You are here: Home » Rozwój osobisty » W co inwestować w 2018 roku? I każdym kolejnym…

W co inwestować w 2018 roku? I każdym kolejnym…

Mówiąc o inwestowaniu, najczęściej mamy na myśli inwestycje finansowe. To jednak nie one przynoszą największe stopy zwrotu. Dziś porozmawiamy o tym, dlaczego warto inwestować w siebie, kiedy ta inwestycja jest najlepiej oprocentowana, oraz gdzie warto ulokować środki.

Inwestowanie w siebie zwykle nie pochłania wielkich nakładów finansowych. Często to wyłącznie inwestycja czasu, nie pieniędzy. Jednocześnie jest to rezygnacja z  odpoczynku oglądania telewizji, wiadomości lub przeglądania Facebooka. Czy w takim razie warto? Jasne że tak!

 

Dlaczego warto się rozwijać i inwestować w siebie?

  • Rozwijanie się daje przyjemność i satysfakcję. Każdy z nas, gdzie w środku czuje że chciałby iść do przodu. Chciałby być profesjonalistą w tym co robi oraz z odwagą podejmować się nowych wyzwań – w życiu prywatnym i zawodowym.

Anthony Robbins stwierdził nawet, że potrzeba rozwoju i nauki nowych umiejętności jest jedną z sześciu fundamentalnych potrzeb każdego człowieka. Jeśli ktoś uważa, że odpowiada mu obecny stan rzeczy i nie chce się już dłużej rozwijać, najczęściej po prostu boi się porażki i tego, że sobie nie poradzi.

  • Inwestowanie w siebie daje ponadto poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Zdobywanie nowych umiejętności buduje  przekonanie „cokolwiek się stanie dam sobie radę”. Jeśli nauczyłem się tego, tego i tego, dlaczego miałbym nie być w stanie rozwinąć w sobie kolejnych umiejętności? Rozkręcić bloga? Zacząć nagrywać wideo? Nauczyć programowania?

Takie podejście oraz wiara we własne siły niesamowicie przydaje się w przypadku poszukiwania nowej pracy. Pozwala być również bardziej wybrednym i lepiej negocjować warunki zatrudnienia.

  • Inwestowanie w siebie zwiększa zdolność zarabiania pieniędzy. I to nie tylko poprzez możliwość znalezienia lepiej płatnej pracy. Inwestowanie w siebie jest kluczowe również w przypadku rozkręcania własnego biznesu, gdzie uczyć trzeba się niemal na każdym kroku.

Inwestowanie w siebie w co inwestować w 2017 Zorganizowani

Kiedy warto inwestować w siebie?

Zawsze!

Oczywiście na początku – od razu po szkole, studiach jest na to najlepszy moment. Będziesz miał wtedy najwięcej czasu na to, by zbierać plony swojej inwestycji. Nie oznacza to jednak, że nie można zacząć później. Czasem wręcz trzeba! Zwłaszcza jeśli chcesz się przebranżowić,  rozkręcić własny biznes lub… po prostu poprawić coś w swoim związku lub małżeństwie. Na rozwój nigdy nie jest za późno!

 

W co dokładnie warto inwestować?

 

1# Kursy szybkiej nauki, szybkiego czytania  i bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

Jeśli poważnie myślisz o rozwoju i inwestowaniu w siebie, uczyń priorytet ze zdobycia pierwszych dwóch umiejętności. Pomyśl tylko ile czasu zaoszczędzisz, jeśli będziesz czytał 2 lub 3 razy szybciej… A jak się okazuje, osiągnięcie takiej poprawy jest w zasięgu każdego z nas.

Jeśli ponadto Twoja praca jest związana z komputerem, polecam Ci naukę bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Ja korzystałem z aplikacji „Mistrz klawiatury II”  i uważam, że to jedno z najlepiej wydanych 50 zł.

 

2# Zdrowie, dieta i ćwiczenia.

Twoje ciało to maszyna która ma Cię przewieźć przez życie. Ma Ci długo służyć, powinieneś więc o nie dbać.

Przede wszystkim poznaj podstawowe zasady zdrowej, zrównoważonej diety. To nie jest rocket science! Poznanie zaledwie kilku zasad pozwoli Ci  komponować zdrowe posiłki, na bazie tego, co akurat znajduje się w lodówce. Raz zdobyta wiedza w tym zakresie będzie Ci służyć całe życie. Czy nie warto zatem poświęcić chwili na jej zdobycie?

Podobnie uczyń z ćwiczeniami fizycznymi  – poznaj różnicę pomiędzy ćwiczeniami aerobowymi i anaerobowymi, poznaj ABC biegacza, dowiedz się jak robić rozgrzewkę przed treningiem i ćwiczenia rozciągające po. Kup karnet na siłownię lub buty do biegania i do dzieła!

Zadbaj również o sen. Jego długość i jakość w ogromnym stopniu determinuje Twoje samopoczucie, pewność siebie, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Wpływa również na Twoją  kreatywność i zdolność utrzymania wysokiego poziomu koncentracji. Czy nie warto poświęcić kilku godzin (tych, które być może zyskałeś nie wysypiając się wystarczająco) i poznać zasady które pozwolą Ci spać lepiej?

 

#3 Języki obce.

Znajomość języków obcych to nie tylko możliwość znalezienia ciekawej, dobrze płatnej pracy. To również możliwość podróżowania, nawiązywania znajomości oraz uczenia się od obcokrajowców.

Polecam Ci rozpocząć naukę rzecz jasna, od angielskiego.  Jego znajomość otworzy Ci drzwi do wielu ciekawych, zagranicznych materiałów, z których możesz uczyć się nowych umiejętności. Przykładem może być skillshare.com z ponad 15 000 kursów czy coursera.org.

Nie skupiaj się również  na samej nauce języka – konwersacjach, poznawaniu nowych słówek i gramatyki. Ucz się również, jak uczyć się języków obcych.Testuj nowe metody. Kto wie, może właśnie to ta kolejna metoda przyniesie w Twoim przypadku rezultaty, na które już od dawna czekałeś. Bądź elastyczny – testuj nowości.

Inwestowanie w siebie w co inwestować w 2017 Zorganizowani

4# Edukacja finansowa.

Szacuje się, że obecni 30latkowie otrzymają z ZUSu emerytury w kwocie stanowiącej mniej niż 40% ostatniej pensji. 94% funduszy inwestycyjnych w dłuższym horyzoncie czasowym przynosi straty lub zyski mniejsze niż średni wzrost indeksów giełdowych.

Nie ma też co liczyć na doradców finansowych. Jeśli rzeczywiście tak perfekcyjnie rozumieli by rynek, potrafili przewidywać jego trendy i w rezultacie  wypracowywać dwucyfrowe zyski, nie pracowali by na etacie…

„Wall Street to jedyne miejsce, dokąd ludzie przyjeżdżają w Rolls-Royce’ach, aby zasięgnąć rady ludzi jeżdżących metrem.”

O swoje finanse i emeryturę musisz zadbać samemu. Nawet jeśli teraz ten temat wydaje Ci się, skomplikowany, nudny, nie dla Ciebie – z czasem zobaczysz, że to zaczyna wciągać, a przy okazji zyskasz dużo spokoju i satysfakcji z zabezpieczania swojej przyszłości.

Temat finansowe jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się działką. Dlatego inwestując w siebie w tym obszarze warto sięgać zwłaszcza po blogi finansowe, gdzie informacje są w miarę aktualne… W miarę – pamiętaj, by przed jakąkolwiek inwestycją zawsze zapoznać się z umową, którą dostajesz do podpisania oraz jej warunkami!

 

#5 Budowanie związku i opieka nad dziećmi.

Polecam zwłaszcza książki „Mężczyźni są z Marsa, Kobiety z Wenus” oraz „I Ty możesz mieć super dziecko”. Łącznie 500 stron, które może odmienić Wasz związek, zmienić sposób w jaki będziesz postrzegać kryzysy oraz to jak motywujesz, nagradzasz i karzesz swoje dziecko.

 

#6 Inwestuj we własną markę.

Inwestuj nie tylko w swoje umiejętności, lecz również w wizerunek. Na blogu Aleksa usłyszałem kiedyś, że

Twoja wartość rynkowa = to co potrafisz * jak potrafisz to „sprzedać” * kto o tym wie

Budowanie marki jest troszczeniem się o 2 i 3 składnik tego równania. Jak budować markę? Przede wszystkim załóż konto na LinkedIn i GoldenLine. Dowiedz się również, jak stworzyć w tych serwisach dobry profil, który będzie przyciągał potencjalnych pracodawców. Jednocześnie zwracaj uwagę na to, co publikujesz w serwisach społecznościowych np. Na Facebooku – to wpływa na Twój obraz w sieci!

Świetnym sposobem budowania własnej marki jest również prowadzenie strony internetowej, bloga czy kanału na YouTube. Nie tylko pozwoli To potencjalnym pracodawcom lub osobom chcącym nawiązać współpracę poznać Cię, lecz również da Ci możliwość zyskania wielu nowych umiejętności – np. dotyczących SEO, reklamy w Internecie, social media itp.

 

#7 Kompetencje miękkie.

Pomyśl ile czasu musisz pracować na 100, 200, 500 zł. Wyobraź teraz sobie, że dzięki lepszej umiejętności negocjacji jesteś w stanie przekonać szefa, że zasługujesz na taką podwyżkę… i ją dostać. Czy nie warto poświecić kilka godzin, by dowiedzieć się jak tego dokonać?

Kompetencje miękkie nie kończą się rzecz jasna na negocjowaniu. Zawiera się w nich umiejętność radzenia sobie ze stresem, zarządzania zespołem, sobą w czasie, umiejętność wygłaszania ciekawych, porywających prezentacji, pewność siebie i asertywność.

To wszystko umiejętności, które możesz nabyć. Musisz tylko zdecydować, która umiejętność jest Ci najbardziej potrzebna i poświęcić się jej zdobyciu.

 

#8 Kompetencje twarde.

To na nie zwykle zwracają uwagę pracodawcy. Zaliczamy tu obsługę wszelkiej maści oprogramowania, umiejętność pisania tekstów sprzedażowych, programów, czy tworzenia stron internetowych. Wybór jest przeogromny i tylko od Ciebie zależy, które zdolności będziesz chciał zdobyć i zgłębić.

Inwestowanie w siebie w co inwestować w 2017 Zorganizowani

#9 Inwestuj w bycie szczęśliwym.

To zabawne, że w czasach gdy większość z nas ma samochód, dostęp do ciepłej, bieżącej wody, telewizora (o którym kilkadziesiąt lat temu można było pomarzyć), w czasach gdy nasze smartfony pozwalają na rozmowy wideo a mikrofalówki i zmywarki dają nam więcej wolnego czasu, wciąż wielu z nas jest nieszczęśliwych.

Zamiast oglądać kolejny odcinek wiadomości lub serial, w którym ktoś kogoś zdradza zacznij zgłębiać tajniki szczęścia. Naucz się doceniać to co masz, prowadzić dziennik wdzięczności, stosować afirmację i mówić do siebie w sposób, który dodaje Ci sił.

 

#10 Pasje.

To one dodają życiu smaku. Inwestując w bycie szczęśliwym musisz inwestować również w swoje hobby. Co więcej,  dzisiejszy świat daje nam olbrzymie możliwości i sprawia, że wielu osobom udaje się przekuć hobby w dochodowy biznes. Dobrym przykładem jest choćby fotografia czy wędkarstwo.

 

#11 Rozwój duchowy.

Co jeśli jest coś więcej? Jeśli w momencie śmierci, nasze życie się nie kończy? Jeśli to dopiero początek, a wszystko co napotykasz na swojej ziemskiej drodze to tylko sprawdzian i zadanie do wykonania? Jeśli nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, polecam Ci wspaniałą, książkę Rick’a Warrena „Życie świadome celu”.

Rozwój duchowy to coś o czym często zapominamy, a jest to być może najważniejsza „dziedzina” na której powinieneś się skupić.

 

A w co Ty planujesz zainwestować w tym roku?

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „Inwestowanie w siebie – jak zacząć i na czym się skupić?” koniecznie przeczytaj również: