You are here: Home » Rozwój osobisty » 6 rzeczy, które powinieneś zrobić jeszcze przed końcem roku.

6 rzeczy, które powinieneś zrobić jeszcze przed końcem roku.

Minął rok. Za kilka dni wejdziemy w kolejny, z nadzieją, że będzie lepszy. Oczekujemy, że to właśnie on przyniesie nam radość, szczęście i spełnienie. Że to właśnie wtedy zrealizujemy marzenia i osiągniemy szczęście, którego z takim upragnieniem poszukujemy.

Ale czy Ty naprawdę wiesz, co da Ci szczęście? Co da spełnienie i satysfakcję?

Pod koniec grudnia najczęściej myślimy o celach na kolejny rok. O tym, co chcemy zrobić. Zapominamy o tym, co było. Co dało nam najwięcej satysfakcji i radości, a czego osiągnięcie nie było  jedynie wymogiem otoczenia: przełożonego, znajomych, partnera czy rodziców.

Nim w niebo polecą fajerwerki ogłaszające nadejście nowego roku, spróbuj  na chwilę się zatrzymać. Podsumuj ubiegły rok i spraw, by kolejny był co najmniej równie dobry:

 

#1 Uczcij swoje sukcesy i bądź z nich dumny

Spisując samoocenę pracownika, każdorazowo się uśmiecham. Zastanawiam się, jak znalazłem czas i energię, by zrobić to wszystko. Bo trochę tego było, a o wielu rzeczach, przed rozpoczęciem pisania, kompletnie już zapomniałem.

„Ocenę roczną” powinniśmy przechodzić  jednak nie tylko w pracy. W życiu prywatnym nie będziesz musiał się tą listą nikomu chwalić. Przyda się ona jednak Tobie samemu. Zebranie osiągnięć z ubiegłego roku podnosi samoocenę. Podnosi wiarę w naszą sprawczość, w to że możemy czegoś dokonać. Jest to również świetny sposób weryfikacji, czy idziemy we właściwym kierunku.

zrobić przed końcem roku Zorganizowani

#2 Przypomnij sobie  „magiczne” momenty ubiegłego roku

Tony Robbins proponuje, by regularnie je spisywać. Jeśli tego nie robisz, poświęć jedno popołudnie i przypomnij sobie wszystkie wspaniałe chwile których doświadczyłeś (lub doświadczyliście) w ubiegłym roku: wspólny spacer nad rzeką przy zachodzie słońca, wakacje,  przeprowadzkę do własnego mieszkania, nocny maraton filmowy. To nie muszą być ogromne rzeczy. Ważne, by były Twoje.

Może wcale nie potrzebujesz 60 calowej plazmy i nowego mercedesa, by być szczęśliwy? Może to drobiazgi, spontaniczność i czas spędzony z przyjaciółmi dają Ci największą frajdę?

 

#3 Zrób porządek w swoich kontaktach

Czy jesteś zadowolony ze wszystkich swoich kontaktów? Znajomości, grup, wspólnot i klubów do których należysz? Czy żadne z nich nie okrada Cię z czasu, energii i pieniędzy w zamian dając niewiele? Każdy z nas trafia w swoim życiu na takie osoby. Koniec roku to doskonały czas, by się z nimi pożegnać.

Są jednak i relacje, które zostały zaniedbane, które wymagają naprawy. Czasem to mogła być jedna kłótnia…

Koniec roku to doskonały czas, by je uleczyć. Nie czekaj z tym do kolejnego roku, nie czyń z tego odległego celu, zrób to teraz, a razem, pogodzeni i szczęśliwsi wejdźcie w 2017 rok.

 

#4 Porzuć cele, które Cię nie porywają

Zmieniłeś się. To co było dla Ciebie istotne rok temu może już takim nie być. Głupi upór do niczego nie prowadzi, no chyba, że do frustracji.

zrobić przed końcem roku Zorganizowani

#5 Wyciągnij lekcje  z  błędów i doceń to czego się nauczyłeś

Przejrzyj listę swoich ubiegłorocznych celów. Jeśli jej nie spisałeś, przypomnij sobie o czym marzyłeś rok temu.

  • Co chciałeś wtedy osiągnąć? Gdzie być? I z kim?
  • Ile z tych marzeń udało się zrealizować, lub przynajmniej zacząć zmierzać we właściwą stronę?
  • Dlaczego z pozostałymi nie wyszło? Co poszło nie tak? Co mógłbyś poprawić w kolejnym roku? Co zrobić inaczej? Kto mógłby Ci pomóc?

Jeśli nie udało się rok temu i nie zdiagnozujesz dlaczego, w kolejnym roku również czeka Cię porażka. By osiągnąć sukces, musisz mieć lepszy plan. Postaraj się o niego jeszcze przed końcem roku.

 

#6 Skończ co zacząłeś

Może jedno z Twoich marzeń jest już niemal ukończone. Zostało kilka dni. Uda Ci się!

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „6 rzeczy, które powinieneś zrobić jeszcze przed końcem roku.” koniecznie przeczytaj również: