You are here: Home » Szybka nauka » Jak szybko zapamiętywać wykresy i poprawić oceny?

Jak szybko zapamiętywać wykresy i poprawić oceny?

Wykresy i diagramy są nieodłączną częścią studiów technicznych, ekonomicznych oraz pracy w wielu zawodach. Przydatna okazuje się nie tylko sama umiejętność odczytywania wykresów, co również zdolność szybkiego ich zapamiętywania. Pozwala ono błyskawicznie oszacować wpływ poszczególnych parametrów, dokonywać szacunkowych obliczeń i… zaimponować wykładowcom.  W tym wpisie powiem Ci, jak zapamiętywać wykresy – szybko i przede wszystkim trwale.

Jak zapamiętywać wykresy i diagramy Zorganizowani

Chcesz szybko zapamiętać wykres? Zrozum dlaczego wygląda właśnie tak.

Jak zapamiętywać wykresy i diagramy ZorganizowaniZa każdym wykresem stoi jakaś logika, teoria lub prawo (fizyczne, ekonomiczne itp.) Nim zaczniesz bezmyślnie wkuwać wykres na najbliższy egzamin spróbuj zrozumieć, dlaczego wygląda on właśnie tak.

  • Może nauka wzoru opisującego kształt wykresu okaże się prostsza niż zapamiętanie samej grafiki?
  • A może, tak jak w przypadku wykresu popytu i podaży, samo poznanie prawa pozwoli Ci bezbłędnie naszkicować odpowiedni wykres?

 

Nie z każdym wykresem pójdzie Ci jednak aż tak łatwo. Poniżej znajdziesz więc serię trików, które pomogą Ci zapamiętać te bardziej złożone wykresy.

 

Jak zapamiętywać wykresy będąc kinestetykiem?

  • „Poczuj” wykres: wyobraź sobie, że jesteś na kolejce górskiej jadącej po jego powierzchni. Jadąc w dół czujesz przyspieszenie, adrenalinę, ruch powietrza na twarzy i we włosach. Czujesz, jak przyspieszenie wciska Cię w fotel. Gdy jedziesz pod górkę – zwalniasz.
  • Przerysuj wykres – najlepiej kilkukrotnie, z pamięci. Ruch ręki i odczuwanie nacisku przy rysowania pogłębia ślad pamięciowy i ułatwia trwałe zapamiętywanie. Pamiętaj jednak, by robić to odręcznie – na kartce, smartfonie lub tablecie ( za pomocą rysika).

 

Jak zapamiętywać wykresy będąc słuchowcem?

Opisz, co widzisz na wykresie. Wytłumacz, dlaczego w tym miejscu wznosi się on do góry, a tutaj z kolei opada w dół. Opowiedz o prawach (fizycznych, ekonomicznych…) i procesach stojących za każdym przegięciem wykresu. Wspomnij również o skrajnych wartościach.

Jeśli masz taką możliwość opowiadaj na głos – możesz w ten sposób jednocześnie uczyć znajomych. 🙂

Jak zapamiętywać wykresy i diagramy Zorganizowani

Jak zapamiętywać wykresy będąc wzrokowcem?

  • Zwróć uwagę na kształt wykresu, na oznaczenia osi, zastosowaną skalę, i charakterystyczne wartości.
  • Zastanów się, czy wykres z czymś Ci się kojarzy? Czy coś innego ma podobny kształt? Skojarz te 2 rzeczy, a zapamiętasz wykres znacznie szybciej.
  • Przerysuj wykres (najlepiej z pamięci) korzystając z różnych kolorów. Niech każdy z nich posłuży do odtworzenia tylko jednego charakterystycznego fragmentu (możesz np. na zielono oznaczać fragmenty, gdzie wykres pnie się w górę a na czerwono gdzie opada).

 


Jeśli spodobał Ci się wpis „Jak szybko zapamiętywać wykresy i poprawić oceny?” koniecznie przeczytaj również: