You are here: Home » Motywacja » Najczęstsze błędy podczas nauki. Pozbądź się ich jeszcze przed sesją!

Najczęstsze błędy podczas nauki. Pozbądź się ich jeszcze przed sesją!

Przed nami sesja…

Nawet jeśli to już ta ostatnia,  paradoksalnie to dopiero początek Twojej nauki. 🙂 Praca, rozwój firm, a często i nasze hobby wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy. Skuteczna i szybka nauka, jest narzędziem, które nie tylko pozwali Ci zgłębiać wiedzę i poszerzać kompetencje. Pozwali również zaoszczędzić mnóstwo czasu. Z drugiej strony zaniedbanie tej dziedziny może nas sporo kosztować, zarówno czasowo jak i finansowo. Jakie są najczęstsze błędy podczas nauki? Co rujnuje nasze starania? Jak uniknąć najczęstszych błędów i uczyć się efektywniej?

 

Zwalasz odpowiedzialność na wykładowcę

Nauczyciele powinni dbać o to by ich zajęcia były ciekawe, a uczniowie czy studenci rozumieli wykładany temat. Co jednak, gdy tak się nie stanie? Gdy prowadzący minął się z powołaniem, rozchorował, czy nie zrealizował jakiegoś zagadnienia? Zmienić? Bardzo dobrze! Powinieneś zmienić swoje podejście i wreszcie wziąć odpowiedzialność za swoją edukację.

Żadnego pracodawcy nie będzie interesować, że „Twoja nauczycielka angielskiego nie potrafiła wytłumaczyć„, albo że „tego nie było„. Uczysz się dla siebie – zatroszcz się więc o to co wyciągniesz z zajęć lub kursu. Jeśli widzisz luki w swojej wiedzy postaraj się je wypełnić. Jeśli wiesz, że dana wiedza przyda Ci się w przyszłości, skorzystaj z konsultacji, korepetycji, przeczytaj kolejną książkę lub zmień szkołę językową. Traktuj nauczyciela jako miły dodatek, który wielokrotnie potrafi uprościć naukę, zmotywować i dostrzec nasze błędy dzięki czemu możemy popracować nad ich unikaniem w przyszłości. Nie zwalajmy jednak na niego odpowiedzialności za to co potrafimy i co wynieśliśmy ze studiów. Takie spojrzenie oszczędzi Ci frustracji i negatywnych emocji, a zamiast tego pozwoli Ci stać się panem własnego losu.

Najczęstsze błędy podczas nauki Zorganizowani

Najczęstsze błędy podczas nauki – #1 Zwalasz odpowiedzialność na wykładowcę

Uczysz się po kolei

Większość książek i wykładów dzieli materiał tematycznie – rozdziałami. Nie oznacza to jednak, że czytanie podręcznika  „od deski do deski” jest najefektywniejszą metodą nauki. Zastosowany w podręcznikach podział, ma raczej na celu ułatwić znalezienie potrzebnej informacji oraz przedstawić tok myślenia autora podręcznika (który zwykle posiada znacznie większą wiedzę, skoro napisał tę książkę i wiele rzeczy jest dla niego oczywistych).

Nasza pamięć działa na zasadzie wiązania nowych informacji które chcemy przyswoić, z tym co już znajduje się w zasobach naszej pamięci. Warto więc zadbać o solidne zaplecze stworzone z bardziej ogólnikowej wiedzy.

 „Od ogółu do szczegółu” jest najskuteczniejszą metodą nauki.

 Dużo prościej zapamiętać szczegóły dotyczące drugiej wojny światowej, znając ogólny rys historyczny i mając choć ogólnikową wiedzę na temat historii. Ucząc się anatomii łatwiej zacząć od poznania głównych funkcji wszystkich układów ciała i zależności pomiędzy nim. Dopiero z tak przygotowanym gruntem przejść do szczegółowego omówienia każdego z nich.

Jak zyskać takie szerokie spojrzenie? Przejrzyj swój zeszyt, notatki lub podręcznik zwracając uwagę na nazwy rozdziałów i podrozdziałów. Przeczytaj wstępy do każdego z nich, a zyskasz spojrzenie „z lotu ptaka” na cały materiał, który musisz opanować. Przy okazji nasunie Ci się zapewne wiele pytań i wątpliwości, które będziesz mógł rozwiać w kolejnym etapie nauki.

 

Uczysz się biernie

Czytanie notatek „w myślach” jest świetną metodą… oszukiwania siebie, że się uczymy. Twój organizm w toku ewolucji przywykł do zwracania uwagi i zapamiętywania jedynie rzeczy ważnych – przede wszystkim tych, które stanowią dla niego zagrożenie. (To dlatego nasi rodzice tak dobrze pamiętają wszystkich wymagających i surowych nauczycieli. 🙂 )

Jeśli więc chcesz zapamiętywać szybko musisz zacząć traktować nowy materiał jak drapieżnika – z większa dozą emocji, które zainteresują Twój mózg i przekażą mu sygnał „to ważne – zapamiętaj to!”. Jak tego dokonać? Przestań tylko czytać! Zacznij opowiadać sobie, swoim znajomym przygotowującym się na ten sam egzamin lub rodzinie o tym co właśnie przeczytałeś. Używaj własnych słów dzięki czemu przekonasz się czy naprawdę rozumiesz nowe informacje. Mów z emocjami, energią i pasją. Gdy analizujesz wykresy, zależności i schematy zacznij je przerysowywać (z pamięci rzecz jasna :)) Omawiaj co na nich widzisz, jakie tendencje zauważasz. Rysując używaj kolorów – to stymuluje mózg, pozwala łatwiej go zainteresować, a o to przecież nam chodzi.

Jeszcze jedna rzecz- możesz myśleć, że taki sposób nauki jest bardziej czasochłonny – te całe kolory, opowiadanie i w ogóle. Jeśli spróbujesz, przekonasz się jednak, że taka metoda nauki pozwoli Ci opanować materiał znacznie szybciej – będziesz skupiony i dużo efektywniej wykorzystasz czas.

Najczęstsze błędy podczas nauki Zorganizowani

Najczęstsze błędy podczas nauki – #4 Nie powtarzasz

Nie powtarzasz

Są w moim życiu szczegóły, które nigdy nie wypadną z mojej pamięci – zakładanie Kindze obrączki, moment gdy znaleźliśmy pierwsze mieszkanie i pożegnanie z rodzicami przed przeprowadzką do Warszawy. Takich rzeczy się nie zapomina. Czy aby na pewno? Wiele z naszych wspomnień, jest w nas tak głęboko zakorzenionych nie tylko dlatego, że wywarły na nas tak silne emocje, ale ponieważ wracaliśmy do tych wspomnień wielokrotnie i emocjonalnie je przeżywaliśmy.

Jeśli chcesz z podobną łatwością przywoływać sobie informacje z dowolnego przedmiotu, chcesz trwale zapamiętać zależności, wzory, przepisy prawne… czy kucharskie musisz je regularnie powtarzać. Robiąc ciasto, za pierwszym razem korzystasz z przepisu. Przy kolejnych próbach, wspomagasz się nim tylko. W końcu jesteś w stanie upiec pyszny sernik czy muffinki z pamięci. Bezbłędnie. Za każdym razem.  Tak właśnie działa pamięć.

 Powtarzanie jest kluczem do trwałego zapamiętywania.

 Jeśli więc chcesz, by informacje pozostały w Twojej głowie dłużej niż do końca sesji, zacznij je utrwalać. Urozmaicenie nauki, zastosowanie map myśli, lub programów do inteligentnych powtórek może uczynić powtarzanie zabawą i sprawić, że powtórka nie będzie po prostu kolejnym czytaniem tego samego materiału.

 

A co Ty dodałbyś do mojej listy błędów rujnujących naszą naukę? Masz jakieś rady dla uczniów lub studentów, których czeka sesja?

 

Jeśli spodobał Ci się wpis „Najczęstsze błędy podczas nauki. Pozbądź się ich jeszcze przed sesją!?” koniecznie przeczytaj również: