You are here: Home » Studia » Jak napisać pracę dyplomową i obronić się na 5?

Jak napisać pracę dyplomową i obronić się na 5?

Jak szybko napisać plan pracy dyplomowej? Jak powinny wyglądać przypisy i cytowania? Jak napisać wstęp lub zakończenie pracy inżynierskiej, licencjackiej lub magisterskiej? Te pytania stają przed każdym studentem przymierzającym się do pisania pracy dyplomowej. Na szczęście, na każde z nich istnieją gotowe odpowiedzi. W tym wpisie odpowiem na wiele z nich i zasugeruję, jak napisać pracę dyplomową w rozsądnym czasie oraz jak obronić ją na piątkę.

 

Jak napisać pracę dyplomową?

 

Krok 1. Wybierz odpowiedni temat pracy dyplomowej

Pisanie pracy dyplomowej powinniśmy rozpocząć od wyboru dobrego tematu. Dobry temat, to taki, który jednej strony nas interesuje, z drugiej natomiast, pomoże nam zyskać więcej niż tylko dyplom.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś tematu swojej pracy, polecam lekturę wpisu: „Jak wybrać temat pracy dyplomowej, która z przyjemnością napiszesz?

 

Krok 2. Wybierz promotora i ustal harmonogram konsultacji

Wybierając temat pracy dyplomowej warto uwzględniać  promotora, pod okiem którego będziemy nasz temat realizować. Powinien być konsekwentny i wymagający – pomoże nam to sprawnie napisać pracę dyplomową i obronić się w terminie. Powinien jednak być również pomocny i zamiast krytyki podsuwać sugestie odnośnie tego, co można zrobić lepiej.

Jeśli wybrałeś już promotora, ustal z nim regularny harmonogram konsultacji. Zmotywuje Cię to do regularnej pracy nad tematem oraz pozwoli weryfikować kolejne kroki, które zamierzasz podjąć. Bez sensu jest poświęcać czemuś mnóstwo czasu, tylko po to, by na końcu dowiedzieć się, że „to nie tak miało być zrobione”.

W miarę możliwości konsultuj swoje plany przed przystąpieniem do ich realizacji!

 

Krok 3. Znajdź miejsce, gdzie będziesz notował pomysły związane z pracą oraz to, co masz w tym obszarze do zrobienia

Dobre pomysły przychodzą do głowy zwykle gdy bezpośrednio nie zajmujemy się naszą pracą dyplomową – jesteśmy w autobusie, na siłowni itp. Warto te pomysły gdzieś notować, by nie uciekły nam do czasu, gdy wrócimy do klawiatury. Osobiście do notowania polecam elektroniczny notatnik Evernote. Jeśli chcesz, możesz oczywiście użyć innej aplikacji lub metody notowania.

Ponadto pisanie pracy dyplomowej wiąże się z szeregiem spraw, które musimy załatwić lub zrobić. Oprócz kalendarza, warto stosować narzędzie do gromadzenia rzeczy do zrobienia. Pomocny może okazać się więc Nozbe lub tablica Kanban utworzoną w Trello.

 

Krok 4. Dowiedz się, jak powinna wyglądać praca dyplomowa na Twojej uczelni

Dobry wzór pracy dyplomowej – inżynierskiej, licencjackiej czy magisterskiej, bardzo pomaga w jej sprawnym napisaniu. Pozwala poznać nie tylko preferowaną objętość pracy, lecz również, „standardowe” strony (np. ze zgodami), tytuły rozdziałów, preferencje dotyczące formatowania, tworzenia przypisów czy bibliografii.

Jeśli uczelnia nie dostarcza własnego szablonu pracy, idealnie było by zdobyć wersję elektroniczną pracy któregoś ze starszych kolegów lub koleżanek. Dzięki temu poznamy nie tylko wymagania odnośnie formatowania, lecz zdobędziemy szablon zawierający te preferencje.

 

Krok 5. Przejrzyj literaturę

Rozdział „przegląd literatury” ma za zadanie przedstawić, co w poruszanej przez nas tematyce zostało dotychczas zrobione oraz jakie inne podejścia do podejmowanego przez nas tematu zostały już przetestowane. Gromadząc materiały do tego rozdziału:

  • Odwiedź Google Scholar, Researchgate oraz stronę biblioteki Twojej uczelni. Dają one dostęp do bardzo dobrych wyszukiwarek artykułów naukowych.
  • Pamiętaj, że w języku angielskim znajdziesz znacznie więcej prac z interesującej Cię dziedziny
  • Do zaznaczania ważnych fragmentów artykułów lub dodawania własnych komentarzy możesz skorzystać z programu Mendeley.
  • Dowiedz się jak czytać artykuły naukowe
  • Przeglądaj bibliografie artykułów, które czytasz. Być może któraś z pozycji przyda się i Tobie
  • Czytając wynotowuj „słowa klucze”. Części z nich będziesz mógł użyć jako nazw rozdziałów (podrozdziałów) swojej pracy

 

Krok 6. Napisz plan pracy dyplomowej – inżynierskiej, licencjackiej czy magisterskiej

Zamiast zastanawiać się, jak napisać wstęp, rozpocznij od zastanowienia się, co właściwie ma zawierać całość Twojej pracy. Swoje pomysły możesz wynotować w formie mapy myśli. W ten sposób zgromadź zagadnienia, które chciałbyś poruszyć w pracy oraz artykuły i książki, do których mógłbyś się odwołać.

Następnie pogrupuj swoje pomysły oraz zastanów się,  jak uszeregować je w logiczny i zarazem ciekawy sposób. Jako rezultat otrzymasz plan pracy dyplomowej lub jej zgrubny spis treści. Podczas jego tworzenia, zwróć ponadto uwagę by:

  • Żaden z rozdziałów nie zawierał pojedynczych podrozdziałów
  • Wykorzystać standardowe nazwy rozdziałów preferowane na Twojej uczelni (np. „Przegląd literatury”)
  • W części teoretycznej poruszać tylko zagadnienia, które będą wykorzystywane w części praktycznej

 

Krok 7. Określ objętość każdego z obszarów pracy

Posiadając zgrubny spis treści oraz przewidywaną długość pracy, możesz oszacować ile miejsca poświęcić każdemu z zagadnień. Pamiętaj przy tym, że każdy z rozdziałów /podrozdziałów powinien mieć w przybliżeniu podobną objętość.

 

Krok 8. Stwórz harmonogram pisania pracy i omów go z promotorem

Nim przystąpisz do pisania, przedyskutuj z promotorem plan pracy dyplomowej (lub jej wstępny spis treści).

Po jego zatwierdzeniu, warto umówić się  z promotorem na konkretne daty, kiedy to dostarczysz mu gotowe rozdziały swojej pracy.

Wysyłając pracę do oceny w mniejszych częściach, będziesz na bieżąco otrzymywał komentarze, które będziesz mógł wykorzystać przy pisaniu kolejnych rozdziałów. Ponadto unikniesz sytuacji, gdy pod koniec semestru Twoja praca utknie w kolejce „do przejrzenia” pośród prac innych studentów.

 

Krok 9. Przygotuj szablon dokumentu

Jeśli Twoja uczelnia nie udostępnia szablonu pracy dyplomowej (np. w Wordzie) oraz nie udało Ci się zdobyć przykładowej pracy starszego kolegi – samodzielnie przygotuj szablon dokumentu. Stwórz odpowiednie nagłówki. Ustaw interlinie, rozmiar czcionki, marginesy, a także domyśle stopki i nagłówki strony. Sprawdź również, czy spis treści i bibliografia generują się jak należy. Czas spędzony na przygotowaniu szablonu zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu (i stresu) pod koniec pisania pracy.

 

Krok 10. Zacznij pisać i… nie przejmuj się stylistyką i literówkami!

Pisania pracy nie zaczyna się od wstępu. Paradoksalnie jego napisanie najlepiej zostawić na sam koniec – gdy dobrze wiemy co znalazło się w głównych rozdziałach pracy.

Zamiast tego, pisanie pracy dyplomowej proponuję rozpocząć od przeglądu literatury bądź opisu własnych badań.

Samo pisanie, rozpocznij od „szkicu”. Na tym etapie nie zwracaj uwagi na stylistykę i literówki. Zamiast tego postaraj się zapełnić rozdział tekstem, poruszającym wszystkie istotne kwestie. Edycją zajmiemy się w kolejnym punkcie.

Jeśli patrzysz w monitor i kompletnie nie  wiesz co pisać, spróbuj opowiedzieć sobie (lub komuś) o zagadnieniu, które planujesz opisać. W ten sposób uporządkujesz myśli. Później pozostaje przelać je na papier.

Ponadto, jeśli w domu lub akademiku nie potrafisz się skoncentrować, warto wybrać się do biblioteki lub w inne miejsce gdzie w 100% skupisz się na pisaniu pracy.

 

Krok 11. Edytuj pracę pod względem stylistyki

Nasz mózg niezbyt dobrze radzi sobie z jednoczesnym generowaniem pomysłów oraz ich analizą. Z tego powodu warto rozdzielić etap pisania i edycji tekstu.

Do edycji siadamy więc dopiero, gdy mamy spisany podrozdział. Na tym etapie skracamy zdania, poprawiamy stylistykę, usuwamy literówki – szlifujemy pracę, by nie tylko miała sens ale i by przyjemnie się ją czytało.

Jeśli mamy taką możliwość, warto dać tekst komuś do przejrzenia. Osobie patrzącej na tekst „na świeżo” znacznie łatwiej będzie dostrzec w nim elementy wymagające korekty.

Jeśli nie możemy liczyć na pomoc innych osób – warto etap edycji odłożyć na kolejny dzień. W ten sposób zdystansujemy  do napisanego przez nas tekstu i do edycji podejdziemy znacznie obiektywniej.

 

Krok 12. Koniecznie rób backupy swoje pracy dyplomowej!

Awaria dysku, wirus, kradzież laptopa – każda z tych sytuacji może sprawić, że stracisz godziny spędzone na pisanie swojej pracy dyplomowej.  Możesz się przed tym jednak zabezpieczyć – wykonując regularny backup swojej pracy oraz wyników własnych badań. W tym celu możesz wykorzystać chmurę – np. Dysk Google; wysyłać pracę dyplomową na swój email lub chociażby kopiować ją na pendrive lub dysk zewnętrzny.

***

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że zawarte we wpisie „Jak napisać pracę dyplomową i obronić się na 5?” wskazówki były dla Ciebie pomocne. Jeśli masz jakiekolwiek uwagi  proszę zostaw chociaż krótki komentarz.

A i jeszcze jedno  – Powodzenia w pisaniu pracy dyplomowej!