You are here: Home » Studia » Jak dostać się na dobre praktyki studenckie?

Jak dostać się na dobre praktyki studenckie?

Studia w Polsce kończy ogromna ilość osób. W dodatku bronią się one w podobnym okresie, co tylko zwiększa konkurencję i utrudnia absolwentom znalezienie pracy. By się wyróżnić, potrzeba czegoś więcej niż tylko dyplom . A co lepiej potwierdzi Twoje doświadczenie i umiejętności, jak praktyki lub staż w wiodącej na rynku firmie?
W tym wpisie podpowiem, jak dostać się na dobre praktyki  studenckie w prestiżowej firmie oraz jak przejść związaną z tym rekrutację.

 

Studia tracą na wartości. Liczy się doświadczenie

Jeszcze kilka lat temu większość studentów poprzestawała na realizacji praktyk wymaganych przez uczelnie. Powszechne było wówczas przekonanie, że warto wybrać coś przy czym się nie napracujemy. Najlepiej, jeśli ktoś podpisze nam dokumenty, a my nie będziemy musieli niczego robić.

Dziś większość studentów zdaje sobie sprawę z korzyści, które dają praktyki studenckie, staże lub praca nawet na część etatu. Student, który z powodzeniem łączył studia ze stażem, z pewnością zapunktuje na rozmowie o pracę. Łatwo mu udowodnić, że jest zorganizowany, systematyczny i pracowity. Posiada również praktyczną wiedzę, a na studiach zyskuje, dzięki lepszej umiejętność selekcji informacji, które przydają się w pracy.

Z doświadczeniem zawodowym i praktykami jest jednak trochę, jak ze śnieżną kulą. Gdy już zacznie się toczyć – dostaniemy pierwszą pracę, odbędziemy praktyki studenckie lub staż, jest z górki. Kolejne szanse pojawiają się często same.

Jak jednak dostać się na pierwsze praktyki studenckie w dobrej firmie?

Jak dostać się na dobre praktyki studenckie lub staż Zorganizowani

 

Krok 1. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę.

Chcąc dostać się na dobre praktyki studenckie, powinieneś przede wszystkim nie ograniczać się do jednej, konkretnej firmy. Zamiast tego złóż CV w co najmniej kilka miejsc. Czym wyżej mierzysz i czym mniejsze masz doświadczenie, tym więcej CV powinieneś wysłać. Nie ograniczaj się przy tym do firm, które na swoich stronach wprost informują o możliwości odbycia w nich praktyk. Nie zaszkodzi spróbować i w pozostałych. 🙂

Składanie CV w kilka miejsca daje Ci ponadto okazję przećwiczenia rozmów kwalifikacyjnych. Wysyłając pierwsze CV do firm, na których najmniej Ci zależy, masz możliwość przećwiczenia wszystkiego „na sucho”, co pozwoli Ci wypaść lepiej na pozostałych rozmowach.

Pamiętaj jednak, że po przyjęciu na konkretne praktyki, powinieneś poinformować pozostałe firmy (które Ci odpowiedziały), że temat jest już nieaktualny.

 

Krok 2. Przygotuj dobre CV

Bogate CV przydaje się nie tylko wtedy, gdy szukam pracy, ale również gdy chcemy dostać się na dobre praktyki. I choć CV studenta można wypełnić informacjami o działalności w kołach naukowych i wolontariatach, ja proponuję zrobić coś innego:

Poszukaj oferty praktyk lub pracy na stanowisku, na którym chciałbyś odbyć praktyki studenckie (najlepiej gdy ogłoszenie będzie pochodzić z tej samej firmy). Ogłoszenie będzie zawierać spis umiejętności, wymagań i obowiązków – jednym słowem to, co powinieneś zawrzeć w swoim CV! Pamiętaj jednak, że nie warto kłamać – skopiuj jedynie te umiejętności, które potrafisz potwierdzić. Jeśli chodzi o pozostałe umiejętności, związane np. z obsługą jakiegoś konkretnego programu – może dałbyś radę je rozwinąć w ciągu powiedzmy miesiąca?

 

Krok 3. Poproś o referencje lub pomoc np. wykładowcy.

Swoje szanse dostania się na praktyki w renomowanej firmie możesz zwiększyć posiadając referencje – chociażby od wykładowcy, u którego aktywnie uczestniczyłeś w wykładzie (lub opiekuna specjalizacji). Wielu wykładowców ma kontakt z przemysłem i może polecić naszą osobę. Może również wystawić nam pisemne referencje, które dołączymy do podania o praktyki (wyślij skan lub złóż kopię).

 

Krok 4. Złóż CV wystarczająco wcześnie.

O wakacyjnych praktykach warto zacząć myśleć już z początkiem roku. W niektórych firmach, na jedno stanowisko ubiegać się będzie nawet kilkunastu/kilkudziesięciu studentów, a wtedy proces selekcji i rekrutacji trochę trwa. By nie zaprzepaścić swojej szansy, wyślij swoje CV dostatecznie szybko.

 

Krok 5. Zaakceptuj termin, który nie pasuje innym.

Wiele firm przeżywa wysyp praktykantów w okresie wakacyjnym. To wtedy konkurencja jest największa i najwięcej się od kandydatów oczekuje. Jeśli jednak zaproponujesz lub zgodzisz się na odbycie praktyk w innym terminie, znacząco zwiększysz swoje szanse! Co więcej, historia o łączeniu studiów (dziennych) z praktykami, z pewnością przyda się na rozmowach o pracę. 😉

 

Krok 6. Przygotuj się do rozmowy z przyszłym pracodawcą

Do rozmowy o praktyki warto się przygotować jak do zwykłej rozmowy o pracę. Zresztą często wygląda ona niemal identycznie. Przede wszystkim powinieneś:

  • Zdobyć podstawowe informacje na temat firmy, w której starasz się o praktyki. W jakich branżach działa, czym się zajmuje, jakie były jej ostatnie osiągniecia lub produkty wypuszczone na rynek.
  • Przygotuj krótką, ok. 1 minutową autoprezentacją. Dzięki temu nie rozpoczniemy od yyyyy, gdy padnie „czy mógłby Pan/Pani powiedzieć coś o sobie?”
  • Przygotuj sobie 1-2 pytania. Mogą dotyczyć Twojego stanowiska, lub informacji, o których przeczytałeś zapoznając się z firmą i jej rozwojem w ostatnich latach.
  • Przygotuj i przećwicz najczęściej padające na rozmowach kwalifikacyjnych pytania. Bez trudu znajdziesz je w Internecie. Pamiętaj tylko, by nie kopiować żywcem odpowiedzi!

Przeczytaj wpisy, w których z żoną opisywaliśmy jak przygotować się do rozmowy o pracę:

 

Pamiętaj, że dobre praktyki studenckie, to większe wymagania

Praktyki w dobrej firmie, to świetna pozycja w CV, ale i większe wymagania względem kandydata. Nie będę jednak zdradzał szczegółów – temu jak dobrze wypaść na praktykach i jakich błędów unikać już niebawem poświęcę osobny wpis.

A tymczasem powodzenia! 🙂

 

***

A i jeszcze jedno – mam do Ciebie ogromną prośbę związaną z moimi celami na ten rok. Jeśli uważasz moje teksty za wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, jeśli polajkujesz mój fanpage na facebooku. 🙂 🙂