You are here: Home » Szybka nauka » Kursy online – co powinieneś wiedzieć, by uczyć się z nich skutecznie?

Kursy online – co powinieneś wiedzieć, by uczyć się z nich skutecznie?

Kursy online cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Ale czy słusznie? Czy z takiego kursu można coś wynieść?! A może to jedynie strata czasu i pieniądze wyrzucone w błoto?
Sam mam za sobą co najmniej kilkanaście kursów online. Było programowanie, maszyny przepływowe, psychologia i rozwój osobisty. Podczas ich przerabiania popełniłem chyba wszystkie możliwe błędy, sporo się jednak przy tym ucząc.

 

Czy kursy online mogą dorównać skutecznością tradycyjnym szkoleniom?

Tak! A co więcej – jestem wręcz przekonany, że kursy online w wielu przypadkach biją na głowę tradycyjne  szkolenia. Kursy online są zdecydowanie tańsze, przez co możemy pozwolić sobie na wybór tych, prowadzonych przez znacznie lepszych, bardziej doświadczonych (i lepiej się ceniących) trenerów.

Dostęp do materiałów mamy 24/7. Uczymy się we własnym tempie i odpowiadającym nam czasie.  Nie tracimy również czasu na dojazdy. Do trudniejszych porcji materiału możemy wracać dowolną ilość razy, a jeśli coś jest dla nas oczywiste, możemy to najzwyczajniej przewinąć lub choćby przyspieszyć nagranie.

Gdy podczas nauki pojawią się wątpliwości, nie zostajemy sami.  Zwykle kursy online dają nam dostęp do aktywnie działającego forum lub grupy dyskusyjnej.

Jest tylko jeden haczyk…

Kursy online wymagają motywacji i wytrwałości. Tu nie ma (zwykle)nauczyciela, który śledzi nasze postępy, zapowiada kolokwia i sprawdza zadania domowe.

Jeśli jednak bardzo zależy Ci na zdobyciu nowych umiejętności lub wiedzy, jesteś zdeterminowany i zdolny do poświęceń (choćby czasu), to kursy online są tym czego koniecznie powinieneś spróbować.

Psss  -jeśli szukasz dobrych, sprawdzonych kursów internetowych lub platform edukacyjnych, z pewnością zainteresują Cię zestawienia:
 –Platformy edukacyjne
 –Nauka języka

Kursy online internetowe e learningowe

 

Kursy online – 7 zasad skutecznej nauki

 

Poświęć czas na wybór dobrego e kursu.

Wybór kursów online jest przeogromny. Portale takie jak Udemy oferują ich ponad 50tys. Zamiast zapisywać się na pierwszy z brzegu (z interesującej nas dziedziny) warto zadać sobie pytanie: czego dokładnie chcę się nauczyć? Na jakim poziomie? Czy zależy mi na samym wprowadzeniu do tematu, czy jakimś szczególnym zagadnieniu (np. tabelach przestawnych w Excelu)? Warto poświęcić trochę czasu (zwłaszcza w przypadku kilkudziesięciogodzinnych kursów), na wybór takiego, który w pełni spełni nasze oczekiwania. Ja selekcji dokonuję w następujący sposób:

  1. Segreguję kursy online po średniej ocenie uczestników (ewentualnie zawężając wyniki maksymalną ceną)
  2. Wybieram kilka, które odpowiadają mi długością trwania (Python w 10 godzin czy może w 40?)
  3. Przeglądam zakres materiału omawianego na kursach. Na tej podstawie wybieram 2-3 kursy.
  4. Na wyrywki przeglądam darmowe próbki każdego z kursów. Daje to pogląd na tempo kursu, jego jakość oraz osobę prowadzącego. Jeśli mamy z nim spędzić kilkadziesiąt godzin, warto by nas nie irytował. 🙂
  5. Zapisuję się na 1-2 kursy online, które najbardziej przypadły mi do gustu.

 

Nie przerabiaj wszystkiego jeśli nie musisz.

Kursy online, (a zwłaszcza te na poziomach zaawansowanych), często poruszają tematy luźno ze sobą związane. Daje to pewną swobodę i pozwala pominąć nieinteresujące nas sekcje.

Jeśli w czasie nauki interesujących Cię tematów okaże się, że brakuje Ci podstaw z pominiętych tematów – zawsze możesz do nich wrócić. Nie ma jednak sensu uczyć się na zapas!

 

Ustal sobie harmonogram

Systematyczność w nauce to podstawa. W przypadku kursów online musimy jednak zadbać o to samemu. Realny plan i harmonogram nauki z pewnością nam tę sprawę ułatwi.

Powiedzmy, że chcę przerobić kurs Machine Learning A-Z. Kurs trwa 41 godzin.  Jest to jednak czas samych „wykładów”. Do tego należy doliczyć czas na zadania, projekty i utrwalenie informacji. Oceniam, że na kurs trzeba poświęcić ok 80-100 godzin.  I tutaj pierwsze pytanie – czy ten temat tak bardzo mnie pasjonuje lub może wpłynąć na moją karierę, że chcę poświęcić mu aż 100 godzin życia?!
Jeśli odpowiedź brzmi „TAK!”, to chcąc ukończyć wspomniany kurs online w pół roku (26 tygodni) musiałbym poświęcać mu około 4 godzin tygodniowo.  Przeglądam kalendarz i rezerwuję sobie (jako wydarzenie cykliczne) sesje nauki: poniedziałek 1h, środa 1h i sobota 2h.

Samo oglądanie wideo to najczęściej zaledwie 30-50% czasu potrzebnego na realizację kursu online. Weź to pod uwagę  tworząc realny harmonogram. 🙂

 

Każde wideo oglądaj 2,5 krotnie

Tak, 2,5 krotnie! Pierwszy raz przy max szybkości  – by zapoznać się z całością materiału. Dzięki temu dowiesz się, które elementy są kluczowe i na których będziesz musiał się szczególnie skupić. Ja podczas pierwszego słuchania wynotowuję jedynie główne myśli (czasemw formie mapy myśli). Zamiast skupiać się na detalach, staram się raczej pojąć ogólną koncepcję poruszanego zagadnienia.

Słuchając po raz drugi skupiam się już na szczegółach, które staram się wpasować, do zbudowanego w poprzednim kroku „szkieletu”. Na tym etapie robię notatki, a w przypadku kursów online związanych z konkretną umiejętnością (np. programowaniem) wykonuję ćwiczenia równolegle z prowadzącym.

Po przerobieniu całego wideo czasem okazuje się, że coś jeszcze nie jest do końca jasne. Wracam wtedy do fragmentów związanych z konkretnym zagadnieniem, starając się rozwiać wątpliwości.

Portal Udemy oferuje możliwość oznaczania istotnych miejsc w czasie kursu. Dzięki temu łatwo można do nich powrócić, gdy zajdzie taka konieczność.

 

Koniecznie wykonuj ćwiczenia i odpowiadaj na pytania.

Praktyka jest niezbędna w przypadku niemal każdego kursu – zarówno stacjonarnego jak i online. Nie można nauczyć się fotografii, programowania czy malowania akwarelami nie wykonując ćwiczeń, a bazując jedynie na oglądaniu wideo.
Jeśli prowadzący zadaje jakieś pytanie lub formułuje problem – zatrzymaj na chwile wideo i poszukaj na nie odpowiedzi. Samodzielne znalezienie odpowiedzi utrwali Twoją wiedzę znacznie lepiej niż samo słuchanie. Podobnie z zadaniami i projektami – jeśli chcesz mieć efekty, wykonuj je.

Naszym celem nie jest przecież przerobić materiał, ale go opanować. Z tego też powodu na etapie opracowywania planu proponowałem zostawić sobie co najmniej 50% bufor na naukę i wykonywanie ćwiczeń.

 

Rób notatki i powtarzaj materiał.

Oczywiście nikt nie skontroluje, czy naprawdę to zrobisz… 🙂

Powtarzanie jest jednak niezbędne do utrwalenia materiału i zbudowania solidnego fundamentu pod kolejną porcję wiedzy. A trudno uczyć się i powtarzać nie mając notatek. Odtwarzanie w kółko tego samego wideo daje złudne poczucia powtarzania i zwyczajnie nie działa. To ‚bierny’ kontakt z materiałem.

Podczas pierwszego kursu online jaki przerabiałem jeszcze podczas studiów (Turbomachinery Aerodynamics), straciłem mnóstwo czasu z powodu braku notatek. Chęć przypomnienia sobie czegokolwiek, wymagała powrotu do poprzednich wideo i odszukiwania tego fragmentu. Ucz się na moich błędach – notuj.

 

Korzystaj z innych źródeł

To, że zapisałeś się na kurs, ba – nawet za niego zapłaciłeś, nie oznacza, że nie możesz korzystać z innych źródeł. Jeśli  po ‚2,5 krotnym’  obejrzeniu wideo coś wciąż nie jest jasne – zapytaj Google lub skorzystaj z forum dedykowanego uczestnikom kursu.

Możesz również przeszukać YouTube’a, a jeśli masz dostatecznie dużo czasu – zapisać się na drugie szkolenia o tej samej tematyce. 2 autorów, będzie miało nieco inne spojrzenia na te same zagadnienia. Na czym innym położą akcent, a na dodatek przedstawią znacznie więcej przykładów. To bardzo pomaga dobrze zrozumieć i utrwalić materiał. 🙂

 

Rób przerwy

Nauka na kursach online jest bardziej intensywna. Zwykle brakuje tu anegdot, dyskusji itp. Jest tylko nauka, a na tej trudno skupić się przez długi okres czasu.

W zależności od kursu dzielę sobie naukę na 30-60minutowe kawałki, pomiędzy którymi robię 5-10 minut przerwy. Przerwa to chwila wytchnienia nie tylko dla umysłu, ale również oczu i kręgosłupa. Zamiast sięgać po telefon, lepiej w tym czasie coś przekąsić, zaparzyć herbatę lub zrobić kilka serii pompek.

 

Miej powód, dla którego się uczysz.

Najlepsze zostawiłem na koniec. 🙂 Trudno konsekwentnie i systematycznie  przebrnąć przez kilkudziesięciogodzinny kurs bez dostatecznie silnej motywacji do jego ukończenia. Nim zapiszesz się na kurs, dobrze zastanów się, jakie korzyści osiągniesz z jego ukończenia. Czy tak jak kurs programowania online pomoże Ci on w znalezieniu lepiej płatnej pracy, a może pomoże zrealizować któreś z pozostałych marzeń?
Jeśli wiesz, że cierpisz na słomiany zapał, polecam przeczytać:

 

***

A i jeszcze jedno – mam do Ciebie ogromną prośbę związaną z moimi celami na ten rok. Jeśli uważasz moje teksty za wartościowe, będzie mi niezmiernie milo jeśli polajkujesz mój fanpage na facebooku. 🙂 🙂