You are here: Home » Szybka nauka » 3 metody skutecznego notowania, których koniecznie musisz spróbować!

3 metody skutecznego notowania, których koniecznie musisz spróbować!

Gościu, czego ty ode mnie w ogóle chcesz – możesz pomyśleć. Mam dość nauki samej w sobie, żeby tracić czas na naukę nowych metod… notowania?!

Pomyśl jednak jak zmieniły by się Twoje wyniki w szkole, pracy i przede wszystkim ilość wolnego czasu gdybyś notatki sporządzał nie tylko szybciej, ale i szybciej je przeglądał. Hmm, w zasadzie czasem nawet nie musiałbyś powtórnie do nich zaglądać, bo już same ich tworzenie pozwoliło by Ci utrwalić sobie solidną porcję wiedzy. Jeśli lubisz inwestycje, zwłaszcza te wysokooprocentowane to zapewniam Cię, że zapoznanie się z poniższymi metodami będzie doskonale oprocentowaną lokatą Twojego czasu.

Jakie metody skutecznego notowania mam Ci do zaoferowania? Oto one:

Metoda Flow

Metoda notowania, z której podświadomie korzystałem nawet o tym nie wiedząc. Notatki w tej postaci są swego rodzaju buntem wobec tego, co na temat notowani mówili nam w szkołach. Pięknych, równych, poukładanych wierszach tekstu wyglądających jakby zostały wycięte z podręcznika. W metodzie pajęczej sieci jest inaczej. Tu każda pojedyncza informacja jest traktowana jako niezależna cząstka wiedzy. Zapisujemy ją gdzieś na kartce. To GDZIEŚ jest bardzo istotne – niekoniecznie musi to być pierwsza linijka strony. Samą spójność i sens notatek budujemy bowiem nie tekstem, a strzałkami i odniesieniami do innych fragmentów notatki. Możemy więc połączyć jedną myśl z kilkoma innymi. W standardowych notatkach nie było to takie proste. Myśli były bowiem przypisywane do konkretnego punktu, podpunktu – zupełnie inaczej niż ma to miejsce w mózgu! Przykład tego typu notatek znajdziecie pod tym i tym adresem.

Kreatywne metody notowania Zorganizowani metody skutecznego notowania

Metoda Flow świetnie nadaje się do nauki przedmiotów ścisłych

Notatki Cornela

Chyba najbardziej „tradycyjna” z metod, które dziś przedstawię. Coś na dobry początek, dla zwolenników standardowych notatek. W przypadku notatek Cornela właśnie tekst w formie punktów i podpunktów będzie trzonem zapisków. W takim razie co wyróżnia notatki Cornela na tle tego jak notuje większość z nas? 2 marginesy – z boku i dołu strony. Już tłumaczę po co nam one są – z boku strony będziemy w miarę rozbudowy naszej notatki zapisywać pytania, np. „z czego składa się jadro atomowe?”, ” jaki ładunek ma jądro?” itp. Pozwolą Ci one nie tylko szybko przejrzeć notatki w poszukiwaniu interesujących Cię informacji, ale przede wszystkim będą stanowić świetną pomoc przy powtarzaniu materiału. Korzystając z notatek Cornela nie będziesz już czytał notatek podczas nauki, a zamiast tego próbował udzielić informacji na ciąg pytań. Zapewniam Cię, że efekt takiego wzmożonego zaangażowania mózgu zauważysz już po pierwszym egzaminie.

Został nam jeszcze dolny margines – tu zapiszemy 2-3 zdania będące streszczeniem i podsumowaniem danej strony notatek. Wyciągnij esencję i złóż ją w 2 nafaszerowane konkretami zdania. W ten sposób skupisz się na tym czego już się nauczyłeś i określisz co tak naprawdę jest warte Twojej uwagi. Poza tym streszczenie przyda Ci się na gdy będziesz chciał szybko odświeżyć dany temat np. przed egzaminem.

Notatki Cornela Zorganizowani metody skutecznego notowania

Metody skutecznego notowania – Notatki Cornela 

Mapy myśli

To moja ulubiona metoda! Mapy myśli stosuję nie tylko do notowania, lecz również przygotowując prezentacje czy tworząc szkielet wpisów na bloga.

