych – syn płakał w nocy, recenzent chce naniesienia poprawek w artykule, a w pracy jak zwykle – nie jest lekko.

Dużo łatwiej znajdować pozytywy w tym co przydarzyło się innym ludziom. Słuchaj więc tego co mówią znajomi w pracy, ludzie, których spotykasz czy słyszysz gdzieś w autobusie. Słuchaj na co narzekają i staraj się w ich opowieściach znaleźć choć drobne, pozytywne aspekty.

 

 1. Łap się na tym, że myślisz negatywnie i narzekasz

Za każdym razem gdy złapiesz się na negatywnym myśleniu (już po fakcie) spróbuj zmienić sposób myślenia – trochę na siłę.

 

 1. Praktykuj punkt 2) tak długo aż pozytywne myślenie stanie się Twoją druga naturą

 

„A pessimist sees the difficulty in every opportunity; an optimist sees the opportunity in every difficulty.”
Winston Churchill

 

Jak myśleć pozytywnie? – kilka porad dla tych, którym pozytywne myślenie nie przychodzi naturalnie.

 1. Miej swoje pozytywne manty – cytaty, którymi będziesz tłumaczył sobie to co się stało. To czy w przypadku potknięcia postawisz się w roli ofiary myśląc  „ślepemu wiatr w oczy kole” czy za Tonym Robinsem powiesz „Your past doesn’t equal your future” zależy tylko od Ciebie.
  Zacznij gromadzić i zapamiętywać pozytywne cytaty. Powtarzaj je regularnie i odwołuj się do nich w trudnych sytuacjach.
 2. Nie skupiaj się na tym co negatywne – na tym co Ci nie wyszło i jakie konsekwencje to za sobą pociąga. Zamiast tego skup się nad tym co możesz z tą sytuacją zrobić. Jeśli masz paskudny humor – weź kartkę i wypisz 5 rzeczy, które możesz zrobić by poczuć się lepiej – skupiaj się na tym co wyprowadzi Cię z paskudnego stanu, a nie na tym co Cię w nim utrzyma. Pamiętaj – „Where focus goes, energy flows.”*
 3. Jeśli zaczynasz myśleć negatywnie zmień przedmiot skupienia. Nie czekaj aż negatywne myśli same znikną  – zamiast tego sam sprowadź je na właściwe, pozytywne tory.
  W tym celu możesz zadzwonić do „pozytywnych” znajomych, włączyć ulubioną komedie lub sięgnąć po ulubioną książkę.
 4. W rozmowach skupiaj się na pozytywach. Zamiast narzekać, że znów poniedziałek, pogadaj lepiej o tym co ciekawego zrobiłeś w weekend.
 5. Zadbaj o dietę, ćwiczenia, a jeśli zajdzie taka potrzeba – suplementacje. W moim przypadku suplementacja magnezu i potasu okazała się mieć ogromny wpływ na nastrój i podejście do świata.
 6. Zwracaj uwagę na pozycję swojego ciała. Przyjmowanie otwartych pozycji lub tzw. pozycji siły dodaje pewności siebie. Wpływa również na Twój sposób patrzenia na świat.
 7. Zamiast oceniać próbuj zrozumieć. Systematycznie pracuj nad tym by nie oceniać innych. Zamiast oceniać zachowania lub decyzje, spróbuj zrozumieć, co tymi osobami kierowało i dlaczego dokonali takich, a nie innych wyborów.
  Człowiek zawsze podejmuje najlepszą decyzję w oparciu o wiedzę i dane jakimi dysponuje. Może patrząc z boku nie widzimy wszystkiego?
 8. Wyciągaj wnioski z sytuacji, w których nie potrafisz znaleźć pozytywów. Czasem naprawdę trudno myśleć pozytywnie o tym co się stało. Z większości sytuacji możemy jednak wyciągnąć lekcję, a popełnionych błędów uniknąć w przyszłości.
 9. Zmień swoje słownictwo, a zmienisz swoje życie”** – Zwracaj uwagę na to, jakich słów używasz do opisu tego co Cię spotyka. Włącz wiadomości i zastanów się czy dodatkowy projekt to naprawdę masakra, a ostatnia prezentacja była katastrofą…

* Tony Robbins
** Jacek Walkiewicz

A jakie są Twoje metody na to, by praktykować pozytywne myślenie w trudnych sytuacjach?