You are here: Home » Szybka nauka » Czy pamiętasz jeszcze czym jest krzywa Ebbinghausa?

Czy pamiętasz jeszcze czym jest krzywa Ebbinghausa?

Efektywna i szybka nauka to nie to samo. Równie ważna jak szybkość przyswajania wiedzy, jest  jej trwałość, a kluczem do niej, oprócz stosowania mnemotechnik są  tzw. intelignetne powtórki. Zajmują one niewiele czasu, a pomagają utrwalić zdobytą wiedzę, np. słówka w języku obcym. 

W książce „Pamięć na zawołanie” Tony Buzan pisze:

„Ci którzy rezygnują z powtórek, nieustannie uczą się na nowo i na nowo zapominają. Z trudnością zapamiętują nowe informacje, ponieważ baza – fundament, którego potrzebują aby zrozumieć te nowe informacje, dawno uleciała już z pamięci”

Krzywa Ebbinghausa Krzywa zapominania Inteligentne powtórki efektywne Zorganizowani

Rezultat badań nad zapominaniem – Krzywa Ebbinghausa

Pierwsze badania nad pamięcią wykonał prawdopodobnie Herman Ebbinghaus w XIX wieku. Analizował on trwałość zapamiętywania nic nieznaczących zlepków liter (HEZON itp.) Jako że zapamiętanie takich nic nieznaczących informacji, jest dużo trudniejsze niż, np. imion, jego praca znalazła wielu przeciwników.

Nie powinno to jednak umniejszać  faktu, że Ebbinghaus jako pierwszy zauważył, że największy ubytek w ilości zapamiętanych informacji następuje krótko po zakończeniu nauki. W ciągu 24 godzin możemy zapomnieć nawet 80% informacji.

Ebbinghaus zauważył jednocześnie, że każda powtórka nie tylko przywraca początkowy stan naszej wiedzy, lecz również spowalnia proces zapominania informacji. Fenomen ten przedstawił na wykresie, który dziś nosi nazwę Krzywa Ebbinghausa lub Krzywa Zapominania.

Krzywa Ebbinghausa Krzywa zapominania Inteligentne powtórki efektywne Zorganizowani

Krzywa Ebbinghausa (Krzywa zapominania)

Idealny moment na pierwszą powtórkę to…

Późniejsze badania doprecyzowały odkrycie Ebbinghausa. Pokazały m.in., że najwięcej informacji pamiętamy, nie jak mogło by się wydawać, pod koniec nauki, a około 10 minut po jej zakończeniu. Do tego czasu nasz mózg wciąż intensywnie przetwarza zgromadzone informacje, próbując je uporządkować i powiązać (proces ten nazywamy inkubacją).  Wtedy właśnie (10-15 minut po zakończeniu nauki) wypada idealny moment na pierwszą powtórkę (oraz na napisanie egzaminu).

Wskazówka:
Wiedzę tę można łatwo wykorzystać. Po przerwie w nauce, nim przejdziesz do kolejnego tematu, wystarczy, że szybko odświeżysz sobie to czego uczyłeś się przed przerwą. Ugruntuje to wiedze. Pozwoli uzupełnić ewentualne braki oraz da dobry fundament pod kolejną porcję informacji.

 

Kiedy robić kolejne powtórki?

Według badań kolejnego dnia, za tydzień i po miesiącu.

Ale czy zawsze? Nie do końca! Te dane są przecież uśrednione. Informacje, wzory lub słówka w języku obcym, których nauka przyszła nam z trudem, trzeba powtarzać częściej (przynajmniej na początku). Z drugiej strony szkoda tracić czas na powtarzanie informacji, lub słówek, które pamiętamy doskonale.

Tu z pomocą przychodzą programy do tzw. Inteligentnych Powtórek.

 

Inteligentne powtórki

Programy tego typu działają na zasadzie fiszek – zawierają pytania i odpowiedzi (lub słówka w 2 językach). Na bazie poprawności naszych odpowiedzi, algorytm wylicza termin kolejnej powtórki danego elementu (np. słówka). I choć może brzmieć to skomplikowanie, w działaniu jest bardzo proste:

  • Jesteśmy pytani przez program o słówko, wzór, definicje –  cokolwiek
  • Udzielamy odpowiedzi
  • Program wyświetla odpowiedź poprawną, jednocześnie weryfikując poprawność naszej odpowiedzi. (W zależności od programu może temu towarzyszyć np. wyświetlenie grafiki, krótkie nagranie z wymową itp.)
  • Oceniamy swoją odpowiedź w skali np. 1-4. (Przy niskiej ocenie, a więc niepoprawnej odpowiedzi zostaniemy zapytani o dany element po raz kolejny w tej sesji nauki.)
  • Algorytm na bazie naszej oceny wylicza termin kolejnej powtórki, a my przechodzimy do kolejnego elementu.

 

Na rynku istnieje obecnie spora ilość programów bazujących na idei inteligentnych powtórek (zestawienie). Ja przetestowałem i polecam:

  • FullRecall – bardzo intuicyjny, pozwalający na tworzenie własnych zestawów pytań i odpowiedzi, do których łatwo dodać grafiki (przydaje się przy nauce przedmiotów ścisłych, geografii, a pewnie i medycyny)
  • SuperMemo – program płatny, oferuje jednak ogromną ilość funkcji. Korzystałem z niego podczas studiów i mogę go szczerze polecić (a szczególnie wersję  15). W najnowszych wersjach Supermemo oferuje ponadto analizę snu, możliwość planowania dnia oraz tzw. increamental reading.

Uwaga: SuperMemo i SuperMemo Net to 2 różne produkty!

  • Etutor – inteligentne powtórki są tu tylko (doskonałym) dodatkiem do tego kursu języka angielskiego lub niemieckiego. Serwis pozwala jednak dodawać do procesu nauki, słowka automatycznie opatrzone grafikami oraz wymową audio (Britich & American English)

 

Efektywne powtórki to powtórki aktywne

Powtarzanie bierne, czyli czytanie w kółko notatek lub podręcznika najzwyczajniej nie działa. Można przeczytać rozdział podręcznika i 5 razy, a mało z niego pamiętać. Kluczem do efektywnych powtórek jest bowiem przypominanie sobie informacji, a nie ich odświeżanie. Właśnie to podejście wykorzystują wszystkie programy do inteligentnych powtórek, technika Feynmana oraz przedstawiona przeze mnie metoda pozwalająca przerobić notatki elektroniczne w quiz.

 

Korzystasz  z którejś z tych metod? A może znasz jeszcze jakąś? Daj znać w komentarzu.

***

Jeśli wpis „Czy pamiętasz jeszcze czym jest krzywa Ebbinghausa?” przypadł Ci do gustu,  koniecznie przeczytaj również: