You are here: Home » Rozwój osobisty » Dlaczego wierzę w samodoskonalenie?

Dlaczego wierzę w samodoskonalenie?

Nie mieliśmy wpływu na to gdzie się urodziliśmy i w jakim otoczeniu przyszło nam się wychowywać. Mieliśmy również niewielki wpływ na to, do jakiej szkoły poszliśmy i czy rodziców lub opiekunów było stać na zapisanie nas na języki obce, naukę gry na instrumencie, czy inne zajęcia „dodatkowe”. Być może i część decyzji, które sami podjęliśmy – związanych z kierunkiem studiów i przyszłym zawodem nie było najlepsze.
Trudno – czasu nie da się cofnąć. Można za to dać sobie drugą szansę. Poprzez samodoskonalenie zdobyć umiejętności i wiedzę, która da nam wymarzoną pracę, a życie uczyni prostszym i przyjemniejszym.
 

I choć zdaję sobie sprawę, że wiele osób podchodzi sceptycznie do tematu samodoskonalenia, ja w niego wierzę (poznaj moją historię). Oto moje dlaczego:

 

Dzięki samodoskonaleniu mam wpływ na to, kim będę jutro

Wiele osób narzeka na system edukacji. Wielu uważa, że szkoły nie przekazują praktycznych umiejętności. I choć jest w tym doza prawdy, każdy z nas ma alternatywę – samorozwój. Ilu z nas realnie z niej korzysta?

Rozwój osobisty pozwala nam wziąć pełną odpowiedzialność za to, kim jestem dziś, co potrafię i co potrafił będę jutro. Mogę narzekać na fatalny program studiów lub żałować kierunku, na który poszedłem. Mogę również zapisać się na jedne z kursów online, nauczyć programować czy fotografować i zyskać całkiem dochodowy i satysfakcjonujący zawód.

 

Samodoskonalenie daje satysfakcję i spełnienie.

Przyjemność i satysfakcja są tylko pozornie tym samym. Przyjemność jest chwilowa, przemijająca. Satysfakcja utrzymuje się znacznie dłużej ale i wymaga od nas większego wysiłku. Zjedzenie cukierka jest przyjemne. Mało kto pamięta jednak o tym dłużej niż kilka minut. Z satysfakcją jest inaczej. Zdobyte umiejętności, zakończony sukcesem projekt, przebiegnięty maraton czy umiejętność gdy na instrumencie – to wszystko wymagało trudu. Daje jednak długotrwałą satysfakcje. Podnosi również pewność siebie, dodaje motywacji do dalszych starań oraz pomaga nam radzić sobie z kolejnymi wyzwaniami.

 

Sukces to nie tylko być lub mieć

To kim jesteś i co posiadasz nie wystarczy, by być szczęśliwym, zadowolonym, spełnionym. Te odczucia nie wynikają z faktycznego stanu rzeczy, a jedynie z jego interpretacji. Co więcej, umiejętność odpowiedniego postrzegania rzeczywistości jest niczym innym, jak kolejną umiejętnością, którą można rozwijać (sprawdź np. przeramowanie).
Być może to najważniejsza umiejętność jaką można zdobyć?

 

Samorozwój dostarcza szeregu technik… które działają

Wbrew dość powszechnej opinii samorozwój, to nie powtarzanie afirmacji i motywujących tekstów: „mierz wysoko”, „dasz radę!” „nie przejmuj się”. Techniki rozwoju osobistego, np. NLP dostarczają konkretnych technik i wzorców. Pozwalają one radzić sobie z uniwersalnymi problemami dotykającymi niemal każdego z nas – krytyką, negatywnym dialogiem wewnętrznym czy pracą pod presją czasu.

 

Samodoskonalenie pozwala dawać więcej innym

Wbrew swojej nazwie, samorozwój nie skupia się wyłącznie na ja. Umiejętności precyzyjnej komunikacji, budowy związków czy radzenia sobie z negatywnymi emocjami pozytywnie wpłyną na bliskie nam osoby. Podobnie zresztą jak zgłębianie sekretów tworzenia ciekawych prezentacji oraz efektywnego przekazywania wiedzy – nie robisz tego tylko dla siebie!

 

— Od czego rozpocząć samodoskonalenie? —

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Startujemy z różnego pułapu, posiadamy różne aspiracje,  priorytety i wartości. Możesz jednak odkryć, od której strefy życia zacząć, stosując proste ćwiczenie „koło życia”. W bardzo przejrzysty sposób pomaga ono zidentyfikować obszary życia wymagające usprawnienia.

Jeśli ponadto szukasz wskazówek dotyczących samorozwoju, polecam lekturę wpisu:
Inwestowanie w siebie – jak zacząć i na czym się skupić?

***

A dlaczego samorozwój jest atrakcyjny dla Ciebie?