You are here: Home » Motywacja » Dlaczego CV warto napisać jeszcze przed rozpoczęciem studiów?

Dlaczego CV warto napisać jeszcze przed rozpoczęciem studiów?

Na czym skupić się w ostatnim miesiącu najdłuższych wakacji w życiu? Na szukaniu stancji? Zapisach na przedmioty obieralne? Skompletowaniu wyprawki dla studenta?

Nic z tych rzeczy.

Każda z wymienionych spraw jest ważna, nawet bardzo. Sęk w tym, że TE rzeczy zrobią wszyscy przyszli studenci.

Podobnie w życiu – każdy z nas robi zakupy, wynosi śmieci i robi pranie. To jednak nie te czynności decydują o naszych osiągnięciach, stopniu realizacji celów i marzeń.

Nieraz musimy nabrać perspektywy i spojrzeć na nasze życie z dystansu. Zamiast wyłącznie reagować na newsy pojawiające się na stronie uczelni, trzeba zatrzymać się i zastanowić „co w dłuższej perspektywie przyniesie mi korzyść?”. Następnie skupiać się właśnie na tych zadaniach.

Ten wpis jest po to, by pokazać Ci, co naprawdę powinieneś zrobić przed pierwszym rokiem studiów – co przyniesie Ci korzyść w dłuższej perspektywie. Nawet jeśli któraś z rad wyda Ci się dziwna – zaufaj mi i zrób to. I jeszcze jedno – nie zapomnij za 5 lat podziękować w komentarzu, za radę, która zmieniła Twoje życie. 🙂

 

1. Stwórz swoje wymarzone CV

Pomyśl o swoim CV.

Jak chcesz by wyglądało za 5 lat, gdy już odbierzesz dyplom i opuścisz mury uczelni? Jakim człowiekiem chciałbyś być? Jakie umiejętności posiadać? Jakie języki opanować w stopniu zaawansowanym? Co ma Cię wyróżniać na tle rówieśników? Wiedza i ukończone kursy? Umiejętność zarządzania zespołem? A może Twoim atutem będą zdobyte uprawnienia – np. SEPowskie?

Stworzone w ten sposób wymarzone CV staje się swoistą listą celów, na których realizację masz 5 lat. Wydrukuj je lub noś na smartfonie. Niech to CV przypomina Ci, co jest dla Ciebie ważne,  na czym warto się skupiać, do czego dążyć i czemu poświecić.

Z pewnością w ciągu tych 5 lat wpadniesz na jeszcze wspanialsze pomysły! Nic nie stoi na przeszkodzie byś regularnie odświeżał swoje wymarzone CV, poszerzając je o nowe umiejętności, które masz zamiar zdobyć.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć – zapytaj wujka Google lub odwiedź  biuro karier studenckich. Tam dowiesz się, co liczy się na rynku pracy. Właśnie te umiejętności i wiedza powinny znaleźć się w Twoim życiorysie.

CV przed rozpoczęciem studiów Zorganizowani

#1 Stwórz swoje wymarzone CV przed rozpoczęciem studiów.

2. Przejrzyj przykładowe pytania z rozmów kwalifikacyjnych

Czy zauważyłeś, że nauka jest przyjemniejsza, jeśli zamiast czytać rozdział po rozdziale szukasz odpowiedzi na konkretne pytania? Określenie przedmiotu koncentracji jest ważne nie tylko w przypadku nauki. Jest ono kluczowe również w pozostałych sferach życia.

Z tego właśnie powodu, polecam Ci jeszcze przed rozpoczęciem studiów zapoznać się z pytaniami padającymi na rozmowach o pracę (oraz sposobach odpowiadania na nie). Z łatwością znajdziesz je w Internecie lub książkach przygotowujących do rozmówów kwalifikacyjnych.

Znajomość pytań pozwoli Ci określić, na których obszarach wiedzy technicznej powinieneś się skupić. Ale to nie wszystko!  Da Ci również kilka lat na znalezienie dobrych przykładów potwierdzających Twoje zalety oraz czas na opanowanie sztuki mówienia o wadach.

Wiedząc, na co zwracać uwagę zaczniesz dostrzegać i notować przykłady, gdzie wykazałeś się  asertywnością, umiejętnością pracy w grupie czy kierowania zespołem. W przyszłości, szykując się do rozmowy o pracę, tylko je sobie odświeżysz. W stresie znacznie trudniej przypomnieć sobie dobry przykład, a zmyślanie jest jedną z najgorszych rzeczy jakie możesz zrobić podczas rozmowy o pracę.

 

3. Zainwestuj czas i pieniądze  w naukę szybkiego czytania i efektywnej nauki.

Przed Tobą 5 lat nauki. Tysiące przeczytanych stron książek i zapamiętanych notatek. Pomyśl ile czasu zaoszczędziłbyś czytając 50% szybciej… 

Opanowanie umiejętności szybkiego czytania oraz poznanie technik szybkiej nauki nie odbije się  wyłącznie na Twojej wiedzy, ocenach i stypendium. Przełoży się również na większą ilość wolnego czasu oraz możliwości rozwoju w innych dziedzinach. W 5 lat zyskasz naprawdę wiele, a raz nabyte umiejętności pozostaną z Tobą na całe życie.

CV przed rozpoczęciem studiów Zorganizowani

4. Utwórz profesjonalny „służbowy”  e-mail,  do kontaktu z dziekanatem i wykładowcami

Podczas studiów wyślesz niejeden email. Będziesz komunikował się z dziekanatem, wykładowcami, innymi studentami oraz przyszłym pracodawcą (wysyłając mu swoje CV). Pamiętaj, że email stanowi Twoją wizytówkę. Zadbaj więc o profesjonalny login – najlepiej składający się z imienia i nazwiska. Unikaj przezwisk, nicków lub dziwnych zdrobnień. Ponadto polecam, by było to konto pocztowe utworzone na Gmailu lub Twojej własnej domenie. Adresy z rozszerzeniem w stylu buziaczek.pl  są mało profesjonalne . Używając ich ryzykujesz również, że Twoja wiadomość zostanie potraktowana jak spam i wyłapywane przez filtry.

Jeśli nie masz doświadczenia z pisaniem formalnych maili sugeruję Ci przeczytać TEN wpis, jak również zapoznać się z zasadami rozsądnego korzystania ze skrzynki email.

 

5. Spędź czas z najbliższymi

Zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz na studia – w ostatnim miesiącu poświeć czas tym, których kochasz. To może być ostatnia okazja, by pobyć dłużej z rodzicami i przyjaciółmi z rodzinnego miasta. Nie zmarnuj jej, bo kiedyś możesz tego żałować.

 

Podaj dalej

Podobał Ci się wpis? Jeśli tak, mam małą prośbę – udostępnij go na swoim Facebooku. Dzięki!

Nie zapomnij również, zostawić pod wpisem choć krótkiego komentarza. 🙂

No i koniecznie przeczytaj:

[optin-cat id=1755]