Metodzie map myśli poświęcono wiele książek, w tym bestseller autora samej metody Tonego Buzana. Tłumaczy on ze szczegółami nie tylko dlaczego mapy myśli są skuteczne, gdzie można je zastosować, ale przede wszystkim jak je tworzyć. Jeśli nie odstrasza Cię 300 stronicowy poradnik, gorąco polecam. Ja dziś jednak postaram się nie rozpisywać tak bardzo jak Tony.

Mapy myśli mają być zgodnie z nazwą, graficznym przedstawieniem powiązań pomiędzy informacjami. Trochę jak w metodzie pajęczyny. Co jest jednak istotne – w przypadku mapy myśli każda mapa ma swoje centrum, temat któremu jest poświęcona. Dla przykładu może to być atom, zwalczanie stresu, bądź kreatywne notowanie. Hasło przewodnie umieszczamy w środku strony. Zalecane jest zamknięcie go w jakąś bryłę, lub w ogóle zastąpienie obrazem- np. rysunkiem atomu. Po co? Ponieważ rysowanie i używanie kolorów stymuluje prawą półkulę mózgu, a to wspomaga zapamiętywanie i zwiększa kreatywność. Polecam spróbować!

Gdy mamy już obraz centralny możemy zacząć tworzyć główne gałęzie naszej mapy. Zawrzemy w nich najbardziej istotne tematy które będziemy później rozwijać – coś jak rozdziały w książce. Powinniśmy przy tym posługiwać się pojedynczymi słowami. Twój mózg bez problemu dorobi sobie resztę „historii”, a Ty zaoszczędzisz czas na notowanie, i późniejsze czytanie całych zdań. Dodatkowo używając pojedynczych słów zmieścimy na swojej mapie znacznie więcej informacji jednocześnie czyniąc ją przejrzystszą.

metody skutecznego notowania Zorganizowani Efektywne notowanie

Techniki skutecznego notowania – mapy myśli

Do konarów mapy dokładamy następnie kolejne, coraz bardziej szczegółowe informacje. Jako, że nie piszemy, linijka pod linijką, niestraszni nam wykładowcy i nauczyciele skaczący z tematu na temat – na mapie łatwo przypiąć informacje we właściwym miejscu.

Mapy myśli – wyzwania

Z własnego doświadczenia wiem, że zwłaszcza na początku używanie pojedynczych słów może przychodzić opornie – to normalne. W końcu przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat robiliśmy inaczej, prawda? Polecam jednak się przełamywać i wyrobić w sobie taki nawyk. Jeśli nie przekonuje Cię argument przyspieszenia samego notowania to może przekona możliwość wykorzystania takich „hasłowych” map myśli przy pisaniu wpisów bądź przygotowywaniu prezentacji i referatów? Jeśli Twoja mapa będzie zawierała tylko hasła nie musisz się martwić, że będziesz brzmieć sztucznie powtarzając całe, wyuczone zdania. Jednocześnie o niczym nie zapomnimy – wszystko znajduje się w zapiskach.

Oczywiście we wpisie zakreśliłem tylko szablony poszczególnych metod. Nic nie stoi na przeszkodzie, by modyfikować je i dostosowywać do własnych potrzeb. Możesz też, do czego gorąco zachęcam, łączyć wspomniane systemy! Mnie również zdarza się fragment mapy myśli przekształcić w notatkę sporządzoną metodą pajęczyny. Jeśli tylko zechcesz nic nie stoi  na przeszkodzie, by w notatce Cornela zdania w formie podpunktów zastąpić mini mapą myśli. Pamiętaj, że to Twoje notatki. Robisz je, by uprawnić swoją naukę, przygotowanie do prezentacji czy egzaminu. Niech więc nie będą tworzone tylko po to by podobały się innym! Wystarczy że spodobają się Twojemu mózgowi.

A Ty, z której metody skutecznego notowania korzystasz lub po którą chcesz sięgnąć?

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „3 metody skutecznego notowania, których koniecznie musisz spróbować ! (Jak robić dobre notatki)”  koniecznie przeczytaj również: