You are here: Home » Szybka nauka » Darmowe platformy edukacyjne – 7 platform e-learningowych które musisz znać

Darmowe platformy edukacyjne – 7 platform e-learningowych które musisz znać

Jeśli nauki i kolejnych studiów nie traktujesz wyłącznie jako okazji do zdobycia papierka, którym można pomachać przed potencjalnym pracodawcą , natomiast widzisz w niej okazję do własnego rozwoju i wzrostu, to zapewne denerwuje Cię parę rzeczy. To, że musisz się dostosowywać do harmonogramu zajęć ustalonego przez dziekanat lub szkołę językową. Masz za złe lektorowi hiszpańskiego, że spowalnia Twoją naukę dostosowując tempo zajęć do słabszych uczestników kursu… albo, że grupa nie czeka na Ciebie, gdy za żadne skarby nie potrafisz zrozumieć tłumaczonego niuansu. Do tego wszystkiego dochodzą dojazdy, spóźnienia innych uczestników, które kompletnie potrafią wybić z rytmu, a jeśli tego by było mało, nieraz można spotkać się z wykładowcami bez pasji, którzy mają mniejszą ochotę przebywać na zajęciach niż dziecko, które rodzice zapisali na piąty język obcy. Tacy prowadzący w duchu proszą, by temat zajęć zszedł na nadchodzące święta, sposób spędzenia wakacji i ostatni mecz polskiej reprezentacji. Czy to wszystko jest warte naszego czasu i jak by nie liczyć pieniędzy?
Ile z nas zastanowiło się kiedyś czy nie można by inaczej? Odnoszę wrażenie, że jeśli chodzi o naukę i zdobywanie umiejętności wielu ludzi wciąż uważa, że mogą je zapewnić wyłącznie lekcje i zajęcia w szkołach i uniwersytetach czy kursy poświęcone danemu zagadnieniu. Ja jestem innego zdania. Jestem przekonany, że większość wiedzy, którą chcemy posiąść możemy zdobyć sami, poświęcając na to mniej czasu niż w tradycyjnej szkole. W dodatku bez wychodzenia z domu, albo poza domem – np. w drodze do pracy. Gdzie upatruję tajemnicę indywidualnej nauki? W darmowych platformach edukacyjnych o których chce dziś pisać.

NPTEL

NPTEL jest darmową platformą edukacyjną prowadzoną we współpracy siedmiu indyjskich uniwersytetów m.in. W Bangalore, Delhi i Bombaju. Na stronie dostępne są kursy wideo dostępne online z dodatkową możliwością  pobrania. Tematyka kursów jest bardzo różnorodna – rozpoczynając od nanotechnologi, poprzez nauki społeczne, zarządzanie, a na inżynierii lotniczej kończąc. Oprócz wykładów na stronie znajdziemy prezentacje i zadania, których rozwiązywanie świetnie wspomagają zdobywanie wiedzy. Wykłady prowadzone są w języku angielskim. Dla większości wykładowców angielski nie jest jednak językiem ojczystym. Słownictwo nie będzie więc wyszukane, a tempo wypowiedzi i towarzyszące jej pomoce graficzne pozwala zrozumieć treść nawet osobom nie czujących się komfortowo z tym językiem. Może być to dla nich tym bardziej świetna okazja by podciągnąć się z angielskiego. Zwłaszcza, że mówimy o specjalistycznym słownictwie, znajomość którego może ułatwić wzięcie udziału np. w programie Erasmus itp.

Khan Academy

Witryna daje nam dostęp do tysięcy kursów z których już ponad 2000 dostępnych jest w języku polskim. Wśród tematów kursów znajdziemy wiedzę na różnych poziomach od podstawówki po uczelnie wyższe. Tematyka obejmuje m.in. sztukę, medycynę, matematykę, biologię, chemię i ekonomię. Osobiście korzystam z tego serwisu by podszkolić się w dwóch ostatnich z wymienionych działów. Na kursach prowadzący w świetny sposób tłumaczy np. dlaczego dodanie soli do wody zmniejsza jej temperaturę zamarzania oraz na czym polega choroba dekompresyjna. Sposób w jaki tłumaczona jest ekonomia nie jest wcale mniej ciekawy. Na platformie e-leraningowej Khan Academy wiedza jest przekazywana w formie krótkich kilku-kilkunastu minutowych wykładów. Łatwo więc utrzymać wysoki poziom koncentracji. I o to właśnie chodzi! Dodatkowo po „przerobieniu” zagadnienia możemy wziąć udział w teście i sprawdzić ile tak naprawdę zapamiętaliśmy. To jednak nie wszystko – serwis posiada swoją własną aplikację, dzięki której będziesz miał błyskawiczny dostęp do interesujących Cię treści dzięki przejrzystemu interfejsowi.

MIT

Strona uważanej za najlepszą na świecie uczelnię techniczną. Kilka lat temu czesne za jeden semestr kosztowało tam 27 000$, a dziś Ty możesz się uczyć od tych samych wykładowców całkowicie za darmo! Co więcej, uczelnia wcale nie zaniża poziomu kursów dostępnych online. Wychodzi ona z założeni, że jeśli wykład i tak się odbywa, to dlaczego go nie uwiecznić? Zwłaszcza jeśli są świadomi ich wysokiej jakości, a próbka wykładów jest świetną wizytówką i reklamą przyciągającą potencjalnych studentów. Tematyka kursów obejmuje zarówno przedmioty humanistyczne jak i techniczne. Samem byłem zafascynowany wykładami z inżynierii przemysłu rakietowego prowadzonego przez osoby które brały udział m.in. w pracach nad programem Apollo, który pozwolił stanąć ludziom na Księżycu. Nie mamy tu  do czynienia jedynie z teoretykami, posiadającymi książkową wiedze. Jeśli miałbym polecić jakiś konkretny kurs to wybrałbym chyba fizykę z profesorem Walterem Lewin’em. Dzięki niemu zrozumiałem sporo rzeczy, których w szkole jedynie się nauczyłem. 🙂 Ponadto, jako że MIT jest uczelnią Amerykańską, nauka z ich kursów jest świetną okazją do jednoczesnego szlifowania angielskiego z amerykańskim akcentem.

Darmowe platformy edukacyjne | darmowe platformy e-learningowe | zorganizowani | zorganizowani.com

matematyka.pisz.pl

Polska darmowa platforma edukacyjna dotycząca matematyki. Nie zawiera filmików i prezentacji, ale grafiki wzbogacone o bardzo zwięzły tekst, doskonale tłumaczą zagadnienia rozpoczynając od różnicy pomiędzy cyframi i liczbami, a na całkowaniu przez części i podstawienie skończywszy. Świetna „ściąga” z wzorów i podstawowych praw pozwalająca odkurzyć materiał przed całościowymi egzaminami, jak ten po gimnazjum czy matura. Większość tematów zawiera zadania z rozwiązaniami. Istnieje  też”forum zadankowe” Polecam zajrzeć nim poddacie się i zdecydujecie na korepetycje 🙂

Wolnelektury

Strona na której znajdziemy dostęp do blisko 3500 książek ze zbioru Biblioteki Narodowej, Śląskiej i Elbląskiej. Darmowy dostęp do lektur i klasyki literatury w formie m.in. PDF i epub pozwalającej otwierać książki na czytnikach ebooków. Świetna alternatywa do tradycyjne biblioteki, zwłaszcza dla uczniów poszukujących lektur.

Polona

Strona biblioteki narodowej zawierająca ponad milion obiektów. Wśród nich książki, rękopisy, grafiki, pocztówki, nuty, mapy itp. Pomocne zwłaszcza przy przygotowywaniu prezentacji, rozprawek itp..

TED

Serwis legenda zawierający wykłady na najróżniejsze tematy z zakresu psychologii, kontaktów międzyludzkich, techniki, sztuki, medycyny itp. Nie jest to typowa platforma edukacyjna, z której nauczymy się np. obliczać monotoniczność funkcji lub gdzie zgłębimy stosunki polsko francuskie w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest to jednak miejsce do którego koniecznie powinien zaglądać każdy, kto chce pozostać na bieżąco z najnowszymi odkryciami, trendami i przemyśleniami specjalistów z konkretnych dziedzin. Serwis posiada aplikacje dostępną na smartfony i tablety. Pozwala ona na pobieranie prezentacji w formie wideo lub audio i dostęp do nich nawet gdy jesteśmy offline.

A to dopiero początek mojej „rozwojowej” listy. 🙂 Jak można łatwo zauważyć pominąłem tu kompletnie strony umożliwiające naukę języków – to zupełnie inna bajka, a asortyment jest tak szeroki, że zasługują one na osobny wpis -tak więc czekajcie cierpliwie, a póki co zapraszam do dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami dotyczącymi indywidualnej nauki i portali do tego przeznaczonymi 🙂

 • Z Twojej listy znam jedynie Khan Academy (ze słyszenia) oraz TED. I musze powiedzieć, że dla mnie TED jest naprawdę świetną stronką! Często z niej ściągam poszczególnie prezentacje i potem jak dojeżdżam na uczelnię, to je oglądam w busie i przynajmniej czuję, że nie marnuję tam czasu 😉

  • Możliwość pobierania materiałów z TED i oglądanie ich offline jest faktycznie bardzo wygodna.
   Jeśli więc 2 z prezentowanych serwisów przypadły Ci do gustu to chyba nic nie stoi na
   przeszkodzie by dać szansę pozostałym 🙂
   Dawid

 • O większości nie słyszałam, dzięki, zerknę 🙂

 • Robiłam kurs z Javy na Khan Academy, chętnie sprawdzę inne platformy 🙂

  • I jak odczucia po kursie?
   Na MIT maja kurs Javy, ale jest to kurs „introduction” wiec poziom może nie być zbyt wygórowany.
   Dawid

   • W porządku, ale to też były same podstawy

 • Bardzo przydatne informacje. A np. kurs programowania to gdzie polecacie odszukac?:)

  • To zależy jaki język programowania Cię interesuje. 🙂 Ja w ubiegłym roku rozpocząłem swoją
   przygodę z C# i programowaniem obiektowym. Bardzo przydatna okazała się wtedy dla mnie polska strona
   http://www.centrumxp.pl/dotNet/20,kategoria,Kurs-C-cz-I.aspx
   Dodatkowo wspomagałem się (i ciągle wspomagam) książkami „C#” z serii „Rusz głową” (świetna pozycja, ponieważ prócz masy ćwiczeń, zawiera wiele „głupich” scenek, żartów i rysunków które bardzo skutecznie wspomagają naukę i zapamiętywanie nowego materiału i pojęć.
   Nauka programowania jest dość specyficzna. Najlepsza metoda nauki jest po prostu pisanie kodu i szukanie rozwiązań problemów na które natrafimy. Trudno nauczyć się go oglądając pod rząd 20 filmików na jakiejkolwiek platformie edukacyjnej 🙂
   Dawid

   • Bardzo dziękuję za tak merytoryczną odpowiedz! Skorzystam zarówno ze strony i rozejrzę się za ksiązką :).

 • Świetny post! Czegoś takiego mi brakowało- tym bardziej nie mogę doczekać się kolejnego tekstu o językach obcych. 😉

  • Cieszę się i polecam na przyszłość 😉
   Dawid

  • Podpowiadamy: duolingo.pl – i języki obce codziennie na Twoim telefonie 😉

 • WOW!
  Sporo tego, szkoda że o niektórych wcześniej nie wiedzieliśmy… Ale nigdy nie jest za późno, by wzbogacić zasób wiedzy 😉

  • A jaka tematyka Cię interesuje? 🙂
   Dawid

   • Przede wszystkim fryzjerstwo, ale takze psychologia i jezyki obce 😉 a tutaj zwrocilismy uwage na polona i ted 😉

 • Lekko powaznie blog

  to jeszcze coursera.org najobszerniejsza baza wiedzy z najlepszych uniwersytetów swiata. część kursów jest płatna, część darmowa oczywiście, ale zasób wiedzy potężny

  • Dzięki za polecenie tej strony! 🙂 Przyznam, że wcześniej z niej nie korzystałem, ale
   pierwsze wrażenie świetne – tak jak piszesz kursów jest całe multum!
   Dawid

 • Koniecznie dodaj jeszcze udemy. Niesamowita strona z mnóstwem darmowych kursów na wszystkie tematy.

  • Dzięki za polecenie! Strona faktycznie jest niesamowita – cała masa „życiowych” kursów z których wiedzę możemy od zaraz wykorzystać w praktyce! 🙂
   Masz jakiś kurs szczególnie wart polecenia?
   Dawid

 • Monika Bielec

  A poleca ktoś platformę, na którą można stworzyć kurs? Chodzi mi o totalnie darmową platformę, gdzie mogłabym dodawać swoich uczniów, tworzyć lekcje, wrzucać materiały i robić testy, które by się same sprawdzały?

  • Hmm, a na Udemy nie mam takiej możliwości? Niektóre kursy są tam darmowe. jest również możliwość tworzenia mini testów 🙂