You are here: Home » Szybka nauka » Jak w kilka sekund przekształcić elektroniczne notatki w quiz przyspieszający naukę?

Jak w kilka sekund przekształcić elektroniczne notatki w quiz przyspieszający naukę?

Trudno utrwalić wiedzę czytając w kółko to samo. Przeglądając po raz enty notatki  nudzimy się, myśli gdzieś uciekają, a poza tym trudno określić, ile już potrafimy.

Dużo skuteczniejszym podejściem  jest próba aktywnego odtwarzania informacji – przypominanie sobie wzorów, dat,  definicji itp. By urozmaicić sobie naukę można  skorzystać z pytań, które padły na ubiegłorocznym egzaminie, pytań znalezionych w sieci lub… można  błyskawicznie przygotować sobie taki quiz samemu. Wystarczą Ci do tego elektroniczne notatki (bądź fragmenty skopiowane z podręcznika lub Wikipedii) oraz dowolny edytor tekstu.

Jak w kilka sekund przekształcić elektroniczne notatki w quiz przyspieszający naukę Zorganizowani Szybka nauka

Fot. Oliver Thomas Klein. Źródło: Unsplash

Jak przerobić elektroniczne notatki w quiz?

Wszystko co musisz zrobić by przerobić swoje notatki w quiz, to zmienić tło kluczowych haseł (dat, nazwisk, miejsc itp.) tak, by zlewało się ono z kolorem tekstu. Podczas czytania takich zmodyfikowanych notatek, Twoim zadaniem będzie zgadywać, co znajduje się w zaciemnionych polach. Prawidłową odpowiedź bardzo łatwo jest sprawdzić – wystarczy, że zaznaczysz myszką zaciemniony fragment (przetestuj na próbce poniżej).

Ponadto, jeśli kontekst zdania nasuwa kilka potencjalnych odpowiedzi możesz zasugerować, o którą Ci chodzi dodając przed zaciemnionym polem podpowiedź, np. „(ile?)” użyte w pierwszym zdaniu:

 

Unia Europejska  – gospodarczo-polityczny związek (ilu?) 28 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 na mocy podpisanego (kiedy?) 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht jako efekt wieloletniego procesu integracji (jakiej? ) politycznej, gospodarczej i społecznej.

elektroniczne notatki w quiz Zorganizowani

Elektroniczne notatki zamienione w quiz. Przetestuj sam, na próbce powyżej.

Gdzie można wykorzystać tę metodę?

Elektroniczne notatki przerobione na quiz z pewnością pomogą Ci w nauce m.in. historii, WOSu, geografii czy biologii (medycyna?).

Metoda jest również bardzo ciekawą formą urozmaicenia nauki języków obcych. Ucząc się słówek związanych np. z gotowaniem, możesz skopiować z sieci jakiś przepis, a słówka których się uczysz, pozaciemniać w tekście.:)

 

Pytanie które mogą się nasuwać:

-Czy nie zniszczę sobie w ten sposób notatek?

Nie – zawsze możesz zaznaczyć całość tekstu i zmienić kolor tła na biały.

-Czy można jakoś przyspieszyć zaznaczanie wyrazów?

Kliknij dwukrotnie  na wyraz, a jego całość zostanie zaznaczona.

 

Masz inne pytania? A może spostrzeżenie lub pomysł? Proszę, podziel się nim w komentarzu 🙂

***

Jeśli wpis Jak w kilka sekund przekształcić elektroniczne notatki w quiz przyspieszający naukę?” przypadł Ci do gustu, polecam przeczytać również: