You are here: Home » Rozwój osobisty » Moje sposoby na stres i pracę pod presją czasu.

Moje sposoby na stres i pracę pod presją czasu.

Stres – nasza praca niesie go ze sobą coraz więcej. Każdego roku podejmujemy się nowych zadań, obowiązków, rozpoczynamy nowe, ambitniejsze projekty. Szukamy wzywań. Kolejny rok nie będzie prostszy i łatwiejszy. Ty za to możesz  stać się bardziej odporny.
W tym artykule przedstawię Ci moje sposoby na stres. Ułatwią Ci one pracę pod presją czasu i podejmowanie coraz to większych wyzwań.

 

Nie polegaj na swojej pamięci

Konieczność pamiętania o wszystkim: terminach, sprawach do przedyskutowania i załatwienia wywołuje stres. Nie pozwala również w pełni skoncentrować się na bieżącym zadaniu.

Opróżnienie głowy z pomysłów i zobowiązań  poprawi Twoją efektywność. Zniweluje również stres i zdenerwowanie. Jeśli jeszcze tego nie robisz (a regulamin firmy na to zezwala) polecam Ci sięgnąć po elektroniczne notatniki – OneNote’a lub Evernote’a. W przeciwnym razie skorzystaj z papierowego planera lub… Excela.

 

Ustal priorytety i trzymaj się ich

Przed wyjściem z pracy określ priorytety na kolejny dzień. Wybierz 1-2 zadania, które koniecznie muszą zostać wykonane. Nie skupiaj się jedynie na sprawach bieżących – wybierz to, co przyniesie Tobie i firmie największy zysk w dłuższej perspektywie czasu.

Skup się na wykonaniu tych zadań z samego rana, jeszcze nim sprawdzisz swoją skrzynkę email. Nie pozwól, by to co pilne i czego oczekują od Ciebie inni ludzie, przysłoniło Ci to, co naprawdę ważne. Inbox jest niczym innym jak listą spraw do załatwienia innych ludzi.

Moje sposoby na stres i pracę pod presją czasu Zorganizowani

Pamiętaj o regeneracji energii

Energii nie dostarcza nam jednak samo jedzenie (choć jest ono bardzo ważne). Jeśli masz napięty okres w pracy:

 • Śpij 7-8 godzin. Będąc wyspanym będziesz dużo lepiej radził sobie ze stresem i krytyką. Będziesz również dużo bardziej kreatywny.
 • Zrób krótką 15 minutową drzemkę. Badania pokazują, że redukuje ona poziom kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie stresu.
 • Znajdź czas na ćwiczenia fizyczne. 30 minut biegu, jazdy na rowerze lub pływania wystarczy byś poczuł się dużo lepiej.
 • Pamiętaj o lekkostrawnej diecie i przekąskach . Orzechy, owoce i bakalie będą w tym przypadku idealne.
 • Pij:

– Zieloną herbatę – parzona ok. 7 minut uspokaja (parzona krócej działa pobudzająco)

– Yerba mate – zawiera kofeinę poprawiającą zdolności umysłowe. Ponadto dostarcza potas i magnez niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

– Wodę. Jeśli to możliwe, staraj się wypijać szklankę wody, co około godzinę. Ja zwykle trzymam przy biurku butelkę. W ten sposób, mogę łatwo kontrolować, ile w danym dniu już wypiłem.

– Zażywaj suplementy zawierające magnez (najlepiej cytrynian magnezu). Trudno dostarczyć organizmowi jego odpowiednią ilość wyłącznie w diecie.

– Polecam również suplementy diety takie jak „Sesja”. Nie stosuję ich zbyt często, ale faktycznie pomagają.

 • Rób krótkie przerwy co 30-60 min. Jeśli pracujesz przy komputerze warto wówczas dać odpocząć również oczom. Spójrz przez okno i skoncentruj wzrok na jakimś odległym obiekcie.

Motywujące cytaty Zorganizowani Dawid Machalica

Ochłoń i daj sobie czas na reakcje

Nie odpowiadaj na ważne maile od razu po ich przeczytaniu. Daj sobie chwilę na zastanowienie i przygotowanie odpowiedzi, której nie będziesz żałował.

 

Ogranicz powiadomienia

Wyłącz komunikator i powiadomienia ma mailu. Nie zaglądaj do skrzynki email, a jeśli to możliwe (pracujesz na laptopie) ustaw meeting sam ze sobą i  zabierz pracę do sali konferencyjnej. W godzinę w spokoju zrobisz więcej niż w kilka godzin na open space’ie.

óż słuchawki

2 w 1! Odcinamy się od hałasu i rozmów (zwłaszcza na open space’ie), a przy okazji możemy czegoś posłuchać. Tylko czego?

 • Muzyka rozrywkowa, którą lubisz – poprawi Ci humor i świetnie spisze się w przypadku zadań niewymagających zbytniej koncentracji i kreatywności. Podczas pisania maili, lub przygotowywania prezentacji  będzie ona jednak przeszkadzać, potęgując tylko stres.
 • Dźwięki natury, coffitivity,  muzyka relaksacyjna,  – To doskonały wybór do prac, w których pracujesz „z językiem” – piszesz, tworzysz prezentacje itp. Korzystając  z tego typu nagrań nie będziesz rozpraszany przez słowa pojawiające się w utworze.

 

Nabierz dystansu do swoich problemów

Ile z projektów i stresujących momentów ubiegłego roku wciąż pamiętasz?

Ile zadań, które wówczas wydawały Ci się  nierozwiązywalnymi udało się ukończyć? Każdy problem zawiera swoje optymalne rozwiązanie. Wystarczy tylko je odszukać. A doświadczenie uczy, że w końcu Ci się uda.

Moje sposoby na stres i pracę pod presją czasu Zorganizowani

Oddychaj

Wykonaj kilka (wystarczy 3-4) głębokie, powolne oddechy, poczujesz się znacznie lepiej. Idealnie jeśli mógłbyś w tym czasie zamknąć oczy i skoncentrować się na oddechu.

 

Pytaj zamiast się domyślać

Gdy jesteś zestresowany Twój mózg automatycznie szuka najczarniejszego scenariusza. Szuka zagrożenia. W słowach kolegi potrafimy dostrzec drugie dno, a w komentarzu przełożonego niechęć i niezadowolenie z naszej pracy.

Będąc w takim podłym nastroju powinieneś czym prędzej przestać myśleć i analizować, a zamiast tego zwyczajnie spytać, co ta osoba miała na myśli.

 

Pozbądź się syndromu Zosi Samosi

Stres w pracy bardzo często wynika z chęci zrobienia wszystkiego samemu. Motywów bywa wiele: chęć wykazania się, zbytnio rozdmuchane ego i niedowierzanie, że inni zrobią to dobrze.

Nieważne co kieruje Tobą, jeśli masz problem z delegowaniem koniecznie przeczytaj „jak pozbyć się syndromu Zosi Samosi”.

 

Zacznij mówić nie!

Twój dzień nie jest z gumy. Nie dasz rady wcisnąć do niego jeszcze 5 nowych zobowiązań, bez względu ilu cudownych rad się naczytasz. Czasem najlepszym lekiem na stres jest mówienie NIE – dla nowych wzywań, projektów i próśb współpracowników.

 

Naucz się radzić sobie z krytyką

Gdy czujesz się atakowany zamiast tłumaczyć się, pytaj: „dlaczego tak uważasz?”, „jak Twoim zdaniem powinienem był to zrobić?”. Słuchając daj sobie czas: by ochłonąć, a przy okazji lepiej zrozumieć intencje atakującego.

Pamiętaj, że on też pracuje w stresie. A co jeśli dodatkowo :

 • Zdradza go żona?
 • Jego syn ćpa lub kradnie?
 • Dowiedział się, że jest nieuleczalnie chory?

Nigdy nie wiesz wszystkiego. Bądź wyrozumiały.

 

Jeśli wpis „Moje sposoby na stres i pracę pod presją czasu” przypadł Ci do gustu, to koniecznie przeczytaj również:

 • Praca pod presją czasu nie jest łatwa, powoduje stres i sprawia, że zapominamy właśnie o tych rzeczach, o których napisałeś. Ja już nieraz przekonałam się, jak ważny jest sen, odpoczynek, asertywność, ruch, dieta. Nawet, kiedy gonią nas terminy, bo bez tego wszystko zajmuje jeszcze więcej czasu i powoduje problemy z koncentracją i dodatkowe nerwy.

 • Świetny artykuł i dobre podsumowanie. Nawiązując jeszcze do regeneracji i przerw – w tych 30-60 minutowych przerwach warto dać nie tylko odpocząć oczom, ale także kręgosłupowi – zrobić parę skłonów, skrętów, itp. Kiedyś się z tego śmiałam, myślałam, że mi to nie potrzebne, ale teraz kręgosłup mi powiedział, że to wcale takie bezsensowne nie jest 🙂

 • Ja z tych porad to zdecydowanie mam dystans do problemów, robię przerwy co godzinę pracując przy kompie i piję wodę. Jako, że głównie pracuję zespołowo to nie robię wszystkiego sam i nie boję się pytać innych. Dodatkowo mi bardzo pomaga fizyczne wymęczenie organizmu – w sensie 1x tygodniu gram w piłkę, dzięki czemu psychicznie się relaksuję i mam naładowane baterie do dalszej pracy 🙂

 • Hmm, próbowałem sobie przypomnieć kiedy to ostatnio pracowałem pod presją czasu i jakoś nie mogę. Chyba należę do tych szczęśliwców, którzy nawet jeżeli mają nad sobą jakąś presję to i tak się nią specjalnie nie stresują. Ale artykuł przydatny 🙂

  • Chyba jednak Ci nie zazdroszczę 😛 Ja tam lubię pracować pod presją czasu. 😉 O ile udaje się zapanować nad stresem, to praca jest wtedy wydajniejsza, a czas mija znacznie szybciej 🙂

   • Wiem co masz na myśli. Ja bym powiedział, że potrafię być pod ,,dobrowolną” presją czasu. Ustalam sobie w głowie, że chcę być do przodu i to prawie tak jakbym miał jakiś deadline nad głową 😀

 • Niezwykle dobre rady/spostrzeżenia. Niemal wszystkie stosuję poza – niespieszeniem się…

 • Jasno, konkretnie i na temat. Z książek Pawlikowskiej zanotowałam, by zacząć pić yerba mate i słuchać dźwięków przyrody! 🙂 Ja też pisałam o moich sposobach na stres tutaj: https://iwonaturzanska.pl/2017/02/23/35-sprawdzonych-sposobow-na-stres-i-zlosc/

 • Włóż słuchawki – zawsze działa. Musi działać. U mnie nic innego nie pomaga.

  • A czego słuchasz gdy terminy gonią? 🙂

   • Jestem fanem country i folku, jednak w takich sytuacjach sięgam tylko i wyłącznie po jakieś wolne, akustyczne piosenki. A jeżeli do tego dojdzie soulowy głos, jestem w siódmym niebie i zapominam o wszystkich problemach 🙂

 • Kalina Tul

  No na mnie żadne takie sposoby nie działają 🙂 Żadne herbatki, muzyka itp. jakaś taka odporna na to jestem 😉 Czasami jak już stres bardzo mi dokucza to ziołowe tabletki ostatnio nervomix control szybko mnie uspokajają. Nie jestem po nich ospała tylko zwyczajnie spokojna, nie czuję niepokoju czy stresu. Nie mam tak często ale czasami się zdarza.

  • Każdy miewa trudniejsze dni 🙂 A to, że nie potrzebujesz takich wspomagaczy na codzień, pokazuje tylko, że całkiem dobrze radzisz sobie ze stresem! 🙂

 • Magda Izbicka

  Nie wiem jak na was ale mi to nie pomaga , bo ja mam większy stres albo
  przez dłuższy czas to niestety naturalne sposoby zupełnie nie działają . Wtedy wspomniany ziołowy nervomix
  łykam i rzeczywiście to mnie uspokaja. U mnie stres przeważnie związany jest z
  praca a najgorzej jest kiedy przenosimy go do domu, wtedy dla wszystkich domowników nie jest to fajny czas.

  • Masz rację, stres z pracy może się bardzo odbić na domownikach… fajnie więc że o nich myślisz!! 🙂
   A działanie wspomnianego nervomixu nie słabnie po pewnym okresie zażywania? Próbowałaś może melisy lub zielonej herbaty? Masz z nimi jakieś porównanie?
   Mi ta druga bardzo pomaga… 🙂

 • Magda_Lena

  Witajcie, co robić kiedy presja czasu, zobowiązań zaczyna kolidować z pasją ? Z czego zrezygnować ?
  Sposób ze słuchawkami chyba wykorzystam, bo za dużo mam przeskadzajek wokół siebie…

  • Dobre pytanie. Wnioskuje, że nie chodzi o zwykłą prace 8godz/dzień tylko jakieś nadgodziny w szalonej ilośc lub zlecenia? I tak z ciekawości – co jest Twoją pasją? 🙂 🙂
   Jeśli to sytuacja tymczasowa, myślę, że nie trzeba rezygnować ani z jednego ani z drugiego. Co najwyżej ograniczyć np oglądanie telewizji lub np. nieco rzadziej sprzątać (lub lepiej sobie to zorganizować)
   Na dłuższą metę idealnie było by zacząć zarabiać na swojej pasji. Wtedy nie ma dylematu. 🙂

   • Magda_Lena

    Dokładnie: praca na etat + firma. Na daną chwilę ten układ mi pasuje, ale są dni, tygodnie, że nie wiem co w ręce włożyć 🙁 I na etacie i w firmie robię to samo i to było kiedyś moją pasją. W tej chwili czuję wypalenie zawodowe albo to chwilowe problemy. Moją aktualną pasją, którą rozwijam to podróżowanie.

    • A masz możliwości w całości przejść na własną działalność i porzucić etat? Może takie odcięcie się od comiesięcznej wypłaty pomogło by Ci na nowo się zaangażować i rozkręcić swój biznes?
     To tylko moja sugestia, ale obiektywnie patrząc trudno znaleźć czas pracując po kilkanaście godzin, a brak czasu i perspektyw na odmianę tej sytuacji tylko zwiększa frustracje i sprawia, że zaczynamy nienawidzić swoją pracę.