You are here: Home » Rozwój osobisty » 10 pytań, które powinieneś sobie zadać na koniec każdego dnia.

10 pytań, które powinieneś sobie zadać na koniec każdego dnia.

Każdego dnia zadajemy sobie setki pytań. Wiele z nich podsuwa nam nasz wewnętrzny krytyk. To on dręczy nas: „jak mogłeś zrobić z siebie takiego idiotę?”, ” jak możesz tego nie wiedzieć?” oraz dopytuje o inne, podobne bzdury. Bez względu na to, czy pytanie jest słuszne, czy też nie, nasz mózg z łatwością udzieli nam na nie kilku odpowiedzi…

Pytania mają w sobie moc kierowania naszą koncentracją. Tylko od nas zależy czy skupimy ją na negatywach, czy tym co dodaje nam sił.

Dziś zasugeruję Ci 10 pytań z tej drugiej kategorii. Warto wyrobić sobie nawyk odpowiadania na nie pod koniec każdego dnia. Taki codzienny rachunek sumienia  nie zajmuje więcej niż 10 minut, a wyciągnięte podczas niego wnioski pozwalają nie tylko osiągać więcej, lecz również czerpać z życia więcej radości i satysfakcji.

10 pytań, które powinieneś sobie zadać na koniec dnia Zorganizowani

10 pytań, które powinieneś sobie zadać na koniec dnia:

Co było w tym dniu fantastyczne? Kiedy czułem, że naprawdę żyję? Co chciałbym powtórzyć, co robić codziennie? Jakie małe przyjemności dały mi najwięcej frajdy?

Czy przeżyłem ten dzień na własnych zasadach? Czy raczej kierowałem się tym, co wypada, czego się ode mnie oczekuje i co pomyślą sobie inni ludzie?

Czy zadbałem o siebie? Czy w ferworze codziennych zajęć znalazłem chwilę na ćwiczenia, drzemkę, lub wizytę u lekarza.

Co udało mi się dzisiaj osiągnąć i z czego jestem szczególnie dumny?

Czego nie zrobiłem choć chciałem? Co mnie powstrzymało? Co będąc w przyszłości w podobnej sytuacji mogę zrobić, by pokonać swoje lęki i obawy?

Czego się dziś nauczyłem? Co w przyszłości mógłbym ulepszyć, co zrobić lepiej?

Co powinienem przestać robić? Co zbytnio mnie absorbuje, nie wnosząc zbyt wiele do mojego życie?

Czy moje relacje z najbliższymi  i przyjaciółmi wyglądają tak jak bym sobie tego życzył? Co mógłbym w sobie zmienić, by było lepiej? Jaką jedną relację chciałbym uleczyć?

Czy choć minimalnie zbliżyłem się do moich celów? Czy kierowałem się przy tym wartościami które są dla mnie ważne?

 

Na koniec spójrz na swoje odpowiedzi na powyższe pytania i zadaj sobie ostatnie pytanie:

Co chcę zrobić jutro?

 

Uwaga!

Podsumowanie „w głowie” nie sprawdza się, przynajmniej w moim przypadku (jestem kinestetykiem). Myśli lubią uciekać na boczne tory… Dlatego szczerze polecam założenie notesu (może być elektroniczny np. w Evernote), w którym będziesz gromadzić swoje spostrzeżenia.

Zapisywanie pomaga utrzymać koncentrację.  Daje również szansę powrotu do na notatek i wyłapania powtarzających się wzorcówów. A stąd tylko krok od wprowadzenia poprawek do naszego planu dnia.

Powodzenia!

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „10 pytań, które powinieneś sobie zadać na koniec dnia.” koniecznie przeczytaj również: