You are here: Home » Studia » Pisanie pracy dyplomowej – 7 błędów, które mogą kosztować Cię mnóstwo czasu!

Pisanie pracy dyplomowej – 7 błędów, które mogą kosztować Cię mnóstwo czasu!

Praca dyplomowa. Większość z nas ma okazje przygotowywać ją zaledwie kilka razy w swoim życiu. Brak doświadczenia sprawia, że o błędy nietrudno. Objętość tekstu powoduje natomiast, że ewentualne wpadki mogą kosztować nas naprawdę sporo niepotrzebnie straconego czasu.
W tym wpisie omawiam 7 błędów których popełnienie może znacząco wydłużyć proces pisanie pracy dyplomowej. Oczywiście radzę również jak im zapobiec. 🙂

 

Błąd #1: Nie stosujesz odwołań

MS Word pozwala na tworzenie odwołań –  podpisów pod rysunkami czy tabelami, których numeracja będzie odświeżała się w momencie usuwania lub zmiany kolejności elementów pracy dyplomwej. Ponadto dzięki mechanizmowi „odsyłaczy” możliwe jest wstawienie do tekstu odnośników do konkretnych grafik czy tabel.  Ich wstawienie trwa dosłownie kilka sekund, a może zaoszczędzić Ci mnóstwo czasu (i błędów) gdy następnym razem będziesz zmuszony usunąć którąś z grafik lub zmienić ich kolejność.

 

Błąd #2 Nie stosujesz styli

Style to predefiniowane formatowanie całego akapitu lub fragmentu tekstu. Obejmuje krój czcionki, jej wielkość, pogrubienie, pochylenie, interlinie, rozmiar wcięcia i wiele innych  parametrów.

Formatowanie tekstu z użyciem styli ma ogromną przewagę nad ręczną modyfikacją „czcionki”.

Po pierwsze – spójność – wszystkie akapity, nagłówki czy listy wyglądają identycznie.

Po drugie –  szybkość wprowadzania zmian do całego tekstu. Wystarczy że zedytujesz styl, a wszystkie akapity pracy dyplomowej (lub ich fragmenty) w których konkretny styl został użyty automatycznie zostaną zmodyfikowane.

 

Błąd #3 Nie korzystasz z programu do zarządzania literaturą

Programy takie jak Mendeley służą do przechowywania literatury w chmurze. Dzięki temu mamy do niej dostęp ze wszystkich urządzeń. To jednak dopiero początek. Mendeley, pozwala ponadto dodawać do artykułów komentarze, zaznaczać ich istotne fragmenty czy tagować prace. Wychwytuje on również  informacje o tytule teksu, jego autorach, roku publikacji itp. Świetna spraw jeśli chodzi o tworzenie przypisów do pracy dyplomowej!

 

Błąd #4 Nie dodajesz na bieżąco odwołań do literatury

Przypisy najlepiej tworzyć na bieżąco – gdy wiemy z jakich źródeł korzystamy, kogoś cytujemy lub do czyich wyników chcemy się odnieść.

Odkładanie tworzenia przypisów na sam koniec procesu pisania pracy dyplomowej to ogromna strata czasu. Nie mówiąc już o tym, jak monotonne jest to zajęcie…

 

Błąd #5: Nie przedyskutowałeś z promotorem planu całej pracy dyplomowej

Nim zaczniesz pisać koniecznie omów z promotorem plan pracy – spis rozdziałów oraz ich planowaną zawartość. Warto również poprosić o przykład dobrze napisanej pracy dyplomowej. Taka próbka zaoszczędzi Ci mnóstwo pytań odnośnie prawidłowego formatowania tekstu, tworzenia przypisów itp.

 

Błąd #6 Piszesz na gotowo

Prace dyplomową najlepiej pisać iteracyjnie.

W „pierwszym drafcie” skup się na merytoryce – zadbaj o to by Twój wywód i argumenty miały sens; wstęp teoretyczny wiązał się z zagadnieniami poruszanymi w części praktycznej, a całość pracy zawierała wymaganą objętość testu i ilość przypisów.

Po drafcie następuje edycja – wtedy skupiamy się na stylistyce i szlifujemy tekst, tak by dobrze się go czytało.

No i na końcu czytamy całość jeszcze raz – poprawiamy interpunkcje i wprowadzamy ostatnie szlify. Na tym etapie warto również dać prace do przeczytania innej osobie, która spojrzy na tekst świeżym okiem.

 

Błąd #7: Nie robisz kopi zapasowej pracy dyplomowej

Pisanie pracy dyplomowej twa zwykle kilka miesięcy. W tym czasie wiele rzeczy może się zdarzyć. Możemy przez przypadek zmodyfikować lub usunąć fragment tekstu. Nasz dysk twardy może się uszkodzić, a laptop zgubić lub zostać skradziony.

Nikomu nie życzę żadnej z tych sytuacji. Takie rzeczy się jednak zdarzają. Z tego właśnie powodu warto regularnie robić kopie zapasowe swojej pracy dyplomowej.

Osobiście polecam pracować bezpośrednio na pliku przechowywanym w chmurze. Dla świętego spokoju, warto ponadto co jakiś czas zrobić kopię na dysku twardym/ pendrive’ie / dysku zewnętrznym lub wysłać prace dyplomową na maila (jeśli przechowujesz prace w Google Drive użyj maila związanego z innym kontem!)

 

Powodzenia w pisaniu pracy!

Swoją drogą  – jaki temat? 🙂 Koniecznie daj znać w komentarzu!