You are here: Home » Rozwój osobisty » StrengthsFinder 2.0 – dlaczego warto wykonać ten test?

StrengthsFinder 2.0 – dlaczego warto wykonać ten test?

Jakiś rok temu w telewizji wyświetlany był spot reklamowy z Robertem Lewandowskim. Piłkarz wspominał w nim czasy dzieciństwa, pobudek o 4 i ojca zawożącego go na treningi, na których spędzał ogromną część dnia. Mega motywujące wideo. Ciężką pracą można osiągnąć wspaniały sukces! Niestety, nie w każdej dziedzinie.
Bo czy Robert Lewandowski byłby równie dobrym skoczkiem narciarskim, a Kamil Stoch piłkarzem?! Niestety tego nie wiem. Jestem za to przekonany, że znajomość swoich mocnych stron jest równie ważna, jak ciężka praca nad ich rozwinięciem i pełnym wykorzystaniem. A w poznaniu Twoich mocnych stron może pomóc Ci test StrengthsFinder 2.0 zwany również testem Gallupa.

 

Rozwijać mocne strony czy pracować nad wadami?

Nasza kultura jest mocno nastawiona na likwidowanie słabości. Uczniowie utalentowani plastycznie skłaniani są do poświęcenia „większej uwagi” matematyce, a laureaci konkursów matematycznych malują, śpiewają i gimnastykują się na WFie, by zdobyć świadectwo z paskiem.

Badacze z instytutu Gallupa promują odmienne podejście. Jak stwierdza Tom Rath na początku jednej z książek wydanych przez Instytut:

„Byliśmy zmęczeni życiem w świecie, który nastawiony jest na naprawianie naszych słabości. [] Odkryliśmy, że ludzie mają kilka razy większy potencjał, gdy inwestują energię w rozwój swoich silnych stron zamiast korygować słabości.”

To przekonanie stało się podstawą dla stworzenia testu StrengthsFinder, a później StrengthsFinder 2.0, mającego pomóc ludziom w poznaniu ich mocnych stron („themes”) oraz wskazaniu jak wykorzystać te cechy oraz na co uważać, będąc ich „nosicielem”.

Instytut wyróżnił 34 typy osobowości („themes”) m.in – Comand, Achiever, Empathy, Strategic i Futuristic. Zadaniem testu jest uporządkowanie tej listy i wyłonienie 5 naszych najsilniejszych cech. By tego dokonać „wystarczy” odpowiedzieć na 177 pytań.

Wiarygodności testowi, oprócz dużej ilości pytań, dodaje fakt, że wersja 2.0 powstała po przebadaniu ponad 7mln osób!

StrengthsFinder test Gallupa czy warto Zorganizowani Dawid Machalica

Test Gallupa (StrengthsFinder) – jakich pytań można się na nim spodziewać?

Pytania padające w teście Gallupa mają specyficzną budowę. Dostajemy 2 stwierdzenia (niekoniecznie przeciwstawne), a naszym zadaniem jest ustalenie (na 5 stopniowej skali) do którego jest nam bliżej. Np.:

Lubię pracować w zespole czy Lubię kierować zespołem.

albo

Lubię być chwalony czy Lubię chwalić innych

To, że na odpowiedź mamy tylko 20 sekund i że nie ma możliwości powrotu do poprzednich pytań sprawia, że odpowiedzi są bardzo intuicyjne. Przyznam, że podczas rozwiazywania tego testu, miałem mieszane uczucia – pytania wydawały mi się bardzo śliskie, a odpowiedzi już po ich zaznaczeniu – nietrafione. Rezultaty jednak niesamowicie mnie zaskoczyły.

 

Czy w teście StrengthsFinder nie zapomina się o naszej unikalności?!

Mogło by się wydawać, że próba opisania człowieka za pomocą uszeregowanych 34 cech musi zabijać jego unikalność. To jedna z opinii przeciwników tego testu. Ale czy na pewno?!

34 cechy można ułożyć w kolejności na 2.95*10^38 sposobów, a to znaaaaacznie więcej niż populacja naszej planety! Jak dla mnie, test StrengthsFinder jest tylko potwierdzeniem, że każdy człowiek jest wyjątkowy. 🙂

 

Test StrengthsFinder nie jest niestety darmowy

StrengthsFinder nie jest darmowy. Podejście do testu Gallupa kosztuje obecnie $19.99 czyli około 70zł. W tej cenie oprócz kodu uprawniającego nas do jednokrotnego podejścia do testu Gallupa dostaniemy książkę (lub ebook w przypadku którego odpadają dodatkowe koszta przesyłki) zawierającego opis każdego z 34 themes. Książka jest naprawdę świetnym dopełnieniem testu. Dla każdej cechy przedstawia ok 4 stron wartościowych informacji dotyczących tego, jak w pełni wykorzystać nasze umiejętności i na co uważać. Dostarcza przy tym praktyczne przykłady. Mówi również, co mogą robić osoby w naszym otoczeniu (np. małżonek lub przełożony), by skuteczniej nas motywować i pomóc w wykrzesaniu całości drzemiącego w nas potencjału.

A i jeszcze jedno – za wspomniane $19.99 dostaniemy listę uszeregowanych tylko 5 naszych najsilniejszych cech (‚themes’). Jeśli chciałbyś pełną listę, zawierającą wszystkie 34 cechy musisz dopłacić i to niemało – dodatkowe $69.99! Jako, że w teście chodzi o poznanie swoich silnych stron, ta dodatkowa opłata jest raczej zbędna. 🙂

Domyślnie, test odbywa się w języku angielskim. I choć istnieje możliwość zmiany języka (tylko w 1 momencie!) to pytania są na tyle proste, że do ich zrozumienia nie jest potrzebna perfekcyjna znajomość języka obcego.

 

Co mi wyszło z testu StrengthsFinder?!

Nie będę komentował, czy test jest miarodajny. Jeśli znasz mnie osobiście, lub przeczytałeś kilka moich wpisów i nieco mnie poznałeś – oceń sam. 😉 Oto moja piątka silnych stron, oraz ich krótka charakterystyka:

1. Achiever

 • Zakończenie zadania jest dla achievera nagrodą samą w sobie
 • Czerpie energię z działania
 • W pracy nagrodą i oznaką docenienia jest otrzymanie większego i trudniejszego zadania niż poprzednio

2. Competition

 • Mierzy swój postęp porównując się z innymi
 • Postrzega nawet proste czynności przez pryzmat rywalizacji
 • Poszukuje technik i „najlepszych praktyk” pozwalających mu zyskać przewagę

3. Significance

 • Potrzebuje widzieć głębszy sens tego co robi
 • Potrzebuje niezależności i pewnej swobody w wyborze zadań nad którymi pracuje
 • „Desire to be visible”

4. Focus

 • Najpierw określa priorytety, później działa
 • Denerwuje go niezorganizowanie innych ludzi

5. Learner

 • Chęć nauki i ulepszania siebie
 • Otwarty na nowinki techniczne
 • Nauka (sama w sobie) jest dla niego przyjemnością

I jak oceniasz skuteczność tego testu? Daj znać w komentarzu! 😉

 

Znajomość swoich mocnych stron to nie wszystko!

Poznanie swoich mocnych stron to jedno. Zrozumienie, jak mądrze z nich korzystać i jak je rozwijać jest jeszcze istotniejsze.

Instytut Gallupa, by pomóc nam w tym zadaniu dostarcza świetne narzędzia – książka StrengthsFinder, pdfy ze wskazówkami oraz publikowane przez instytut wideo na YouTube z serii Gallup’s Theme Thursday, gdzie na każdy „theme” poświęcono 1-2 godziny. Te materiały to gigantyczne źródło wiedzy o sobie, lub partnerze.

W moim przypadku wskazówki pozwoliły mi m.in.:

 • Zwracać większą uwagę na to czego i z czego się uczę (Learner ma tendencje dla nauki dla samej nauki) „Why Am I learning this?”
 • Zamieniać codzienne czynności w wyzwania i nadawać im element rywalizacji – np. czy uda mi się pozmywać w 3 minuty; skończyć wpis przed 22; przebiec 200km w styczniu…
 • Zwracać uwagę na to, czy na mojej liście ToDo znajdują się też zadania nie związane z pracą, studiami prowadzeniem bloga

Oczywiście wynotowałem sobie znacznie więcej wskazówek. 🙂 Zachęcam Cię jednak do wykonania testu samemu. Test StrengthsFinder to naprawdę potężne źródło informacji o samym sobie, tym dlaczego robimy to, co robimy oraz w jaki sposób możemy wykorzystać nasze mocne strony i działać w zgodzie ze sobą.

***

Jeśli wpis „Jak zaliczyć sesję w pierwszym terminie i przy minimalnym wysiłku?!” przypadł Ci do gustu,  koniecznie przeczytaj również: